poster

Pension pro svobodné pány

Komedie

Československo, 1967, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marthos
  *****

  První ze dvou velkolepých návratů plavovlasé star prvorepublikového filmu Věry Ferbasové na stříbrné plátno. Záměrně karikaturní a komicky expresivní role přísné domácí slečny Mossierové odhaluje jakoby "jiné" herectví této geniální umělkyně a není divu, že se stejnou postavou zářila Ferbasová i na prknech Činoherního klubu. Humornou eskapádu lechtivých hrátek a hysterického snažení o vystrnazení »nepohodlné« návštěvy završují skutečně mistrovské výkony Janžurové, Abrháma a Hrzána. Tento film si připomínám opravdu rád.(2.11.2008)

 • Oskar
  *****

  Krásná konverzační komedie, můj nejoblíbenější film Jiřího Krejčíka. Chybělo málo a vůbec by nevzniknul. Krejčík nejdřív v r.1965 natočil Pension jako tv inscenaci, ale ta byla nekvalitní, místo hercůse v ní pohybovaly mátožné šmouhy s ostrými konturami a zvuk nestál za nic. Diváci si stěžovali a Krejčík zuřil, že mu televize neposkytla kvalitní materiál. Hra se ale přesunula na jeviště Činoherního klubu, kde se stala tak populární, že se Barrandov dal přesvědčit k filmu. S jednou podmínkou: poslali Krejčíka do Londýna za vdovou po Seanu O´Caseym, aby získal práva a dali mu na to směšných 30.000 Kčs. S filmovými právy je to vždycky složitější než s divadlem a televizí, nicméně Krejčík paní O´Caseyoou natolik okouzlil, že mu je věnovala zdarma. :-) Ten film je krásný právě tou vybroušeností, zkušeností Krejčíka i herců s látkou a s diváckými reakcemi na ni.100%(11.4.2003)

 • Šandík
  ****

  V rámci žánru bláznivé komedie výborně natočený snímek, který má jenom dvě vady na kráse. Tou první je jistá nefilmovost, odpovídající tomu, že původně šlo o divadelní představení. Tou druhou možná až přílišná umělost, reprezentovaná například několika písněmi. Méně stylizace by neuškodilo. Naopak nesporným kladem je výborné herectví plné precizně zvládnutých gagů. Jiří Krejčík skutečně v nejlepší možné formě... Zajímavé komentáře: Tosim, Oskar, Sarpele, Jacek(27.9.2008)

 • ripo
  *

  Príšerne ukričané a nesmierne preafektované ...(13.1.2017)

 • NinadeL
  ***

  Vedle titulního dua jsou tu především výborné role vedlejší - pro Věru Ferbasovou a Jiřího Hrzána.(18.2.2009)

 • - Režisér Krejčík neobsadil Jiřinu Jiráskovou do hlavní role Anděly, protože prý se mu zdála pro filmovou verzi dost stará. (tulen12345)

 • - Role Halibuta měl hrát Vladimír Pucholt, ten ovšem emigroval do Anglie. Roli pak převzal Jiří Hrzán. (tulen12345)

 • - S Jiřím Hrzánem si Iva Janžurová zahrála ve stejnémroce také ve filmu Svatba jako řemen (1967), který režíroval taky Jiří Krejčík. Za obě filmy Iva dostala cenu Trilobita. (tulen12345)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace