Reklama

Reklama

Společnost MGM vlastnila práva na populární román Irvinga Stonea o životě holandského postimpresionisty Vincenta van Gogha "Žízeň po životě" (1934, česky 1957) už od roku 1946, ale projekt neustále odkládala jako příliš riskantní. Její názor změnil úspěch životopisného snímku Johna Hustona o malíři Toulouse–Lautrecovi Moulin Rouge (1952) a také ohlas mezinárodní výstavy, jež v padesátých letech představila van Goghovo dílo široké veřejnosti. Režií byl pověřen Vincente Minnelli, jehož výtvarná minulost byla zárukou, že malířovy obrazy budou ve filmu představeny v plné kráse. Zachycení vlastních pláten na filmový pás nebylo přes ochotnou spolupráci největších světových galerií vůbec jednoduché. Tvůrci se museli vyhnout nadměrnému osvětlení, a proto nejdřív vyfotografovali van Goghovy obrazy speciální portrétní kamerou a náležitě zvětšené diapozitivy pak nasnímali znovu s použitím silného zadního osvětlení a speciálních objektivů. Film vznikal prakticky celý v evropských exteriérech, na skutečných místech, kde van Gogh pracoval a žil. Obsazení postavy psychicky labilního umělce, trýzněného neustálými pochybnostmi, bylo poměrně jednoduché, neboť Kirk Douglas, který o roli projevil zájem, byl umělci dost podobný. Za svou kreaci, která patří k nejlepším v jeho dlouhé kariéře, dostal mj. Cenu newyorských filmových kritiků, Zlatý glóbus a oscarovou nominaci. Snímek obdržel ještě další tři nominace (herecký výkon ve vedlejší roli, scénář podle předlohy, barevná výprava), ale zlatou sošku si domů odnesl pouze Anthony Quinn za ztvárnění van Goghova přítele, malíře Paula Gauguina. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (108)

classic 

všechny recenze uživatele

Holandský maliar - Vincent Van Gogh, bol za svojho života energickým človekom, ktorý sa sprvoti chcel stať pastorom v Belgicku, kde chvíľu pobudol pri chudobných baníkoch. Oporu mal po celý svoj utrápený život v mladšom bratovi, ktorý mu taktiež finančne vypomáhal. Popritom neustále koketoval s maľovaním, v ktorom hľadal svoj štýl, ktorý mu zaistil slávu, ale až po smrti. Je to PARADOX, že počas života bol chudobný maliar, ktorému pomáhal vlastný brat, pracoval, až do úmoru, do toho prichádzalo prečerpanie síl, workoholizmus sa tlačil do popredia, po čase začal bývať s iným maliarom, menom Paul Gauguin, a dajte si dokopy dvoch umelcov do jedného bytu, a máte na komplet „vymaľované” ! Máme tu odrezané UCHO samotného Van Gogha + samovražda, ktorú si zvolil dobrovoľne, sám... Veľmi ťažká existencia človeka, bažiaceho po dokonalosti, neúnavný, aby dosiahol vytúžený cieľ. Extrémne zaujímavý životopisný film, už len z toho hľadiska, aký Kirk Douglas, je v úlohe Vincenta Van Gogha, neuveriteľný zápal po veci, Douglas bol taký aktívny na pľaci, až to nebolo „niekedy pekné” . Najlepší film jeho kariéry, ktorý by som nazval, ako životne presný ! Vincente Minnelli bol odborník na muzikály, ale životopisy mu neboli cudzie, strhujúci, božský, výnimočná kamera, taký je Smäd po živote ! Doplnil by som ešte oscarového Anthonyho Quinna, ako Paul Gaugin, ( ktorý je vedľa Kirka, on sa náramne podobá na „holandské eso” ) , famózny, obidvaja sú nesmierne presvedčiví, mám normálne pocit, že sa pozerám do depresívnej, ale progresívnej minulosti... Strašne kvalitná záležitosť, ktorá sa prispôsobuje samotnému tvoreniu samotného maliara, tak sa aj správa vízia režiséra s dvomi brilantnými kameramanmi !!! ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Životopisná látka bývá z nejobtížnějších, a zachytit život magorů jakými byli tito malíři, to už chce hodně odvahy. Minnelli myslím celkem uspěl, jeho film vypadá hodně neamericky (což je pochvala). Kirk Douglas, zdravíme k jeho včerejším stým narozeninám, to zahrál dobře, stejně tak Quinn. Je to ale dlouhé, nudné, a nutně útržkovité, protože zachytit tak rozporuplnou osobnost nelze. Karel Höger v jednom z nejstarších CS dabingů povýšil Douglasův výkon do výšin. Cukor není uveden v titulcích jako režisér. ()

Reklama

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Jeden z mych nejprijemnejsich objevu posledni doby. Excelentne zpracovany Vincent Van Gogh biopic. Umelecke prostredi plne vsech malirskych osobnosti dane doby, desitky Goghovych obrazu a zfilmovani jejich tvorby, rozbor malirskych technik, inspiraci, tezkosti umeleckeho zivota, kdy je pro skutecne umeni nezbytne obetovat ostatni zivotni sfery, deprese, mentalni kolapsy, velmi dobry Kirk Douglas a maximalne pusobiva art direction. Jedine zklamani je naprosta ignorace tinnitusu, ktery byl jednou z primarnich pricin jeho uchorezaci episody. "I tried to show a place where a man can ruin himself, go mad... commit a crime." 9/10 ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Tento film představuje jediněčně nadaného člověka, kterému ale nikdo nerozuměl a který byl drcen a sžírán vnitřními démony, jež ho ovládli tak urputně, že ho nakonec dohnali až k autoamputaci ucha a posléze k dosti bolestivé sebevraždě. Sledovat Kirka Douglase jako Vincenta van Gogha je opravdu fascinujícím zážitkem. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

V tomto životopise som sa cítil ako prevtelený do Vincenta van Gogha aj s jeho problémami a túžbami a hoci jeho výtvarné dielo nepoznám, takéto podanie životopisu ma napĺňalo. A najviac určite Vincentove dialógy s jeho kamarátom Paulom, v ktorých každá druhá veta by stála za citovanie. –––– Když se dívám na tvé obrazy, tak vidím, že maluješ moc rychle. – Ty se moc rychle díváš. –––– Mám je rád tlusté, zkažené a ne moc chytré. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (5)

  • Přestože se často píše, že Anthony Quinn získal Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za 8 minut, ve skutečnosti je na plátně 23 minut a 40 vteřin. (Kulmon)
  • Část filmu byla natočena v Auvers-sur-Oise, kde Vincent van Gogh žil a zemřel. (Kulmon)
  • Mnoho lokací z filmu se odehrává na skutečných místech, která navštívil Vincent van Gogh. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno