Je Štědrý den 1944. Bez ohledu na tento významný křesťanský svátek probíhají na Slovensku kruté nacistické represe. Za účast ve Slovenském národním povstání a za pouhou pomoc partyzánům Němci po stovkách popravují muže, ženy i děti. Usedlá maloměstská rodina Kubišových se v této době snaží přežít válku jak se dá, i kdyby to mělo znamenat kolaboraci. Syn Marián je velitelem fašistických gard, jeho cynický švagr Paľo podniká a snaží se držet co nejvíc stranou. Paľova žena Angela si začala románek s nacistickým majorem Breckerem, který u Kubišových bydlí. Vážné ohrožení pro všechny včetně starých rodičů však přinese devatenáctiletý syn Juraj, který bojoval s partyzány a kterému se podařilo utéct před popravou. Mladík se domů dostane se zraněnou nohou. Zatímco Němci kvůli uprchlíkovi provádějí dům od domu prohlídky, Juraj na půdě čeká na lékařskou pomoc a začíná blouznit v horečkách. A v přízemí probíhá „idylická“ štědrovečerní večeře, na kterou se nechal pozvat sám major Brecker… Vynikající psychologické válečné drama o maloměšťáctví, zbabělosti a o zoufalé snaze přežít i za cenu popření všech mravních principů natočil ve slovenské produkci český režisér Jiří Krejčík. (Česká televize)

petikacka

Tak tohle je protipól "Krajině ve stínu". Propracovaná atmosféra tíživé nacistické moci na Štědrý den roku 44 v normální slovenské rodině, kde jeden je partyzán, druhý je člen nacistické skupiny a další spolupracuje jako podnikatel s Němci. Vše nakonec rozbije a zabije kazatel Boží milosti po vyslechnutí zpovědi. Ať mi ještě někdo chce vyprávět o čistotě božích pracovníků, tedy kněží. Vždy to je a bude o osobní statečnosti a to mi nikdo nevymluví. Ovšem ten odporný konec, to už je na osobních neboli rodinných zapřeních a to je fuckt humus..Za mě 85% ()

Narciska

Precizní režie, kvalitní scénář a dovednost kameramana dělají z tohoto filmu dílo, které po tolika od svého vzniku, umí oslovit a předat své poselství. Děj je napínavý jako thriller, herecké figury jsou nejednoznačné, jak už to v životě chodí, a vy z úzkostí očekáváte, kam se tohle psychologické drama posune. Nejen historickou situací, ale právě umem všech, kdo se na filmu podílí, tak nějak tušíte, že vyústění bude silné. A stejně předčí očekávání... ()

Gastovski

Příběh jedné rodiny na pozadí nacistických represí. Je rok 1944, Štědrý den a pod střechou této rodiny se rozehrává hutné drama s nervydrásajícím napětím, které se jen stupňuje. Každá postavička s bravurou odehrává svůj part, každý pohled či posunek je až mrazivě uvěřitelný. A Zdeněk Liška s jeho zaranžovanými variacemi koled ještě umocňuje už tak tísnivou atmosférou štědrovečerní idylky. Osobně řadím tento neveselý skvost do mé Top 5 československých filmů. ()

cure

Vo všeobecnosti súhlasím s Rex Mundi-m, čo sa týka slovenských filmov. Tomuto snímku sa to prehrávanie, ale dá prepáčiť v súvislosť s tým, že ide v celom filme o veľmi vypäté scény a taktiež ako píše Zandelee, účinkujúci herci boli najmä divadelný. U mňa za 75%. ()

Schlierkamp

Vynikající československé drama odehrávající se na Štědrý den 1944 v městečku na Slovensku. Rodina Kubišova, navenek loajální ke stávájícímu klerofašistickému režimu, je nucena tajně ukrývat mladého raněného partyzána, nejmladšího syna Jurku (I. Mistrík). Během štědrovečerní večeře, k níž se připojí nejen Jurkův bratr Marián, velitel místní Hlinkové gardy, ale i nejvyšší místní velitel SS (charismatický H. Hasse), vrcholí psychologická hra o utajení raněného hosta. Všem je jasné, že při prozrazení úkrytu, by celou rodinu čekala poprava. Krátká, ale působivá výměna názorů mezi Jurkem a Mariánem na schodišti, byla dosti výmluvná a poukazuje na černé období slovenské historie, kdy stál bratr proti bratru, jako v tomto případě. Do rolí zbývajících postav rodiny Kubišovy byli obsazeni : otec J. Kroner, matka H. Meličková, nesmírně půvabná herečka maďarského původu M. Bara a její manžel realista L. Chudík. V závěru je, díky zradě místního kněze, partyzán chycen a v nezapomenutelné scéně je s ním konfrontována celá rodina, jež nešťastníka zapře. V Krejčíkově výborném dramatu je skvělým způsobem zachycena atmosféra strachu, kdy se až do poslední chvíle snaží rodina držet při sobě. Jednoznačně tento komorní snímek hodnotím velmi vysoko, neboť z jednoduchého příběhu bylo vytaženo maximum emocí a navíc mám pocit, že filmy tematicky sledující atmosféru ve společnosti Slovenského štátu jsou nějakým způsobem nejen filmařsky výjimečné. ()

GIK

Někdy to hraničí až s komedií. Synáčka na půdě operují a on huláká z horečky na celé kolo a nikdo mu není schopen vysvětlit, že kolaborantská rodinka dole zrovna pořádá hody pro význanačného oficíra. Ten naštěstí zrovna v ten samý okamžik vesele a hlasitě zpívá koledy a nic neslyší. Když skopčáci partizána nakonec stejně čapnou, spolknou rodince i s navijákem výmluvu, že dotyčného nikdy neviděli, schoval se u nich, když nebyli doma, a že si sám během pěti minut provedl náročnou operaci postřelené nohy. Satirická atmosféra je naředěna během mimořádně hutné římsko-katolické mše v přepychově zařízeném kostele. Střelba do malých dievčatok se mi taky příliš nepozdávala. ()

Biopler

Ďalší z kvalitných Krejčíkových filmov, tentoraz so slovenskou hereckou elitou. Námet je výborný, zasadenie príbehu do zasneženej Banskej Štiavnice ešte lepšie. Vyznenie príbehu, charaktery a herecké výkony sú veľmi dobré. Priam by som povedal, že v dnešnej dobe by sme príbeh z časov potlačenia SNP nenatočili s tou správnou atmosférou. Skrátka 60. roky mali čaro a som rád, že je to citeľné v tomto príbehu. Čo je už ťažšie stráviteľné je obsadenie Krónera do role otca, ktorý je na rolu hlavy rodiny príliš mladý a vedľa Meličkovej čoby manžel vyzerá nedôveryhodne, i keď veľmi sa snaží a jeho rola nie je až tak významná. Ale je to nedostatok, ktorý mi vadí pri každom filme. Taktiež nemecký dôstojník - raz sa príhovára v slovenčine, raz v nemčine. Jeho prejav je kocúrkovo a, samozrejme, pasáže v nemčine nie sú preložené. Na záver vyzdvihnem Šmerala, ktorý sa úlohy kňaza zhostil znamenite, navyše veľmi dobre hovoril po slovensky. Už len keď som ho zbadal, tak som tušil problémovú rolu. ()

sehe

Dnes v 50 rokov starom čiernobielom filme so slovenskými hereckými esami, ako pán Króner,Chudík,Machata,Mistrík a pani Meličkovou a mladulinkou Vášaryovou je cítiť také napätie v rodine Kubišových,že by sa dalo krájať.Mať v 1944 súčasne v rodine partizána,gardistu,veriacich,dcéru,ktorá spáva s nemeckým veliteľom,tak v tom čase fašizmu byť hrdinom a mať odvahu riskovať vlastný život na záchranu hoci aj syna,brata, dáva tušiť,že niektoré scény dajú divákovi dosť zabrať..Výborná vojnová dráma. ()

GTS_PUNK

Snímok režiséra Jiřího Krejčíka, vychádzajúc z dramatickej predlohy Petra Karvaša, patrí v histórii (česko)slovenskej kinematografie medzi filmy, ktoré výrazným a významným spôsobom reagovali na udalosti druhej svetovej vojny. Toto dielo z roku 1962 si konkrétne všíma obdobie času Vianoc po Slovenskom národnom povstaní. Zameriava sa pritom na jedno malé mestečko a na jednu rodinu v ňom žijúcu. Na rozdiel od možno iných vojnových snímkov však primárne a priamo nezobrazuje hrôzy vojny v ich surovej podobe. Všíma si skôr to, ako vojna mení ľudský charakter. A to dokonca aj v rámci jednej rodiny, kde proti sebe stoja dve nezlúčiteľné ideologické prúdy, v tomto prípade gardistický a partizánsky. Autori - Karvaš v predlohe, Krejčík ako režisér - tu postavy v podstate od začiatku až do konca stavajú pred ťažké morálne dilemy, ktoré sú často v rozpore s ich vlastným morálnym presvedčením. Psychologické aspekty tejto ťažoby sú následne reflektované v ich rozhodnutiach, pri ktorých riskujú nielen vlastnú česť pred sebou samým a ostatnými, ale často aj vlastný život. V kontexte Štedrého dňa, počas ktorého sa dej odohráva, preto tieto často šokujúce konania a rozhodnutia vyznievajú ešte výraznejšie. Práve spomínaný deň a činy postáv sú tak v silnom rozpore. Postavy totiž ani v čase, kedy by sa malo odpúšťať a milovať bližného viac, než inokedy, nedokážu (alebo snáď ani nemôžu či dokonca nechcú) konať inak, než ako konajú. Záverečná rodinná scéna je toho dokonalým dôkazom, pričom najviac zo všetkých zachytáva morálnu slabosť, respektíve obrovskú silu postáv, vyslovujúc a prijímajúc osud, s ktorého dôsledkami sa následne budú musieť naučiť žiť. Polnočná omša je medzi (česko)slovenskými vojnovými snímkami jedným z mála filmov, ktoré vo svojom príbehu primárne sledujú človeka ako jednotlivca (hoc je tu postáv samozrejme viac) a jeho psychiku. A hoci film v mnohom nie je dokonalý, práve psychologický aspekt a jeho poňatie je mimoriadne silným a výrazným prvkom. A to je niečo, čo by sa od neho mohli učiť mnohé iné kúsky nielen domácej kinematografie. ()

giaruj

Bez poznania predlohy by si film zaslúžil lepšie hodonotenie. Karvašova "ukecaná" dráma viac onemela, postavy sa správajú okríknutejšie a pokornejšie. ()

prometheusXX

Vynikajúci Československý film,skvelá vianočná atmosféra a skvelý herci.prečo sa už teraz takéto atmosferické snímky netočia?skvelý film za mňa jedoznačne 100% ()

SAINTS

Krejčik velmi dobre vykreslil zbabelu,beztvarnu a pokrytecku povahu slovenskej malomešskej rodiny cez druhu svetovu vojnu.Od začiatku dôsledne rozvija pararelu vianočnej idyly a odpornosti fašizmu. ()

ilclassico

Upřesnění: německý major mluví česky, ne slovensky a viděno na CT i s titulky (???) - třeba si jen lépe vybrat. Jinak k filmu je každý komentář zbytečný. Za 5 bez rozdílu žánrů. ()

ostravak30

Velmi zajímavé psychologické drama, které by bylo ještě zajímavější, kdyby se neomezovalo jen na skrývání partyzána a následné napětí s jeho vydáním. Velmi by mě zajímalo, jak si pak hlavní hrdinové poradili se situací po válce. Kolaborace sice znamenala přežít válku, ale přežití po ní už jen málokdy. Každopádně největšího emočního napětí se dočkáme v závěru, kdy se rodina musí zříci syna za cenu vlastního přežití. Výborně zahrané ode všech. Na druhé straně mi chybělo lepší vykreslení atmosféry a rovnou přiznávám, že nedokážu říct, čím to bylo. Snad tím, že se člověk soustředí na hlavní dějovou linku. Nutno však podotknout, že nacisté se ve filmu zaměřují výhradně na dopadení pachatelů za každou cenu. Moc patrný nebyl ani slabý věkový rozdíl mezi Jozefem Kronerem a jeho filmovými syny. Rozhodně je to zajímavý film, který nám předkládá, jak funguje u některých lidí pud sebezáchovy a nelze s čistým svědomím říct, že by se tak nezachoval nikdo z nás, dokud tu situaci a ten strach sami nezažijeme. ()

kamals

Vynikající Krejčíkovo drama plné symbolů (řekl bych až osobních - obsazení Šmerala) a narážek s hutnou vánoční atmosférou, vynikající hudbou, a samozřejmě vynikajícím hereckým obsazením, od Chudíka, Machatého, Kronera, Mistríka, Baru, Hasse, Pleskota, Šmerala (symbolicky dostal za své aktivity v letech padesátých na prdel rolemi faráře v tomto filmu a inkvizičního soudce Bobliga z Edelstadtu, které ale zahrál excelentně - že by nějaká osobní katarze :-), Vašáryovou a absolutně démonickou Hanu Meličkovou, její závěrečné - není to můj syn, rozmetalo všechny kýčovitá mateřská klišé a odhalilo pudově bojující matku rodu za jeho zachování. Smekám, před touto velkou dámou divadla a filmu. PS: Souhlasím i s názory, že herci ve filmu přehrávají, ale na druhou stranu, ono je to drama skoro komorní, původně se jedná o divadelní hru a tak si myslím, že toto divadelní přehrávání tomuto dramatu prostě sedne a je tam zcela záměrně. ()

kokofek

Ještě dlouho po skončení filmu jsem seděla užaslá.Napětí, opravdovost,propracovanost charakterů,herecké výkony( až na trochu teatrálního Ivana Mistríka).Postavy nejsou tak jako v životě ani černé,ani bílé,ale především lidské. ()

Kozlowski8

Jeden z nemnoha slovenských pětihvězdičkových filmů. Dokonalé psychologické ztvárnění krutosti války, která nekompromisně zasáhla do života slovenské rodiny. Tísnivá atmosféra a napětí provází celý příběh a na konci vygraduje v nesmírně silnou a krutou pointu, ze které mrazí. Herci předvádějí všichni do jednoho úžasné výkony a pozadu nezůstává ani hudba. Silný zážitek. 90%. ()