Reklama

Reklama

Psychiatr

(seriál)
  • USA The Alienist (více)
Trailer 2
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Předloha:

Caleb Carr (kniha)

Hrají:

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(18)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (105)

Wally 

všechny recenze uživatele

Veliké překvapení. Nejde o seriál o kterém by se nějak velmi diskutovalo, ale překvapil mne svou kvalitou....vyborni herci, o atmosféře netřeba mluvit...úžasné. Fakt jsem si připadal jako v 19.století. Hltal jsem každý díl a těšil se na ten další. Doporučuji! Druhá řada byla přinejmenším stejně kvalitní a díl od dílů lepší. Postava Libby a hlavně její představitelka si zaslouží obdiv za to, jak svou postavu zahrála. ()

svobik 

všechny recenze uživatele

Docela propálená příležitost. Ústřední postava je bohužel zoufale nezajímavá, z velké části kvůli Brühlovi, který za mě prostě hlavní roli neutáhne. Když v některých dílech prakticky zmizí ze scény, vůbec nechybí. Řemeslně nadprůměrná záležitost zasazená do ne úplně lahodného prostředí, režijně i scenáristicky ale vcelku průměrná. V rukou schopnějších tvůrců by se ale mohlo jednat o naprostou lahůdku. ()

Reklama

Trajektt 

všechny recenze uživatele

Abych to napsal laicky, tak psychiatr předepisuje léky a psycholog léčí slovem a je takzvaná vrba, která nechává pacienty žvatlat ty svý bludy a občas jim do toho něco kvákne. Takže jestli se nepletu, tak náš hlavní hrdina je spíš psycholog než psychiatr, ale to je asi chyba překladu anebo neznalost děje tohoto seriálu, protože si myslím, kdyby se to mělo překládat doslova, tak je to něco jako mimozemšťan, ale nechám to bejt, protože to vůbec není důležitý. V tomto americkém kriminálním seriálu se setkáme s partičkou kolem psychologa Laszla Kreizlera, kterého by někdo mohl srovnávat s jeho britským imaginárním kolegou Sherlockem Holmesem s tím rozdílem, že náš hrdina žije v americkém New Yorku koncem devatenáctého století. Po dokoukání prozatímních dvou sérií si člověk musí položit jednu otázku a to je„Kolik zvráceností, ujeťáren, oplzlostí, obsesí a celkově lidských zvěrstev nás obklopuje v dnešní , ale i v minulých dobách na tomto světě?" A právě proti těmto neduhům se snaží bojovat náš hrdina, který jde na to jinak než místní tupá policie a používá při tom mozek společně s novými kriminalistickými odvětvími, které jsou v té době teprve v zárodku a proto se zdají mnoha lidem nepřípustná dokonce někdy až mimozemská. Laszlo si k sobě přizve pár forenzních expertů a na popud budoucího prezidenta Spojených států amerických Teddyho Roosevelta založí tajnou skupinu, která má vyřešit případy sériových vražd v prozatímních dvou natočených sériích. V obouch sériích uvidíme ta nejhorší zla, která jsou konána na těch nejnevinnějších a nejbezbrannějších z nás a to na dětech. V první sérii jsou to nezletilí prostituti, kteří se převlékají do ženských šatů a pak se nestydatě producírují a prodávají zejména ujetým zbohatlickým floutkům. V druhé sérii tvůrci trochu přitvrdili a na paškál si vzali únosy novorozeňat s někdy až neslavným koncem, proto bych doporučoval budoucím, ale i přítomným rodičkám, aby se na tato představení nekoukali a to především z důvodu občas i drastických záběrů se kterými se tvůrci moc nemazali a ve kterých vyplácali na natočení těchto scén přehršle mnoho filmového kečupu. Jinak si myslím, že mě první série bavila o trošku víc i když to tam asi nebylo úplně psychologicky vysvětleno anebo jsem možná tupej jak poleno, že jsem to nepochopil. Ale za to v druhé sérii, která byla tak trochu nasáklá feministickou propagandou, na což si furt nemůžu zvyknout, ale u které mi to vše zapadlo do včetně posledního dílku skládaného puzzle. Za dvě zábavné doufám, že prozatimní série dávám zasloužených 80%. ()

Remedy 

všechny recenze uživatele

V mnoha ohledech je The Alienist jednou z nejlepších věcí, které se momentálně pohybují po televizní obrazovce. Poctivá a dostatečně temná kriminální zápletka přirozeně vévodí celému vyprávění, nicméně dojde i na drobné vykreslení tehdejšího „kastovního“ systému a sociálních rozdílů. Dobová atmosféra New Yorku konce 19. stol. je naprosto fantastická a celý tvůrčí tým (výkonným producentem a scénáristou dvou epizod je mj. Cary Joji Fukunaga) dovede s mimořádnou působivostí demonstrovat pompéznost i temné stránky tehdejšího Velkého jablka. Občas je až šokující, co všechno se nalézá jen kousek od těch majestátních ulic, výloh, světel a budov. The Alienist svou atmosférou připomene Londýn v dobách Jacka Rozparovače a do jisté míry se inspiruje i poetikou Sherlocka Holmese od Guye Ritchieho. Čím ale tenhle seriál předčí skoro všechno ostatní, je opravdu výborný scénář s neméně skvělými postavami. Dakota Fanning (obzvlášť ve druhé sezóně) tu předvádí zřejmě svou doposud nejpůsobivější hereckou kreaci, kdy (ne)úspěšně zápolí s dobovými předsudky a tehdejší silně maskulinní společností. Postava Sary Howardové je ale tak dobře napsaná, že její osobní emancipační linka působí vedle hlavní kriminální zápletky podobně přesvědčivě a osudově. Jestli můžu o něčem s naprosto klidným svědomím říct, že to je Quality TV, tak je to jednoznačně The Alienist. ()

Trevor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V noci z 2 na 3 marca 1896 zaklope na dvere doktora Lászla Kreizlera jeden z chovancov sirotinca, v ktorom pôsobí ako psychiater, malý Stevie a doktorovi povie, že v meste bolo objavené znetvorné telo 13 ročného Georgia Santorelliho, ktorého všetci poznali ako Gloriu - detského prostitúta, ktorý si obliekal dievčenské šaty. Tak sa začína séria vrážd mladých chlapcov, počas ktorej vyšetrovací tým okolo psychiatra Lászla Kreizlera nestojí iba proti samotnému vrahovi, ale aj proti newyorskej smotánke a časti policajného zboru. Tvrocom sa podarilo spracovať zaujímavú knižnú predlohu a zachytiť pomerne verne obraz New Yorku z prelomu 20 storočia, kde sú v ostrom kontraste chudobné štvrte a vily vtedajšej smotánky či budova opery. Samotný dej knihy sa odohrával v zaujímavom prostredí, pretože filmov či seriálov ktoré by sa zaoberali práve touto tématikou nie je príliš veľa a tak ponúkli zaujímavý seriál v zaujímavom období, ktorý nebol úplne štandartným detektívnym príbehom a určite patrí k tomu lepšiemu, čo seriály v poslednom období ponúkli. ()

Galerie (684)

Zajímavosti (4)

  • Natáčení probíhalo v Budapešti a ve studiích Korda v Etyeku. (SONY_)
  • V původním románu je postavička John Moore (Luke Evans) zpravodajem zločinu. V televizním seriálu je ilustrátor. V jedné epizodě Moore koupí psací stroj a řekne Sarah Howard (Dakota Fanning), že má zájem stát se spisovatelem. (em.redrum)

Reklama

Reklama