Akční / Sci-Fi

USA, 2003, 138 min

• gudaulin

V konfrontaci se záplavou televizní a filmové produkce je nutné vážit každou minutu a jeden kamarád razí teorii, že pokud ho film nezaujme do pěti minut, nestojí za zhlédnutí. Porušil jsem toto pravidlo a dal Hulkovi celých pětatřicet minut, ale mnoho mi za to nenabídl. Prostě mě ničím nezaujal, možná kromě půvabu mladé Connellyové a to je trochu málo. Příliš pomalý rozjezd a na komiksový příběh nadměrně psychologizující dialogy pro mně nebyly to pravé. Nemohu hodnotit celý film, ale z toho co jsem viděl, bych Hulkovi víc než 40 % za celkový dojem nedal...(6.5.2007)

Tak tohle bylo zvláštní. Ang Lee odvedl práci za kterou mu bude rozhodně půlka publika tleskat a druhá ho nepochopí a nejraději by ihned dostala zpátky své vstupné. Kde je zakopán problém? V přístupu. Ang Lee vytvořil psychologický výzkum na téma Komiksový hrdina a jeho problémy. Celá stylizace se blíží komiksu úplně jinak než ostatní komiksové filmy. Tim Burton vytvořil svou atmosféru Gothamu, ale Ang Lee zašel na hranici vizuální podoby papíru na kterém je nakreslen komiks, když různé obrazy jsou v okýnkách rozházeny po obrazovce a plynou současně. Dodává tím filmu opravdu netradiční nádech umocňující divákův pocit, že si pročítá stránky komiksu. Eric Bana je dokonalým Hulkem ve všech ohledech a krásná Jennifer Connelly je prostě úžasná. Nick Nolte se jako záporák a otec Hulka, který může za jeho druhé zelené já, rozhodně nemá za co stydět. Bohužel film trochu dojíždí na tempo, které je neustálým psychologickým posunem hlavní postavy bržděn a na akční scény se dostane jen v několika případech(ale stojí to za to). Pokud nechcete příliš akční film, který sází na psychologii a promyšlenou konstrukci rozhodně je Hulk dobrá volba, ale pokud máte akční choutky tak se vaše srdce nedočká naplnění.(29.4.2007)

Přiznám se, že komiksy nečtu (až na - kdysi - Rychlé šípy samozřejmě :) a proto mě srovnávání předlohy s jejich filmovou podobou tolik nebere. Rozdíly v přístupu režiséra jsou ale u tohoto žánru opravdu velmi rozdílné a možná i proto se mi Hulk tolik líbil. Ang Lee zvolil sice méně akce a víc "psychologie", ale když už je akce - tak pořádná a když už je "psychologie" - tak nenudí. Také se mi moc líbilo použití různých typů střihů a víc záběrů v jednom obraze. Snad i proto, že to režisér nepřehnal a používal je s citem. Ještě bych si dovolil vyzvihnout krásnou Jennifer Connely a doporučit tuhle Civalovu recenzi :)(29.11.2003)

Ve své době byl HULK hodně nepochopený film, možná ještě je. Psychologickou komixovou adaptaci diváci nepřijali moc kladně, i když nechápu proč. Ang Lee vrství atmosféru a skvěle rozpracovává charaktery postav, Bruce Bannera, Banerova otce, Betty, generála Rosse a až pak se soustředí na akci. Zajímavé je že dokonce ani v akčních scénách nezapomíná na motivaci a psychologii postav. Všechno dělají z určitého důvodu. Samotná akce je pak úžasná (Hulk vs. psi nebo bitva v poušti jsou geniální). Herci rovněž výborní hlavně Nick Nolte a Eric Bana. Rozhovor na konci, byl díky nim úžasně sugestivní. Moc mě mrzí, že druhý HULK se bude natáčet s jinými tvůrci a podle jiné šablony. Kdyby bylo po mém, nechal bych dál rozvíjet slibný koncept, který Lee vytvořil. Ale kdo jsem v porovnání s hlavouny z L.A. já, že?(27.4.2007)

• Isherwood

Místo pořádné psychologie spousta slovní vaty, místo kulervoucí akce jenom digitální tajtrlíkování na poušti. Ang Lee chtěl jít cestou nevyšlapanou, ale tady notně sešel, jelikož téměř dvouapůlhodinový kolos na konverzačce utáhnout prostě nejde. Formální hrátky (střih, split-screen) po čase stereotypně nudí a do samotného filmu vůbec nesedí. Jakoby do něj někdo po nocích Leemu ve střižně přidával vlastní psychedelické vsuvky. Obsazení je výborné, Elfmanův soundtrack s etnickými motivy moc fajn, ale stejně celá tahle fraška padá dolů s faktem, že hlavní záporák nastoupí až deset minut před koncem… V komiksovém filmu! Ups!(15.7.2007)

• - Vrtulníky, které Hulka napadnou v poušti, jsou typu RAH-66 Comanche. Stíhací letouny, se kterými bojuje u mostu Golden Gate, jsou pak typu F/A-22 Raptor. V době vydání filmu nebyl ani jeden z letounů v aktivní službě Armády Spojených států. Program RAH-66 byl dokonce úplně zrušen (23. února 2004) s tím, že ani jedna z helikoptér nebyla nasazena do aktivní služby. (3DD!3)

• - Ang Lee si přál, aby scénář vycházel z King Konga a Frankensteina. (fannah)

• - Jennifer Connelly dostala za svou roli 1,5 milionu dolarů. (Roman.Ticka)