Modrý samet

• USA Blue Velvet (více)

Student Jeffrey, po návštěvě svého otce v nemocnici v rodném Lumbertonu, nachází na louce uříznuté lidské ucho. Šokující nález na policejní stanici předá detektivovi Williamsovi. Později se ale snaží získat více informací o pachateli záhadného zločinu. S pomocí detektivovy dcery Sandy se tajně dostává až k barové zpěvačce Dorothy, které manžela a syna unesl nebezpečný psychopat. Prostřednictvím tohoto zločince Jeffrey odhaluje zvrácené narkomanské prostředí a místní organizovaný zločin… Kultovní film natočil režisér David Lynch, známý svými tituly Mazací hlava, Sloní muž, Zběsilost v srdci, Mulholland Drive, Příběh Alvina Straighta či seriálem Městečko Twin Peaks. Ve svých dílech vždy něčím překvapuje. K detektivní linii Modrého sametu přidal působivou tísnivou atmosféru maloměsta, stejně jako nezvyklé podtexty, které spoludotváří výrazně propracovaná psychologická (i patologická) stránka postav. Také si nenápadně a působivě „pohrává“ s obrazem i zvukem. Pod jeho vedením hudbu k filmu připravil skladatel Angelo Badalamenti, s nímž spolupracuje delší dobu. (Česká televize)

Matte27

Tak se ptám, existuje vůbec takto bizarní svět plný bizarních lidí a nebo si to Lynch všechno vymýšlí ve své bizarní představivosti? Ať je pravda jedno, či druhé zní to pěkně děsivě. Neznat ostatní Lynchovi filmy, řeknu že je to člověk mimořádně citlivý (kam se na tento snímek hrabou jednoúčelné emocionální ždímačky, kterých je všude plno) a zároveň velice zvláštní. Vlastně .. asi to bude pravda. Nutno vyzdvihnout herce Kylea MacLachlana, který mě svým výkonem přesvědčil o tom, že dokáže být nejen charismatickým agentem Cooperem, ale také charismatickým detektivem - amatérem. To je ale divný svět. ()

ratpile

Snad jen Lynch dokáže navodit onu mrazivě krásnou, nevinnou, postavy i diváka obnažující atmosféru, kdy oživlý sen náhle přechází v nejzazší lidské touhy a noční můry. Městečko Lumberton působí ve své maloměšťácké idylce tak nevinně. Přitom od samého začátku dává tušit něčemu pudovému, temnému, animálnímu, zkaženému. Stejný boj pak nechá Lynch bojovat i diváka, z kterého se tak stává voyer, který by namísto odvrácení zraku, raději přitlačil na pilu a viděl víc. Krásný příběh o lásce v tom ve své podvratnosti nevidím. Téměř fyzický kontakt s filmovým médiem, rozhodně ano. V Mulholland Drive šel Lynch ještě dál, ale ani na tenhle příběh z předměstí nezapomenu. I don't know if you're a detective or a pervert. Je to ale divnej svět. ()

Ludo444

Kukať Lyncha je jak naháňať svoj chvost a tancovať pri tom Makarenu, ale narozdiel od Tarkovského človeka medzitým neunudí k smrti. Na konci som sa už len rehotal - 5*. ()

pestak

Režisér David Lynch přivádí ve svém filmu diváka do světa násilí a sexuální perverze který se skrývá za fasádou amerického městečka. Dennis Hopper v roli psychopata je vynikající. ()

SAINTS

Jeden z tych "normanelšich" filmov Davida Lyncha ktory sa odohrava v americkom malomeste.Pod povrchom na prvy pohlad dokonaleho a bezproblemoveho mesta sa skryva velke zlo ktore je väčšine obyvatelov skryte.Jeffrey ktory s nudy začne patrat po zahadnom kriminalnom pripade sa dostane až nebespečne blizko.Dennis Hopper zahral zloducha a evidente narušeneho človeka velmi presvedčivo.Hlavne v zavere pôsoby Lynchove zobrazovanie idilickeko malomesta priam parodicky.Je to divny svet. ()

Pitryx odpad!

Tak já jsem film sice pochopil, ale také se u něj hodně nudil. Ano, některé scény měly rozhodně něco do sebe, ale celkově se to táhlo a táhlo a stagnovalo a stagnovalo. Když do té šedi ještě začal zpívat chlap, přeskočil jsem to. Tím byl posudek filmu jasný. Pár scén a několik zajímavých minut ve dvou hodinách je pro mne málo. Když připočtu oba dva naprosto nesympatické hlavní představitele, tak není co řešit. To tam na Sandy nemohli najít hezčí herečku? Mimochodem, když jsem film před spoustou let viděl poprvé, tak si pamatuji jen to, že jsem se nudil stejně jako nyní. ()

cinema_cz

Ucho je symbolickou bránou do mozku, do vědomí i podvědomí. Modrý samet je film, který se touto cestou vydal. Je to vzrušující odysea milostné posedlosti. Režisér David Lynch to naznačuje unikátním podobenstvím: jízdou kamery v krouživých pohybech dolů, labyrintem sluchových chodeb, příliš spletitých na to, než aby se z nich mohl hrdina někdy osvobodit... (06/1991) ()

Chrysopras1

Americká kýčovina. Jak jsem byl panem profesorem poučen, David Lynch toho chtěl dosáhnout. Chtěl si pohrát s kýčem a stereotipem okořeněným úchylkami a vychýlením postav. Fanatismus s jakým Jeffrey pátrá, rozpolcenost zpěvačky, detektivův klid, násilníkovy choutky a nálady, to všechno je vyháněno do extrémů. To je to co mě na tomto filmu nejvíc bavilo. Parádním způsobem jsou servírované i informace a příběh je tím exponován záhadně. Divák má, díky poměrně klidnému tempu filmu, čas vymýšlet teorie o případu a jeho rozřešení. ()

Blazkowicz

Na Lynche vcelku normální. Ale jenom vcelku, protože to bylo klasicky zmatené, přitažené za vlasy a se spoustou věcí, které dělá jen on. Chápal jsem to sice víc, než je u něho zvykem, ale stejně jsem to celé nepochopil. 2+* ()

Joedas

Sametově něžnej film o uřízlym uchu, znásilnění, únosu, vydírání a vůbec tak nějak o životě na předměstí. Krásně snovej film. ()

RigorMortis

Možno nemám tie správne drogy alebo dostatočne napozeraného Lyncha, ale vo filme som sa strácal. Tiesnivej atmosféry a bizáru bolo viac než dosť, k tomu unavený hlavný hrdina a Billy Zabka v parochni na stope sadistickému psychopatovi. Freud by určite pri všetkých tých narážkach slintal blahom. Celkovo som mal pocit, že som väčšinu hercov už niekde videl, ani za živého som si však nemohol vybaviť, kde to bolo. ()

MaxPower

No ja nevim co na tom filmu vidite. Ja se u toho celkem nudil, az na par okamziku, jako je vyklad o silnicni bezpecnosti, zacatek a konec. A ustredni pisen je proste sqela. ()

Eddie003

Jak už prohlásil Mick Jagger, jedná se oprvdu o "Americký mistrovský kousek", který už David zřejmě nikdy nepřekoná. Film je doslova nasáknut temnou atmosférou, plnou zla, vyčkávajícího někde hluboko pod zemí, zakopáno pod červenými růžemi a žlutými tulipány. Dennis Hopper nádherně přehrává a doplňuje film o další originálně šílenou postavu, kterými se to v Lynchových filmech jenom hemží. (Co si budeme nalhávat, vždyť to na něm tak zbožňujem.) Jednou uvidíte záběr přímo bijící do očí svou zbytečností, což však kladu za vinu nemilosrdným producentským nůžkám. Nebudu nijak přehánět, když řeknu, že se jedná o jeden z nejlepších filmů, co jsem doposud viděl, ve svém žánru (pokud jej jde s určitostí identifikovat) ovšem jasný vítěz. ()

Weirdman

5/10... Sorry, ale tentoraz mi Lynch vobec nesadol... Film mal vsetky ingrediencie lynchovskeho filmu, ale vysledny dojem bol u mna takmer nulovy... K fascinacii aku som zazival pri Mullholland dr. sa Modry zamat nepriblizil ani naznakom... ()

radimartin

Nejlepší Lynchův film. Pomalé ale dynamické vyprávění o podivnostech tohoto světa skrytých za zdánlivým klidem. Film, který dal skladbě Blue Velvet od Bobyho Vintona nový rozměr. Modrý samet také zásadním způsobem poukázal na onu podivnou sílu, kterou v sobě písně z padesátých let mají. ()

v3s

Možná už jsem zmlsaný, ale čekal jsem víc. Pozdejší filmy pro mě mají mnohem větší hloubku, záhady jsou záhadné, blázni opravdu strašidelní. Tenhle snímek má ještě hodně velké rezervy. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti