poster

Umučení Krista

 • USA

  The Passion of the Christ

 • Slovensko

  Umučenie Krista

Drama / Historický

USA, 2004, 127 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radyo
  ***

  Přliš mnoho krve? Ano, snad. Ale o to nejde. Jde o to, že to na mne celé působilo snahou šokovat, namísto zobrazit co nejrealističtěji fakta. Násilné scény i křížová cesta se daly zkrátit na míru únosnou běžnému divákovi a celý film tak nemusel přesáhnout délku 100 minut. Pak by možná jeho vyznění bylo větší, dopad výraznější a hodnocení z mé strany příznivější. Ale na tom má asi svůj podíl i skutečnost, že jsem ateista... Za vyzdvižení stojí ale hudební složka - ta je impozantní.(26.9.2004)

 • kiddo
  ***

  Nevidím problém v tom, že je film určen úzkému spektru znalých diváků. Navíc dle mého je křesťanství pro naše zeměpisné šířky tak typické, že aspoň nějaké povědomí o něm patří k základnímu vzdělání. Gibson nechce vyprávět příběh a budovat postavy, jeho jediným cílem je událost jednoduše bez nějakého návodu na použití ukázat. Otázkou je, zda je to proto, že inovativnější přístup by mu přišel kacířský, nebo jeho záměrem je, aby se divák ve filmu našel sám. Postavy nemají žádný vývoj, není vysvětleno, proč se chovají a mluví tak, jak to dělají. Opět v tom nevidím takový problém; film prostě od začátku dává jasně najevo, že vyžaduje diváka, který si k postavám onen třetí rozměr na základě vědomostí sám dodá. A celou první polovinu to tak skutečně funguje. Oživené výjevy z evangelií jsou opravdu působivé a některé flashbacky ději dodávají silný citový rozměr (především ty, které citlivě naznačují silný vztah mezi Ježíšem a Marií). Neustálé zpomalování záběrů vytváří i jakési napětí a lze zde nalézt i několik invencí; Jidášovy vidiny drásající nervy či postava Satana pokušitele (na dlouhé a vášnivé debaty by bylo, proč ho hraje žena!?), která má dokonce dovoleno se párkrát odchýlit od slepého tlumočení Nového zákona. Kritizovaná scéna bičování je i přes svou délku svým naturalismem neskutečně silná. Trochu problém je s Caviezelem. Na tak zásadní postavu, jakou je Ježíš, potřebujete charisma přirozené a do očí bijící jako hrom. Věřím, že v jeho případě by se dalo vydolovat v podstatně upovídanějším filmu, bohužel zde ho s Ježíšem spojuje pouze jeho podoba, nic z něj nevyzařuje. Celá první vynikající část se začne lámat v okamžiku cesty na Golgotu. Ježíš se zde mění v pouhou rozsekanou zakrvácenou figurínu, která má za úkol co nejčastěji zpomaleně padat a úpět, silně krvavé výjevy, které až doteď fungovaly, se mění v pouhou monstrózní přehlídku ran a výkřiků, začínají silně otupovat a ke konci jsem se přistihla, jak si mumlám, ať už se to konečně skončí. Divák také získá během neustálého mlácení a stříkání krve čas na přemýšlení, proč vlastně Gibson považuje za to nejhorší, co lidé Bohu udělali, jeho ukřižování. Prakticky to už bylo řečeno v recenzi na Kinemě; působí víc utrpení fyzická bolest nebo spíš stále se opakující lidské hříchy? Tupé ukazování již bez nějakého prožitku dosahuje vrcholu ve scéně ukřižování, kdy Gibsonův fanatismus a orgastické sebemrskačství definitivně vyplouvají na povrch, ve své zahleděnosti do sebe jsou scény neskutečně dlouhé a rozmělněné, čímž ztrácejí na prvotní působivosti, a celá událost se stává pouhým slastným rochněním se v krvi a mučení. Přestože jsem křesťan, v okamžiku, kdy usedám před plátno, se měním hlavně v diváka, který chce film se svými filmovými prostředky a myšlenkami a který nebude jen z principu sázet pět hvězdiček za dost povrchní náboženskou agitku.(6.11.2005)

 • May
  ****

  Nepopírám, že Gibson ani v nejmenším nerozvíjel charaktery postav, a člověk, co nezná Nový zákon, nemá šanci pochopit, co se ve filmu děje a oč tam skutečně jde, ale na druhou stranu je Passion of the Christ tak neobyčejně působivé (což ještě více podtrhuje Debneyho hudební doprovod) a tak úžasně zpracované až to bere dech. Chladnokrevné scény, kdy Ježíš statečně snáší brutalitu ostatních, jsou tak realistické a herecky brilantní, až to v člověku škube úžasem. Člověk si sice říká "Proč mu to vlastně dělají? Proč se nebrání? Proč si nezachrání život, když může?", ale nemyslím si, že by tahle skutečnost snižovala hodnotu filmu... spíše naopak.(8.4.2004)

 • Cival
  **

  Jak se mohlo okolo tak hloupého a interpretačně prázdného filmu dělat takový randál? Jediné co jsem si odnesl bylo poučení, že není nic horšího než bezhlavý dav. Stejný dav, který z Gibsonovy tupé rekonstrukce udělal kontroverzní událost; potravu pro neřemyslící média a pár fanatických věřících, a nenechal ji zaslouženě uhnít jako nezajímavý slepenec zpomalených záběrů. Víra nevíra, ten film je plytký až běda.(9.8.2005)

 • Psema
  **

  Dobře natočené, o tom žádná, ale skutečně bylo potřeba dělat humbuk okolo tak plytkého, na efekt natočeného filmu? Já myslím, že skutečně ne.(23.1.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace