Snímek Network, břitká satira na "senzacechtivé zpravodajství", se zdá být s každým uplynulým rokem aktuálnější než kdy dřív. Howard Beale, moderátorská hvězda televizní společnosti UBS, je poslán do důchodu, protože příliš zestárl. Beale nedokáže přenést přes srdce, že po pětadvaceti letech přijde o práci jenom kvůli věku. V dalších zprávách proto divákům oznámí, že během svého posledního vysílání spáchá sebevraždu. Šéf televizní stanice Frank Hackett chce Bealea na místě vyhodit, když se ale ukáže, že by UBS mohla dosáhnout v den Bealeovy smrti nejvyšší sledovanosti v historii, kariéristka Diana Christensenová šéfa přesvědčí, aby tohle osudové závěrečné vysílání pojali jako zvláštní událost. Beale se samozřejmě nakonec nezabije - ale začne nesouvisle hovořit o hrozném stavu světa a televize především. Díky tomu se z něj stane nejžhavější osobnost americké televize. (Cinemax)

Galahad

Vynikající film, sice 35 let starý, ale námětem a obsahem nezestárl ani o den, dlouho to vypadalo na čtyři hvězdy, ale posledních 20 minut, potažmo úplný konec vyhnalo mé hodnocení do nejvyšších pater. Souhlasím s igim, že by podobné filmy měli být vysílány s originálním zvukem... ()

FeiNike

I´M MAD AS HELL AND I´M NOT GONNA TAKE THIS ANYMORE!! - nezabudnuteľná veta [ a celá scéna ] z výsostne geniálneho scenára, ktorý od zábavnej satiry na televízny biznis prechádza k temnému odhaľovaniu nepríjemných právd o stave spoločnosti - otupenej, amorálnej a neustále ovládanej túžbou po prachoch..Herecké veličiny sa tu predvádzajú v top forme ale mám pocit, že celý film by bol ešte viac pôsobivý keby trval o trochu kratšie.. ()

mi-ib

Je sem tam dobré, když má film poselství. V tomhle snímku jich je celkem dost - úpadek televizního zpravodajství, televizní produkce, lidského myšlení, lidských hodnot a určitě ještě něco by se našlo. Bohužel však Network celkově působí jako až neuvěřitelně nudný prostředek jak tyhle poselství lidem podstrčit. Faye Dunawayová zde ukazuje po většinu svých scén, jak umí krásně hystericky vyšilovat, což zvládá z mého laického pohledu s notnou dávkou přehrávání. Konec už je doveden ad absurdum s velmi okatým, avšak dle mého názoru celkem nepovedeným, pokusem šokovat. Po zhlédnutí tohoto snímku si nedokážu představit nic nudnějšího než honbu za co nejvyšším podílem sledovanosti. Za poselství, pod která bych se klidně podepsal dávám jednu *. Za tu nudnou formu, kterou nám jsou podáváná nemužu však žánou přihodit. ()

Mimo83

Pre mňa veľké prekvapenie a nečakal som taký veľký zážitok - skôr som nečakal od Network vôbec nič a dostavilo sa priam geniálne/inteligentne natočené dielo o tom, čo všetko dokáže televízia/ľudia. Perfektná Sidneyho réžia, vynikajúci scenár a hlavne dokonalé herecké výkony... Tá Faye bola ale kočka!!! =) Odporúčam pozrieť!!! ()

actor-SP

Max Shumacher (William Holden), šéf spravodajstva Network UBS je nútený vyhodiť starého kamaráta Howarda Beala po tom, čo verejne v priamom prenose oznámi, že pred kamerami spácha samovraždu. Na prvý pohľad najčiernejší deň v živote slávnej televíznej spoločnosti UBS však producentka zábavných programov Diane Christensen (Faye Dunaway) obráti v jej prospech. Z Howarda urobí mediálnu hviezdu, tzv. "proroka pravdy", ktorý si nekladie servítku pred ústa a deň čo deň vyzýva ľudí pri televíznych obrazovkách, aby prestali s pokrytectvom, konzumným spôsobom života a aby sa nepodriaďovali médiám. Jeho relácia sa stáva ziskovou a televízia je na výslní. Zatiaľ, čo členovia UBS oslavujú historický vzostup ich podielu na trhu, pobláznený Howard odhaľuje kruté pravdy v spoločnosti a vplyvu médií. Historický počin Sydneyho Lumeta, kde človek je iba pasívny ľahko zmanipulovateľný divák, odzrkadľuje život v televíznej spoločnosti plnej pokrytectva, egoizmu a honbe za úspechom, kde jej členovia urobia aj nemožné, aby uspeli na mediálnom trhu. Network odvážne brnká po nose, znepokojuje a odhaľuje amorálne činy televízií, ktoré bežný divák nedokáže odhaliť. Kým Diane je obrazom všetkých komerčných inštitúcií, Howard stelesňuje človeka, ktorý už má všetkého po krk a demonštruje radikálne zmeny v prístupe k tejto práci. Lumet natočil neuveriteľný film o médiách, ktoré manipulujú naše životy. ()

dalziel

Monology Howarda Beala sú nezabudnuteľné a nadčasové no bohužial zvyšok filmu sa vezie len v mierne nadpriemernom tempe, takže celkovo je to u mňa "rovných" 80%. ()

Biopler

Ukážka kam až zájde to, že sa televízna spoločnosť ženie za percentami sledovanosti a pritom nehľadí na morálku či úctu ku kolegovi. Perfektná a nad všetkými vyčnievajúca Dunaway, výborní Finch a Holden. Vadí len pomalý rozbeh a tempo ako také, poteší scenár plný neobyčajných dialógov a monológov. ()

Kalimero13

Filmu nelze upřít neuvěřitelnou odvahu přijít s vizí, která se dnes již proměnila v realitu a má prakticky nedozírné důsledky. O tom žádná. Z filmového pohledu bylo trávit 121 minut sledováním filmu utrpení. Přes 40 let je asi už jednoduše moc. Film, který má naprosto otřesné, nerealistické až místy směšné herecké výkony, byl ve své době spustakrát nominován a několikrát nominace proměnil. Paradoxně je ve filmu vidět až puntičkářská práce s křovím a komparsem. Network neví, kam by. Děj se přelévá z jedné absurdity do druhé, postavy dělají nepochopitelná rozhodnutí, která k nim nesedí a když chtějí ukázat, jak umí hrát, tak křičí. Ó bože, jak v tom filmu se křičí. Každou chvíli někdo řve, aby ukázal, jak dobrý je herec. Tak to bohužel nefunguje. Jediné, co filmu jde skvěle, je tak dokola omílané sdělení, v co se může televize jakožto prostředek kvalitního zpravodajství proměnit. Ale oceňte, když do vás film tlačí fakt, který už je dvacet let realitou :( ()

bakeero

Nevím. Mě to nesedlo, asi jsem nebyl ve správném rozpoložení. Zdálo se mi to rozvleklé a nudné :-/ Možná to ale za čas zkusím znovu a uvidíme... ()

ecis

Televizne a ludske svinstvo a zaroven chamtivost v podani brilantnych hereckych vykonov. Par hluchych miest by sa pokojne dali vystrihnut a film by aspon ziskal na spade, ktory, priznavam, moze niektorym divakom prekazat. ()

kukkik

Hodně jsem se snažil nezatratit tenhle snímek, už protože se svým renomé na něm přeci něco musí být.. ne? Tak utahané tempo, tak zbytečně natahované nepodstatné scény a dohromady tak unavené dvě hodiny si tohle jinak velice zajímavé téma absolutně nezasloužilo. Jeden z filmů u nějž datum narození diváka a znalost americké moderní historie, kultury a v tomto případě i zpravodajství silně souvisí s výsledným hodnocením. Problémy a nešvary společnosti, kterými se film zaobírá a jejichž odhalováním kdysi šokoval jsou dnes už zapomenuty, vyřešeny, vykresleny mnohem lépe a poutavěji v jiných filmech, seriálech a dokumentech... anebo se bohužel tolik rozšířily, že se staly normami a dnes už nikoho nepobouří ani nemohou šokovat a film tak ztrácí údernost, což je ale vlastně to jediné, na čem kdysi stavěl. Jinými slovy, jako českému divákovi narozenému v devadesátkách mi Network už dnes nemá co nabídnout. 2/5 PS: zajímavý komentář: Cimr ()

wito

pre mna jeden z dalsich filmov, ktore maju tu pravu filmovu auru. psychologia, hlbka, smutna realita. okrem vybornej temy, ktorej je film vystiznou studiou zaujme skvele zvladnuta praca rezie a kamery a nepochybne herecké vykony hlavnych predstavitelov. ()

flu

Pro mně osobně jeden z vrcholů americké kinematografie 70. let. Krutě pravdivá satira, ve které Lumet vystihl fenomén televize takovým způsobem, jakým se to nikomu jinému předtím ani potom nepovedlo (a upřímně pochybuji, že se to ještě někomu vůbec někdy povede). Mimochodem, poselství tohohle filmu je i po třiatřiceti letech od jeho vzniku tak aktuální a současné, že z toho až mrazí. Absolutních 100%. ()

karlee

Pár vtipných replik (hlavně od Faye), jinak docela nuda. Že televize udělají cokoli kvůli sledovanosti? OK, ale co je na tom geniálního a nadčasového? Nijak mě nevtáhlo, protože jsem tomu nevěřil, na takový pořad, kde nějaký zahořklý dědek nadává na společnost, by se nikdo nedíval. Aspoň podle mých zkušeností bezdomáči s podobným posestvím moc obecenstva nepřitáhnou. Zkrátka film postavený na jednom nápadu, který celý film neunese, a místo zkrácení to rejža naopak natahuje. ()

hero_bk

Filmová encyklopedie uživatele hero_bk: Ukecaný film - Film, ve kterém se mluví a mluví, ale veškeré dialogy jsou naprosto zbytečné, nikam neposunují děj, často mluví více postav současně. Velice iritující. ()

papadoce

Už v 70. rokoch mali v Amerike to, čo my na začiatku 21. storočia. Je pravda, že Dunaway, Holden, Duvall zahrali geniálne, ale na dobrý film to bolo fakt málo....a to je čudné. ()

denulik

Život je obchod. A pravdu nám povie iba blázon. To by v skutku mohlo byť motto tohto filmu o nenásytnosti a vyprázdnenosti médií, ktoré sa hrnú za senzáciami a nezaujíma ich to podstatné. Škoda toho odfláknutého záveru. Keby bol trochu prepracovanejší, šlo by to hodnotenie vyššie. ()

ŠpetaMarek

Přítelkyně z toho málem umřela nudou, ale já ty 2 hodiny fascinovaně zíral, místy se trochu nudil, někdy uznale přikyvoval nad genialitou scénáře, následně nechápal, jak někdo mohl napsat takový dementní dialog (takhle nemohl nikdo nikdy mluvit). Chvílemi jsem adoroval všechny zúčastněné herce a pak zas tlumil zvuk při přehrávajích částech. No je to komplikované, navíc první půlka je famozní a druhá jde do kopru. Nejde hodnotit. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty