Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Lodovico

Krásny a poetický film. Umenie je podať obyčajný príbeh ako niečo neobyčajné a nájsť krásu v krajine i človeku. ()

wwwFINKcz

tak jo... můj druhý koment na čsfd. Konečně laskavý film bez šíleného patosu - jednoduchá linie, žádné hluboké filozofie, přitom navýsost citlivá, něžná, lidská, moudrá věc. Dojemnost není agresivně servírovaná jen proto, aby nás to rozplakalo, finále není přetažené, stopáž akorát. Je to opravdu krásný, půvabný, poučný, čistý film. Doporučuji. A Vám pane Lynchi, děkuji. Pro mou maličkost jasných pět z pěti. ()

vykaslavac

Silně emocionální film, propletený krásnými obrazy, moudrými větami a melancholickou hudbou. Vše bylo podáváno jednoduše, obyčejní lidé, obyčejná příroda, nic přestylizovaného, žádná vyumělkovaná emocionální ždímačka. Vůbec bych takový film od Lynche nečekal. Opravdu balzám na duši. ()

radek.896

Výborně zahrané hlavním hercem, skvělá hudba a propracovaný děj, prostě jednoznačně nej z kategorie road movie. A na čt2 jsem jej viděl v originále s titulkami... moc se mi líbila jejich angličtina. ()

Chobotano

David Lynch je psycho a většina jeho filmů mě nebavila a připadala mi pózerská a "originální za každou cenu" - stejně jako jejich fanoušci. Tento film je ovšem pecka, kterou bych od Lynche nečekal ani ve snu. Škoda, že se většinu své kariéry nevěnoval tomuto žánru... ()

lahvi

Jeste mi neni 60, abych z takovyho filmu strikal. No v tom veku teda spis odkapaval. Jako jasne, je to prostej pribeh, kterej predevsim poukazuje na to, ze pro staryho cloveka uveznenyho ve skorapce svyho opotrebovanyho tela, znamena dojit si na nakup to samy, co pro zdravyho 20tiletyho cloveka cesta kolem sveta. Film, kde prozivate to, jestli deda ve zdravi sleze z trakturku nebo ne. Jako nic tomu nevytykam. Chce to kumst natocit z niceho neco a jeste takle dobre. Jen holt jsem mladej na to, abych todle ocenil. Vlastne ani jeste nechci podobny veci cenit. Chci zazivat a tim padem i ve filmu videt mnohem vetsi veci. Mam dost casu na to, aby muj denni plan byl dojit si na nakup nebo muj mesicni plan byl navstivit rodinu na Slovensku. ()

JIRKKA

Jeden náš režisér řekl, že mít naši filmaři ty milióny dolarů, jako za mořem, tak se u nás točí ještě lepší filmy než u nich. Podle mně je to nesmysl a tenhle film je důkazem, že to není o penězích, že se to musí umět. Obyčejný film, obyčejný děda, jede na, no neobyčejném traktůrku a sem tam se něco děje a pěkně se na to kouká. Pozdě večer, pohodlně v posteli. ()

klipers

Hrialo ma u srdiečka, za čo určite môže aj dokonalý herecký výkon Richarda Farnswortha, bol na túto rolu ako stvorený. Čistý film o túžbe človeka v jeseni života možno už posledný raz sa vidieť s bratom, pozrieť sa na hviezdy a zmieriť sa... ()

groower777

Krásny zažitok,jasná ukážka sily i cielavedomosti človeka,po zhliadnutí filmu mi este dlhe týždne ostal v pamäti..jeden z mala dobrých filmov v posledných rokoch..../drama/ ktorý vie pohnút so srdcom a vtlačí i chlapovi slzu do oka..... u mňa plný počet,čo sa týka réžie aj hereckého obsadenia. ()

Turtle

Moc pěkný a dojemný snímek. Titulní postava je moc dobře napsaná i zahraná a člověk si nemůže pomoct než aby necítil s Alvinem táhnoucím podomácku sbastlený povoz zahradním traktůrkem přes tři státy. Zaujal mě nevtíravý a stylový hudební doprovod. Konec je ideální rovnovážný bod mezi uzavřeností a otevřeností. ()

pantokrator

Čeká nás to všechny, pokud nebudeme mít štěstí a nezemřeme mladí. Jeden z filmů, které mě zastihly nepřipraveného a zasáhly mě přímo do živého. Starý muž bilancuje svůj život a podniká směšnou a přitom náročnou pouť za usmířením, během které postupně poodkrývá staré bolesti i radosti a je přitom kdykoli k službám každému, kdo potřebuje radu nebo pochopení. Kéž bych jednou dokázal svůj život zhodnotit právě tak. Lidi, usmiřte se s blízkými, dokud máte čas a sílu! Jednou by totiž mohlo být pozdě. Film mi ještě s několika jinými před pár lety přinesl mladý kolega (který je dnes po smrti, což chápu jako další memento), ať se prý kouknu, jestli by se mi něco z toho nelíbilo. Teprve po shlédnutí, při bližším prozkoumání titulků jsem zkoprněl: Tohle že je David Lynch? Neuvěřitelné. ()

Privatejoker

Příběh Alvina Straighta by mohl být nadprůměrným dílkem nebýt až přílišné kýčovitosti, která jen ubírá na kvalitě filmu. Chvílemi člověku i připadá, že je film jakousi oslavující propagandou firmy John Deer, amerického ducha a podobných sentimentálních žvástů, jenž nás zahlcují den co den. ()

eviku

Lyrické a pekné... príbeh o tom,že nikdy nie je neskoro na to splniť si svoje sny a túžby. Alvin pre mňa zosobňuje nie blázna, ale snílka,ktorý je silný a strašne dobrý človek. Alvin je človek,ktorý nemusel prečítať množstvo kníh a precestovať väčšinu sveta, aby vedel aký je život. A že je potrebné mať srdce nielen rozum,aby sme naozaj žili:) ()

JuckiCZ

Skvěle natočený snímek o jednoduchém ději, ale velmi hluboké myšlence. Najdete v něm zajímavé scenérie, sympatického hlavního hrdinu, vkusný humor i kus vážnosti. Díky snímku jsem si hlavního hrdinu zamiloval a přál jsem mu jen a jen úspěch. Důkaz toho, že i naprosto jednoduchý děj stačí, když je příběh dobře odvyprávěn. ()

Ferguson

Proč Američané umí točit filmy o pozitivech venkovského života a Češi pouze o buranství?! Měl jsem tu "čest" vidět to pár dnů po "Díře u Hanušovic" a velice jsme smutnil, že my neumíme natočit hezký film o venkovanech, na rozdíl od Amíků, kteří na to své "countrylife" (a jako vlastně na všechno své) umí být dostatečně hrdí. 90 % ()

fajntomas

Pohodový film, až romantika s jednoduchým příběhem. Občas si pustím soundtrack a vidím dědu jak si to valí někde uprostřed USA. Herci postavy občas až karikaturně přehrávají a s tou hudbou a kamerou je to prostě skvělý Lynch. Do plna mi chybělo jen málo, myslím že v tom příběhu. 90% Doporučuju. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti