Prvotina Vladimíra Michálka vznikla na motivy nedokončeného díla Franze Kafky „Nezvěstný“. Mladík Karel Rossman (Dejdar) si vynutí souhlas rodičů a opouští Prahu, aby odcestoval přes oceán za strýcem Jakobem (Lábus). Jakob je multimilionář, který se vypracoval díky čerpání a prodeji vody. Karel se nechá zasvětit do tajů strýcova impéria a stává se jeho součástí. Jeho slibně se rozvíjející kariéru však zničí setkání s dcerou bankéře Pollundera Klárou (Rytychová). Rossman se tak záhy ocitá v bahně přístavu, kde se seznámí s opileckým topičem (Schmitzer)... (J.Connor)

milanko8

Zajímavé animace, osobitá, temná atmosféra, skvělé herecké výkony hlavních představitelů, ale jako příběh průměrné. ()

dsaiko

Nedoceněný film. Tohle dílo prostě můžu a dlouhodobě se k němu vracím. Jedním důvodem je pro mne i aktuálnost tématu ciziny, ale určitě to není důvod přavažující. Závěrečnou scénu odjezdu auta do pouště a píseň od Lucie mám v hlavě už přes 15 let ... ()

Kaston

Příběhově Amerika rozhodně nepatří k nějaké špičce, ale "kafkovská" atmosféra je vystižena skoro dokonale a k tomu navíc ta hudba..... ()

fructic

Dobře, když bych měl vzít v potaz depresivní atmosféru, tak proč ne. Zprvu bych to bral jako další pokus o trochu jednodušší umělecké dílo s pár nedostatky. Přesto bych se bez problémů dokázal přenést. Ale co ten konec? Snaha člověku zvýšit náladu menším happyendem a songem od Lucie? Ani náhodou, to už tu být dle mého nemuselo. Myslím si, že je to trochu rozporuplný snímek. Koneckonců jsem ale rád, že jsem se na tento film české tvorby podíval. Alespoň jsem mohl zavzpomínat na období maturity, kdy jsem se jako student snažil představit například směry typu existencialismu tak, jak už to bylo zobrazeno v tomto díle. ()

ramsatko

Skvělé herecké obsazení se slabším příběhem. Na mě byl tento film trochu moc „ukecaný“. Po výtvarné stránce je tento film bezpochyby v české kinematografii (možná i světové) jedinečný a skvělý. Po filmu jsem vyšel ze sálu a přišel jsem si úplně bez energie. ()

elanista1

Asi nie je velkou vyhrou pre rezisera, ked zaverecna pesnicka ma vyssiu kulturnu hodnotu ako cely film. Aspon takto to vidim ja ()

bart-leby

Trapná a upocená adaptace Kafkova „nejrealističtějšího“ románu. Na milost beru díky originálnímu vizuálu pouze prvních 15 minut. ()

Aywes

Odhodlat se ke zfilmování čehokoliv od Kafky je dosti bláznivý. Ponurá a beznadějná atmosféra je však protkaná až působivě celým filmem. Herci hrají své role dobře. Problémem je, že scénář mi přijde prostě na nic. Film je podivně zmatený. Ne tím způsobem, že ho nechápete. Spíš je jako sen. Je rozházený. I když Dejdar hraje fakt skvěle, tak přímo postava Karla je mi prostě nesympatické. Je to neuvěřitelný posránek, který si neumí moc poradit. Vadilo mi, že film nemá nějaký výrazný děj. Jednoduše se zabývá utrpením hlavního hrdiny. A když je celý film postaven na hlavní postavě a nedokážete se s ní sžít, tak je prostě průser. Přesto film má atmosféru a rozhodně chápu, proč se lidem líbí. Jen pravděpodobně není mířen na můj vkus. Hudba je však perfektní. Jo, sem čech a tenhle film se mi nelíbí. BODNI SE! ()

Alden_Larson

Zvláštní film, ale docela se mi líbil. Děj mi přišel trochu nesmyslný, ale možná kdybych se na film podíval víckrát, tak bych pochopil lépe. Herecké výkony byly moc dobré s výjimkou Tomáše Vorla, on podle mě prostě hrát neumí. Prezentace byla dobrá, ale i ta měla své zvláštnosti, místo tradičního greenscreenu byly ve filmu použity kresby či malůvky, chápu, že v roce 1994 asi na nic veětího nebyly peníze, i tak se mi ale tyto aspekty prezentace nelíbily. Hudba byla dobrá, ale písnička, kterou pustili na konci, je tónově tak odlišná, že bych jí tam radši neměl. 6/10 ()

K.O.vi

Kdo pochopí Kafku, je nemocný člověk. Dobré herecké výkony celé Ypsilonky, ale film ke každodennímu šálku kávy to není. ()

Slun77

Pro mne nezapomenutelný film: tvrdá červenobílá lavička a štípající komáři v letním kině, první velká láska a s partou kamarádů koupání v rybníce a dělání si legrace ze všech a ze všeho a hlavně bezstarostnost. Tak to všechno se mi přehraje v hlavě když slyším ještě dneska v rádiích písničku od Lucie AMERIKA. Podotýkám, že nám bylo 17-náct a nikdo z nás neměl mobilní telefon, skype, ICQ a ani Facebook. Byla to nádherná doba. ()

Aidina

Režiser Michálek slušně vystihl atmosféru Kafkových knih, kde svět je tmavý, ponurý a smutný. Ve filmu si zahrála témeř celá Ypsilonka a velmi mě překvapil Jirka Lábus v roli tvrdého kapitalisty. Perfektní výběr hudby. ()

pold

Není to úplně špatný. Ale sázka na Dejdara úplně nevyšla, a sázka na Lábuse vůbec. Kulisy ve stylu Zemanových filmů působí rušivě. A celkově na mně z toho čišela snaha vyloupit Prokletí, ale ta pomalost tady působí spíš utahaně. Nicméně, za vidění to stojí, za opakování ne. ()

Igy007

Ano, není to běžný film a ano, konec je "divný". Jako by tam někdo pajcnul kus jiného filmu, žeo ... došlo někomu, že to je schválně ? Amerika je nedokončená kniha, nedokončená. Na rozdíl od jiných právě třeba kulisy se mi líbily moc, jak ho strýc provádí po tom svém království. Je to jak z verneovek. A právě při sledování tohoto filmu mi kdysi docvaklo, že Lábus je nejen komik, ale borec i na vážný role. Nebo ta scéna Když jsme táhli k Jaroměři se mi líbila hodně. ()

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna