Šaman

• USA Medicine Man (více)

Uprostřed mizejícího amazonského dešťového pralesa daleko od civilizace žije zahořklý biochemik, doktor Robert Campbell. Kdysi jeden z nejnadějnějších vědců pracuje uprostřed pralesa mezi příslušníky indiánského kmene. Vědeckému institutu, který financuje jeho výzkumy, se ozve po třech letech jen proto, aby požádal o dokonalejší přístroje a nového asistenta. Na jeho základnu dorazí s novým vybavením doktorka Rae Craneová, která sice přivezla požadované přístroje, ale současně má prověřit Campbellovy výzkumy a rozhodnout o jejich dalším financování. Teprve když Campbellovi oznámí, že institut uvažuje o zrušení jeho výzkumu, neochotně jí prozradí, že je zřejmě na stopě léku na rakovinu. Bohužel ho ale nedokáže ze zkušebních vzorků izolovat. Přes vzájemné antipatie se vědci pouštějí společně do dalšího výzkumu, který se nečekaně stává závodem s časem, neboť k unikátní lokalitě se neúprosně blíží motorové pily a buldozery, pracující na stavbě dálnice. (TV Nova)

MM_Ramone

Sir Sean Thomas Connery je bezpochyby silne charizmatický herec, ktorý stvárnil množstvo nezabudnuteľných filmových postáv (vrátane tajného agenta 007 - Jamesa Bonda alebo otca Indiana Jonesa). Má môj rešpekt. No v úlohe podivínskeho doktora Roberta Campbela, čo sa izoloval v dažďovom pralese, kde žije v osade domorodých obyvateľov a snaží sa objaviť liek na rakovinu, ma absolutne vôbec nezaujal. Celý tento film je akýsi plytký, povrchný. "Šaman" sa na prvý pohľad môže zdať ako kvalitná dobrodružno-romatická dráma, ale v skutočnosti je to dosť nuda. ** ()

gogo76

J. McTiernan ešte v čase slávy a plnej tvorivosti. Výborný dobrodružný film kompletne odohrávajúci sa v džungli. Zaujímavé prostredie s ešte zaujímavejším S.Connerym. Už stačí spomenúť iba legendu menom J.Goldsmith a jeho úžasný hudobný doprovod a spokojnosť je zaručená. 80%. ()

pepo

absolútna oddychovka na druhú poobede.connery je neuveriteľne šarmantný a po technickej stránke filmu tiež nie je čo vytknúť.pre mňa klasika ()

Xmilden

Nebudu tentokráte filmu fandit jen pro jeho poselství, kterému jako člověk z vesnice velmi dobře rozumím a mám k němu blízko. Šaman je pro mě dosti nudně natočený film o hledání léku proti rakovině. Hlavní postavy měly dostatek prostoru, aby si mě získaly, ale nepodařilo se jim to. 40% ()

paascha

Z filmů Sira Seana v jeho pokročilejším věku jeden z nejlepších, vtipný, poutavým závěrem trochu příliš zezelanalý příběh. ()

Fiftis

Tento film asi má naozaj veľa drobných neduhov, ale starnúcemu a pritom treskúcej charizmatickému Connerymu jednoducho nešlo odolať v úlohe nezvyčajného doktora, ktorý hľadá liek na rakovinu a je vytrhnutý zo zabehnutého stereotypu príjazdom mladej lekárky, ktorá si ale evidentne zabudla prsia v štátoch. Celkom obstojná hudba, skvele zakomponovaná do deja a hlavne nádherné scenérie prírody. Bohužiaľ ku koncu príjemných scén začína ubúdať a do popredia sa začínajú dostávať vážnejšie témy, takže film začína naberať na tempe a akcií, ale bohužiaľ tiež stráca to svoje čaro. Nech rozmýšľam ako chcem, neviem nikomu odporučiť žiadne pozitívum na tejto snímke a dokonca ani Sean Connery sa nejak extra neprekonal. ()

Pepinec

Je to ten typ filmu, který vás může zaujmout snad jen při jakési speciální konstelaci hvězd, jež vytvoří takové rozpoložení mysli, ve kterém člověku stačí nechat se unášet klidnými vlnkami. Klasický scénář; génius samorost dostane k ruce asistentku z velkého města, kterou nejprve opovrhuje, následně zaučuje, aby se pak od ní místy učil a na konci ji miloval. Překonají společně pár překážek, pár věcí objeví, pár podělají, projdou pralesem a je hotovo. :-) Proti gustu žádný dišputát (nebo jak se to říká), leč já radši vlny o něco divočejší. ()

petaspur

Dr. Campbell si žije svůj poklidný život uprostřed džungle, kde mu společnost tvoří pouze zástupci domorodého kmene a pečlivě vyrovnané zkumavky. Ve značně flexibilní pracovní době šplhá v korunách stromů a odebírá vzorky, civilizací dosud nepoznané, flóry. Je blízko objevu léku na rakovinu, ale proč by měl kvůli takové prkotině někdo zastavovat kácení pralesa pro stavbu silnice? Možná proto, aby se lidstvu žilo trochu lépe, ale mějme pochopení pro soukromého investora, který nutně potřebuje plnit svůj byznys plán. ()

HAL

Sotva pár dní předtím než Connery zemřel jsem Šamana viděl poprvé - a bavil se u něj parádně. Samozřejmě film táhne hlavně jeho nekonečné charisma a břitkost, ale McTiernan se se svými schopnostmi také nijak nekrotil, a dokázal velmi slušně prodat i takto na první pohled poněkud podviživený příběh o aktivistických lékařích z džungle. Šaman tak ani trochu nevybočuje z jeho řady filmů v desetiletí mezi Predátorem a třetí Smrtonosnou Pastí, díky kterým byl tehdy na naprostém vrcholu. 8/10 ()

mzss1

Rozhodně me film kdysi zaujal, ale víc jak průměr se z toho nevyždíme. Největším kladem tohoto snímku je Sean Connery a jeho postava ve filmu. Connery dokáže zahrát snad vše. Takže se rozhodně pobavíme, ale na druhou stranu je někdy i nuda ve filmu. Romantické prvky jsou zde náhodou snesitelné. Takže koukatelný, lepší průměr, který stojí akorát tak na jedno odpočinkové shlédnutí. 55% = *** ()

kingik

Doktor Campbell hledá hluboko v amazonském pralese přírodní lék proti rakovině. Do života podivínského dobrodruha zasáhne nezkušená mladší kolegyně. Chovám vůči režiséru Johnu McTiernanu averzi, od toho se odvíjí i moje hodnocení. Vadí mně jeho režijní styl a má vrozenou schopnost podělat co se dá. Navíc tenhle film je málo zajímavý a velmi zdlouhavý. ()

Legas

Nevstoupíš dvakrát do téže...džungle, McTiernane! Horor v džungli ano, ale drama bohužel nevyšlo. Nebýt Seana Conneryho, byl by Šaman lehce zapomenutelný film. ()

nascendi

Connery, Goldsmith a ekorozprávka. V tomto trojuholníku sa nachádza všetko, čo John McTiernan dokázal vtesnať do 106 minút premietacieho času. Nie je toho málo, ale nie je to objavné, ani ničím zvláštne a diváci, ktorí sa v hraných filmoch dokážu kochať krásnou prírodou, primerane krásnou hudbou a nádejou, že niekto alebo niečo zastaví drancovanie Zeme jej najnepodarenejšími obyvateľmi, tak tí diváci môžu byť plne spokojní. Moja spokojnosť je limitovaná tromi hviezdičkami. ()

nash.

Vrátit se po letech do odlehlé laboratoře dr. Campbella bylo nečekaně příjemné. Příběh, který nenudil, odehrávající se v nádherných kulisách, podkreslený parádní hudbou, a pak to hlavní, dvojice, mezi kterou to opravdu jiskřilo. O což se postaral nejen úžasný Connery, ale i Lorraine Bracco, rozehrávající v konkurenci úchvatné džungle a šarmantního Skota nenápadné tání naštvaného ledovce z laboratoře. Napínavé i zábavné, pohodové a bez hluchých míst. Prostě paráda. ()

Arsenal83

Veľmi priemerný až podpriemerný snímok z divočiny, kde Connery síce patrí, ale nejaká romanca medzi dvomi postaršími persónami, to nie je, čo každý divák musí vidieť. Film pripomínajúci Gorily v hmle a podobné žánre, teda určené naoko širokému spektru divákov, ale inak to nikoho nezaujíma. ()