Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

smatana.sk

V prvej polovici filmu som viackrát váhal, či to nevypnem, hoci mi bolo jasné, že Pahorok je "klasika". Veď popis toho, ako funguje buzerácia, šikan, mocenské praktiky v armáde alebo vo väzeniach oveľa pôsobivejšie popísal Kubrick vo Full Metal Jacket, alebo skvelý seriál OZ. Lenže potom prišla druhá polovica filmu, pochopil som že Lumet len musel vysvetliť veci, ktoré v roku 1965 divákom vôbec neboli zrejmé, aby mohol rozohrať skutočnú drámu jedinca v systéme. ()

helrohir

Silný vojnový príbeh, ktorý je vzhľadom na dobu vzniku poňatý dosť netradične. Vo väčšine vtedajších vojnových filmov išlo primárne o ukázanie hrdinstva spojenenckých vojakov v boji proti nacistom (prípadne Japoncom), ale v tomto prípade si režisér Sidney Lumet vzal na paškál príbeh z trestanenckého tábora, v ktorom sú tí zlí britskí dozorcovia a dôstojníci. Herecky sa vytiahol najmä Sean Connery, ale myslím si, že veľmi dobre hrali aj ostatní herci, najmä veliteľ tábora a dozorca Williamson, ktorí boli vo svojich záporných rolách taký presvedčivý, že som len čakal kedy im už niekto poriadnu vrazí. Celý film je poňatý v silnom psychologickom duchu a najmä v záverečnom slovnom súboji medzi jednotlivými postavmi dosiahne skutočného psycho vrcholu. Takžte moje celkové hodnotenie je, že sa jedná o skutočne vynikajúci film, ale vzhľadom na trochu premrštenú dĺžku, niektoré zdĺhavé scény a mne nevyhovujúcu čiernobielu farbu dávam len štyri hviezdičky. ()

Pitryx

Kdysi moje nejoblíbenější kniha. Překonal ji až její druhý díl. Ten se mi líbil ještě více, Nebudu srovnávat knihu a film, upřímně proto, že si knihu již nepamatuji. Film ušel i když jej mohli natočit víceméně jako divadlo. Přesto to tahali velmi dobří herci a vytáhli tuhle "uřvaninu" hodně vysoko. Nevím proč jsem měl pocit, že film nevyjádřil nenávist všech k Williamsovi, tak jako kniha. Ale je to jen domněnka, musel bych knihu znova číst. Konec je stejný, což je trošku ke škodě. Kniha má pokračování, pokud vím, film ne. ()

PlayEasy

Lumet se už od svého jedinečného debutu nikdy nepřekonal, ale zrovna Pahorek "12 rozhněvaným mužům" snad jako jediný začal šlapat na paty. Příběh je úžasný, syrově ukazuje lidskou touhu po moci (ne pomoci ;), snímek postupem času graduje (k čemuž přispívají i výtečné herecké projevy!) a v závěru se z něj stává neuvěřitelně silný drasťák o boji za svobodu. Obrovské překvapení!!! 90% ()

Plastík

Jsem rád, že jsme to dnes viděli na ČT2. Bylo to pěkně natočené, i když je film 55 let starý. Svět byl v háji a teď je v ještě větším. ()

subic

Viděl jsem znovu po xx letech a musím říct, že už mě to tak nebavilo jako původně, proto frčka dolů. Ale i tak pořád slušný válečný film, i když tu se nebojuje na frontě, tady je to spíš souboj nervů v takovém nápravném zařízení. ()

LAZARUS111

Pocta Seanovi Connerymu v tomto filme je veľká aj keď je populárnejší v iných filmoch ale tento film je aspoň pre mňa jeho najlepšia rola. Film pojednával aj rasizme ale bolo to v súlade s dobou a prostredím. ()

ostravak30

Kde jinde zlomit tvrďáka než v extrémních podmínkách? Umím si podobné martyrium představit třeba ve Vietnamské džungli nebo za polárním kruhem v mrazu. Africká poušť je ale specifické prostředí a i podmínky, za jakých byli vojáci do tábora jsou výjimečné. Sean Connery je prostě výjimečný herec a je to trochu něco jiného vidět ho zase jinde než v Bondovce a přesto starším filmu. Mě osobně se líbilo prostředí i jednotlivé zápletky, kdy se některé charaktery postav projevily dost překvapivě. ()

MyrnaAlec

Opravdu staré peklo o šikaně a odvaze s mladých Connerym. Nejvtipnější postavou je ovšem černý soldát, jak si dělá srandu z oficírů. ()

Jenda1

Zajímavý film z vězeňského prostředí o nezlomnosti člověka, Connery hraje velmi dobře, trochu je poznat, že jde o starší film, ale myslím, že stojí za zhlédnutí ()

Bumerang

Velmi povedený filmový přepis velmi povedené knihy. I když Rigbyho knížka je v mých očích pořád o špetku lepší, film Sidney Lumeta musím jen chválit. Vynikající herecké výkony (Andrews nemá chybu), skvělá režie, kamera (na svou dobu je ve filmu spousta "rozklepaných" ručních záběrů, subjektivních pohledů), ale hlavně - ta atmoška. Ta se dá ke konci filmu doslova jen krájet. Když jsem Pahorek viděl poprvé, stejně jako Sean Connery jsem chtěl řvát - Nechte toho! Marně... ()

BenchPress

Hodně drsně natočené drama z vězeňského prostředí.... V těchto filmech je nádherně vidět, kam až jsou lidi schopni zajít. 5/5. ()

Gortyna

Tohle je snad nejemočnější film, co jsem kdy viděl. Mně se líbil víc než Přelet nad kukaččím hnízdem. Jeden den jsem viděl Pahorek, druhý den Máj a prošel tak filmovým nebem i peklem. ()

Fíma

Předlohu jsem bohužel nečetl, takže nemůžu porovnávat, což filmu v mých očích může nejspíš jedině pomáhat, i když tento film žádnou velkou pomoc nepotřebuje, protože je vážně skvělý. ()

Slam7

Už jsem chtěl jít spát a na ČT2 začali dávat Pahorek a mě to bylo uplně jedno, ale naši mi řekli, že je to docela dobrý, tak ať se na to kouknu...no a zase měli pravdu! Film, kterej ve mě dokázal střídat různý pocity, chvílema jsem se smál, chvílema jsem se nemohl jít ani vychcat jak jsem byl napjatej a taky jsem byl pěkně nasranej z chování těch dozorců! Jen ten závěr bych možná trochu víc rozšířil, ale každopádně na to koukněte ;) ()

Eire

Film takmer vylucne pre CHLAP-ov. :-D Skvely Sean Connery aj rejza Lumet. Pamatam si ako ma film ohromil ako chlapca a ohromuje ma dosial. 85% ()

Aniki

Tenhle výbornej biják sleduju pravidelně s odstupem několika let už od dětství a přibližně tak po každé jedné dekádě mu vždy porozumím zase o kousek víc. Z typově výborně zapadajícího Andrewse jde respekt, Connery zde není chvála bohu "zbondovatělý" a kamera má své dobové kouzlo. Je to jeden z opravdu nejlepších šedesátkových filmů, které jsem kdy viděl. Scénou roku je ta část, ve které se do trenek vysvlečený "černý" Davis poflakuje rozvláčně po táboře, nedbá rozkazů, aby se pamatoval a dokonce polehává na sofa velitele lágru, hulí a vede bláznivé řeči s ještě bláznivějším obsahem, přičemž přítomná komandatúra nechápavě civí a neví si se situací evidentně rady. Snímek je zkrátka první liga. ()

pafka

To je skvost. Krasna ukazka lidskych povah a jeste rozebrane ve chvilich, jako je chvilkova pohoda, strach, vycerpani, sebezachovani, vztah k druhym, vzajemna podpora apod.  krome toho je dej tak poutavy, ze od toho nelze odejit. Skvele. ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011