Píše se rok 1948. V německém městě Norimberk pokračují procesy s nacistickými válečnými zločinci. Ti nejvyšší již své rozsudky vyslyšeli, teď jsou však na řadě lidé, kteří "jen" sloužili režimu. Jednomu z poválečných tribunálů předsedá penzionovaný americký soudce Haywood (Spencer Tracy). O svém poslání si nedělá žádné iluze: ví, že největší případy už proběhly a lidé v Německu i Americe se raději ohlížejí dopředu než dozadu. Přesto se Haywood svého úkolu chopí s cílem dobrat se objektivního poznání o tom, jakou vinu na zvrácenostech nacistické říše nesou běžní občané. Před tribunálem se navíc ocitli Haywoodovi kolegové, všichni čtyři obžalovaní totiž sami vykonávali soudcovskou praxi. Z moci svého úřadu odsuzovali lidi k smrti na základě jejich politického přesvědčení nebo rasové příslušnosti. Nejvýše postaveným byl Ernst Janning (Burt Lancaster), který se vypracoval až na říšského ministra spravedlnosti. Čtveřice bývalých nacistů má však mimořádně schopného obhájce... Film režiséra Stanleyho Kramera je již klasickým dílem, které se pokouší vyrovnat s nelehkou otázkou: jaký podíl nesou jednotliví "obyčejní" lidé na zvěrstvech druhé světové války, potažmo na každém totalitním politickém systému? Jako ideální se v tomto směru ukázal žánr soudního dramatu. Třebaže se většina děje odehrává v uzavřeném prostoru soudní síně, neztrácí film ani na chvíli strhující tempo. Kromě dlouhé řady mezinárodních cen získal Kramerův snímek dva Oscary: za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Maximilian Schell jako obhájce dr. Rolfe) a za scénář (Abby Mann). V dalších devíti kategoriích byl na tuto prestižní cenu nominován. (oficiální text distributora)

kusper

Za prvé bych vyzdvihnout skvělý český dabing. Na vysoké škole jsem měl první přednášku z práva a učitel řekl: "Ani jeden žid nebyl zabit protiprávně a všichni v Norimberku byli odsouzeni protiprávně." Každý kdo zhlédne tento film musí nutně pochopit proč jsem se v plné přednáškové místnosti ohradil. Má se dodržovat špatný zákon? ()

sulimo

Výborné dílo, které řeší závažné dilema, zda je vinen ten, kdo pracuje logicky dle norem stanovených nedemokratickým režimem, tedy jedná zákonně, když v důsledku pomáhá režimu růst v jeho zrůdnosti. Proces, kde žádné rozhodnutí nemusí být správné.....proces, při kterém logika a lidskost nejdou dohromady. ()

zette

Film jako drama je vyborny, Kramer si s nim skutecne vyhral. A za vydatneho prispeni vynikajicich hercu (za vsechny Schell, Tracy, Dietrich) vznikl nezapomenutelny film, nejen nametem. Urcite jeden z nejlepsich filmu ze soudnich sini, ktery kdy vznikl. K dokonalosti mi vsak chybi, ze se cely proces ani slovem nezabyva nikym z 24 hlavnich obvinenych. A pak filmu skodi rada nepresnosti v cele epilogu, ze v soucasnosti (rok 1961) nezije nikdo z obzalovanych (zil Speer, Schirach, Hess, Donitz). ()

Wormboy

Absolútne unikátny film, ktorý si vyberá z norimberského procesu pre mňa osobne tú najzaujímavejšiu časť, resp. osoby sediace na lavici obžalovaných, za ktorými je v pozadí celý nemecký národ. Neuveriteľný scenár, ktorý s obrovskou ľahkosťou a nenútenosťou vkladá jednotlivým osobám do úst konkrétne slová, pričom reflektuje nemeckú spoločnosť ako takú. Ultimátna súdna dráma, film a výpoveď o ľuďoch, národe a celom svete. Nezabudnuteľné!!! ()

campix

Těžko říct, proč už se dnes netočí takto kvalitní soudní dramata. Zároveň o takto důležitých událostech, věřím že většina z nás má velice dobrou představu, o co se tehdy jednalo, a je nám tedy jasné jisté morální dilema. Potrestat všechny bez rozdílu nebo nad některými přimhouřit oči a pomoci Německu se po válce postavit na nohy, aby se mohlo stát významným obchodním partnerem a západní hrází před komunisty. Sice lehce dlouhé, ale kvalitně natočené soudní drama, kde mi vadily občas pouze vsuvky mezi soudními procesy, protože to nejlepší z filmu se odehrává v soudní síni a herečtí aktéři vše zvládli na jedničku (především Maximillian Schell). Jedno z nejlepších soudních dramat. ()

Jim_Beam

Skvělý film, se skvělými výkony herců, ale není to nic, co bych potřeboval vidět každej druhej měsíc. Jednou za 10 let mi to bude bohatě stačit. ()

PanZahadnyCZ

Samotný film je velmi zdlouhavý, ale zato však nabízí prvotřídní herecké výkony, kvůli kterým nakonec není dokoukání filmu tak obtížné. Každý herecký výkon zde ohromil, avšak kdybych měl někoho obzvláště povznést, bude to Maxmillian Schell a jednotliví svědci soudního procesu, kterým tentokrát nestačil ani Spencer Tracy, ani Burt Lancaster, který se po dvouhodinovém přihlížení probral a celou skutečnost případu ostře zkritizoval. Nemůžu se nezmínit o náramně povedeném českém dabingu, o který se postarali skvělí čeští herci, například Bohuš Záhorský či Josef Vinklář. ()

Mol

BUT ONE CAN'T LIVE WITH HATE, I KNOW THAT. WE HAVE TO FORGET, IF WE ARE TO GO ON LIVING!! Hodně silný film, který má slabiny jen v částech, které se nekonají u soudu. Protože u soudu jsem byl napnutý jako tětiva Robinava luku. Obhájce za stolečkem řval jak Hitler a Tracy měl víc vrásek na obličeji než Lancaster vousů v kníru pod nosem, ale hráli neskutečně. Všichni do jednoho podali maximální výkon. Widmark, Dietrich a Clift. Neskutečně dobrá sestava a ty tři hodiny mi utekli jako uprchlíci přes Slovensko. HERR JANNING, IT CAME TO THAT THE FIRST TIME YOU SENTENCED A MAN TO DEATH YOU KNEW TO BE INNOCENT! ()

majo25

Postvojnový snímok so silnou témou, ktorý sa snaží...pochopiť. Vypomáha mu k tomu plejáda hviezdnych hercov, ako na sa takto veľkolepý film patrí. A veľmi presvedčivé výkony zďaleka nepredvádza iba Tracy; dokonca aj budúci kapitán J. T. Kirk v menšej roli je schopný. Kramerova réžia je pri tom citlivá, vníma nuansy a nesnaží sa nazerať na veci čiernobielo. Doplnená o dobre vystavané dialógy. O to viac pútavý je snímok, hoc' jeho tempo je pomalšie a stopáž monštrózna. Oveľa záživnejšie boli scény v súdnej sieni, ale ostatné boli rovnako nutné, dotvárali celkový obraz. ()

mortak

Druhá světová válka byla spíše obrovská loupež, ve které byl systematicky vyvražďován jeden národ, a zabavován jeho majetek. Takto strojově vraždit vyžadovalo poslušnou všehoschopnou byrokracii. Kramer nepracuje se skutečnými jmény, ale ukazuje nám spíše archetypální typy (tvrdý Žalobce, ďábelský a vždy logický Obhájce, spravedlivý Soudce, Intelektuál svedený ďáblem, zkorumpovaní Přisluhovači zla). Díky skvělým hereckým výkonům je film nesmírně intenzivní, i když mi chybělo více rozhovorů s Obětmi (Clift a Garland). Hlavně poslední třetina je pak spíše rozhlasová (divadelní) hra, ve které postavy v dlouhých monolozích vyjadřují své postoje. A Marlene tak do toho všeho trochu nezapadá. Přesto jako reflexe okamžiku, kdy se válka změnila v čistou hrůzu a masové vraždění, je tento film obrovsky silný a nezapomenutelný. ()

otík

Natočit tříhodinové soudní líčení tak, aby nenudilo, tomu říkám umění. A už z tohoto důvodu si film zaslouží stoprocentní hodnocení. Na druhou stranu ale také nutno přiznat, že film klade velmi zajímavé otázky viny či neviny všech Němců na vyhlazování národnostních menšin či duševně postižených. Film, který dokázal velmi rozumně zpracovat asi nejsilnější téma, jaké 20. století nabízí, je třeba jen a jen pochválit. ()

sator

Když příběh píše život.... .... v české verzi verzi chybí obraz i zvuk jedné věty z výpovědi svědkyně Elsy Lindnowé: „Viděla jsem slečnu Hoffmannovou, jak ve dveřích svého bytu líbala pana Feldensteina.“ (v originále: „I saw Miss Hoffmann kissing Mr Feldenstein at the door of her apartment.“) Je možné, že tento výpadek způsobil špatný technický stav kopie, ze které ČT použila českou zvukovou stopu, proto byl proveden střih i v obrazu. Je samozřejmě i možné, že k vystřižení této pasáže došlo i v době čs. premiéry, chybí zde ovšem důvod. Absence této věty poté způsobila nelogičnost následujícího dialogu, který se točí kolem tohoto incidentu. ()

Noviik

Nemohu jinak. Činy, které by neměly zůstat zapomenuty. Film, který si zaslouží pozornost. ..."Nám to pouštět?! My jsme přece soudci!"... ()

Courtemanche

Bravurní Spencer Tracy, a Maximilian Schell stylem, co z výfuku jde. Málem tady zešílel. Také vynikající nadabování Marlene Dietricha (Jaroslava Adamová). Velmi dobré zpracování, má auru, bohužel ale film je jen o soudu a už minimálně o zákulisí, -co mohl být možná stokrát zajímavější. 4,5/5 ()

StanislachKo

Prvý film svojho razenia, ktorému to zásadné - a teda dynamika - značne pokulháva. Ak so sledovaním malo prísť sebeväčšie morálne posolstvo, ostalo v ústraní neskutočne dlhého eposu, ktorý riešil toľko mimo súdu, až sa pochoval sám. Ernest Lazslo a Burt Lancester sú pre mňa hlavnými hviezdami filmu, ktorý ani pri najväčšom sebazapieraní nemôžem nazvať ináč než priemerným hollywoodskym typicky megalomanským filmom. 4 preto, lebo megalomanský bol... Inak ale (relatívny spoiler) za tie tri hodiny nepovie zhola NIČ! ()

Decker

Klasicke dilo Stanley Kramera, ktere v mych ocich predcil jeho nastupce z roku 2000 se nezabyva primo temi nejvetsimi "ulovky" typu Goring, Speer a Jodl, ale mene vyznamnymi risskymi soudci, kteri se podileli na monsterprocesech pachanych na zidovskem obyvatelstvu, jejich naslednych rozsudcich smrti a v "lepsich" pripadech pouze sterilaci "problemovych" jedincu. Musela to byt strasna podivana byt pritomen tomuto tribunalu a slyset a take videt (autenticke zabery primo z taboru smrti jsou otresne) hruzy spachane nacistickym Nemeckem. Reziser si zamerne nevybral hlavni preliceni, ale mensi aby ukazal, ze vinu nenese pouze to nejuzsi vedeni, ale i mensi ryby nasledovane primo nemeckym obyvatelstvem, ktere jim dopomohlo k moci, ale potazmo cely tehdejsi svet, kdyz nechal Hitlerovo nacisticke Nemecko znovuobnovit sve vojenske kapacity a rozpoutat nejstrasnejsi zverstva v novodobych dejinach. Bohuzel urcite stari tohoto filmu se neblaze podepisuje na jeho delce a misty dokonce i nudnych pasazich, ktere jsou naprosto nezazivne a rekl bych i nadbytecne. To je asi jedina neduha, kterou musim zvyraznit, nebot filmarsky, ale hlavne herecky, je film zvladnuty vyborne. Kdo ma rad starsi, pomalejsi filmy bude nadsen. ()

Wallas

Velice silný námět, z některých dialogů běhá mráz po zádech. Přesně ten typ filmů, na které se dá dívat i několikrát a pokaždé tam najdete něco nového. ()

hans500

Spolupráce Stanleyho Kramera a Spencera Tracyho je vždy zárukou skvělého filmu, ani Norimberský proces není vyjímkou. Opět velký důraz na scénář a výborné dialogy a monology. Richard Widmark a Maxmilian Schel předvádějí ve svých rolích strhující výkony, ostatní mají mnohem méně prostoru, ale přesto svými vynikajícími stihnout zaujmout ještě Spencer Tracy a Malrene Dietrich... a ano na Burta Lancastera jsem nezapoměl, i přes minimum prostoru si ve svých scénách celý film ukradne pro sebe a potvrzuje svoji pověst herecké legendy. V dalších vedlejších rolích se také mihnou Montgomery Clift a William Shatner. A na filmu je také velmi povedená práce s kamerou a střihem. Prozatím nejlepší film ze soudní síně, co jsem viděl. ()

filmmovier

Další film ze soudní síně. To já můžu, takové filmy odjakživa patří k těm úplně nejlepším, obzvlášť pokud jde o takovéto soudní filmy - podle skutečné události a navíc pojednávajících o procesech s nacisty po konci války. Špičkové obsazení (v menší roli nechybí ani William Shatner, tehdy ještě ani zdaleka kapitán Kirk), strhující dialogy, fascinující herecké výkony, prvotřídní český dabing (ten původní ze 60. let) a jedna brilantní scéna vedle druhé. Opět statické, mrazivé, napínavé, téměř po celou stopáž v jediné místnosti... ale teď přijde ale. K dokonalosti tomu kus chybí (obzvlášť když přihlédnu k žánru i ke srovnání s jinými soudními filmy) a naprosto bez debat je to opravdu zbytečně dlouhé a rozvleklé, jenomže dost zásadní, protože jinak proti tomu filmu snad ani nejde nic mít - mohlo to být kratší o půl hodiny, úplně klidně možná i o hodinu, ale i tak je Norimberský proces zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Povinnost vidět. 80%. ()