Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

iXtr3m3

Vojna nikdy neprináša nič dobré, či už ste v nej zapojení aktívne alebo pasívne. Dobrý film, ale na môj vkus viac drámy, ako by som v ňom chcel a potreboval. ()

ElizabethBay

Film mě absolutně dostal! Nečekala jsem, že by se z něho mohlo vyklubat tak napínavé a strhující drama s perfektním obsazením. Téma vojenského drilu a samoúčelného sisyfoského týrání v období druhé světové války mě pohltilo na celé dvě hodiny filmu. Sean Connery byl naprosto fenomenální a celkově obsazení bylo výborné. Navíc syrovost scén byla podtržena černobílostí snímku. Opravdu doporučuji nejen fanouškům Conneryho, druhé světové války, ale hlavně těm, kteří jako já nevidí bezúčelnost a zbabělost (neboli hrdinství v týlu). Dávám 4,5 hvězdičky! ()

YoZo8

Film Pahorok by sa dal pokladať za výkvet anglickej filmografie 70-tych rokov. Vojnoví film o nezlomnosti ducha, tela a mysle, ktorý ani rokmi nestratil nič zo svojho pôvabu. Z môjho pohľadu jeden z najlepších filmov Seana Conneryho. Na to aký to je starý film musím vychváliť kamerovú pracú Oswalda Morrisa. Ten pracoval s kamerou tak bravúrne, že som si miestami predstavoval, že som v tom tábore aj ja. No azda to najlepšie vo filme bol jeho geniálny scenár. Dlho som uvažoval nad 5 hviezdami, no nakoniec 4,5 * resp.80 %. ()

Han22

To bylo teda psycho! Viděl jsem pár filmů ze zajateckého tábora, ale tenhle je všechny strčil do kapsy a přitom za tyrany tu nejsou nepřátelé, ale britští důstojníci. Pětice nových vězňů přijíždí do afrického pekla do vězení - vyžraný šmelinář, rváč, černoch, slabošský ženáč a exseržant co odmítl hnát muže na smrt. Každý z nich postupně čelí šílenému, psychopatickému drilu velitele Wilsona a sadistického bachaře Williamse. Jeho vrcholem je pahorek, pětimetrový kopec, který projít v pouštím parnu s plnou polní je na chcípnutí - až jeden z nich opravdu zemře. A hlavní hrdina (Sean Connery), do té doby nevýrazný se pokouší docílit spravedlnosti. Perfektně natočené, zahrané s atmosférou polního pekla a ke konci neskutečně vygradované. Já tam být, tak udělám přesně to co ten černoch. Jediná výtka je víceméně otevřený konec, jinak jasných 5* a válečný film roku 1965. ()

Zagros

Sidney Lumet vtrhl na velká plátna filmem Dvanáct rozhněvaných mužů, čímž si vydobyl uznání. Mimo něj natočil také skvělé filmy jako Zastavárník, Serpico, Televizní společnost a další. Proto jsem moc neváhal a chutí si pustil další jeho chválený film – Pahorek. Námět je prostý - kárné vojenské zařízení v poušti plné „ulejváků“, zlodějů, dezertérů a rebelů pod dohledem drsného seržanta Wilsona, který rád tlačí všechny až na samotný okraj sil. Až tehdy se totiž dle něj ukáže, jestli se člověk zlomí, či vydrží a stane se konečně „pořádným“ chlapem a vojákem. Výtečně napsaný a obsazený mix postav (černoch, tlusťoch, násilník, rebel, citlivka) dává prostor k mnoha různým interakcím. Ten je také dobře využit, a když se k nim přidá nesmlouvavý seržant Wilson (perfektní Harry Andrews, zastínil i výborného Seana Conneryho) a podlý seržant Robert, je o zajímavé a silné momenty postaráno. Vyzvedl bych i kameru! Rychlé prostřihy, pohledy z očí do očí, podhledy… to vše jen násobí hutnou atmosféru. Při mnohonásobném zdolávání pahorku budete společně s trestanci trpět. Sidney Lumet opět nezklamal, po právu mu posílám čtyři hvězdy. ()

Reckon

Úžasný film. Obsazení je více než skvělé a Lumet potvrdil, že byl pan režisér a ani na minutu vás nenechá oddychnout. Opravdu borec (10/10) ()

Scevola

Sidney Lumet sa pozrel na tu najzakladnejsiu cinnost v armade - nasledovanie rozkazov. Krasne poukazal tymto filmom na to ze armada "vyhladava" ludi bez nazoru a ak ho maju tak ho z nich vytrieska. Poukazat na nieco podobne sa snazil aj Kubrick o viac nez 20 rokov neskor (Full Metal Jacket), ale atmosferou, zobrazenim sa na tento film ani zdaleka nechyta. Poslednych 20 minut ako aj herecke vykony boli ozaj skvele. P.S. Tento film by mali povinne pustat vsetkym armadnym brancom. 9/10 ()

DocBrown

Skvělý válečný film bez války. Od půlky (vzpoury) se film nezadržitelně rozjíždí a vrcholí strhujícím závěrem, který je herecký koncert všech zúčastnělých. I když mě asi nejvíc dostal černoch Ossie Davis. Navíc výborný původní dabing, hlavně Větrovec a u Langmilera jsem si musel ověřit, že neemigroval a neodehrál to sám. ()

kukuuuc10

Nemám slov. Režie Sidneyho Lumeta je naprosto úžasná. Pohled na zástup vězňů, v černobílé poušti, velmi přísné dialogy, skvělý výkon všech vězňů i dozorců. Při tomto filmu jsem se zapotil, zasmál a především nadchl. ***** ()

Romario

Viděl jsem film kdysi dávno ještě jako kluk, a jsem rád, že jsem si ho po letech znovu pustil. Tohle totiž může plně docenit opravdu hlavně ten, kdo si prošel základní vojenskou službou. Ne, pahorek jsme tam sice neměli, ale pochody v plynové masce či běh na 5 kilometrů v tropickém dni v maskáčovém kompletu a kanadách se nesmazatelně vryje do paměti každému, stejně jako to, že nám při běhu bylo milostivě dovoleno rozepnout si horní knoflíček u košile. :-) Možná proto mi spousta momentů v první půlce tohoto dramatu přišla spíš úsměvná, protože spoustu situací beru jako takovou hru. Na to, kdo vydrží, a koho to zlomí. I my jsme na vojně zažili několik kamarádů, na které to bylo moc a prostě se sesypali. Ale stačilo vše brát jako bojovou hru, s nadhledem. A proto si myslím, že dnešní " generace mamánků ", tedy těch, co už si vojnou neprošla, je na život mnohem hůř připravena. I když jsme tu vojnu nenáviděli, bylo zřejmé, že k něčemu to zkrátka dobré bylo. Někdo to pochopil hned, někdo to ocenil až postupem času. Ne nadarmo se říká, že teprve vojna z chlapců udělá chlapy. A to jsem byl na vojně už "jen" na rok a půl (jaro 91- podzim 92). I proto mají můj obdiv chlapi, co byli na 2 roky a ještě za vymývání mozků komunistickými politruky. Bavil jsem se na tohle téma s kamarádkou, a ta mi tvrdila, že je prostě velký rozdíl, který ona vnímá, mezi chlapy té generace, která ještě na vojnu chodila, a těmi, co už tam nebyli. On i ten pahorek je prostě k něčemu dobrý. ()

F.W.Colqhoun

Pět rozžhavených mužů. Každý, kdo zná kánon, ví, že Pahorek nepředkládá přes slibné konotace výhledy na ženský klín (a vlastně ženské vůbec) a že Sidney Lumet rád zavírá chlapy do nevětraných přetopených místností. Divadelní hra Raye Rigbyho mu tedy nemohla být lhostejná a její filmová adaptace vykazuje s ranou klasikou podobnosti. Jestliže byli 12 Angry Men pravidelně vybroušený filmový diamant, který na oltář své dokonalosti položil i věrohodnost, v době The Hill již v Lumet kompromisům tohoto druhu otevřen nebyl. Nastupuje sestupnou dráhu víry v člověka, na jejíž nejnižší příčce se ocitá poslední položkou své filmografie, odvážně ohavném Before the Devil Knows You're Dead. Co muži zabydlené klasiky spojuje jsou virtuozita v oboru stupňování napětí mezi postavami a mobilizování diváckého morálního vědomí. Postava seržanta Williamse v podání Iana Hendryho, zde případně podobného Rudolfu Jelínkovi circa 30 případů, je vpravdě odporná. ()

J.F.B.

"I'm running this place! Me! I'll say what goes and what don't go!" Skvěle vybraný snímek ku připomenutí památky dalšího znamenitého herce, který letos opustil tento svět... v tomto případě před pouhými třemi dny. Seana Conneryho. Jeho role zde sice asi nepatří k jeho nejproslulejším, nemá tu ani úplně nejvíce prostoru, ten se totiž vcelku spravedlivě dělí mezi všechny aktéry tohoto zajímavého dramatu z poměrně neobvyklého prostředí vojenského kárného tábora. Místa, kam bych se vážně nechtěl dostat. Ani jako herec, protože natáčení muselo být opravdu strašně fyzicky náročné. Ovšem autenticitě hereckých výkonů to zaručeně prospělo. Jednotlivé charaktery jsou skvěle obsazené, nejvíce mne zaujal Harry Andrews, ale ani na Hendryho jen tak nezapomenu (i když celá ústřední pětice byla výtečná)... a na ten slavný pahorek samozřejmě také ne. Na tom má velkou zásluhu solidní Morrisova kamera, která nám pomáhá přenést se do té staré odlehlé pevnosti v holé a rozpálené poušti, a co se mi zvláště líbilo, tak nám výborně ukazuje rozložení všech budov, takže se celou dobu dobře orientujeme v prostoru. ()

jasiska

Veľmi zaujímavý film z prostredia väzenského tábora britskej armády počas 2. svetovej rozpráva o neľudskom zaobchádzaní s väzňami (Williams, seržant) ale aj o ľudskosti (Harris) a odvahe vzoprieť sa (Robberts). 4 hviezdičky dávam kvôli myšlienkovej rovine filmu, hoci ma až tak emocionálne nevtiahol ako by mohol. ()

TheDude

Sean Connery ve své méně známé roli...ale o to lepší.Sidney Lumet mě po 12 Andry man zase dostává a servíruje silný protiarmádní film z prostředí "nápravného tábora".Viděl jsem tento film nedávno na ČT2(mimochodem famózní dabing) a nechápu, jak je možné, že toto neběží někdy ve večerních hodinách...je to škoda.Velká.Pár nezapomenutelných scén...kdy vojáci v čele s Connerym zcela nesmyslně šplhají nahoru a zpět přes pahorek či vyvrcholení sporu s velícím důstojníkem, kdy Sean silou vůle stojí zaprášen na nádvoří a vyjmenovává leckeré vojenské předpisy...a seržant Williams,solidní svině...10/10..."No Horáci máš to tu pěkný...ale obsluha kapánek pokulhává"... ()

ThomasCrown

Mám trochu zmiešané pocity z Conneryho postavy, ktorá sa na jednej strane riadi príkazmi, pretože bez nich vojna nemá zmysel a na strane druhej vystupuje ostro proti nim. Ale chápem to ako vyjadrenie nezmyselnosti samotnej vojny, ktoré spočíva aj v absurdnosti toho čo sa deje vo väzenskom tábore..viď samotný kopec z piesku. Lumet si s témou poradil celkom dobre a vďačí za to najmä samotnému Connerymu a hercom, ktorí hrali bacharov..veľmi presvedčívé. ()

Eruntano

První část filmu jsem protrpěl prodlévajíc ve velkém zklamání. Pitomý scénář s šíleně nekonzistentními charaktery, klišovitými scénami, blbými dialogy, špatnými vtipy doprovázenými neadekvátními výbuchy smíchu ze strany herců (tohle mě ničilo snad nejvíc) atd. Nemohl jsem dál a když přišla "vrcholná" scéna se Stevensem, byl jsem již tak konsternován, že jsem film zlostně vypnul. Když jsem se chtěl filmu za strašný zážitek odvěčit zaslouženým sepsutím, zjistil jsem z komentářů zdejších uživatelů, že právě závěr filmu, ke kterému jsem se nedopracoval, by měl být podstatou jeho kvality... dal jsem tomu tedy druhou šanci a přesně od té minuty, kde jsem zhnuseně přestal, začal kulminaci blbosti nahrazovat příval toho nejlepšího, co jsem schopen od filmu očekávat. Situace se vyhrotila a psychologie postav se začala odkrývat až na samu dřeň. Závěr byl pak naprosto vrcholně dramatický a já v těch filmařsky dokonalých minutách sledoval se zatajeným dechem, jaké šílené boje se v těch lidech odehrávají, jak strašlivě napjatá je ta situace a jak její výsledek visí na vlásku. Intenzitou ta poslední scéna překoná i 12 angry men. Lumet se pro mne začíná stávat předním tlumočníkem toho, co znamená v prostém životě dobro, jak šílené je balancovat na hraně mezi ním a zlem a jak těžké a do velké míry nevděčné je přiklonit se právě k němu. Bravo! A vrcholné extempore pana Kinga je asi nejvtipnější scéna, kterou jsem kdy ve filmu viděl. Do Pahorku jsem se zamiloval a má u mne v srdci zajištěno stabilní místo. Jaká škoda, že si to kazí tak zlou první hodinou... ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011