poster

Umučení Krista

 • USA

  Passion of the Christ, The

 • slovenský

  Umučenie Krista

Drama / Historický

USA, 2004, 127 min

 • AngelAngie
  ***

  Brrr!(27.5.2008)

 • Eodeon
  ****

  neznat Umučení Krista, byl by pro mě pojem "náboženský gore film" nepředstavitelný. pro poučeného diváka, který chápe, že "pašije" jsou specifickým dramatickým žánrem, jaký vyžaduje znalost určitých kulturních a historických souvislostí, může Umučení nabývat až ikonického statusu. na ostatní diváky musí film působit zřejmě jako neproniknutelný, surreálný horor. avšak ani v tom nejsadističtějším "torture filmu" neprojde protagonista tak tuhou zkouškou těla. důvod není těžké domyslet. nikdo jiný než polobůh by taková muka nepřežil. zvěsti o realismu a přepečlivé snaze dojít co nejvěrnějšího obrazu jsou právě a jen zvěstmi. ale to není nutně na škodu, jelikož mimo jiné i proto mohlo být Gibsonovo ztvárnění o tolik více naturalistické a sugestivní, než na co si troufli tvůrci jiných evangelijních adaptací. v souladu s titulem, v hutné bouři emocí dobývají všechen prostor nejrůznější děsy a hrůzy na úkor konejšivých pocitů, které by měly přicházet s vědomím, co všechna ta agónie vykupuje. souhlasím s docentem Suchánkem, že film se (navíc bez opravdové snahy o realismus) koncentruje na tělesnou bolest, zatímco daleko významnější duševní soužení (Getsemany) odsouvá na úplný okraj zájmu, a právě proto bych se zdráhal hovořit o "duchovním filmu".(27.11.2012)

 • Shit
  ****

  s tim ukřižováním si dal Mel Gibson záležet a kde by u jiného filmu kamera uhnula, tak tady to bylo ještě přiblížený, fak se mu povedl věrohodný film o ukřižování Krista(5.2.2005)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Obraz Ježiša (Jim Caviezel) padajúceho cez most, pričom sa stretáva s Judášom (Luca Lionello), symbolizuje každého, kto sa stretne s pravdou a popiera to. A nemôže od nej utiecť. Mel Gibson týmto ukazuje, že pred pravdou nemôžeme utiecť, že ona si nás vždy nájde. (MFJD)

 • - Představitel Ježíše James Caviezel byl při natáčení scény s kázáním na hoře zasažen bleskem. Jeden z komparzistů řekl, že se celé jeho tělo rozzářilo. Herci se tak k utrpení přidaly ještě bolesti hlavy a kožní infekce. To samé (a hned dvakrát) se stalo i pomocnému režisérovi Janu Michelinimu. Ani jeden z nich však nebyl vážně zraněn. (Divočák)

 • - Oproti všeobecnému povědomí nebyl tento film zakázán v Malajsii. Místní vláda však povolila vstup na film pouze křesťanům. Lístky se proto prodávaly v křesťanským kostelích. (Hejtmy)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace