Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Tereza11

Tak neuvěřitelně milý a lidský příběh, až mi to přijde na Lynche atypické....u něj sem zvyklá na hádanky...překvapení...mnohanásobné rozuzlování jeho filmů...takže i když jsem se trochu nudila tenhle film opravdu zahřeje u srdce a člověka donutí přemýšlet o hodnotách... Richard Famsworth byl excelentní... ()

Rathe

Tohle je něco nádherného! Amerikoooo! Neskutečně jsem si užil jízdu americkým venkovem. Jednou se tam chci podívat a tyhle filmy jsou přesně to, co mě tam láká ještě víc. Ukazují to, co bych tam chtěl poznat i já. A vůbec mi nevadilo, že děj utíkal pomaleji. Náhodou to pěkně souhlasilo s věkem hlavních akterů. Nikdo nikam nespěchal a tak i já jsem se na chvíli zastavil. Film byl parádně vystavěn, že vlastně celou dobu čekáte na Alvinova bratra. A když ho uvidíte, film skončí. ()

pajkir

Skoro nic jsem od tohohle filmu nečekal - "roadmovie" o chlápkovi, kterej jede na traktoru za svým bráchou....hmm... o to větší bylo moje překvapení z tohohle filmu. Překvapení bylo teda hned dvojí, tím druhým byl David Lynch, nikdy bych nevěřil, že dokáže natočit tak "obyčejnej" film. ()

JollyJOKER

Příběh starého Alvina který bere svoji jízdu za bratrem jako pokání zato, že se roky nebavili. Je to obyčejný příběh, který ale vede k zamyšlení o vztazích, stáří a o tom jak nám to může zbytečně utéct mezi prsty.... Úžasná hudba a zvláštní atmosféra road movie v podání Davida Lynche. ()

Nag0

Už ubehol nejaký ten čas, odkedy ma zaujal nejaký skôr emocionálny než intelektuálny snímok. Pravdupovediac, nevedel som ani čo to vlastne zapínam, z úvodných titulkov mi bolo povedomé len meno Davida Lyncha, ktorý mi už dokázal sprostredkovať ten nefalšovaný emocionálny zážitok z jeho iných diel. Tento krát mi z jeho repertoáru bol poskytnutý starý dedo, jazdiaci na posranej kosačke s prívesom. Takže čo dodať...opäť zásah do čierneho, v opäť jedinečnom prevedení. ()

Kacaba4

pomalý, klidný film, který mne v případě Lynche zaskočil. Nádherná hudba doprovázela komorní příběh bláznivé cesty na sekačce přes tři americké státy jednoho bratra za druhým. Přesto je toto bláznovství zosobněním lidskosti, která se neztrácí mezi těmi nejobyčejnějšími z obyčejných, a soucitu k ostatními lidem. ()

Sejkorka

Rozhodně nejlepší film od Davida Lynche (z mého pohledu). Je to podle skutečnosti a těžko uvěřitelné. Jak se blížil závěr, myslel jsem si, že na konci cesty Alvin zjistí, že jeho bratr nežije. V podstatě tedy hepyš. Ale celé to smutné vzpomínání po cestě (mimochodem, super jako road movie) je spíše trochu depresívní. Zvláště pak, když "nejhorší na stáří jsou vzpomínky na mládí". Výborný Richard Farnsworth, známý především z kovbojek. Za tuto roli má nominaci na Oscara, v 79 hraje 73 letého, ale to postavě spíše prospívá. ()

PORTER44

Na jednu stranu neuvěřitelný příběh děda se vydá na dlouhou cestu na sekačce poprve se to nepovede tak si koupí jinou a valí,na druhou stranu to po tři čtvrtě filmu už trochu nudilo,ale za podívání to stálo jeho dobrodružná cesta byla pestrá. ()

JankiCZ

Na tento film jsem narazil úplnou náhodou jednoho večera v televizi. Moc jsem od něj nečekal (asi hlavně proto, že většinu Lynchových filmů moc nemusím) a chtěl jsem si ho pustit spíš jen tak do podkresu k usínání. Nicméně po prvních pár minutách jsem se do něj úplně ponořil. Do role hlavního hrdiny Lynch nemohl vybrat snad nikoho lepšího, Richard Farnsworth svou poslední roli zvládnul parádně. Vyzdvihnul bych hlavně jeho “hraní očima”, neboť zejména v poslední scéně stačilo pouze říct (resp. zavolat) jedno slovo, neříkat nic jiného a nastavit kameru přesně na jeho obličej. Všem je rázem jasno, jaké pocity hlavní hrdina právě prožívá. Ještě bych vyzdvinhul soundtrack, na který si u filmů obzvlášť potrpím, a který v tomto filmu dobře dokresluje atmosféru. Tento film sice nikam nespěchá a dává si celkem načas, ale ve své podstatě je velmi příjemný a ideální k večernímu relaxu. 78% ()

mikroslar

Pět hvězdiček dávám filmům jen opravdu výjimečně. V tomto případě jsem ovšem neváhal, nejspíše i proto, že jsem nečekal tak příjemný a krásný kus, jaký se v tomto filmu ukrýval.  Příběh o pouti krásnou zemí plnou dobrých lidí je  čistý a prostý, jako dobrá poezie. Dýá se na něj dívat klidně, s úžasem a zaujetím, jako na tekoucí řeku, která je dramatická sama o sobě a nepotřebuje k vytváření napětí žádné vypjaté zvraty, žádné formální hříčky a efekty, je silná tím že teče od pramene až k moři. Od Lynche, od Walt Disney production, ani od žánru road movie jsem nic takového nečekal. Jednoduchý ale poutavý příběh, nevtíravé, úsporné, ale vtipné dialogy, jednoduchá kamera i střih, vynikající hudba a výborný herecký výkon Richarda Farnsworta, kterého doplňují přesně měřené a umírněné výkony osttních herců, to vše z tohoto filmu dělá jedinečný skvost, vymykající se běžným klišé a přesto neprovokující, bez jakékoli vnějškové exhibice. ()

PaulieK

Přiznám se, že David Lynch je prostě moje "srdcovka" a jeho "tak trochu ulítlé" filmy patří k mým nejoblíbenějším. Příběh Alvina Straighta je pomyslným Cimrmanovským úkrokem stranou od jeho standardu ulítlosti (úchylnosti) a pro mě patří mezi ty filmy (jako např. Vykoupení z věznice Shawshank), které můžu vidět znovu a znovu a zase a budu mě bavit i po stodesáté... ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti