Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

cineman

Herci září autenticky ve svých rolích tak pevně, jako by to ani nehráli. Těch pár pohledů v soudní síni, mluvilo za vše. Jedno z nejlepších filmových přelíčení. Vítězem je naštěstí Kramer. ()

Vědma

Jistě by se mohlo zdát, že tento film hodně zestárl. Je to v podstatě jednoduchý příběh, který by se vlastně mohl stát každému, vyprávěný pomalu a podle mě aniž by nějak násilně vynucoval emoce, což je asi věcí názoru a v dnešní době takový styl filmu asi moc lidí nebaví. Přeceněný i když výborný výkon Meryl zcela zastiňuje Dustin a hlavně malý představitel Billyho. Tak malý kluk předvedl naprosto uvěřitelné herectví, což je možná hlavně ocenění práce režiséra.. Jeho sbližování s otcem, který se mu do té doby skoro nevěnoval, je jedním z nejkouzelnějších filmových vztahů, které znám. To jak spolu podruhé chystají tousty mluví řečí beze slov o tom, jak se jejich vztah upevnil. Skvělá je scéna u soudu, kdy se advokát snaží dostat z Dustina proč přišel o práci. Kdybych byla soudcem, tak po jeho zvolání " Musel jsem odejít - můj syn byl nemocný - chápete, měl čtyřicet horečky" - bych mu chlapce bez váhání nechala. Vždyť co člověk může na světě hledat tak strašně důležitého, aby to bylo důležitější než pětiletý syn. ()

Dont

Opravdu velmi působivé drama, od prvního stání u soudu film neuvěřitelně gradoval a já jen neveřícně čekal, jak to dopadne. Scéna s toastama v závěru byla skutečně úžasná. Nepotřebovala žádná slova. Výpovědi u soudu byly ukázkou hereckého umění obou rodičů, ostatně jako celý film - Dustin Hoffman dostal mnohem více prostoru a naložil s ním výtečně, Meryl Streep bohatě stačilo i to málo, co dostala. Scénář byl parádní, film se úspěšně vyhýbá zbytečným kudrlinkám a jde rovnou k věci, což se dneska už tak často nevidí, hlavně u filmů na tohle téma. Není tam nic navíc, a to co tam je, je hodně dobré. ()

willow666

Hodně dlouho jsem necítila tak krystalickou nenávist k postavě jako tentokrát k Joanne Kramer. Opravdu citlivý snímek s výbornými herci. Nemám co vytknout. ()

Aleee89

Opět jsem film sledovala kvůli Meryl. Není to její nejdokonalejší film, ale je každopádně moc zajímavý. Oba herecké výkony se mi velice líbily. I když třeba postava Meryl není zrovna sympatická, nedá se jí upřít, že Meryl opět podává skvělý výkon. A prostě v ní musíte hledat něco víc a ne ji hned odsoudit jako mrchu, jak říká i sama herečka. Tahanice u soudu o dítě musí být a jsou pěkně hnusné, to podává tento film skvěle a velice realisticky. ()

kajas

Dustin je skutečně Pan herec. Žádný film, ve kterém mu byla svěřena hlavní role, mě doposud nezklamal, do jeho postav se dokážete vcítit a fandíte jim v jejich počínání. Ted Kramer není výjimkou, a proto jsem celý soudní proces sledovala prakticky se zatajeným dechem. Nesympatické paní Kramerové jsem sice v jejím boji nefandila, ale také Meryl si zaslouží velikou pochvalu. A vývoj přípravy toustů k snídani byl půvabný. ()

Anglie

Slavné rozvodové drama s Hoffmannem a Streepovou jako rozvádějícími se rodiči. Děj pěkně odsejpá, takže si ani nevšimnete, že uplynula hodina a tři čtvrtě a je konec. Možná trochu konvenční. ()

jezurka42

Tento film ve mě zanechal zvláštní pocity. Když film skončil, nechtělo se mi brečet ani film rozebírat nebo dokonce smát. Jen jsem tak seděla v křesle a přemýšlela, co bych na místě Joanny dělala já... Film zachycuje život jedné rodiny v období, kdy od manžela a malého syna odejde matka. Každý si asi přál, aby u soudu vyhrál Ted Kramer, ale vždyť to on dostal manželku do takové situace, ve které se rozhodla pro odchod. Ale zase na straně druhé, je normální aby matka opustila tak malého syna a vrátila se po roce a půl a řekla: "Je to můj syn a já jsem jeho matka."?! Ted i Joanna si tuhle situaci zavinili sami a tím, kdo trpí nejvíc, je jejich syn... Dustin Hoffman i Meryl Streep podali excelentní výkony, ukázali všechny emoce, co v sobě měli a své Oscary si poprávu zasloužili. ()

Tonach

„Paní Kramerová, říkáte že jste byla vdaná 8 let, za celou tu dobu Vás manžel někdy udeřil nebo nějak fyzicky obtěžoval? („Ne“), tak někdy udeřil nebo fyzicky obtěžoval své dítě ? („Ne“), popsala by jste svého manžela jako alkoholika ? („Ne“), hrubiána ? („Ne“), byl Vám nevěrný ? („Ne“), stalo se že nějak selhal v péči o Vás ? („Ne“), Pak tedy chápu proč jste ho opustila.“ ()

Joe321

Famózní podívaná. Maryl Streep jsem nikdy neměl moc rád a nepřijde mi nějak herecky vyjímečná, ale zato Dustin Hoffman... Další jeho strhující výkon za mlada. Dokáže (dokázal) zahrát cokoliv a vždycky přidal postavě jedinečný rozměr. Líbil se mi i kluk, který nebyl protivný a naopak hodně věrný. Scéna kdy se hádají kvůli zmrzlině po večeři je jedna ze dvou, které se mi vryly do paměti. Druhá je jak Hoffman běží s klukem v náručí na pohotovost. U té jsem byl napjatý celou dobu a ani nedutal. -"I'm warning you, you take one bite out of that and you are in big trouble. Don't... Hey! Don't you dare... Don't you dare do that. You hear me? Hold it right there! You put that ice cream in your mouth and you are in very, very, very big trouble." ()

Lischai

Žádné zbytečné drama, žádné plačtivé výlevy - je to klidný, komorní příběh kde nic není navíc a nic ani neschází. Čisté, jednoduché a krásné. ()

kaposlav

Film je vedený tak, aby si divák získal vzťah s postavou Dustina Hoffmana a akosi sa prikláňal na jeho stranu na súde. Celkovo mi príde film umiernený a postavy sa chovajú moc zmierlivo a civilizovane. Práve to mi na konečnom dojme trochu vadí. V realite by ten súd bol tvrdšý a rodičia by to prežívali intenzívnejšie. Aspoň si to myslím. Neverím, že by takto mentálne vyspelý človek, ako ho stvárnuje Hoffman, pokojne zvládal prehru na súde a nepoužil by pre výhru aj samotné dieťa, ktoré sa po tak dlhej dobe absencie matky isto naviaže na otca. 4* ()

Martin741

Dalsi nadherny film, tentokrat zo 70. rokov 20. storocia dostal nazov Kramer vs Kramer. Ide o doslova genialny dojak, kde si divak uzije vsetko, co film dokaze ponuknut : prvotriedne herecke vykony, medziludske vztahy v ramci normy, ziadne prazdne zmykanie, genialnu reziu, atmosferu, vyborne dialogy. Filmu kraluje v prvom rade vyborny Dustin Hoffman /The Graduate, Straw Dogs/, ale ani Meryl Streep za nim velmi nezaostavala, hoci osobne nejsem ziadny funda Meryl. Vyborny pribeh o cloveku, ktory sa rozviedol, a opatruje dieta, k tomu problemy v praci, s vychovou, sudmi ...... proste dalsia filmarska nadhera, na ktoru nemozno zabudnut a ktoru nemozno obchadzat. 100 % ()

WoWoW

Není to dvaktrát originální film, ale je to ten, který tuhle neoriginalitu ztvořil. Je to nejlepší film o soužití jednoho rodiče s dítětem, který jsem doposud viděl a myslím, že lepší asi už nikdy neuvidím. Dustin Hoffman je grandiózní a naprosto uvěřitelný a to je u tohohle filmu podle mě moc a moc důležité. Takže co dodat jiného než: PARÁDA. ()

MrPierc

Kramera opustí jeho žena. Manžel se ocitá v roli otce. Možná to zní skoro stejně, ale pro muže to znamená že se musí plně starat o své dítě. Dříve byl jeho život jen jeho práce - manželka a syn jako zpestření dne. Začátky jsou pro něj těžké, protože udělat pro syna snídani, odvézt ho do školy nebo ho donutit dodržovat hygienické návyky není vůbec jednoduché. Musí stíhat svou práci a být stoprocentním otcem. Všechno ale lze, když je k tomu člověk donucen. Kramer dokáže, že i on umí být jako synova matka. Dokáže být stejně starostlivý i citlivý. Dvojí scéna z tousty je výtečná - ukazuje ten pokrok, souhru a zároveň smutné loučení. ()

Streeper

Film zachycuje rodinné drama. Meryl Streep opouští manžela a syna nechá jemu. Dlouho se tam neukáže a Dustin převezme úplnou pozornost. Jeho výkon je úžasný. Poprvé se vžil do role otce a dělal vše, co dělala jeho žena, která ho opustila. Když se na scénu opět vrátí Meryl, moc jsem jí neměla ráda, doslova jsem jí odsuzovala. Když je ale kluk s ní tak šťastný položila jsem si otázku a co když mu s ní bude líp. Je to film hlavně o tom na jaké straně jste a jak byste odpověděli na otázky, které vám film dává a to se mi na tom líbí. Byli naprosto strhující herecké výkony jak Dustina Hoffmana, tak Meryl Streep, která na sebe vztahovala pozornost když tam byla a byla naprosto neuvěřitelná. ()

joker.george

Až jsem se podivoval, s jakou bravurou se dokázali herci vtělit do rolí rodičů, mezi které padl ošklivý klín a způsobil bolestivou ránu. Důkazem je soudní líčení, při kterém jsem dokázal pochopit pohnutky Joanny Kramer, v což jsem popravdě vůbec nevěřil a pokud je pravda, že si Streep napsala svou řeč sama, tak před ní smekám klobouk. A zakomponování vážné hudby mi příjemně sedlo a filmu dodávalo jak ,,obyčejné" podbarvení, tak vážnost. ()

C0r0ner

Asi jedinou chybu, kterou tady vidím, je můj osobní přístup, protože moc nemám rád ani Hoffmana, ani Streepovou, což rozhodně nepomohlo. Jinak to ale byl parádně natočený a zahraný příběh, který byl tak realistický, že jsem místy zapomínal, že to je "pouze" film. Nicméně do žebříčku bych ho asi neviděl. 80% ()