Pension pro svobodné pány

Komedie

Československo, 1967, 90 min

Zprvu vzácně a krásně zpracovaný pistolnický duel dvou pohlaví s báječným obsazením i dokonalými výkony, jenž se odehrávají v pěkných interiérech skvělé výtvarnice Ester Krumbachové. Stejně jako ve Vraždě ing. Čerta, i zde stojí na miskách vah všechny základní povahové rysy mužů a žen, jdoucí dále svým tisíce let starým soubojem. Závěr filmu se však mění v přehnanou šílenost, která boří počáteční filozofickou pohodu tohoto jinak hezkého příběhu, škoda.(19.10.2014)

První ze dvou velkolepých návratů plavovlasé star prvorepublikového filmu Věry Ferbasové na stříbrné plátno. Záměrně karikaturní a komicky expresivní role přísné domácí slečny Mossierové odhaluje jakoby "jiné" herectví této geniální umělkyně a není divu, že se stejnou postavou zářila Ferbasová i na prknech Činoherního klubu. Humornou eskapádu lechtivých hrátek a hysterického snažení o vystrnazení »nepohodlné« návštěvy završují skutečně mistrovské výkony Janžurové, Abrháma a Hrzána. Tento film si připomínám opravdu rád.(2.11.2008)

Moc se mi líbí úvod, pak se už děj rozpouští, nudí, až pozornost mizí. Tři hvězdičky jen proto, že tam hrála (trošičku) Irena Šubrtová.(25.9.2010)

Dobré herecké obsazení ,ale je z toho příliš znát divadelní pojetí. Pár postav na malém prostoru. Přece jenom už je to náký ten rok co jsem to viděl a tenkrát mě to nák neuchvátilo.(22.6.2008)

Když jsem se tak rozmýšlel mezi tím, jestli této poměrně zdařilé komedii dám 4 nebo 5 hvězd, tak jsem zapomněl, jak se tento film jmenoval. Našel jsem ho podle Ivy Janžurové (mimochodem, ta za mlada byla fakt kočka!) ale tak si říkám, jestli to je mnou, nebo tím, že jsem se místy nudil. Řekl bych, že možnost bé bude dobře a proto dávám 4 hvězdy.(11.11.2009)