Cid

• slovenský

El Cid - Najväčší španielsky hrdina

Romantický / Válečný / Drama / Životopisný

Itálie / USA, 1961, 172 min

Když se to vezme ze všech stran, středověk nebyl tak zlý. Všechny jeho zápory (od zaostalé hygieny až po absenci elektřiny a donášky pizzy) vyvážila statečnost tehdejších pánů. Neskrývali se v závějích byrokracie a politických imunit, své spory řešili v boji - krutém, čestném. Rodrigo Díaz de Vivar (Maury přezdívaný El Cid (Pán)) byl vojevůdcem, na jakého historie nezapomíná. A devět století po jeho smrti si tyto hrdinské činy můžeme připomenout díky velkovýpravnému filmu od Anthony Manna. Jistěže nejde o dokonalý opis skutečnosti. Vše kolem El Cida jsou z části dnes již legendy, ale v podstatných věcech se podařilo tyto události věrohodně zachytit. Výprava je naprosto jedinečná. Každý detail (ať už oděvů, zbraní, erbů či gest) věrně imituje dobu. Ovšem to nejlepší na tomto filmu je Charlton Heston. Jeho podání El Cida nesnese srovnání. Vedle všech těch velikánu jako: William Wallace (Mel Gibson), Maximus (Russell Crowe) a jiných, kteří svou čepelí a odvahou brázdili filmové plátno, jsem od nynějška věrný El Campeadorovi Ch. Hestonovi. I so swear!!!(11.5.2014)

Válečné historické velkofilmy mu sedly.(14.1.2010)

Vzhledem k době, kdy byl film natočen, neztrácí vůbec nic na kvalitě tehdejší filmařské práce, děj je skvěle propracovaný. V šedesátých letech byl americký herec Charles Heston na výslunní herecké kariéry, projev v tomto filmu je malinko učesaný, ne že by hrál špatně, ale poloha v roli mě připadá moc idealistická, na rozdíl od filmu „Ben Hur“ kde ztvárnil smyšlenou postavu, tudíž to tak nevadí, vyzní reálná role El Cida slavného hrdiny španělských dějin jako velmi vybájená legenda, závěr filmu je velice efektivní, po té, co umřel na následky zranění, nechala jeho žena tělo El Cida připoutat na koně a poslala ho do bitvy, aby zabránila zkáze jeho armády. Nepřátelská vojska se tak obávala slavného El Cida, tak raději předem utekla z boje a podle legendy zvítězil ve své poslední bitvě i po své smrti. Ve skutečnosti, ale El Cid zemřel ve Valencii přirozenou smrtí(7.10.2007)

Skutečná lahůdka. Stopáž je sice delší, ale v tomhle případě se to dá snést. Film se natáčel ve španělské Peniscole. Ta pláž už ale vypadá jinak. Všude okolo je postaveno plno hotelů.(28.10.2008)

Od úvodního emblematického záběru po závěrečný obraz jezdce cválajícího po pláži ("And thus the Cid rode out of the gates of history into legend.") jde o bohatou historickou epiku v nejlepší hollywoodské tradici, jež spíše než na hereckou drobnokresbu sází na rychlou a strhující akci. Punc nezapomenutelnosti dodává hudba M.Rózsy, která je jemná v milostných scénách, burácející v těch bitevních a (za užití varhan) nadživotně mytická ve finální sekvenci.(9.2.2007)