Modrý samet

• USA Blue Velvet (více)

Student Jeffrey, po návštěvě svého otce v nemocnici v rodném Lumbertonu, nachází na louce uříznuté lidské ucho. Šokující nález na policejní stanici předá detektivovi Williamsovi. Později se ale snaží získat více informací o pachateli záhadného zločinu. S pomocí detektivovy dcery Sandy se tajně dostává až k barové zpěvačce Dorothy, které manžela a syna unesl nebezpečný psychopat. Prostřednictvím tohoto zločince Jeffrey odhaluje zvrácené narkomanské prostředí a místní organizovaný zločin… Kultovní film natočil režisér David Lynch, známý svými tituly Mazací hlava, Sloní muž, Zběsilost v srdci, Mulholland Drive, Příběh Alvina Straighta či seriálem Městečko Twin Peaks. Ve svých dílech vždy něčím překvapuje. K detektivní linii Modrého sametu přidal působivou tísnivou atmosféru maloměsta, stejně jako nezvyklé podtexty, které spoludotváří výrazně propracovaná psychologická (i patologická) stránka postav. Také si nenápadně a působivě „pohrává“ s obrazem i zvukem. Pod jeho vedením hudbu k filmu připravil skladatel Angelo Badalamenti, s nímž spolupracuje delší dobu. (Česká televize)

grosek

Začátek byl dobrý, napínavý, celkem mě to nadchlo. Pak se to podivně vleklo, HLAVNĚ během podivné vyjížďky, na kterou vzal Frank Jeffreyho. Všichni jsme do té doby pochopili, že je Frank psychouš, tak moc nechápu, proč se to takto muselo rozpitvávat a znovu a znovu ukazovat - v té chvíli mě to nudilo natolik, že jsem se těšila, až film skončí. Nicméně i tak byl film plný zajímavých momentů, hereckých výkonů a myšlenka taky nebyla špatná. Přesto s filmem spokojená nejsem. ** ()

Biopler

Lynch vie vyrozprávať aj tak ľahulinký príbeh bizarne, no pritom krásne a s nádychom poetiky. Film hýri symbolikou, má hodnotu, ktorú mu vtláča charizmatická Rossellini, ktorej nie je ťažké uveriť ako si podmanivo získa prevahu nad voyerom, ako si podmaní diváka keď spieva "Blue Velvet" v klube a ako napriek poníženiam psychopata stále verí v zázrak vyslobodenia syna a manžela. Film plasticky operuje s najpotlačovanejšími pudmi človeka a monštrózne ich predstavuje. Hopperov výkon uznávam, no nie je pre mňa top záporak svetovej filmografie, príde mi v mnohých scénach afektovaný, resp. spojiť psychopata, cholerika, sexuálneho maniaka, bitkára a vraha v jednej postave je úlet, ktorého je hodný asi len Lynch. V druhej polovici stopáže po stretnutí s mladým uchom Jeffreym sa zo záporáka stáva postavička pre smiech. Mrzí ma slabšie vykreslenie "otočky" Sandy, ktorá vycúva z predošlého vzťahu, nadchne sa pre nový, okamžite sa sklame, no vzápätí nečakane odpúšťa, len aby bol happyend. Je to pekná rozprávka pre dospelých, kde klišé o vtáčikoch roznášajúcich lásku, nevyznieva ako klišé či ako lacný sentiment. Štýl, ktorý namiešal Lynch je unášajúci. Presvedčí vás, že aj v spoločnosti, v ktorej žijeme je stále možné zažiť zamatový dotyk lásky či krásy. ()

Razzor_82

"Je to divněj svět" Na Lynche srozumitelný a parádně chápavý snímek. Půvabný střet lásky a zloby se šťastným koncem. Parádní herecké obsazení.  Dennis Hopper v záporné roli ve které naháněl strach i přes obrazovku. Na konci pohladí na duši. 9/10 ()

FeriusParfax

Nepřišlo mi to ani tak podivné jako spíš poněkud nudné. Mám dost vysokou toleranci čehokoliv, co už se ostatním zdá za hranou. Nevím, jestli jsem už někdy na svou hranu vůbec narazila. V každém případě se jednalo o zajímavý mišmaš charakterů, žánru, hudby, dobra/zla, nudy/akce, štěstí/pochmourna. Asi tak, jak to v životě bývá. Prolínala se tu sexuální linka s linkou krimi, dramatu a mystiky. No velmi zajímavé pokoukání, které ještě popichuje hudba, která normálně vůbec není můj šálek kávy, ale na blůůůůů vééééélvéééét jsem se vždycky těšila a bylo lahodící, jakmile zazněla. Celkově bylo velmi zajímavé, jak Lynch používal hudbu. Tak nějak jinak než ostatní. Jako kdyby snad hudba měla suplovat herecký výkon a spíše na základě hudby jste si měli udělat obrázek, co máte zrovna cítit. ()

Titus

Je sice fakt, že se tento film Lynchovi povedl, ale mě příliš nezaujal. Děj nebyl podle mě zas až tak propracovaný, jak jsem u něho zvyklý. ()

chlebos

Film ktery ma skvely dej a klasicky Lynchuv smysl pro humor. Uchylna dekadence, ktera ma svih a vtip to je modry samet natocen stylove pro filmove gurmany. diky davide moc chutnalo. ()

Rypley

Jen malá rada: Kdo má rád filmy a dal méně než pět hvězdiček ať se na Modrý samet koukne ještě jednou a pak znova a znova. Je to totiž více než Geniální!! ()

Ingwio

Toto ma neazasiahlo. Nenašiel som v tomto filme Lynchovu genialitu, ktorá by ma prinútila dať viac *. Film je to určite kvaltiný, ale nikto mi nevysvetlí prečo to nie je len štandardná kriminálka, s trochu zvláštnymi postavami.. ()

Zevon

Tento film je pro mne snad víc než kultovní záležitostí. Opravdu nevím, co zde napsat. Vynikající námět, režie, Hopper ve své životní roli. Říkejte si co chcete, já věřím tomu, že po druhé tento film, byť se stejným osazením, režisérem i kulisami natočit nelze. Dlouhodou dobu jsem pátral v životech jednotlivých aktérů, abych si dokázal, že hráli sebe. Na jedné straně odevzdanost a v protikladu násilí zde předváděné je naprosto přirozené natolik, že vsugerovává pocit, jakoby se potřebovali účastníci natáčení sami vyzpovídat. Ideální dílo pro sledování s Vaším protějškem- je li submisivní, budete následně neomezeným vládcem, jste li submisivní spíše Vy, no máte se na co těšit, radil bych uzavřít dobrou kombinaci zdravotního a životního pojištění pro případ trvalých následků... ()

spacylemon

pane Lynch, zabte mě ještě jednou... já prostě miluju, jak ten chlap tvoří atmosféru - klidně bych se moh dívat na první 4 minuty celý den dokola, protože je to prostě tak krásný! (ospalé předměstí, cukající se chlap s hadicí, pes, batole...) a co teda zbytek? dráždivý, bizarní, dramatický; plus oblíbené - soup-opera alá Twin Peaks - pasáže.. neřekl bych, že je to nejlepší Lynch, ale pořád to stačí... a mimochodem, čím dál víc nechápu, proč všichni tvrdí, že je jeho tvorba nepochopitelná, když imho natočil jenom 3 těžko vysvětlitelné filmy... tehnle mezi ně ale nepatří. ()

marusaj

Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan a Dennis Hopper s Lynchem za kamerou s Vámi hrají hru. Hru, která není úplně fér. Hru o dojmu z vyprávění. Modrý samet je jiný. Je jiný tím způsobem, který mě baví. Způsobem, který mě nutí sedět a nevstanout. Je jiný takovým tím stylem.. nevím proč, ale miluju To. Je to o dojmu a pocitu. Je to ucho v trávě. Je to sametová modř. Je to Frank. Je to Dorothy. A je to sakra Jeffrey, říkajíc :"It's a strange world." ()

teyra

Velmi ucelené a působivé dílo. Už úvodní idylické minuty se surrealistickými postupy dávají tušit, že se zde dere ke slovu podvědomí aneb říše Stínu. Výprava za tajnostmi podsvětí se prolíná s výpravou za tajnostmi spodních podlaží naší duše („jsi detektiv nebo zvrhlík ?“), vše je oděno do slušivého kriminálního hávu a pospojováno příběhem o milostném a sexuálním zrání. Ostře narýsovaný protiklad denní (maloměstská idyla a vize světa plného lásky, ani ne tak kýčovitá jako spíš dětsky nevinná) a noční stránky (sex, perverze, zločin, temnota) se sugestivně táhne filmem a při vší své jednoduchosti funguje tak, jak má. Kapitolou sama pro sebe je Lynchova plodná spolupráce se skladatelem Angelo Badalamentim. ()

AmelieA.

Srdcovka... Nadherny film, uzasna kamera, perfektni obsazeni. Pribeh dobra, zla a lasky... naprosto spokojena a tento film pro me zustane filmem meho srdce. Dekuji pane Lynch. ()

vincchuppo

O dobru. O zlu. O lásce. O chtíči. Nepřímočarý. Napínavý. Zvrhlý. A krásný. Film, který ve vás zanechá cosi zvláštního... to bude asi tím modrým sametem. And I still can see blue velvet through my tears... ()

cybill

Čakala som aspoň šokujúce rozuzlenie, keďže ma film absolútne neoslovoval...niečo na starý dobrý spôsob Lyncha, (kedy sa v poslednej 5-minútovke vyšplhá hodnotenie z 2* na 5* aj keď sama neviem prečo), no a prišiel bežný, klasický happyend? Wtf? ()

Joski

Zvuk, uhly kamery, dokonale premyslené kompozície záberov (špeciálne detaily) a podmanivá hudba A.B. naladia diváka na tu správnu "traumaticko-rozprávkovú" strunu. Skvost novodobej kinematografie s odkazom na kvalitu žánru noir. V tomto filme je Lynchova tvorba v zlatom strede. Ani veľmi upečená a ani príliš prepečená! Niet čo dodať. treba vidieť, konzumovať, vychutnať a po čase opäť zažiť magické mrazenie na koži, v hlave i v srdci:-) 100% ()

Shakaar

Tak trochu neLychovské dílo. Ne že by se na něj nevyřádil ale oproti dalším filmům mi přišlo že ho až příliš člověk pochopí :-), což nebývá u Lynche zvykem...ostatně kdo viděl Twin Peaks nebo Mullholland Drive nebo další jeho tvorbu určitě mi pravdu...takže co mě dostalo zde, hudba od Badalamentiho, skvělý sprostý Dennis Hopper, trochu najivní Kyle MacLachan a jinak skvělý příběh...klasické Lychovy motivy...prostě nádhera a co jinak než 5* tomu dát :-) ()

josieaddms

Mám slabost pro herečku Lauru Dern. když jsem s ní už jako úplně malá viděla první film, nadchla mě, a stala se něčím jako mým idolem. To byl první důvod proč jsem si pustila Blue Velvet. Druhý důvod byla jeho legendárnost. Jednu hvězdičku dávám čistě za herecké výkony Hoppera, MacLachlana, a Dernovou. Zbytek byl jakože šokézní průměrný thriller maskovaný tím, že se v něm bude Paní Rosselliniová co nejvíce svlékat. Nehodlám se tomu filmu klanět jen z toho důvodu že je to klasika, nebo že to nějakým způsobem ovlivnilo svět filmu. Od čtvrtiny filmu jsme věděli kde je pravda, a nikde nenastal žádný dějový zvrat. Navíc bylo ve filmu spoustu nezodpovězených otázek. Největší překvapení bylo že "žlutý muž" byl kolega otce Sandy. Neberu tomu ani působivost, a docela se mě dotkla Sandyina věta "kam se poděl můj sen?". Ale když mám hodnotit film jako celek, je to slabé. Navíc hodný sympaťák Jeffrey na konci střelil Franka přímo do hlavy. Tohle není žádná legenda, to je nemorální glajda. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti