Duna

Dune

• slovenský

Duna

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy

USA, 1984, 137 min (SE: 190 min, Director's cut: 177 min)

• Cervenak

Hodnotenie kinoverzie a z pohľadu fanúšika knihy: Ten film má solídnu sci-fi atmosféru a pozoruhodné kostýmy a dekorácie, ale inak je to len nekoncepčný blábol, ktorý zdôrazňuje nepodstatné (úchylácke záľuby Harkonennov) a zanedbáva to, čo je pre príbeh dôležité (napríklad láska k Chani, prerod Paula vo vodcu fremenského džihádu atď.). Je to skrátka úplne na hovno a dobre hodnotiť to môžu len tí, čo nemajú potuchy o geniálnej predlohe, prípadne videli o hodinu dlhší zostrih.(2.12.2008)

Lynch a sci-fi. Nikdy viac. Pokiaľ by film nemal tak pevný knižný základ, tak by asi z filmu nezostalo nič, len jeden veľký chaos, ku ktorému i tak táto (kratšia) verzia miestami smerovala. Mysteriózne drámy s dôrazom na charakter postáv. Tam je Lynch doma. Sci-fi fantasy, vízie budúcnosti, v tých sa stráca a je to vidieť. Akčné scény museli byť preňho nočnou morou, no a nebyť skvelých hercov, kvalitných masiek, či kostýmov, dokonalej audio a zaujímavej vizuálnej zložky, tak sa film nechytá ani na tretiu hviezdičku. 55%.(3.9.2009)

• burina

Neviem čo bolo horšie, či absolutne nezvládnuté triky alebo katastrofálne herecke výkony(ok, Kyle sa snaží, ale je jediný). Moj problém bude asi v tom, že ani kniha nepatrí k mojim obľubeným, je to podla mňa veľmi preceňované dobrodružné sci-fi, ale aj tak by si zaslúžilo lepšie spracovanie ako bolo toto.(23.7.2008)

• xxmartinxx

Béčkové sci-fi bez béčkové atmosféry. David Lynch to nevychytal.(10.7.2011)

• M.a.t.t.

Po Dune začínam nadobúdať dojem, že tábor Lynchových ucitevačov dokáže spraviť kult zo všetkého čo táto režisérska osobnosť natočí. V tomto prípade mal však radšej ostať na svojom piesočku a nepodriaďovať sa literárnej predlohe, tobôž ak ide o kultové sci-fi akým Duna bezosporu je. Táto depresívna a nezáživná vízia totiž nemá so svetom Franka Heberta veľa spoločného a rád by som vedel, čo sa preháňalo Raffaelle De Laurentiis hlavou pri obsadzovaní režisérskeho postu. Neskoršie televízne spracovanie dopadlo oveľa lepšie, aj keď do úvahy beriem aj fakt, že tento film nemal Lynch úplne pod kontrolou.(24.8.2007)

• - Natáčení skončilo v lednu 1984. Duna se svými 70 hlavními motivy, 39 mluvenými rolemi, 4000 kostýmy a 600 členy štábu spolkla 52 milionů dolarů, o 7 více, než se zpočátku plánovalo. Tři čtvrtiny všech záběrů vyžadovaly optickou úpravu na trikových stolech. Celkový počet lidí, kteří se podíleli na produkci filmu, dosahuje 1700. (Djkoma)

• - Duna je jediným filmem, který David Lynch považuje za své selhání. "George Lucas mě varoval. Říkal, že Dunu není možné zfilmovat. Měl pravdu." (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 186. (Zdroj: ČSFD.cz)