Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

JimmyMcNulty

Přibližně v polovině filmu jsem začal přemýšlet, jaké hodnocení by si film zasloužil. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, spíše jsem se přikláněl ke 4. Druhá polovina filmu, a především poslední půlhodina mě však dokázala přikovat ke křeslu. Ať už to bylo neskutečným charismatem, kterým oplýval Connery nebo scénami typu Stevens, Stevens! I zbytek postav se nakonec dokázal projevit naplno a film nepostrádá ani potřebnou hloubku. Je to několikátý snímek, který jsem od pana Lumeta zhlédl a jenom mě to utvrdilo v tom, že Lumet je numero uno režisérem dramatu. ()

Martin D

Tento film má prijemne prekvapil, silná a realistická dráma z vojenského prostredia. Presvedčivé herecké výkony, Connery hra skvele. Po 2 hodinách má divák nad čím určite premýšľať. Filmy Sidneyho Lumeta mám rad. Network, 12 Angry Men, Serpico, Verdict a teraz skvelý The Hill. ()

A_Shearer

Lumet prostě uměl. Hřištěm sice není jedna místnost jako ve Dvanácti rozhněvaných mužích, ale jeden vojenský lapák s pahorkem kdesi v poušti není o moc větším hřištěm. A ono to opět funguje, navíc nastupuje Connery, který po všech Bondech přesvědčuje, že umí být i skutečným nefigurínovým hercem. Zvláštní bod za odvahu natočit tak brzo po válce v principu neoslavný válečný film. ()

Milonak

Celkem ojedinělý film a to ať už příběhem, prostředím a také samozřejmě tím, že je černobílý. Zajímavé téma, typově dobře zvolení herci, ale v druhé polovině začal film ztrácet dech (a to i díky zbytečnému přehrávání v některých okamžicích), i když napětí to pořád nějaké má. Zajímavé bylo zejména čekání na konec a jak to celé dopadne. Přijde mně, že se tam opakovaly jen 2-3 náměty dokola a to mně prostě nestačilo. Za mě 3*. ()

milos.bradik

Výborný Sean Connery a Harry Andrews ve skvělém filmu podle perfektní knihy. Tady nemůžu dát méně nežli 5 hvězdiček. Není co dodat. ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011