Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

danecek24

37. Zlatý Glóbus za rok 1979 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Dustin Hoffman, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Meryl Streep, *Nejlepší scénář - Robert Benton + nominace (4) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jane Alexander, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Justin Henry, Nejlepší režie - Robert Benton, Objev roku (herec) - Justin Henry ()

pakobylka

Jak se Ted Kramer stal z otce úspěšného a zahleděného jen do své práce otcem vnímavým a milujícím … Role, ve které je mi Dustin Hoffman nejbližší. Drama, které není afektované ani patetické - vypráví prostými prostředky prostý příběh, v němž je obsaženo všechno, co je ve vztahu mezi rodičem a dítětem důležité, na čem OPRAVDU záleží. Robert Benton mě zkrátka dostal přesně tam, kde mě chtěl mít. Kromě Dustina Hoffmana a Meryl Streep bych chtěla upozornit na Justina Henryho, který roli malého Billyho předvedl s přirozeným dětským půvabem a bezelstností. ()

zette

Bohuzel jsem film videl v ceskem zneni a tak jsem nemohl uplne docenit herecke vykony. Zaver filmu je take dost predvidatelny. Jinak filmu nejde nic vytknout, vyborna smes emoci, lasky, odlouceni a citu. Skvele tema na konci sedmdesatych let, kdy minimalne v USA byla emancipovanost zacinajicim trendem. O Kramerove a Kramerovi se psat moc co neda, musi se to videt. ()

Pajky3

Zvláštní drama vyprávějící soudní spor o výchovu dítěte. Překvapil mě konec, protože jsem si myslel, že teprve teď se rozhoří ten pravej boj o Billyho. Kdežto ono to skončilo tak jak to skončilo. Jinak se mi líbilo to jakým způsobem se vyvíjel D. Hoffman v roli otce. Nejvíc mi utkvěje v paměti scéna s vyndaváním zmrzliny z mrazáku, smrad jeden malej. ()

Juto

Film Kramerová verzus Kramer je jedným z najcitlivejších a najmenej kritických filmov o vzťahoch, aký sa kedy natočili. 10/10 ()

Martrix

Kinematografie je stejně rozmanitá, jako život sám. I proto si v ní může to své najít jak desetiletý kluk, tak rozburácený mileniál, nebo životem orestovaný padesátník. Film Kramerová versus Kramer by ale mohl zaujmout každého. Téma rozvodů a tahanic o děti se dnes dotýká skoro všech, takže je tento film mnohem aktuálnější, než před těmi čtyřiceti lety. Přitom v principu je to pořád stejný příběh. Přesto se najde jen velmi málo expárů, které by byly schopny ten svůj případ odvyprávět takto nezaujatě, bez snahy navádět diváka na jednu, nebo druhou stranu. Zpravidla člověk slyší strašidelné příběhy o expartnerech, jací to byli zmetci a zmije... . V tomto je tento film naprosto výjimečný. Nikdo nejsme dokonalí, děláme co umíme a i když nejsme zlí lidé, někdy způsobíme bolest druhým a ta se nám někdy jako ozvěna vrátí a působí bolest i nám... . I když je někdy pozdě věci napravit, vždy existuje možnost udělat ty následující kroky správným směrem. A v tom vidím pointu tohoto filmu. Je v tom bolest, ale i naděje. A takové filmy v dnešní kinematografii zoufale postrádám. Je smutné, že Oscara dnes dostávají podivnosti jako je Země nomádů. ()

BoXBe

Kramerová vs Kramer je svým způsobem mile zpracované téma, které zná miliony lidí po celém světě v mnohem temnějších odstínech. ()

Ice123

Krásné citové téma. A skvěle zahraná hlavní role Dustinem Hoffmanem. To jak dokáže vystihnout ten přechod z vorkoholika na vzorného a vnímavého otce je prostě svkělá. Dávám čtyři hvězdy jen za to, že to není zrovna žánr dle mého vkusu. Ale myslím si, že si rozhodně tento film oscary právoplatně zasloužil. 85% ()

Riley

Vynikající! Tedova replika zazní ve filmu I am Sam. PS: Nikdy jsem nepochopila matky, které dokážou odejít od svých dětí. ()

ewi

achjo...nemam nic proti Dustinovi...mozna to delal ten blby dabing....ale ja to nejak moc neprozivala ()

Mamie

A vy se nemůžete rozhodnout na čí straně vlastně chcete být. Zda fandit otci, co neměl čas na rodinu, nebo matce, která se rozhodla na nějakou dobu opustit manžela i syna. Meryl Streep a Dustin Hoffman jsou zde fenomenální. ()

KajusaK

Film založený na hereckých dovednostech D. Hoffmana. Krásné, dokonalé drama na které jen tak nezapomenu. Naprosto dokonalý konec, který jsem tak nějak vytušila (i tak pěkný). ()

majo25

Film je nepochybne zaujímavý (aspoň niektorými svojimi vecami) a v pohode obsadený. Mladučká Streepová dostáva ako vedľajšia postava menej priestoru. Dominantná je postava Hoffmana. Film je dobre spracovaný, má tempo i humor, ale nemôžem sa vyhnúť dojmu, že obsahuje až príliš veľa klišé a rôznych amerických stereotypov. Mladá manželka odchádza z domova, lebo nevie, kto je, lebo manžel má veľa práce, lebo nemôže chudinka pracovať (!), lebo, lebo, lebo... Záver tvorí súdne konanie o dieťa, ktoré mohlo byť aj viac dramatizované. ()

otík

Výtečně zahrané drama o rozpadu manželství, problému s dítětem a postupné cestě smíření. Bohužel drama, které zas až tolik za srdce nevezme. Herecky však úžasné. Hudba: Henry Purcell, Antonio Vivaldi & John Kander ()

MJMilan

Rodinné drama řešící tahanici o dítě mezi otcem a matkou. Jednu hvězdičku ubírám za přeameričtělost některých dialogů, jinak koukatelné, zajímavé, herecké výkony bravurní. ()

moviefilm

Už som mal nutkanie dať 4*, ale otvorený záver, ktorý vytvára zopár nezodpovedaných otázok ma utvrdilo v to nižšie. Napriek tomu ide o skvelý film s perfektnými hereckými výkonmi. Ak mu dokážete odpustiť jeho zopár múch, budete nadšený... ()

andrii

Radosti, starosti dětských let. Vidět tě vyrůstat, odcházet, přicházet, náleží pouze mně, protože... tady DOMA je. Rodičovská péče fifty fifty měla být. Láska ji hřála, nyní však pálí. Teď ta mateřská plně leží na bedrech otcových. ()