Cid

• slovenský

El Cid - Najväčší španielsky hrdina

Romantický / Válečný / Drama / Životopisný

Itálie / USA, 1961, 172 min

Pro někoho je to Spartacus, pro někoho Ben Hur, pro někoho Gladiátor, ale pro mě je to EL CID! Největší historický velkofilm, u kterého jsem se nenudil ani nanosekundu!(26.6.2009)

Každý národ má svojho superhrdinu, na ktorého život a činy sa postupne nabaľuje všetko, čo by legende mohlo prospieť. Ja sa v histórii príliš nevyznám, takže je mi celkom jedno, do akej miery je tento veľkofilm historicky verný. Vnímal som ho ako typický americký veľkofilm, veľký rozpočtom, výpravou, honorármi hlavných postáv i dĺžkou. Máločo z toho bolo využité tak, ako byť mohlo. Charlton Heston sa svojej úlohy zhostil, Sophia Loren už menej. Štatistov tam bolo dosť, ale boli väčšinu deja príliš statickí. Najviac to bolo badateľné na bojoch, ktoré namiesto masakru, ktorým sa vyznačovali vtedajšie boje pripomínali predstavenie skupiny historického šermu. A tá dĺžka, tá bola často neznesiteľná. Anthony Mann určite nakrútil minimálne jeden lepší film. Tento ostal na úrovni lepšieho priemeru, takže naplní očakávania trpezlivých a menej kritických divákov.(18.12.2016)

Když se to vezme ze všech stran, středověk nebyl tak zlý. Všechny jeho zápory (od zaostalé hygieny až po absenci elektřiny a donášky pizzy) vyvážila statečnost tehdejších pánů. Neskrývali se v závějích byrokracie a politických imunit, své spory řešili v boji - krutém, čestném. Rodrigo Díaz de Vivar (Maury přezdívaný El Cid (Pán)) byl vojevůdcem, na jakého historie nezapomíná. A devět století po jeho smrti si tyto hrdinské činy můžeme připomenout díky velkovýpravnému filmu od Anthony Manna. Jistěže nejde o dokonalý opis skutečnosti. Vše kolem El Cida jsou z části dnes již legendy, ale v podstatných věcech se podařilo tyto události věrohodně zachytit. Výprava je naprosto jedinečná. Každý detail (ať už oděvů, zbraní, erbů či gest) věrně imituje dobu. Ovšem to nejlepší na tomto filmu je Charlton Heston. Jeho podání El Cida nesnese srovnání. Vedle všech těch velikánu jako: William Wallace (Mel Gibson), Maximus (Russell Crowe) a jiných, kteří svou čepelí a odvahou brázdili filmové plátno, jsem od nynějška věrný El Campeadorovi Ch. Hestonovi. I so swear!!!(11.5.2014)

Stráááááááááášně dlouhý.(6.3.2009)

Velkofilm se vším všudy. Charlton Heston byl v kurzu, rozmáchlé historické podívané rovněž, a tak dva roky po legendárním Benu Hurovi vznikl Cid, který se s Wylerovým kolosálním dílem může směle poměřovat. Původně jsem se bál, že bude Cid příliš divadelně pojatý, ovšem je natočený tak výpravně (a tím nemám na mysli jen ty stovky komparzistů), že mě tahle obava opustila chvíli po úvodních titulcích. Charlton Heston je chodící sympatické charisma a pro role čestných drsňáků, kteří vedou lid, byl snad stvořen, Sophii Loren jsem věřil všechny její herecké proměny od beznadějně zamilované dívky přes nenávidějící manželku po znovuzamilovanou ženu, k ostatním hercům (zejména ke královským sourozencům) nemám taky žádnou výhradu… A naprosto skvělý byl Herbert „Všechno to zahraju očima“ Lom. Během bezmála tříhodinové výpravné podívané jsem nenarazil na jedinou minutu nudy, některé scény, třeba fantastický souboj dvou rytířů, si pustím ještě hodněkrát, o Rózsově dokonalé hudbě asi nemá cenu se rozepisovat. Anthonny Mann dokázal najít senzační kompromis mezi romantikou, napětím i akcí, a já bych se vůbec nedivil, kdyby z Cida opisoval Ridley Scott při natáčení Království nebeského.__P.S. A ten závěr!(4.3.2012)

• - Snímek byl v Itálii v sezoně 1961 a 1962 kasovním hitem. (Cucina_Rc)

• - Cid se ve skutečnosti stal valencijským panovníkem. (deLaFere)

• - Meč El Cida "Tizona" je stále možné spatřit ve vojenském muzeu Museo Del Ejército v Madridu. (mac000)