Reklama

Reklama

Pension pro svobodné pány

  • angličtina Bedtime Story (více)
TV spot

Obsahy(1)

Dámské návštěvy zakázány! Chez Marcel je malý, chudý pension pro svobodné pány. Je však veden přísnou slečnou Mossieovou, která dbá na nekompromisní zákaz přijímat dámské návštěvy. Pokud některý z podnájemníků zákaz překročí, dostane nemilosrdně výpověď. Přesto však mladý pan Mulligan propašuje do svého pokoje slečnu Andělu. K ránu dívku nutí, aby opustila jeho teploučkou postel, neboť se má z plesu vrátit spolubydlící Halibut. Andělka se brání tak dlouho, až se musí chvatně schovat ve skříni, aby ji Halibut neviděl. A kolotoč nejneuvěřitelnějších situací se rozjíždí… Bláznivá česká komedie Pension pro svobodné pány vznikla v roce 1967 podle stejnojmenné divadelní hry irského spisovatele Seana O’Caseyho. Příhody jedné noci a časného rána, kdy byl trestuhodně porušen přísný řád solidního pensionu, zpracoval Jiří Krejčík nejdříve pro televizi a pak je uvedl na scéně Činoherního klubu. Po velkém úspěchu na divadle se rozhodl tuto lehkou konverzační komedii zfilmovat. Hereckou příležitost dal Ivě Janžurové, Josefu Abrhámovi, Jiřímu Hrzánovi, ale i hvězdě předválečného filmu Věře Ferbasové. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (125)

dopita 

všechny recenze uživatele

Tohle že je klasika českýho filmu!? Navíc prej komedie jo? Nezasmál jsem se ani jednou. V hlavě mě utkvěli jen dvě věci. Naprosto strašný postavy, které ale hrajou výborní herci. Anděla (Iva Janžurová) je kráva takových rozměrů, že bych ji po deseti minutách filmu přetáh násadou po hlavě, a kdyby se náhodou ještě hejbala tak bych ji ještě přidal! Halibut (Jiří Hrzán) se choval taky jako pitomec a jeho účast ve filmu byla uplně zbytečná. Jen herecký výkony držej film zuby nehty nad vodou, jinak strašně mdlej film. ()

karelondatra 

všechny recenze uživatele

Jiřího Krejčíka vnímám jako člověka zrozeného hlavně pro divadlo. A tento film mě v tom ujišťuje, protože se mi ani trochu nelíbil. Přestože přední čeští herci podávají celou dobu jednoznačně obdivuhodné výkony, výsledkem je laciná fraška, která po pár minutách přestává bavit a člověk čeká, kdy se konečně změní v něco koukatelného. Což se ale nestane. ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

Sean O'Casey byl spíše realista píšící žánrové obrázky života v Irsku (viz třeba Juno a páv zfilmované Hitchcockem) a tak mi Krejčikovo pojetí ve stylu francouzské frašky jako od Feydeaua nějak k textu nesedí. Na začátku padesátých let to mohla být pro Anglii odvážná hra, nemanželske vztahy a sex, ale na konci šedesátých už téma bylo tuctove a tak všichni přehrávaji, šklebi se a dokonce zpívají. A přitom ty postavy jsou skvěle napsané, zaletnik, lehčí děva toužící po prstynku a/nebo penězích, opilec.. Jen je vzít vážně a ne jako karikatury do frašky. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Predpokladal som, že v treťom pokuse o zinscenovanie O'Caseyho predlohy sa Jiří Krejčík vyhne niektorým miestam, kde som nervózne dvíhal obočie. A nebolo to iba v prípade Abrhámovho hysterického herectva, ale aj niektorých scén v záverečnej štvrtine filmu, ktoré do celkového rámca nie a nie zapadnúť. Inak som nemal výhrady, v prvej polovici ma rozohra medzi Abrhámom a Janžurovou bavila, takže pôvodné hodnotenie bez problémov ponechávam. ()

Kri-kri 

všechny recenze uživatele

Strašná nuda roztažená na nesmyslně dlouhou stopáž hodiny a půl. Přitom úvodní scéna s Ferbasovou slibovala alespoň nějakou srandu, ovšem velmi brzy se to změnilo k horšímu. Po třiceti minutách jsem přestal sledovat obraz a až do konce, který vyústil v totální frašku jsem to měl spíš jako zvukovou kulisu. Kdyby to bylo natočeno jako bakalářská povídka do 25 minut, jistě by to bylo stravitelnější, takhle to ani jindy komická Janžurová nezachránila. Přijde mi nehorázné koncem 60. let plýtvat barevným materiálem na takovou blbost, když mnohé daleko lepší filmy byly pak natočeny ještě černobíle. Musím jít proti většině hodnotících a uděluji 1 * a 20%. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (12)

  • Námět Penzion pro svobodné pány zpracoval Jiří Krejčík nejprve pro televizi, poté pro divadelní scénu a až do třetice jej zfilmoval. (Olík)
  • Obrázek batolete, který si chce odnést Iva Janžurová alias Anděla na památku, zapůjčil sám Jiří Křejčík a je to jedna z jeho prvních podobenek. (Jezinka)

Reklama

Reklama