Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Epizody(8)

Nellaron

Môžeme sa na chvíľu zastaviť? Pokochať sa prírodou, zoznámiť sa s rasami a ich zvykmi, prezrieť si detaily brnenia elfov, alebo vnímať vnútorné rozpoloženie Istar? Fakt musí byť všetko o zhone? Keď do 5 minút nenastane nejaká akcia, dáme seriálu odpad? Prstene moci nám svojim pomalým rozbehom dávajú podľa mňa jedinečnú príležitosť užívať si fantasy svet bez toho, aby sme boli v strese. Žiadných 10 strihov kamery za 2 sekundy. Seriál nám dovoľuje spoznať širokánsky tolkienov svet a jeho detaily pred udalosťami z Pána Prsteňov, spoznávanie Númenor, vznik Mordoru, samotných prsteňov a zrod legendárnych postáv. Užívajme si to. Nikdy by sa mi ani len nesnívalo, že budem mať možnosť toto všetko vidieť a v takej kvalite. Ide o prvú úvodnú sériu a tá splnila svoju úlohu dokonale. ()

Karmel

Tak skvělý výsledek jako nám dodal P. Jackson a spol. v LOTRovi jsem ani nečekala, ale takhle promarněnou příležitost také ne. Škoda. Nechci do tvůrců více kopat, naloženo už mají dost a právem, ale zmíním alespoň to, co mi vadilo nejvíc, takže negativa: Seriál nejvíc vystihuje to, že je všechno ztvárněno ploše a povrchně. Postavy jsou napsané ploše, a to včetně těch hlavních. Dialogy jen plácají prázdnou slámu, nic hodnotného ani hlubokého a vztahy jsou napsány povrchně (např. to přátelství kluků z Númenoru). Občas utrpěla logika, ať už to způsobil špatný scénář nebo střih. A to chybné měřítko je opravdu úsměvné (smutně úsměvné). Největší zlo bylo napácháno na elfech. Mají to být vznešené, krásné bytosti s moudrostí načerpanou ze své dlouhověkosti, se kterou se pojí životní zkušenost. Ano jsou i pyšní, ambiciózní a sebestřední. Elfové v PPPM se chovají a vypadají jako…lidská rasa….. M. Clark mi do role Galadriel nesedí a svým herectvím mne nepřesvědčila, nemá nebo neumí zahrát potřebné charizma. Nepůsobila jako neporazitelná válečnice a vůdce, kterého chce každý následovat – o tom se jen plkalo namísto toho, abychom to viděli a uvěřili. V málokterém seriálu najdu více než jednu postavu, kterou nemohu vystát (Isildur, Theo). Hudbu H. Shorea z LOTRa miluji, tato je však velmi podprůměrná. Pozitiva: Určitě se povedly exteriéry a jejich trikové doladění, působilo to přirozeně a nápaditě. Takže palec nahoru za Valinor, Númenor a Khazad-dum. Vše okolo trpaslíků je napsané a udělané velmi dobře, včetně Durina a Disy. Herecká různorodost mi nevadila, na to bychom si měli zvyknout. Za poslední díl bych dala 3 hvězdy, ten se jediný opravdu povedl, ale celý seriál stojí max. za ty 2. Snad bude následující série lepší. Horší to snad už být nemůže. Doufám. ()

mellon.a

Už mně bolí mozek z toho, jak všichni stále přemílají své představy o tom, jak to všechno mělo být, jací měli být Elfové, jaká Galadriel, jaké všechno. Tak si vy chytráci ten Silmarillion, Nedokončené příběhy a jiné zdroje přečtěte. A pak si ušetříte energii na psaní nesmyslných recenzí. ()

Epics

Byt LOTR nadsenec a dozvedet se, ze se to ma tocit, a pak cekat pet let na tohle, tak si to jdu ted hodit na pudu. Takhle jsem pomerne nedavno s velky prekvapenim objevil trailer, po kterem to vzdala ma moudra zena, abych to za par tydnu asi vzdal i ja, po trpkem finale prvni serie. Je mi uplne jedno, jestli jsou elfove bili, cerni nebo modri, nebo jestli se adaptace ponekud vzdalila tolkienovskemu legendariu, ale tahle pubescentni slohovka neni scenar hodny nametu. Patosu bylo az do nekam a vetsinou deji sedel jak recitace Maje ve fronte na uherak, logika deje a motivace postav stokrat jinak a kolikrat uplne naopak, takze vybudovat si k nekomu nejaky vztah bylo nad me divacke sily. Az na Adara, protoze zaporaky psal asi nekdo dospely, a Balroga, nebot ma, chudak, spanek krehci nez ja, kdyz ho dole v hlubine probudi i padajici listi. Zatimco Sauronova lest primet elfy kout prsteny moci je zdatna scenaristicka reznicina, Hobiti linka je vysloveny zlocin. To, ze Gandalf musel predcasne priletet jak horici koule, misto toho aby ho poslali elfove sporadane lodi o par tisic let pozdeji, bylo asi jenom proto, ze ho meli v LOTRu lidi radi a tak si v amazonu rekli, ze chteji mit taky sveho Gandalfa. Jinak vlastne jenom nekam sel bandou bezohlednych maniaku a tri buchty si ho s nekym spletly, konec. Neco se nepovedlo, nebo nejsem cilova skupina, nebo oboji. ()

micska

Celé to vypadá jak trailer na nějaký fakt výpravný film. Pak by člověk zkratky a nesmysly ve scénáři tak nějak bral. Nebo pilot (ale osmidílný?, WTF). Jenže ouha, nic jako "režisérská superrozšířená verze" nebude.  Navoněná bída ()

hdraf

Tento díl je na 40%. Katastrofa. Člověka děj přesune někde úplně jinde, na co už zapomněl, co se tam dělo. Totální zmatek. Herci jsou většinou špatný a nevěřím jim jejich roli. ()

Lukkas99

Pán Prstenů...jedna z nejikoničtějších a nejvelkolepějších trilogií, která kdy byla natočena! Jsou to filmy, které rezonují do dnes a i po tolika letech vás dokážou chytit za srdce. Nejsou velkolepé jen svým obsahem, hudbou, efekty, propracovaností jednotlivých postav, ale především příběhem, který je...zkrátka senzační! Jsou to zkrátka nadčasová díla, která si dokáže zamilovat jak mladší, tak i starší divák a není se čemu divit, když 3. díl "Návrat krále" vyhrál z 11ti nominací na Oscara všech 11! Důkaz toho, že tyto díla mají něco do sebe a která nebudou nejspíš nikdy překonána! Ano, byl tu pokus Petera Jacksona o překonání své prstenové trilogie, trilogií Hobita, která vycházela mezi lety (2012 - 2014), ale dle většiny, včetně mě, nedokázala Hobití trilogie nikdy překonat kvalitu Pána Prstenů i přestože to jsou dle mého názoru skvělé filmy! Avšak po dokončení Hobita se zdálo, že je s příběhy ze Středozemě nadobro konec, jenže přišel rok 2022 a s ním seriál Pán Prstenů: Prsteny moci od společnosti Amazon, které vlastní práva na druhý věk, který dle Tolkienových předloh není dokončen a popsán tak detailně, tudíž si Amazon mohl spoustu věcí domyslet a udělat téměř svůj vlastní příběh. Příběh je zasazen, jak už jsem výše zmínil do druhého věku, kde sledujeme mladou elfku Galadriel, která se po smrti svého bratra, který zahynul ve válce proti Sauronově předchůdci, temnému pánu Morghotovi, vydává na cestu pomsty, kde po Morghotově porážce pátrá po Sauronovi, aby mohla zničit zlo jednou pro vždy a došla tak klidu. No a jak seriálový Pán Prstenů dopadl? Kdybych bral v potaz jen fakt, že je to nejdražší seriál současnosti, což je na výsledném produktu znát, jelikož každá lokace, ať už to jsou louky, vesnice, města, království, moře, oceány, hory, nebo jen obyčejné předměty, jako meče, zbroj, magické relikvie, ale především různá monstra jako Balrog, nebo skřeti, kteří tu mají naprosto dokonalé zpracování a k tomu všemu jsem ještě přičetl některé zajímavé příběhové okruhy, vyvrcholení celého seriálu a hlavně prvek napětí se kterým seriál pracuje naprosto skvěle, jelikož vás dokáže udržet v nejistotě a napíná vás, nejen v průběhu jednotlivých epizod, ale i během celé 1. série od samotného začátku, až do konce což ne každý seriál dobře zpracuje! Tyto všechny výše zmíněné prvky jsou naprosto skvělé pilíře tohoto seriálu, ale asi jako každý projekt, tak i tento má své problémy. A o jaké problémy se přesně jedná? Začal bych asi tím nejpodstatnějším a tím je samotný děj a příběhové okruhy. Jak už jsem psal výše, jsou tu skvělé příběhové okruhy, příkladem budiž linka s Galadriel, nebo Elrondova linka s Durinem, která byla moc hezky zpracovaná! Ale co se týče linky Hobitů, nebo teda v tomo případě jejich předků "Chluponohů", kde sledujeme příběh mladé Nori, její rodiny, přátel a záhadného starce...... No! Popravdě řečeno, kdyby tato linka byla vystřižena, tak by to celkovému ději nijak neuškodilo, jelikož tu jsou epizody, kde se Chluponozi za celou dobu, buďto vůbec neukážou a když už, tak se tam téměř nic nestane a celkový děj to nijak zásadně neposune. Dalším, spíše mým osobním problémem je dojem celého seriálu, jelikož se setkávám s názory, že Prsteny moci jsou lepší než Hobití trilogie a více se přibližují původní filmové trilogii Pána Prstenů, ale co se týče mého názoru, tak je to právě naopak. Ano, Hobití trilogie sice nikdy nedokázala dosáhnout kvalit Pána Prstenů, ale po znovu shlédnutí celé trilogie mi přijde že Hobit má daleko blíže k Pánu Prstenů než seriálové Prsteny Moci. Ano, seriál sice vypadá opravdu skvěle a ukazuje vám podstatné věci, které navazují na filmy, ale kdybych si odmyslel název a koukal na tento seriál jako na "no name" projekt, tak bych dokonce uvěřil, že se jedná o úplně jinou, i když podobnou značku, což je za mě problém. Dalším trošku rozporuplnějším problémem jsou různé etnicity daných postav, příkladem budiž elf tmavé pleti Arondir a stejně tak trpasličí královna Disa. Ale abych to uvedl na pravou míru, mě tyto dvě postavy vůbec nevadí a dle mého názoru se jedná o ty propracovanější postavy, především elf Arondir, kterého tu ztvárňuje (Ismael Cruz Cordova) a kterého jsem si naprosto zamiloval, jelikož mě jeho příběhová linka bavila a především jeho charisma a jeho celkový, místy až neutrální a drsnější postoj, což za mě postavě jen přidávalo na vážnosti! Ale o co tu jde je barva pleti výše zmíněných postav, která koluje internetem. Aby bylo jasno, mě nedělá problém, když někdo vytvoří novou filmovou/seriálovou značku a hlavní představitelé by byli černoši, indové, nebo asiati. Příkladem budiž Black Panther, což je dle mého názoru skvělý film a nemám žádný problém s tím, že většina herců jsou lidé tmavší pleti, jelikož ty postavy tak byli napsané. Ale co mi poslední dobou a ne jen mě vadí je fakt, kde se bohužel díky dnešní době klade opravdu drastický důraz na rasovou vyrovnanost a mě to nevadí, ale ať nepředělávají už existující postavy, nebo rasy, které vycházejí z nějakých specifických vlastností a charakteristiky! Příkladem budiž elfové. Jak si představujete elfy? Já sám si elfy představuju jako vysoké bytosti, štíhlé postavy s dlouhými blond vlasy a bílou pletí, protože je i tak J. J. R. Tolkien popisoval. A jelikož Tolkien byl i známý tím, že na tohle kladl obrovský důraz a kdyby viděl, co provedli s jeho dílem, asi by se obracel v hrobě. A stejně tak jako u Arondira bych mohl mluvit i o výše zmíněné trpasličí královně Dise. Ano mám proto do jisté míry pochopení, ale spíše mi vadí překrucování různých ras a postav, co se týče barvy pleti, nebo sexuální orientace. Zkrátka, když je nějaká postava někým vytvořená, tak ať jí laskavě nechají takovou jaká je a ne, že se z heterosexuálního bělocha, který vyznává Křesťanství, stane transsexuální asiat, který vyznává Islám! Snad chápete, co tím chci říct. A není to jen u tohoto seriálu, ale i u dalších jako například nová verze Scooby-Doo!, kde z Velmi a Shaggyho udělali černochy a z Daphne asiatku. No prostě otřesný! Ale, abych to ukončil nějak rozumně. Seriál je převážně hodně propracovaný a je vidět, že na tom pracoval někdo, kdo má látku Pána Prstenů opravdu rád! Ale bohužel se seriál i do jisté míry sám podráží nepropracovaností a nezajímavostí různých dějových linek. Bohužel si i trochu naběhli s tou rasovou odlišností, která, pokud vás nezajímá význam a charakteristika různých postav a národů, tak vás to asi štvát nebude, ale pravdou je, že se na tu genderovou a rasovou vyrovnanost tlačí až zbytečně moc a já se ani nedivím, že se proti tomu začínají lidé víc a víc bouřit a bodeť by ne, když to pošlape charakter jejich milované postavy! Mimo to se jedná o hezky zpracovaný seriál, který i přes svou propracovanost a rozpočet nedokázal předčit jak trilogii Hobita, tak ani excelentního Pána Prstenů! Celkem: 75%          Pro srovnáni: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring / (2001) / (97%) // The Lord of the Rings: The Two Towers / (2002) / (94%) // The Lord of the Rings: The Return of the King / (2003) / (97%) // The Hobbit: An Unexpected Journey / (2012) / (71%) // The Hobbit: The Desolation of Smaug / (2013) / (75%) // The Hobbit: The Battle of the Five Armies / (2014) / (78%) () (méně) (více)

Leptictidium

Není to dokonalý ale i tak jsem vlastně spokojený. Seriál jako příjemné fantasy podle mě funguje celkem obstojně a určitě nekazí pověst Jacksonově trilogiím, ba naopak. Morfydd Clark mi do role Galadriel pasuje a je nejlepší i nejvýraznější postavou. Tady zřejmě jdu proti proudu, protože tolik nenávisti, co tento seriál schytává, si určitě, vzhledem ke své kvalitě, která rozhodně není tak špatná, jak byste si zde v každé jiné recenzi mohli přečíst, nezaslouží. Máme zde jednu epizodu, která svým konceptem naprosto vyčnívá, a také bych jí označil jako nejlepší díl série, a to je Udûn. Hodnocení 72% u této konkrétní epizody je opravdu podhodnocené a začínám se i domnívat, že hateři to vlastně ani nesledují a dávají „odpad“ jen z povinnosti. Kdybyste měli zájem seriál zhlédnout a řídili se pouze zdejším hodnocením, asi byste si řekli, jakou ubohost to Amazon vyprodukoval. Tak to není. Vzhledem ke kvalitě seriálu nejsou tak nenávistné komentáře a nízké hodnocení adekvátní. Ano, já vím, že si seriál pět hvězd rozhodně nezaslouží, ale také beru v úvahu, že těm haterům a odpaďákům budu muset trochu zkazit průměr =))). 8/10 (nejlepší díl sezóny – Udûn). ()

SalvorHardin odpad!

Moje povodne hodnotenie bolo: fuj, odpad, kedze milujem Tolkiena a takato fuserska robota s takymto astronomickym rozpoctom je proste nehanebna drzost. Dal som ale tomu este raz sancu, lebo som mal Amazon Prime na 7 dni zadarmo, teraz nedavno, tak som si to pozrel este raz. Pravdu povediac je to stale odpad. Sceny s harfootovcami sa proste nadali pozerat, nic to k pribehu nepridavalo a na druhe pozretie celej 1. serie harfootovci naozaj len vyznievaju, ze boli do scenara vpisani preto, ze Amazon chcel mat hobbitov, ale namali na hobbitov prava, resp. ich nemohli v kontexte 2. veku pouzit, alebo nieco na ten sposob. Mozno si len mysleli, ze divaci su idioti a ked v niecom, co si hovori Tolkien nebude nieco co aspon pripomina hobbitov, tak tomu ludia nebudu rozumiet. Nuz, studio sa prepocitalo, lebo harfooti su len neznesitelne nudna vata. Na druhe pozretie 1. serie som stratil akykolvek zaujem o dalsie serie. Nikomu neberiem, ak sa mu to pacilo, ako som uz vravel, kebyze to nie je Tolkien alen nejaka random fantasy, tak tomu dam 3 z 5, ale kedze to je Tolkien tak tento cely serial je odsudeny na zahubu, lebo studio nema prava na Silmarillion a na Historiu Stredozeme a co predvadzaju ako "scenar" je len amaterska fan fiction. Galadriel z knih a Galadriel z fimov zboznujem. Dokonca som vzdy obhajoval aj herecku Éowyn Miranda Otto, ktora sa mi vo filmoch vzdy pacila. A dokazem vymenovat aspon 10 filmov hned z pamati, ktore su top a kde v hlavnych rolach boli zeny. Cize nekritizujem Galadriel v ROP preto, ze to je zena, ale preto, ze sposob akym ju scanaristi napisali, bol proste strasne cringe. Morfydd Clark moze byt v sukromnom zivote skvely clovek, ale scenaristi jej postavu v ROP objetivne zle napisali a s Tolkienovou ani s Jacksonovou Galadriel nema nic spolocne. Neman ani nic proti hercovi Ismael Cruz Córdova, ktory hral cierneho Elfa Arondira - myslim si, ze ako herec podal solidny vykon, ale zase je tu problem scenar - mohli mu dat vyznamnejsiu rolu a nie ho odlozit na vedlajsiu kolaj do nepodstatnej love story, ktora len dej este viac spomalovala, ked dej uz aj tak spomalivali epizody s harfootmi a do bitky, ktora aj tak nemala ziaden vyznam. Stale mi nejde do hlavy, preco si Amazon nezaplatil lepsich scenaristov, mohla to byt aspon dobra fan fiction. Cim viac nad tym rozmyslam, tym viac by mohol byt zaujimavejsi film o tom, ako tento serial strasidelne spackali ako samotny serial.... Finalne hodnotenie teda aj po roku zostava 0/5. ()

samurraj

Strašně jsem se těšil na Pána prstenů - prsteny moci, že uvidím dle knihy Tolkiena jak to bylo ve druhém věku. Dokoukal jsem celou první sérii a je to jalové jak kráva před otelením. Celou sérii jsem čekal na nějaké to dobrodružství, drama a nedočkal se. Na to, kolik do toho Amazon vrazil, tak nic moc. Elfové strašní.... Tento počin nemá s Pánem prstenů od Jacksona bohužel nic společného a jen se veze na jeho skvělém odkazu. ()

Petak3 odpad!

Celkově odpad, aby z 8 epizod byly koukatelný 2 je dost málo, myslím že to byla 3. a 6. Působí to jako parodie většinu stopáže, nechutné postavy, nechutní herci, směšní elfové. Směšní trpaslíci. Mám fakt rád černošské filmy(viz. mé recenze), ale nasílu je tlačit jako elfy nebo trpaslíky je odporný prznění a znásilnění předlohy, zvrácenej humus jako Dr. Kynes v Duně, humusárna na entou, pak to vypadá jak nějaká ubohá pornoparodie. A i ta finální bitva působila přinejmenším brutálně hloupě a odflákle, vzhledem k masivnímu rozpočtu. Jediná dobrá věc celé této série byla vlastně několika minutové zrození hory osudu, ale aby to stačilo na 1 hvězdu, to si nemyslím. Snad se nikdy nebudu nudit tak, abych 2. sérii vůbec kdy zapnul. A ty dialogy, to byla lobotomie. 5% za tu Horu osudu. Jmenovat se to třeba "DUMB WOKE FANTASY FOR PRIMITIVES" tak je to asi na tu 1 hvězdu, ale takovejhle hnůj by neměl parazitovat na LOTR značce. ()