Ošetřovatel Rozruch z nemocnice sv. Jakuba dostal z nemocenské pojišťovny místo očekávaného léčivého bahna umělý chrup. Když v pojišťovně osobně vyřizuje přehmat, jsou úředníci velmi neochotní. Rada Pěna přijde do pojišťovny, aby si domluvil výlet se svou tajnou milenkou, sekretářkou Věrou, kterou si chce vzít, až se provdá jeho dcera Heda. Pěna ohlašuje v pojišťovně návštěvu primáře Marka od sv. Jakuba a přestože ho osobně nezná, přimlouvá se za vyřízení jeho žádosti. Když rozčilený Rozruch za chvíli sdělí, že je z nemocnice od sv. Jakuba, úředníci ho považují za Marka a jejich chování se rázem mění. Šéflékař Bruner mu předepíše lázně, kam ho druhého dne osobně doveze. Skutečný Marek přijíždí do lázní s Hedou, které se představil jako Rozruch, aby se přesvědčil o nezištnosti jejích citů. I rada Pěna s Věrou přijíždějí, aniž tuší, že je přítomna i Věřina matka. V malých lázních se nakonec všichni potkají a jejich tajemství se prozradí. Po návratu do Prahy Rozruch, který tajně dostudoval medicínu, promuje, a dostává od Brunera místo v nemocenské pojišťovně. (oficiální text distributora)

Joppo88

Ja z toho Vlastu Buriana nemôžem... Jednoznačne jeho najlepší film. V prvej polovici som sa váľal smiechom... Druhá polovica ma až tak po humornej stránke - v zmysle skvelých hlášok - nebavila, ale zato ju vyvážila spŕška skvelých scén, v ktorých V. Bruian žiaril - či už gestikuláciou alebo nezabudnuteľnou mimikou! Skvelé! ()

Lucas87

Nevadí mi černobílé filmy, nejsem odpůrce předválečné české kinematografie, ale nějak mě ten film nepřipoutal po dějové stránce. I když Vlasta Burian a Jaroslav Marvan je skvělá dvojice, tak z toho mého filmového zážitku vykouzlím maximálně 3* i když je film všemi ostatními nadhodnocen. Nejvíce oceňuji scénu v lázních, kdy Vlasta se snaží odpudit tu vlezlou ženskou a pak ke konci jak na ně vytasí ten diplom. ()

Torgal

Zopár výborných scén (hlavne "operácia" z konca filmu), ktoré sú zlepené s mnohými vyslovene priemernými v príbehu bez poriadneho deja a teda aj ukončenia filmu. Keby som mal byť vulgárny prirovnal by som to ku Kameňákom - aj tu je mnoho postáv a scén iba kvôli jednorázovému vtipu bez súvisu so zvyškom filmu, úroveň humoru je samozrejme na úplne inej úrovni. Burianova a aj Marvanova charizma a ich herecký prejav výsledný dojem ale ťahajú hore. Ten song o delíriu tremens bolo ale nekonečné minúty trvajúce utrpenie. 6+/10 ()

tranquill

"Račte ke kořenům! .. Voni ale říkali, abych šel k Vám. Vy jste Kořen?" To prostě nemá chybu! Dokonalý Burian i spousta dalších známých herců a vůbec krásně natočená záměnová komedie. ()

Biopler

Vadí mi prihlúply humor a la "Já tady někde měl klobouk, zrovna takový jako máte vy" a podobné slabiny scenára. Zrážajú čaro komédie. Najviac ma potešil a prekvapil svojim výkonom Čeněk Šlégl. Jeho hlások a pohyby sú veľmi vtipné. Burian výborný, stále nadpriemer, ale nepovažoval by som tento výkon k tým najlepším. Ďalšie eso Marvan podal iba priemerný výkon. ()

DAPDO

Vlasta Burian byl, je a navždy bude král komiků !!! Kam se serou dnešní komedie, tohle se snad musí líbit i největším odpůrcům černobílých filmů. ()

Razzor_82

"Doufám, že důvěru ve mě vloženou, nezklamete!" Burianův mistrovský humor je nehynoucí. Taková satira na neochotu pánů úředníčků z první republiky. 7/10 ()

FeriusParfax

Tak jelikož jsem viděla tento film téměř vzápětí po To neznáte Hadimršku, tak můžu říct, že se mi líbil o hvězdičku více. Více humoru, více satiry a celkově i lepší děj se mi tu zdál býti. Určitě si dám i další oddechovky s Burianem. V nějakou podobně krásnou neděli, při jaké jsme koukali na toto. Moc pěkné a povedené. Už jen se dívat na módu té doby se mi velmi líbilo. Otřesný make-up žen nekomentuji, ale účesy a obleky byly na jiné úrovni než dnes. ()

Solly

Skvělé a velmi zábavné celou dobu, ale společné scény VB s Čeňkem Šléglem jsou naprosto lahůdkové! ()

Arequipa

Vlasta Burian u mě při první zkoušce obstál na výbornou. Ale holt nepatří jen jemu, ale i ostatním - Marvanovi a Hemmerovi. Přestože byl film natočen před téměř 70 lety, osobitý humor nestárne. ()

mvukotic

Pecka. Zapletka sice semtam troska kryvka, ale tento film je tak nabity hlaskami a genialnymi hereckymi vykonmi, ze sa neda inac ako za 5*..."A kdybych byl lupnul, to by byl bernardinek slintal" ()

Nocturno culto

nejlepší je když si Rozruch louská vlašské ořechy pomocí závaží na sádře ležícího pacienta...nebo scéna u fontány-piju slivovici,piju slivovici....100% ()

Martin79

Skvělý film s vynikajícím Vlastou Burianem a neméně dobrým Jaroslavem Marvanem. Navrh ještě Adina Mandlová a Čeněk Šlégl. Plus spousta dalších výborných, vedlejších rolí. Nejvipnější scéna je pak "Balada o deliriu tremens" a úplný vrchol je pak závěrečná "operace" na Čeňkovi Šléglovi. Nezapomenutelný snímek. Opravdová klasika Československé komedie. Člověk se skvěle pobaví i po tolika letech. ()

FireTight

Už jenom za tu závěrečnou operaci bych dal Burianovi a všem ostatním hercům plný počet. Naštěstí to však není jediná kvalitní scénka z celého filmu, U pokladny stál jich je totiž naprosto přeplněn, za všechny bych jmenoval třeba Baladu o deliriu tremens... Zkrátka tenhle snímek se sakra povedl a řadím jej mezi nejlepší Burianovy filmy vůbec. Skvělá nestárnoucí komedie z roku 1939! Úvodní slova autorů byla opravdu trefná: "Pojďte na chvíli zapomenout na tíhu dnešní doby...". ()

balcazar

Toto nie je sen, toto sa naozaj deje - ja som si pozrel starú českú klasiku, ktorú som kedysi tak vzdorovito odmietal...a...som ohromený! Možno je to náhoda, že som si ako prvú snímku zo starej českej kinematografie pustil tento skvost, a možno ma všetky ohromia rovnako, neviem... Veľká časť môjho nadšenia je spôsobená parádnym výkonom Vlastu Buriana, no nielen ním...Skvelé scény, vtipy, pri ktorých som bol jednoducho nútený zasmiať sa, dokonale zamotaná sieť postáv, odvážny humor, ktorý si robí srandu z nie celkom korektného zdravotníckeho prostredia, v ktorom známosti a vyššie postavení ľudia boli, sú aj budú stále uprednostňovaní a ostatní nech aj pomrú. To, že po hodine a pol smiechu prišlo na konci k ponaučeniu a azda prvej vážnej scéne, mi vôbec nevadilo, ba naopak! Inak z celého filmu bolo hluchých maximálne 10 minút, čo ma však neprinúti znížiť hodnotenie. ()

Likan7

Už chápu tu opěvovanou genialitu pana Buriana, protože tohle je první film, který jsem s nim viděl. Bohužel film jako takový jde totálně mimo mě a nebýt skvělého Buriana a scény s prstem na konci, tak jdu s hodnocením ještě níž. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011