Susan Morrow (Amy Adams) má všechno, po čem vždy toužila, a přesto se ocitla v životní pasti. Kurátorka galerie moderního umění se snaží svou vnitřní prázdnotu zaplňovat vystavováním šokujících exponátů a po nocích bdí v prázdné zlaté kleci v luxusním domě v L. A., ze kterého asi i před ní nápadně často utíká její partner. Rukopis románu Noční zvířata, který napsal její bývalý manžel Edward (Jake Gyllenhaal) by mohl být dokonalým lékem na nespavost. Kdyby nebyl jeho příběh tak zneklidňující... Jeho hlavním hrdinou je Tony (také Jake Gyllenhaal). Spokojený chlap ve středním věku vezme ženu a dospívající dceru na rodinnou dovolenou do Nového Mexika, kterou však přetne náhodné noční setkání s trojicí násilníků na opuštěné texaské dálnici. Tony nemá proti přesile sebemenší šanci a nedokáže tak zabránit únosu svých blízkých. Další den se s pomocí cynického detektiva (Michael Shannon) vydává po stopách zločinců, ale šance na záchranu ženy a dcery je, zdá se, mizivá. Daleko od tohoto dramatu, ve spícím L. A., si čím dál vyděšenější Susan při jeho čtení uvědomuje, že krutý text je paralelou k jejímu vztahu s bývalým mužem. Že je neobvyklou pomstou za to, jak strašně mu kdysi ublížila. (CinemArt)

silentname

Rok 2016 zavrel, a položil na stôl svoje najlepšie karty. Toto je pre mňa "Royal Flush" vo svete filmov za tento rok. Čo sa týka atmosféry, postáv, réžie, hereckých výkonov, hudby či celkového príbehu a jeho výpovednej hodnoty. "Nocturnal Animals" je film, ktorý je podľa mňa absolútne dokonalý vo všetkom Jake Gyllenhall podáva výkon roku, ktorý je tak uveriteľný, tak reálny a tak silný, že človek sa absolútne stotožní s jeho postavou a jeho tragédiou. Podáva to tak presvedčivo. Absolútne vynikajúce. Aby som ale veci vysvetlil lepšie, tak tu máme dva príbehy. Skutočný život Susan a príbeh, ktorý jej prišiel poštou od jej bývalého manžela, ktorý ona číta. A v každom strihu, keď sa presunieme z príbehu do reality, tak človek chce vedieť ako to pokračuje. Veľmi dobre to buduje atmosféru, no súčasne sú v tom príbehu vynikajúce odkazy na jej skutočný život, alebo ich manželstvo. A v mnohých scénkach sú malé drobné detaily, ktoré to celé dotvárajú. Hudba je vo filme absolútne fantastická a ani raz ma nepustila. Okrem Jaka je však vynikajúci aj Michael Shannon v role texaského šerifa, ktorý chce dostať zločincov rovnako ako Tony. Neviem ako by som popísal svoje pocity bez toho, aby som tento film výrazne spoiloval, no jednoznačne je treba povedať, že každá scénka tu má svoj dôvod, má svoje správne miesto, nič nepôsobí príliš dlho, ani príliš krátko, film ide plynule, herci sú vynikajúci, atmosféra sa dá krájať a miestami človek zabúda dýchať, vizuálne je film nádherne spracovaný, paralely a strihy medzi súčasnosťou, flashbackmi a Edwardovým príbehom sú jednozančne viditeľné a nestrácal som s v tom. Čo viac povedať? Možno by som možno ešte mohol povedať, že úvod ma najprv trošku zmiatol, no rýchlo som pochopil, že to má byť asi umenie, ktoré Susan predstavuje vo svoje galérii napriek tomu, že je z toho maximálne frustrovaná, no rovnako čo robí tento film vynikajúci je jeho koniec. Absolútne posledné 3 minúty, kde sa Susan poberie do reštaurácie sa stretnúť so svojim exmanželom. A jediné čo môžem povedať je, že to bolo spracované maximálne dokonalo. Neviem čo viac by som k tomuto filmu povedal. Alebo minimálne tak, aby som nedával spoilery. Strašne rád by som si ho pozrel znovu. A už sa neviem dočkať, kedy ho znovu uvidím. A úprimne, choďte sa naň pozrieť aj vy. Nebudete ľutovať vaše peniaze ani čas a dočkáte sa vynikajúce filmu. "Nocturnal Animals" je pre mňa thrillerom, ktorý som chcel vidieť už veľmi dlho. A som veľmi šťastný, že som sa ho tohto roku dočkal. A jednoznačne je to pre mňa film roku. A hoci máme pred sebou ešte jeden mesiac, nemyslím si, že by toto ešte mohlo niečo prekonať. Tak veľký je môj zážitok z tohto filmu. Hodnotenie: A+ ()

Yoshitsune

Byť úvodní scéna ze mně udělala gaye, tak sem už dlouho neviděl, takhle cynický, bezcitný, krutý film jehož hořký konec si člověk musí vypít až do dna. Zatímco ta část se Susan, má jistou snobskou auru, o tom jak žije smetánka povrchních umělců, kteří si hrají na bohy, tak ta část s Edwardem je prostě plná mrtvol. Gyllemhaal se ve filmu opět projevil jako chameleon, už jen čekám, kdy dá nějakou akční roli. Adams je šmrncovní a její pojetí umění je tvrdé. Taylor je nechutnej a hnusnej. A Shannona sem zde asi nejvíc žral, to jak mluvil, jak chodil, to chrchlání to bylo perfektní. Nutno uznat že sem po celou dobu filmu byl napnutý a byl sem zvědavý, jak to celé skončí. Je zvláštní že kdybych se na tenhle film díval, před třemi roky, tak bych tady asi prskal, jak že to art a že je to tedy logicky kravina na entou. Ale dnes, dnes sem si to užil, byl sem překvapen, znechucen a šokován, ale hluboko uvnitř sem, z toho byl vzrušen. Pomsta má mnoho podob. Nutno vidět znova a co nejdřív. ()

Ratemus

Ukázkový příklad, jak se dá z hovna vybrousit diamant, ovšem pro mě je to takovej neslanej nemastnej pomalej a nudnej uhlík. Alespon, že na tu Amy se pěkně kouká... ()

Happens

Atmosférický film, místy až artrový, s velmi ponurou atmosférou. Film rozpolcený ve dvě příběhové linie, které spojuje jedna osoba. První dějová linie je metaforou na druhou dějovou linii servírovanou do děje prostřednictvím knihy a jejího čtení, což je taková klasika, ale zde opravdu neotřelá a drsná jak Texaská krajina. Jakovo herecké představení přesahuje genialitu. Reálná linie děje je tak prázdná a sterilní jako odraz duše a života samotné hlavní hrdinky. Druhý svět je drsný, smutný, bolestivý jako duše jejího partnera (ex). Bravůrně ztvárněné. Tleskám. ()

eLeR

Dokonale vyvážený film. Film o ľudských rozhodnutiach a ich následkoch. Jake a Michael hrajú ako o život, soundtrack výborný a ten koniec ... nemám slov. Skvelá réžia. Už teraz sa teším s čím príde pán Ford nabudúce. ()

Bachy

V několika aspektech, především těch hereckých, úžasné, ale jako celek je to fakt snobovina. Myslím si, že to propojení mám a chápu ten Gyllenhaalův dealing with, ač mi to trošku dokreslil google, ale je mi to jedno. Nic si z toho neodnesu. Za 5 minut jdu životem dál a říkám si, že by se Shannonovi mělo napsat daleko víc rolí. Klobouk dolů před tím, jakou jízdu dokáží Gyllenhaal, Shannon a Taylor-Johnoson vykřesat ze svých absolutně jednodimenzionálních figurek. Popravdě mám pocit, že bez nich by se Animals rozpadli na úplné kousky. Pravda je, že ač jejich charaktery nemají příliš vnitřku, alespoň je scénáristi neobrali i emoce, což se u Amy Adams nepodařilo, a to bez ohledu na to, jak moc režisér každou její scénou křičí na diváka "dělej, sžij se s ní, podívej, musíš!" Jasně, na konci to tlačí na to, ať si všichni sedneme a přemýšlíme, ale víš co? Já asi nechci. Díky alespoň za ten první hybatel děje, tam jsem se klepal napětím. ()

classic

Už úvodné extrémne obscénne, explicitné TITULKY, naznačovali, že sledovať tento film nebude prechádzka ružovým sadom ! Nepamätám si, že by som videl niečo podobné. Je to náročný snímok s atypickým strihom, ktorý ma zaujal. Odohráva sa z pozície hlavnej postavy, intelektuálky Susan Morrow, ktorú stelesnila AMY ADAMS, ktorá sa čoraz viac, z filmu na film zlepšuje, pričom nepoľavuje, a to je dobre. Číta knihu od autora Edwarda Sheffielda, ktorého si zahral kvalitný Jake Gyllenhaal. Popri tomto intenzívnom čítaní, preciťuje príbeh spoza textov. Prichádza FLASHBACK, ktorý sa venuje tomu, čo číta Susan. Tu vystupuje Edward, pod pseudonymom TONY HASTINGS. Dá sa povedať, že do knižky zakomponoval autobiografické prvky zo svojho života. Edward a Susan boli chvíľu SVOJI. Susanina matka ho považovala za SLABOCHA, čo sa premietlo i do jeho rozmýšľania, ako zachytí ducha knihy. Kniha obsahuje, nie príliš pozitívne prvky. Počas jazdy autom, spolu s manželkou a dcérou, ich prepadnú traja výtržníci, ktorí unesú tieto dve ženy, znásilnia ich a zabijú. Tony musí šoférovať druhé auto. Ten ich komplic ho vyženie z auta. Tony objaví ich mŕtve telá. Pomáha mu policajt. Porušujú zákony, aby dosiahli spravodlivosť, ktorá sa čiastočne podarí, no taktiež ho vykúpenie nečaká... Nepríjemne dianie, je predo dvermi. V prítomnosti, keď nečíta, je otrávená životom. Ešte jestvuje ďalší flashback, ktorý prezentuje Edwarda a Susan, keď mali vzťah. Film sa skrátka odohráva v 3. časových rovinách. 1. Súčasnosť, keď Susan číta - Nočné zvieratá. 2. DEJ KNIHY, t. j - filmová rovina. 3. FLASHBACK, keď sa črtala kniha. Vtedy mali, aký - taký, komplikovaný vzťah, ktorý sa tým pádom premietol do knihy. Výborné herecké výkony, ozdobujú tento dosť nepríjemný film, ktorý vyniká zvláštnou atmosférou. Okrem týchto hercov, ktorých spomínam, sú výborní aj Michael Shannon a Aaron Taylor-Johnson. Som si istý, že toto, fakt nie je pre každého. Extrémne náročný film. ()

Arsenal83

Po skončení tohto filmu som ešte dlho premýšľal, ako to ten autor myslel? Túto otázku nevedel zodpovedať ani samotný režisér, nechal to otvorené. Nejde vôbec o ľahkú záležitosť. Dve dejové línie, fiktívna s reálnou, sa krásne vmiesia v jedno a sú tak silné, že v podstate každá z nich mohla byť aj samostatným filmom. Idea bolesti a pomsty, lásky a odlúčenia je stvárnená štýlom v znamení výroku: "Opakom lásky nie je nenávisť, ale ľahostajnosť." To bolo asi aj myšlienkou filmu. Gyllenhaal zase skvelý a páči sa mi, aké filmy si v poslednom čase vyberá. Lepší výkon tu podal už len vynikajúci policajt stelesnený Michaelom Shannonom. ()

Chrustyn

Úvodní titulky jak od Lynche. Poté snobsky artové. Nějakou dobu i dost napínavé, depresivní a temné, skoro jak od Finchera. Jako celek to na mě bohužel nefungovalo, tak jak bych si přál. Je to inteligentní a dá se nad celým dějem dlouhé hodiny bloumat a debatovat. Když si však divák uvědomí, že je vše pouhá metafora, veškeré předchozí napětí mizí. Rozhodně však stojí za vidění. ()

Ghoulman

Znáte takový ten pocit, když film skončí a najednou vás zasáhne vlna čehosi nepopsatelného? Těžko definovatelného, co však rezonuje ve vaší hlavě, končetinách, co vám leze po zádech a otřese vaší duší? Tohle se mi přesně stalo u Nočních zvířat. Seděl jsem, v poloprázdném sále a koukal vyjeveně na titulky, zatímco za mnou kluk utěšoval svoji přítelkyni, protože se rozbrečela. Zalapal jsem po dechu a pěknou chvíli seděl ve ztemnělém sále. Po cestě domů jsem přemýšlel a přemýšlel – a druhý den zase a pak týden. Dál a dál, až jsem na ten film musel jít znovu do kina. Důvodů je mnoho. Ten film je dokonale vybroušený – každý záběr zde má své místo a význam – od počátečních titulků, tak dobře symbolizující současnou kulturní přesycenost a kýčovitou prázdnotu, přes záběry na spletité křižovatky, jako morální zmatek uprostřed velkoměsta, až po prázdné, holé a funkcionalistické interiéry vyšší společnosti, odkazující na sterilitu hlavní hrdinky. A tato plastičnost a umělost, předstírání a kýč v kontrastu s věcmi, které jsou organické, které jsou skutečné, plné hlubokého citu. Věci, na kterých nezáleží, jako je postavení, vydělávání hromady peněz, proti věcem zcela zásadním, jako je lidská důstojnost, poctivost a především láska a věrnost. Působivé klubko obrazů viny, zločinu a trestu, v němž Ford geniálně proplétá realitu a fikci a tak hovoří o údělu umělce, který vždy tak trochu tvoří ze své bolesti a ze srdce a... Nemám slov, ten film mne zasáhl. Jediná škoda je, že se dnes netočí více filmů, které by tak důsledně otevíraly etické a morální témata zodpovědnosti za vlastní jednání. ()

marhoul

Ach ten Michael Shannon.. jak já mu přála za Nouzový východ a nebo za tuto roli Oscara! Nebo pak pořádnou, velkou roli, která mého oblíbence k ocenění dovede. Ne... on se ocitne ve Tváři vody, která byla tak nechutná a hnusná, že za tím smradlavým žabincem zmizel i výjimečný talent tohoto pána... Co už. Snad to někdy vyjde. Noční zvířata- výborný thriller, u kterého je člověku všelijak. ()

mcb

Vrcholné meta-fikční dílo, v němž se proplétá postmoderní umění, teatrální melodrama a brakový příběh pomsty. Druhý film Toma Forda jakoby nepocházel z dnešní doby, ale zároveň do ní přesně zapadal – zatímco velkolepě přepjatý soundtrack odvádí pozornost k velkým emocím a osudové romanci, paralelně konstruované vyprávění ve dvou časových liniích podrývá viděné ironickou hrou s thrillerovým žánrem. Ve zkratce: Noční zvířata jsou podvratně natočená vztahová dekonstrukce, která tematizuje vyprázdněnost nejen života vyšších vrstev, ale i současného umění a marné snaze obojímu přiřadit smysl. Působivý snímek, který nechá diváka v nekonečných pochybnostech ohledně toho, co viděl. ()

jojinecko

Sú to vzácne momenty, keď človek narazí na takéto niečo! V podstate POMO a Kleopatra vystihli VŠETKO úplne dokonale. Ja som len v šoku, že takúto GENIALITU napísal a natočil človek, čo je profesne mimo filmov a len sem tam do filmového sveta zabŕdne (možno v tom je to čaro, v tom odstupe). Nocturnal Animals sú pre mňa ubermajstrovským dielom, v ktorom vidím vyhypovaného Kubricka (kua to nasvietenie!), temnotu Finchera, žánrovú nevyspytateľnosť Lyncha a záver Hanekeho... To všetko je ale úplne irelevantné, lebo Tom Ford má svoj (glamour) ksicht. Tento film pokračuje aj po dopozeraní a celkovo je to riadny facepalm. Pripomína mi to (brať s rezervou) Eyes Wide Shut - teda komplikované podanie úplne jednoduchej až banálnej "životnej pravdy". Ani jedna scéna (ani tá úvodná!!!) tu nie je samoúčelná onania, všetko sadne ako riť na šerbel, ak človek vie prežívať a má "big picture". A ten záver je to najlogickejšie, najkrajšie a najsilnejšie čo som za posledné obdobie videl... Taký emocionálny "Kayzer Soze":))) Jasný film roka 2016, amen! ()

Oktavianus

Drsný film s dusivou atmosférou, který rozhodně není pro každého. Že svět Toma Forda nebude lehce přístupný, dokládají už úvodní titulky, kdy se divák proti své vůli dočká dlouhých záběrů na full frontal nudity až morbidně obézních starých žen. O co jde, dozví se vzápětí, ale že Forda tato provokace bavila, je zřejmé. A nebyla jediná. Už jenom složitá struktura: Noční zvířata nabízejí dva filmy a tři dějové linie v jednom syžetu. "Reálná" část (včetně flashbacků, které postupně objasňují, co se vlastně mezi Susan a Edwardem stalo) je laděna jako psychologický noir, románová fabule o únosu a pomstě jako krutý moderní western, čemuž hodně napomáhají kulisy západního Texasu. Pokud jde o atmosféru, jsou všechny části hutné k zbláznění, tíha nočního Los Angeles i pusté pláně se scenériemi Divokého západu, kýžené vydechnutí nedopřeje ani mrazivý New York. Největší pozornost si zasluhují herecké výkony: nade všemi ční Amy Adamsová, která přesvědčivě zahrála mladičkou dvacítku i ženu svého skutečného věku, nepřestala u toho navíc být zatraceně sexy. Jake Gyllenhaal vystřihl taky slušný emocionální výkon (ne teda jako mladý spisovatel, ale coby rozervaný otec). Šéf party násilníků Ray v podání Aarona Taylora-Johnsona je zase řádně slizký, arogantní a až nepříjemně přesvědčivý. A kapitolou samou pro sebe je fantastický Michael Shannon. Ať už western, nebo noir, každičká scéna je v Nočních zvířatech připravena maximálně vymazleně. Ford jako módní návrhář dobře ví, co je pro efekt nejdůležitější, a povedlo se mu svou vizi beze zbytku naplnit. ()

Flego

Úžasný filmový zažitok plný sofistikovaného noir. Temnota znie nielen z obrazových scén, ale aj z dvoch paralelných príbehov, ktorý je vlastne jeden. Scenáristicko-príbehová tutovka umocnená famóznou hudbou, herecké obsadenie viac ako skvelé. Geniálny kontrast vychladnutého prostredia s ešte chladnejšími pocitmi ženy, ktorá v živote urobila zopár chýb a na druhej strane púštne živočíšne šialenstvo v príbehu muža, ktorého v minulosti opustila. ()

BMW12

Pokud by film byl složen komplet z toho fiktivního příběhu „Nočních zvířat“, tak bych to hodnotil velice pozitivně, protože tady ten děj se mi dost líbil, i když to teda bylo smutné. Ovšem značná část příběhu, asi tak polovina, se odehrává v realitě a ta je krutě nudná. Navíc mi to ani nedávalo moc smysl, je to úplně o ničem, jenom samé scény, kde se nic neděje. No a když si vezmeme, že jedna část filmu je velmi dobrá a druhá je špatná, tak to vychází na 3*. ()

poz3n

Asi záleží na každém, jak v sobě vybalancuje ten Fordův estetický manýrismus. Nejsem si jistý, zda nese stejně důležitý význam jako v Single Manovi. K potřebě ponořit se a nechat se ovládnout živelným knižním příběhem ale asi patří, nebo jí minimálně napomáhá. Noční zvířata jsou vizuálním a hereckým potěšením. Ford však předkládá divákovi příběh formou, která může trochu působit podobně, jako režisérova zmíněná estetika. Já se bavil, s takovým menším hlodajícím červíkem uvnitř. 7/10 ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz