Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

KatRi

Neexistuje zřejmě lepší film ukazující, že nic není černobílé. Tak dokonale předvedená a natočená noční můra všech rodičů - boj o dítě, kdy ani jeden není dokonalý, ale ani bezchybný. Kdo má právo vychovávat dítě? Matka jen proto, že je matka? Tenhle film vám nepodsouvá, že i otec může dítě vychovávat po rozvodu, a nebojuje za práva otců, ale tato zásadní otázka tu visí ve vzduchu celou dobu. Oba protagonisté získali Oscara, v případě Meryl Streep, jakkoli ji mám ráda, si úplně nejsem jistá, jestli se porota nenechala unést v návalu emocí.....vždyť je tam tak minimálně a Hoffman ji zcela zastiňuje. ()

Ollie235

Vskutku krásný film, do kterého jsem se ale dostal až v druhé polovině. Pak to ale stálo za to. Soudní rozepře jsou tématem mně zaslíbeným, takže toto zklamat nemohlo. Herecké výkony snad komentář nepotřebují, ač se na chvíli pozastavím u Justina Henryho. Meryl s Dustinem byli tak nějak samozřejmostí, ale že se mi ve filmu zalíbí herecký talent osmiletého klučiny - to se mi dlouho nestalo. Největší síla tohoto snímku ale snad ani netkví v hercích, ale v jeho lidskosti a opravdovosti. Opravdu mě dokázal vtáhnout natolik, že jsem se vžil do Hoffmanových snah o to jak se stát lepším otcem. Příjemně strávený večer je u tohoto filmu zaručen. ()

jasse

Nádherný film. Četla jsem i knižní předlohu, která je stejně dobrá. Větu z knihy:"...pámbu tě potrestej, Joano", kterou si myslel Ted pokaždé, když se snažil vysvětlit svému malému synkovi, proč máma odešla, dokázal Dustin Hoffman ztvárnit dokonale i beze slov. Merryl Streepová za ním nezaostávala, i když měla méně prostoru. Naprosto přesně celý příběh otce a malého syna vystihla scéna přípravy toustů k snídani na začátku a na konci filmu. Fakt geniální - kdo ji nepochopil, má smůlu. ()

Dr Lizal

Uvěřitelné drama o boji rozvedených manželů o syna. Dustinovi jsem žral každé slovo, každou grimasu, každou emoci. Syna si určitě zasloužil více, než Streepová, která se tvářila strašně ublíženě, na to že ji vlastně nijak ublíženo nebylo. A Taky si nemyslím že by předvedla nějak úchvatný výkon...proti Hoffmanovi byla prvák v bordelu... ()

Piri

Málokedy sa stáva, že filmová verzia je takmer dokonalá ako samotná knižná predloha, ktorá bola svetovým bestsellerom a ešte k tomu je to aj americký film. Tento film patrí medzi úzku skupinu americkej produkcie, ktorá dokazuje, že aj Amíci vedia občas točiť kvalitné dramatické tituly. Slovenský dabing k tomuto dielu rovnako patrí medzi zlatú dabingovú klasiku, v hlavných úlohách Boris Farkaš a Zdena Studénková. ()

filipvrbik

Skvěle obsazený ovšem jinakk zcela strohý a jednoduchý film bez zápletky, navíc s logickým vyústěním-P.S. situace v 50% manželství je obdobná, jen většinou skončí dítě v péči matky (tady se ho dobrovolně vzdá) a kuš spoiler- ale stejně to všichni viděli...60% ()

smetyl

Herecký koncert a zdvižený prst pro každého, kdo se vrhne do rodičovství bez jistoty, že to zvládne a že je s tím správným partnerem. Štvala mě jen scéna s francouzskými toasty, trošku jsem si připadal, že podle režiséra muži nedokáží osmažit ani toast, ale pravděpodobně to bylo jen upozornění na Kreamerův egocentrismus a zaneprázdněnost. Dlouho jsem neviděl tak dobrý film. ()

Oralfabet

Kramer versus Kramerová by byl lepší překlad názvu. Jednak je to hlavně o Kramerovi, Kramerová oproti němu dostane minimum prostoru (což mi trošku vadilo btw), no a hlavně to prostě mnohem líp zní. Film je to mimochodem dobrej. Hoffman umí hrát jako málokdo, ale taky to je asi trochu čurák (nebo aspoň údajně byl v době natáčení). Ten kluk je taky fantastickej a i Meryl zanechala přes nedostatek prostoru silný dojem. 8/10 ()

Klajnik

Film je vystavěn na skvělém námětu, který velmi odráží životy běžných lidí a ukazuje různá úskalí rozvodu, výchovy dítěte a soudního procesu k tomu se vážícímu. Díky tomu se na něj toliko lidí tak snadno napojí. Já už toho viděl, promyslel a přečetl dost na to, aby mi tento film neřekl k této věci nic nového a vzhledem k tomu, že postavy mají být normální lidi, tak pro mě nejsou toliko interesantní ani zábavné a nemám žádnou chuť se k nim vracet (navzdory tomu, že jsou skvěle zahrány skvělými herci). V tomto ohledu se raději podívám na Kdo se bojí Virginie Woolfové? - to jen tak pro srovnání. Kramerová vs. Kramer se však nenoří toliko do dynamiky vztahu a jeho rozpadu (manželé se ostatně rozejdou hned na začátku, půlku filmu se pak otec snaží vychovávat děcko a nějaká psychologie stojící za rozpadem manželství se velmi efektivně zreflektuje až během ve výpovědi u soudu v závěru). Pokud jde o kvalitně nahlídnutou psychologii partnerského vztahu, tak doporučuji Scény z Manželského Života. Tento film je ale spíše zaměřen na těžkosti rozvodové období a společenských problematik navázaných na genderové role, samoživitelství, práva otců a rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. V tomto ohledu je film určitě společensky přínosný, protože nám napomáhá více zmíněné záležitosti reflektovat. Já však byl o tomto poučen už před tímto filmem a nijak zvlášť jsem se u něj nebavil ani ho citově neprožíval. Samozřejmě si zde uvědomuji, že mé hodnocení je čistě subjektivní. Dokážu si představit, že pro jiného člověka to může být velmi citově strhující a obohacující. Zaleží na tom, co si individuum do díla promítá i o co ho dílo obohacuje. ()

cupito

Dojemný příběh, v němž se zračí mistrovství hereckých es. S ohledem na závěr, bližší červené knihovně než reálné situaci, dávám 4. ()

bolan

Neuvěřitelně silné drama. Feministky rozhodně nepotěší, ale paní Kramerovou jsem měl 100 chutí přetahnout klackem. ()

kamil.i

Môže to pôsobiť ako citová vydieračka, ale v skutočnosti je Kramerová vs Kramer výborne natočená, precízne vystavaná a bezchybne zahraná ľudská dráma. Chvály na hlavné postavy je dosť, patrí sa pochváliť aj všetky vedľajšie. ()

Vesecký

Dustin Hofman a Meryl Streepová patří k mým oblíbeným a skutečným americkým hercům a tento film je skutečně velmi dobrý. Řekl bych i skvělý, kdyby nebylo toho povinného amerického šťastného závěru, při němž by se mi měly do očí nahrnout slzy, ale nenahrnuly. Film jsem viděl po letech a uvědomil jsem si, že se tu ozývá nesmělá kritika nesmlouvavého a krutého světa byznysu, v němž se stává člověk otrokem svého zaměstnavatele, kde chybí jakýkoliv cit pro porozumění k osobním problémům, odporné společnosti, kde vše se děje v zájmu zisku. Proč byl Ted propuštěn? Protože dal přednost svému synovi před svojí kariérou. Nějak jsme tento americký svět převzali i u nás... ()

Ceda

I kdyby zbytek filmu byl nuda, scéna, kdy se Meryl před soudem odpočítávají každé sekundy, než začne plakat a Dustin ji zpovzdálí našeptává "Ne", mě snad poznamenala na celý život. No a navíc, ještě k tomu ... on i ten zbytek filmu byl skvělý... ()

mirliflore

I přes poněkud klišovitý závěr velmi soldiní drama, které nepochybně stojí za shlédnutí - Oscary jsou v tomto případě zasloužené. Herecké výkony jsou, jak už bylo ostatně řečeno, výborné, Dustin Hoffman je brilantní, ale pro mě všechny zastiňuje Meryl Streep, a to přesto, že její postava nemá až tak velký prostor (ostatně, paní Kramerová byla i při oněch Oscarech brána jen jako vedlejší role). To, co převedla zde, je vskutku projev čiré herecké geniality - její svědecká výpověď před soudem je chuťově dokonalým bonbónkem, nad kterým jsem se přímo rozplýval blahem. A celkově k příběhu - ač by se mohlo zdát, že je to jasný případ, kdy by bylo absolutně správné nechat Billyho u otce, není to tak. Celá tahle problematika je velmi citlivá, je nutno ji posoudit z různých úhlů pohledu a já sám nevím, komu bych být na místě soudce nakonec Billyho přiřkl. Oboje možnosti jsou podle mého názoru docela dobře obhájitelné. ()