Pahorek

TV spot

Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější. O tom je alespoň přesvědčen seržant Wilson, který je – díky svému slabošskému veliteli – de facto jediným pánem a vládcem anglického kárného tábora kdesi v libyjské poušti. Jeho úkolem je udělat z té vězeňské sebranky, z těch slabochů, zlodějíčků, ulejváků a dezertérů zase správné chlapy, vojáky tělem i duší. A on je z nich udělá, i kdyby je to mělo stát život. Ti, kdo tohle peklo opouštějí, vědí, že se sem už nikdy nechtějí vrátit. Ti, kdo přijíždějí, netuší, co je tu čeká. Netuší to ani pětice nejnovějších „přírůstků“ v čele s degradovaným seržantem Robertsem, na němž si Wilson a jeho pravá ruka Williams hodlají obzvláště smlsnout. (Česká televize)

Dawe.zs

Afrika 1942 vedro,písek,neuhasínající žízen. Největším potěšením seržanta Williamse,který skrývá za vojenský zákoník své komplexy a sadismus, je týrat degradovaného poddůstojníka Robertse,který se do tábora dostal proto,že odmítl poslat své muže do nesmyslné akce. Mezi Williamsem a Robertsem vzniká veliká,vše pohlcující nenávist a kolem ní se rozvíjí děj filmu, narůstá brutalita, odpor, vzpoura, ale také naděje. ()

slord

Skvelý Connery vo skvelom filmovom počine. Síce som nepochopil čiernobiely vizuál, ale zvykol som si naň, a film som si užil naplno. Sledujeme silu ľudského ducha a jeho nezlomnosť. Sadistický seržant bola výborná záporná postava (na úrovni sestry z Preletu nad kukučím hniezdom). Sidney Lumet natočil výborný film, ktorý človeka nenechá chladným. Veľká spokojnosť. 9/10 ()

MATADOR

Válečné drama v táboře, kde největším nepřítelem je Pahorek. Strašák všech přítomných si postupně získává i respektu nově příchozí bandy, ke které patří i degradovaný seržant Sean "Joe Roberts" Connery, který svým svérázným přístupem dovádí své spolubydlící do potíží. Celé to zní dosti otřepaně, ale přesto jsem cítil, že atmosféra, která byla vybudována v závěru na mě působila dost silně. A jediným překvapením pro mne byl konec, který, jak si tak říkám byl tím nejlépe možným. Vynikající válečné drama, které i přes své dvoubarevné zpracování má ohromně barevnou atmosféru. ()

Skip

V tomhle filmu se neustále křičí a kluše nebo cvičí. Po nějaké době jsem už byl alergický na: "Raz, dva, raz dva..." Někteří dozorci jsou sadisté a vězni pod nimi dostávají pořádně do těla. Celkově bych řekl, že film trpí značnou nevyrovnaností, ale určitě patří k těm kvalitnějším vězeňským dramatům. ()

Ignus.cz

docela kvalitni film, paradni herecky vykon Seana Conneryho, ktery byl jeden z hlavnich argumentu pri udelovani cen za celozivotni dilo. Ukazkova kritika vojenskeho systemu, nelogicnosti pravidel podobne jako v dile Hlava XXII, s rozdilem ze neni pojat tolik humorne. Pahorek trefne symbolizuje jakousi prekazku, neco pres kterou se vezen musi dostat aby prekonal tyranii nadrizenych, kteri zneuzivaji svoji moc. Film obcas ztraci na tempu, je zbytecne dlouhy a konec mohl byt lepsi. ()

Dont

Byla to taková šachová partie, kterou s divákem rozehrál Sidney Lumet a na šachovnici věru neopomněl postavit snad žádnou figurku. Hra na dobromyslné bachaře a podřadné vězně, kteří nezaslouží nic jiného než nápravu, se postupně rozjíždí a přes pár nelogičností v ději (vzpoura, její výsledek a chování všech zúčastněných při ní i bezprostředně po jejím skončení) se dostáváme až do velkého finále, kdy film graduje takovým způsobem, že je to skoro až k nevydržení... Když už má divák pocit, že horší už to být nemůže, dojde k další eskalaci bezpráví. Jacko King a jeho posledních dvacet minut, kdy předváděl návrat na stromy, neměly chybu. Sean Connery byl vynikající po celou dobu, ostatně nic jiného jsem neočekával. Ještě nemůžu opomenout postavu morálně zdegenerovaného tlouštíka Bartletta a jeho nezapomenutelnou hlášku: "Já chci nechat přeložit na jinou celu!" Nebyl on to nakonec Čech? :)) ()

Foma

Nářez, nejlepší je samozřejmě černoch - začne na všechno péct, vykašle se na jakýkoliv pravidla, prostě nehraje tu "hru" a ono, co se nestane? Nadřízený nevěděj co s ním, jsou bezradný, až vystrašený. Takhle je na ně třeba, na darebáky :-)! ()

Radda

Velice ,,mrazivý" pohled do pouštního tábora pro vojáky zběhlé z fronty 2. světové války. Atmosféra je místy až natolik hutná, že divák ani nedutá. Vypíchnul bych skvělé herecké výkony vězňů kolem Seana Conneryho, ale i výborně zahrané postavy dozorců, kteří byly až proklatě věrní představě o takovém povolání. Velmi zajimavý filmový počin. Korunu filmu nasazuje nesmyslný běh přes pahorek v plynové masce jednoho z vězňů. Snímek hodnotím 90%. ()

/Pablo

Znamenitě navozená atmosféra deprese, frustrace a bezmocnosti na pozadí horké pouště. Connery je sympatický a ostatní herci předvádějí také velmi dobrý výkon. Celkově postavy, jejich jednání a vývoj se vyznačují zdárnou psychologickou studií. Dva velké klady filmu: motiv pahorku a skvěle vygradovaný závěr. Škoda jen toho dabingu. ()

Martin741

Bravurny film s Connerym. A to si samotny Connery odskocil zahrat v tomto filme pocas svojho angazman ako Agent 007. Nadcasovy scenar o vzbure proti autoritam ma fascinuje a realie libyjskej puste su fascinuje doteraz. Plus genialna rezia Sidney Lumeta zaistuje tomuto filmu 100 % ()

Petoss1

Perfektný film s ešte lepším a mladým Seanom Connerym. Právom patrí do mojej top 10 pretože je to jeden z najlepších filmov, ktorý ukazuje vojnu trochu inak. BRAVO ! 100% ()

MrPierc

V jedné věznici v libyjské poušti se převychovávají dezertéři, zloději a jiní lidé s přestupky vůči vojenskému řádu. Tato věznice je pod velením tvrdého velitele. Nastupuje řadový hlídač, který ale dokáže být ještě tvrdší. Chce člověka pomalu zlomit, jeho fyzickou i duševní kondici. Chce zlomit charakter za jakoukoliv cenu. Udělat z člověka robota, který bude plnit jakýkoliv rozkaz. Šikana se ze začátku líbí i veliteli ale nakonec konfliktu přerůstá v šílenství. Když začne vzpoura, velitelé chtějí ukázat, že je nic neohrozí. Ale jednou se jim musel někdo postavit a říct dost. Zajímavá ukázka, že v řečnictví je síla = silným a vhodným slovem ( + řevem ) dokážete změnit jakoukoliv situaci ve váš prospěch. Musíte jen dostatečně přesvědčit. Nesmyslnost despotické britské armády, která nechce modernizovat myšlení ani zaběhnuté zákony. ()

BarryLyndon

Sugestivní drama, překvapivě nestojící na Conneryho charismatu. Naprosto nádherně to ke konci graduje. Přitom zápletka tak jednoduchoučká. Pravděpodobně nejpodceňovanější vězeňské drama. Netwistuje se tu jako Darabonta, není to tak těžkopádné jako Motýlci, ale jednoduchost tomu neubírá na kvalitách, naopak! a hrozně žeru kvalitu těch pozdně černobílých filmů. Nevysvětlí mi to někdo technicky zdatnější? Protože šedesátkové černobílé filmy mi prostě obrazově přijdou lepší, než cokoliv co se pak natočilo. Z Wilderova Bytu na BD jsem svého času seděl na prdeli, to je obrazově, jak kdyby to někdo natočil včera. 10/10 ()

Nach

Excelentní psychologické, válečné drama s legendárním Seanem Connerym, který tu předvádí přímo úžasné herectví. A nejen on, ale i všichni ostatní vedlejší postavy. To vše přímo bravurně režíruje Sidney Lumet. V podstatě vězeňské drama, které se může řadit ke špičce dramatického žánru vedle Vykoupení z věznice Shawshank či Zelená míle. Dokonalá sonda do duše trestaných vojáků a následků, které psychologické trýznění zanechá na duši i těle. Je to o rozpadu sociálních vztahů a zároveň o hledání spravedlnosti v nespravedlivém prostředí. Kruté následky nelidského přístupu k člověku to ale bude mít naprosto pro všechny. Pokud milujete komorní psychologická dramata, určitě po tomto filmu sáhněte. Nebudete litovat. To, že jde o černobílý film zde nijak nevadí, protože Pahorek je zcela určitě nadčasovým dílem, jemuž doba nijak neuškodila. 85% ()

Crawler-D

Slibně se rozvíjející film na téma chování (šikany) k anglickým vojákům v nápravném zařízení v Libyji a který skvěle vygraduje do slovní vzpoury, ačkoliv poslední scéna nechává diváka nečekaně na pochybách, jestli Sean Connery uspěl. ()

C0r0ner

Ne že bych nějak podporoval tak strašné psychické drcení vězňů, ale jednou už jsou vězni a zavření jsou z nějakého důvodu. Normální člověk prostě nemá šanci se do lochu dostat. Dnes máme opačný názor než v Pahorku. Teplé jídlo dvakrát denně (kdo z nás to má?), vytápěné cely, televize, hovno na práci. Radši bych Lumetovu realitu než tu naší. 85% ()

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011