Cid

• slovenský

El Cid - Najväčší španielsky hrdina

Romantický / Válečný / Drama / Životopisný

Itálie / USA, 1961, 172 min

80% - Když mi bylo asi sedm, viděl jsem Cida v televizi a byl jsem úplně unešenej. Včera jsem ho viděl po patnátci letech, a v něčem se mé nadšení potvrdilo. Klady tohoto filmu jsou nesporné -výprava, herecké výkony, hudba, kamera, ale především myšlenka, a vyobrazení rytířských ideálů. Nicméně, pár maličkostí mi zabránilo dát tomuto velkofilmu plný počet. Jednak podivné tempo děje a jeho časová neuspořádanost, pak nepochopitelnost jednání některých postav -často i Cida, no a hlavně zbytečné roztahování scén, které nemají moc co říci, ale které u romantického velkofilmu nesmějí chybět -mám na mysli intermezza s Lorenovou, jež jsou prakticky všechna na jedno brdo. Abych byl ještě věcnější kritik, je ve filmu slyšet, že autor hudby Miklós Rózsa se trochu tematicky vyčerpal v nedávno dopsaném Benu Hurovi. Dokonce tu použil jedno z jeho témat (námořní bitva a Ben v galejích) při dobývání Valencie. To mě celkem rušilo. Ale co... El Cid je prima historický velkofilm, který rozhodně stojí za tři hodiny divákova času.(16.3.2006)

Bohužel jsem to neviděl celé, ale i ta část, kterou jsem viděl mi stačila k tomu, abych ohodnotil 4*! Doufám, že budu mít štěstí a příště uvidím tento film od začátku až do konce.(6.7.2008)

Po vizuální stránce je film naprosto dokonalý - úžasná výprava a kostýmy, na jakýkoliv obraz je radost pohledět. Bohužel na dějové stránce film kolísá - děj je zbytečně natáhnut na tři hodiny a místy opravdu nudí. Ve filmu se dokonce uvidí neskutečně natočená bitva, kdy rytíři bezhlavě kolem sebe mávají řemdihy a tolčokují se po hlavách a skáčou na sebe z koní a pleskají sebou o zem. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že je Cid kvalitní film, ale vždycky budu preferovat Spartaka.(8.12.2007)

Když se to vezme ze všech stran, středověk nebyl tak zlý. Všechny jeho zápory (od zaostalé hygieny až po absenci elektřiny a donášky pizzy) vyvážila statečnost tehdejších pánů. Neskrývali se v závějích byrokracie a politických imunit, své spory řešili v boji - krutém, čestném. Rodrigo Díaz de Vivar (Maury přezdívaný El Cid (Pán)) byl vojevůdcem, na jakého historie nezapomíná. A devět století po jeho smrti si tyto hrdinské činy můžeme připomenout díky velkovýpravnému filmu od Anthony Manna. Jistěže nejde o dokonalý opis skutečnosti. Vše kolem El Cida jsou z části dnes již legendy, ale v podstatných věcech se podařilo tyto události věrohodně zachytit. Výprava je naprosto jedinečná. Každý detail (ať už oděvů, zbraní, erbů či gest) věrně imituje dobu. Ovšem to nejlepší na tomto filmu je Charlton Heston. Jeho podání El Cida nesnese srovnání. Vedle všech těch velikánu jako: William Wallace (Mel Gibson), Maximus (Russell Crowe) a jiných, kteří svou čepelí a odvahou brázdili filmové plátno, jsem od nynějška věrný El Campeadorovi Ch. Hestonovi. I so swear!!!(11.5.2014)

Velkolepé, monumentální, ale herecky lehce prkenné až divadelní a Ben Hurovi to nesahá ani po kotníky. Nicméně historický Heston snad ani zklamat nemůže. Postřeh pro zasmání - v čase 2:18:12 spadne komparzista z koně. 75 %(13.8.2014)