poster

Duna

 • USA

  Dune

 • slovenský

  Duna

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1984, 137 min (SE: 190 min, Director's cut: 177 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Houdini
  ***

  Oscar 1 nominace: Zvuk(5.3.2004)

 • gouryella
  ***

  Sci-fi a David Lynch - to proste k sobe nejde a tak neni divu, ze film dopadl, jak dopadl - spatne.(7.8.2002)

 • B!shop
  ****

  Kdyz pominu fakt, ze tak nak nevim, proc tohle natocit dostal zrovna Lynch, tak to vubec nebylo tak spatny. Hlavnim problemem tu je samotna predloha, knih o Dune je spousta a jsou hodne obsahly, takze film musel bejt osekanej na to nejdulezitejsi a prislo mi, ze zatimco prvni polovina filmu je zbytecne vysvetlujici a priserne ukecana, druha je naopak dost zkratkovita a osekana jen na ty nejnutnejsi veci. Jako kdyby si tvurci v klidu nataceli a nekdy v pulce jim rekli, co vse jeste musi do deje narvat a vysledek holt dopad takhle. Ale zase je fakt, ze sem se v deji neztracel. Jinak co se tyce triku, jsou tu samozrejme obcas hodne mizerny, ale kdyz jde o zabery na vesmirny lode, planety, pripadne jiny stroje a podobne, tak mi vubec spatny neprisly. K tomu tu je navic dost dobra hudba. Co se tyce hercu, MacLachlan v hlavni roli je tu dost mladej (jeho prvni role), ale je paradni a z ostatnich me zaujal hlavne Kenneth McMillan jako neskutecne prasackej Baron Harkonnen. Dalsi plus filmu je sem tam nejaka ta brutalita, ktery se Lynch nebal. Celkove mi to prislo jako hodne povedenej film, ale muze to bejt tim, ze jsem necet predlohu. Komentar se tyka 135 minutovy verze.(28.11.2008)

 • Psema
  **

  Snaživá prohra. Lynch přes dvě hodiny urputně bojuje s rozsáhlou mytologií, až se utopí v haldě expozice a zcela roztříštěném příběhu, v němž jsou očividně jen lehké odrazy Herbertových postav a zcela nedotažené motivy. Palec nahoru za kostýmy, hudbu a celkovou atmosféru. [kino verze](14.3.2015)

 • belldandy
  ***

  Problém Lynchovi Duny je v tom, že kdo nečetl knihu, tak ji nikdy nepochopí a kdo ji četl je obvykle zklamán, jak málo z ní se do filmu vešlo. Z toho hlediska není jasné pro koho ji Lynch vlastně točil. Udělal u tak složitého příběhu neodpustitelnou chybu, že se příliš soustředil na podání atmosféry a zanedbal narraci. Film je spíše než vyprávěním příběhu jakousi vizuální básní snažící se zachytit mystickou atmosféru knihy. (A mimojiné. příjde mi zajímavé, jak Lynch akcentoval Paulův vztah k otci. Není to pro Lynche charakteristické? Když slyším Kyla McMillana křičet :Otče, spáč se probudil!", pomyslím si - nepochopitelné, ale působicé - s náznakem otcovsko - synovských problémů.)(17.2.2004)

 • Sting

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace