Film režiséra Júlia Matuly podle námětu a scénáře Markéty Zinnerové nás zavádí do prostředí dětského domova, kde děti prožívají nejen velká přátelství, ale i problémy ve škole a s láskou, a také nesmírnou touhu po domově. Pohraniční vesnice Větrov žije svojí „knoflíkovou válkou“. Vedou ji proti sobě chlapci z dětského domova zvaní Indiáni a místní Šímáci. Právě na sobotu je vyhlášena bitva, kvůli které devítiletý Fanda vytrhá Šímovic kohoutovi pera, aby si jimi ozdobil indiánskou čelenku… (Bontonfilm)

Ombak▼Penari

Poplatné režimu až příliš za únosnou mez, nejde se od toho oprostit. I bez toho by to bylo průměrný film. Když si představím, jak jinak by se dalo naložit s krajinou Pálavy v dětském filmu... ()

parabellum

Příjemný dětský film z mého nedávného dětství u kterého jem se příjemně bavil. Škoda, že už se takové filmy dnes nenatáčejí:(( ()

GIK

To, že se děti stýkali s pohraničníky, když se jejich domov nacházel v pohraničí, ještě neznamená, že se jedná o zpolitizovaný film nebo dokonce agitku. Snímek věrně zachycuje povětšinou neveselé osudy dětí vyrustajících daleko od rodičů. ()

Mandalorian

Dle čtení zdejších komentářů zjištuji, že antikomunismus je stále in. Psali zde blbci, bydlící v nájmech s nejistou prací a absolutní otevřenost kterou film nabízí, oni neviděli. Indiáni z Větrova nejsou film "pouze" o chlapcích z dětského domova. Ukazuje komunikaci, která za jistých okolností fungovala a spoustě lidem to může přijít naivní. A co ? Dětství je o naivitě a snech. Je v něm čistota a upřímnost. To až svět dospělých z většiny z nás udělá uzavřené neosobní blbce.. Nejvíce vyzdvihuji psaní ministrovi a vypelichaného jestřába. :-) 5* a hotovo. ()

tranquill

"Teda, takhle ukecaný indiány jsem ještě neviděl!" Na tomhle filmu jsem vyrůstal, to se nezapomíná. "Běží jako jelen, do řiti je střelen!" ()

retrogirl2

Z dětství mi utkvěla v paměti blátivá klouzačka. Nebo bitky mezi kluky. Proto hodnotím film z tohoto pohledu. Politiku jsem jako dítě absolutně nevnímala, bohužel dnes už ano. Příjemný film spíše už pro pamětníky, dnešním dětem asi nic neřekne... ()

Mik_e

No ano. Máme tu film pro děti, starší roku 1989, jsou tam pohraničníci, tedy to proklejme ve jménu pravdy a lásky a svrhněme do Tartaru! Je sice fakt, že indiáni byli rudoši, tedy název filmu je nemístný, protože tady jsou rudí úplně všichni. Z několika scének a hlášek jsem šel málem pod stůl. :) Ten film je úžasnej, Zinnerová uměla, viděl jsem jako malej a líbilo se znovu. Až vám zase bude někdo tvrdit, jak je ten film taková a maková propaganda, kašlete na něj. Jen se shovívavě mrkněte na jeho krátké kalhoty, a následně mu jednu vražte, možná to ho naučí pokoře. Protože dát tomuhle míň než dvě * může jen naprostej debil. Že.. ()

Lupes

Na tomto počinu nemrzí ani tolik vytýkané dobové normalizační kulisy, spíš naivita a nereálnost prostředí dětského domova. Děti deprivované nedostatkem lásky netvoří takové idealizované party, romské zastoupení je mnohem větší a pochopení personálu (nejen pro vojenské vlčáky) mnohem menší. Strhat by se dalo na tomto snímku kde co. Přesto 5* bez mrknutí oka. Proč? Protože podobné pochopení pro dětské vnímání světa se už dnes nevidí. Protože velký příběh lásky a přátelství nepotřebuje reálné kulisy, ale reálné emoce. Protože kamera je občas nádherně melancholická. Protože muzice Ursinyho je ponecháno hodně prostoru a téměř klipový střih ji v takových chvílích umocňuje. Protože oba dětští herci jsou výborně vybráni i vedeni. Protože jsem u toho filmu plakal před lety a nyní jsem plakal zas. Protože tohle je velké drama v pozoruhodně nedramatických kulisách. Není až tak důležité, jak vyprávíte, máte-li o čem. Napadá mne, že za sterilitou současných filmových dramat stojí absence opravdovosti základní jednotky dramatičnosti - lidského vztahu. ()

carott

Nevím kde se v tom filmu nachází ta politická ideologie - nejedná se přece o bolšanskou propagandu typu Anna Proletářka nebo Rudá záře nad Kladem. Jde o vcelku slušný rodinný film, s dobrými dětskými výkony. Vždycky se na něj rád podívám znova a neomrzí ()

topi80

Příjemný pohodový film, jehož hlavním ústředním motivem asi nejsou ty klukovské války nebo starost o vysloužilého psa, ale spíše přátelství mezi dvěma kluky z dětského domova, které dělí velký věkový rozdíl, ale podobný osud. Jen ten motiv s adopcí mi přišel ke konci dost uspěchaný. Na druhou stranu, podobné problematice se zase do detailu věnují jiné filmy o adopcích, např. Pozdní léto. Jak bylo mnohokrát psáno, takové filmy už se netočí. Těžko říci, jestli by na ně dnešní dětský divák čekal, ale každopádně jsem rád, že jich tolik vznikalo dříve. A byl bych rád, kdyby naše generace nebyla poslední, kdo je ocení. ()

riza-do

Tenhle film jsem jako malý přímo hltal. Dlouho jsem ho neviděl a i přes to bych dal stále dohromady celý příběh, jak ho mám z dětství okoukaný ()

Stejšn

Toho malýho jsem nemoh a nemůžu vystát, gejzové jsou tu v podstatě ti nejslušnější a při čem úplně pěnim je ten major nebo co je to zač (Ilja Prachař), kterýho tu vykreslili jako hodnýho tátu roty. Tak todle vám soudruzi nežeru ani náhodou. Já v armádě byl a byly tam všude samý gumy a to byli zmrdi bez rozdílu. Jděte do prdele. ()

Havala

To moravské nářečí je něco co už se z filmů vytratilo. Jinak mi to připomíná Dovolenou s Andělem pro děti. ()

Pitryx

Mne tento film nějak nechytil kdysi a ani po létech na něm nic nevidím. Neříkám, že je úplně špatný, to rozhodně ne, ale prostě mne ničím nezaujal. Takže u mne jen bod pro pana Somra a Mistríka. Jinak nic. ()

MirkaP

Viděla jsem kdysi dávno jako odrostlé dítě a pamatuju si, že se mi to líbilo. Hlavně Michal Dymek 😉 a ty vztahy mezi dětmi. Propagační téma služby pohraničníků jsem tehdy nějak nevnímala a pokud, zapomněla jsem na to. A teď to vidím jako babička a jsem v šoku. Třetí hvězdička je opravdu jen očima tehdejšího dítěte. ()

smrtubohem

Pokud si na film dobře vzpomínám, tak nebyl zas tak špatnej. Ovšem jako děcko jsem film vnímal zcela jinak než dnes, čemuž odpovídá i mé hodnocení. ()

moviepill

Občas sa stane, že vám v detskom filme nie je sympatický ani jeden predstaviteľ detskej roly...a to je veľký nedostatok. ()