Portorický král Fernando XXIII. požádá slavného detektiva Holmese, aby mu sehnal dvojníka, neboť se obává atentátu. Holmes najde v moravském Brodku notorického dlužníka Františka Lelíčka, který je králi podobný jako vejce vejci. Lelíček, pronásledovaný věřiteli, nabídku přijímá. Krásná a mladá královna odmítla se svým zbabělým manželem odjet do bezpečí v exilu. Lelíček se energicky ujímá své role. Královnu okouzlí temperamentním chováním na býčích zápasech i tím, jak chladně čelí atentátu. Mezi nic netušící královnou a mazaným Lelíčkem vznikne vášnivý vztah. Zrádní ministři chystají další atentát. Pekelný stroj, nastražený v gramofonu, má být spuštěn po přehrání nové státní hymny. Holmes unikne na poslední chvíli ze sklepení, kam byl zavřen atentátníky, a zachrání Lelíčka i královnu. Fernando v azylu zemřel. Lelíček, zamilovaný do královny a spokojený ve své roli krále, odmítá výpověď. Pohrozí mezinárodní ostudou, kdyby vše oznámil veřejnosti, a tak je nakonec ve své funkci ponechán. (oficiální text distributora)

LuckyK

Pár kultovních hlášek jako "neuražte se, při vašem vzdělání", ale ještě to není ta moderní klasická komedie, která by byla svěží dodnes jako jiné Burianovy filmy. Spíš z toho dýchá duch němého filmu. ()

Nonna

Vlasta Burian jako milovník a král je zábavný. Přerod z moravského podvodníčka a dlužníka v elegantního a rozhodného krále, který si získá národ, vyžene atentátníky a konspiranty a okouzlí samotnou královnu, zvládl Burian s bravurou sobě vlastní. Jeho druhá role, zbabělý král trpící stihomamem (..."tuhle jsem měl dokonce pumu v kartáčku na zuby"!), je tak jinace zahraná, až se vnucuje pocit, že jsou herci snad skutečně dva. Skvěle jim k tomu sekunduje Sherlock Frič ve své zřejmě nejslavnější herecké roli. Scénář je napsán natolik dobře, že Burianovi nezbývá přehršel času na obvyklé šaškárny a předvádění svého komického talentu, ale skutečně hraje. I když jeho výuka jazyků je naprosto nezapomenutelná. Film pokládám ze všech s Vlastou Burianem za nejlepší. ()

Gig

"To je podoba. Až jsem se lek." Líbí se mi, když Burian hraje dvě různé polohy - to plachého, bojácného i toho svérázného nepravého. Bavím se u toho stejně jako u Wericha v Císařově pekaři nebo Jeana Paula Belmonda ve Zvířeti. Co dodat. Snad jen "A nebude ho to bolet?" ()

PetraMishka

Až do poslední čtvrtiny je tento film průměrný - do množství humoru, děje a originality, zatímco poslední čtvrtina je tak svižná a vtipná, že dávám nakonec 4*. Vlasta Burian je tu v neobvyklé roli "milovníka" a Lída Baarová sice zpočátku hodně deklamuje, ale zrovna v této roli je to pochopitelné. Martin Frič jako Holmes je velmi originální a nijak dojem nekazí, i když je akčnější, než je obvyklé. ()

lepo

Tri hlášky na čele so "Psohlavcami a kráľovskými obednými chodmi" ma aj po rokoch donútili k záchvatom smiechu. Stále je to dobré a lepšie , ako niektoré dnešné stupídné a trápne kvázi komédie. ()

Kozlowski8

Slavný detektiv Holmes je pověřen portorickým králem, který se z obav o atentát uchyluje do exilu, aby zajistil jeho dvojníka. Toho nachází v Lelíčkovi, kterému se jeho role natolik zalíbí, že ji odmítne opustit i po smrti krále v exilu...Skvělé, ale možná až příliš exhibicionalistické představení Vlasty Buriana, kde se střídají vtipné a nápadité situace se slabšími a někdy až trapnými. Jeden ze slabších filmů legendárního komika. 60%. ()

brasek

Dôvtipný príbeh, škoda že prináša o niečo menej zábavy ako sme zvyknutý u Vlasty Buriana. Ale ako oddychovka na nedeľné popoludnie ako vyšitá. ()

Kontryhelka

FIlmy s panem Burianem miluji od dětství a tento je jeden z mých oblíbených. Vtipný příběh, kterak zadlužený a svérázný hňup ke štěstí a bohatství přijde, jak slepý k houslím. Film je nabitý skvělýma hláškama. Fakt se vždycky zasměju. ....Král je mrtvý, no to abych si za něj šel lehnout na hřbitov.............. ... A že to řeknu z vokna ..........Jdeme, královna čeká s vobědem ......... Prima oddychovka, která ani po létech neztrácí nic ze svého původního lesku a baví nás po mnoho a mnoho generací. Burian je perfektní herec, který zvládne vše a ještě něco navíc. Takový mistři se již nerodí. ()

M+M

Příjemná komedie. Pro mně hezká příležitost vidět režisérského krále Martina Friče v hereckém tandemu s Vlastou Burianem. ()

Dr.dogous

Monarchisté nemaj nic jisté. J.V.Ferdinand XXIII., vládce Portorika, se právem bojí o život. Je nenáviděn opozici: anarchisty, republikány, spiklenci, atentátníky. Jedinou šancí, jak přežít, najít si dvojníka. Ochranku mu dělá věhlasný detektiv Sherlock Holmes. Ten vybere Ferinandovi za dvojníka pana Lelíčka, věčného studenta, lůzera a dlužníka z dalekých Čechách, jemuž hoří půda pod nohami, protože ho uhánějí věřitelé. Lelíček jsa angažován Sherlockem Holmesem se ujme role dvojníka a zastupuje krále Ferdinanda na veřejnosti i v rodinném životě. Bude umět Lelíček čelit nastraženým pastím.? Uspokojí Lelíček krásnou a náročnou královnu? Zhubí dříve ekrazit Lelíčka nebo Lelíček své odpůrce? Kdo z koho, souboj na život a na smrt. Inu, nebudu vás napínat, Lelíček přežije, má přece zdatného pomocníka Sherlocka. Když zemře pravý král, zdatný Lelíček se ujme záskoku i v loži panovníka, zaseje sémě a královnu zbaví migrény i panenství. Inu, kdo jinému jámu kopá, je nádeník, a ještě do ní padá. Povedená taškařice. Pro imitátory je nejhorší, když přijde "originál" o ruku, to pak musí pak bolet. Co k tomu dodat, snad jen, že mnoho Kaddafího dvojníku zemřelo, než došlo na originál. 82%… ()

alimraj1

Vtipná prvorepubliková groteska, u níž se vždy s celou rodinou zasmějeme. Vlasta Burian opět v hlavní roli nezklamal.  Nejlepší dle mého úsudku byla scéna s přeměnou státní hymny, ale celkový dojem je stejně humorný a uvolněný. Škoda jen, že dnes takovouto komedii už nikdo nenatočí... ()

hostivít

Oceňuji, jak dokázal Burian jemně odlišit charaktery Lelíčka a krále. Hezké jsou scénky: focení na známky, výuka angličtiny a francouzštiny, nová hymna, odhánění věřitelů v restauraci. Ale jinak to zas není tak výborné jako jiné filmy Buriana. ()

Andrew1987

Síce Vlasta Burian predviedol niektoré skvelé scénky, ale v porovnaní s jeho niektorými inými ozaj skvelými komédiami ide o podpriemer. Neviem, čo by som k tomu viac dodal. S Burianom som videl už podstatne lepšie filmy. Preto dávam takéto nízke hodnotenie. ()

SONNY07

... a ty hovada, který mu nesahali ani po kotníky ho udali a ponížili a nebyli to komunisti, byla to malá česká závist, která zde stále koluje !!!!!! ()

MirecRKK

velmi dobry film, 1. ktory som pozeral s Lídou Baarovou a Burianom, nasadil laťku pekne vysoko avšak zistil som že nebolo až tak ťažké ju preskočiť, velmi dobrý film avšak taký že sa človek nevie rozhodnúť koľko * má dostať 3 sú málo 4 veľa, rozhodol som sa tento krát na tie 3 pretože ako som povedal, videl som už aj lepšie filmy, avšak Lelíček bude navždy môj 1. :) ()