Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

Kubaazz

Nechci se zde pouštět do hodnocení autentičnosti Gibsonova zpracování a pravého výkladu dějin či biblické fikce, jelikož jako člověk věřící zpravidla jen v nekonečnou entitu vesmíru na to nemám právo. Nicméně tento film je patrně tím nejsurovějším a emočně nejvíce vypjatým filmem, co jsem kdy viděl. Obdivuhodné zpracování a výkon Caviezela! A jestli se to opravdu stalo, tak chudák Ježíš! ()

Stíba

Je složité tenhle film hodnotit a hodně záleži na úhlu pohledu a hodnotách každého člověka, které přesahují tvůrčí stránku filmu a mají na hodnocení neoddiskutovatelný vliv. Mě osobně tohle audiovizuální zpracování svojí syrovostí rozhodně neuráželo a nepřišlo mi vzhledm k tématu přes čáru. James Caviezel svou podobou Krista pak vše povyšuje na zcela jinou úroveň. Kontroverzní snímek, který si mě dokázal získat. ()

Kingjiri

Jako hranej dokument o posledních hodinách života Ježíše dobrý. Řemeslně poctivě vypiplaný a utrpení díky Caviezelovýmu herectví, makeupu nebo dlouhejm naturalistickejm scénám (bičování a ukřižování) velice autentický. Nicméně jsem si z projekce neodnes nic víc, než že je jen máloco horšího než fanatickej dav poblázněnej libovolnym náboženstvim. Uplně bych Mela Gibsona nepodezíral z prvoplánovýho násilí (takhle se všechno fakt klidně v tehdejší době mohlo odehrát), jen tak na leckoho může díky prostoru jakej se mu věnuje, působit. A leckdo si po projekci stejně jako já může říct, že mu scházelo k většímu zážitku ještě "něco" víc (dramatický scény, dialogy apod.), tři silnější hvězdy. ()

FeriusParfax

Jsem  zapřísáhlý ateista a taky jsem se na tento film dívala svýma ateistickýma a pragmatickýma očima. Bohužel se na to se mnou dívala velmi citlivá žena, která mi to kazila svými povzdechy, když začali Ježíše bičovat. Nakonec musela odejít. Ale to nastala moje chvíle. Chvíle, které si na filmech nejvíce užívám. Mučení. Bičovali ho vskutku hezky. Teď vlastně, když nad celým filmem, který jsem viděla asi před 5 lety přemýšlím, tak si pamatuji jen tuto scénku. Hmm... Extrémně sympatické mi bylo, že film byl v hebrejštině, latině. To tomu dodávalo na autenticitě. ()

HawkeyP

Další film, který na sebe strhl mnohem více pozornosti, než by si vzhledem ke svým kvalitám zasloužil. V první polovině se mu ještě jakž takž daří vytvářet iluzi, že vypráví nějaký příběh, ovšem v té druhé již zcela selhává. Když Ježíš poprvé ve zpomaleném záběru padne na zem, ještě se to může tvářit jako nápad, jenže když to samé vidíme podruhé a potřetí, je to už otravné, nudné a (samozřejmě nechtěně) směšné. Navíc vůbec nerozumím tomu, proč byl takový poprask kolem toho, že ukazuje Židy v "záporném" světle. Našly by se filmy, které ukazují křesťany, muslimy a věřící dalších náboženství ještě negativněji, ale napamatuji se, že by se kolem nich dělal takový kravál. Proto nechápu, proč by zrovna Židé (jinak nic proti nim) měli být v tomto ohledu výjimkou. Dále, kolem násilných scén se nadělal velký humbuk, film prý údajně obsahuje "jedny z nejnásilnějších scén, jaké kdy byly ve filmu viděny". Takové vylodění v Normandii ve Spielbergově "Zachraňte vojína Ryana" je stokrát tvrdší, narozdíl od "bičování a ukřižování Krista" to však není samoúčelné. Ty tři hvězdičky jsou jen za vcelku slušné technické provedení, pěknou hudbu a pár působivých vedlejších hereckých výkonů. Kdybych to měl hodnotit podle scénáře, byly by to s bídou dvě. Tento film totiž občas působí dojmem, že ani žádný scénář neměl. ()

Gardenboy

Áno je komerčný, ale je zároveň pravdivou a realistickou výpoveďou niečoho, čo sa pravdepodobne stalo. V priehrští balastu, ktoré nám bežne podsúva halivúd, je tento kúsok absolútne to najlepšie, povýšené, na filmové umenie. ()

Jimy

Svůj cíl, tedy zobrazit poslední chvíle Ježíše Krista před ukřižováním, tento film dle mého názoru naprosto splňuje. Cením si použití dobových jazyků a taky vynikající hudby. Mel Gibson k realizaci tohoto filmu přistupoval jako silně věřící křesťan a na výsledku se to viditelně podepsalo. Naproti tomu všemu si myslím, že také ateisté či agnostici mohou tento film dostatečně docenit, aniž by osobě Ježíše Krista přikládali větší význam než křesťané. ()

smack

Poslední muka Ježíše. Fajn, dobrej nápad měl Gipson, ale brutalitu od začátku do konce si teda odpustit mohl. Křesťan sice nejsem, ale bejt jím, tak nevim co bych dělal vidět ten film. Ale asi by to dopadlo špatně. Něco takovýho už nikdy víc. ()

chaturga

Film se mi líbil, ale myslím, že byl zbytečně přehnaný a brutální. Mel Gibson by měl zůstat u herectví a ne režírovat. Hlavně nevychytávky s křížem (jednou malý, v jiném okamžiku 3x větší... a hlavně by ho neunesl ani Arnold Schwanzenegger). Jsem ateista a beru to jako obchod s vírou. Dnes se točí kdejaké svinstvo, jen aby to vydělalo miliony! Lituji věřící, kteří na tento film koukali. ()

Agarwaen

Film, který vyvoval opravdu rozporuplné reakce. Podle mě je ale potřeba se na něj dívat přece jen poněkud jinak, než na běžné filmy. Je mu totiž vytýkána absence psychologie postav či obtížná pochopitelnost děje. Druhá výtka se dá odbýt velmi snadno - kdo v evropských podmínkách nezná obsah pašijí a ptá se, kdo je ten člověk co ho zradí a proč to udělá, kdo jsou ti dva kteří doprovázejí Marii atd. by si měl nejdříve doplnit základní vzdělání a pak koukat na filmy. Ne, samozřejmě nikoho nechci urážet, ale také se nepůjdu koukat na fotbal, když neznám ani ťuk z pravidel.. No a na absenci charakterů se dá odpovědět stejně. Proč je budovat, když je všichni znají? Gibsonovi jde jen o to připomenout, že ukřižování nebyla žádná legrace, určitě chce i šokovat někdy asi až přehnanou brutalitou, prostě chce křesťanské civilizaci připomenout z čeho vzešla, a to se mu daří. ()

Sosak

Docela silný snímek, který se tváří historicky celkem správně. Určitý punc tomu dodává i fakt, že je to namluvený latinsky. Snuffoidní scény bičování a ukřižování zase filmu daly takové to kouzlo a naplnily ho dobře koukatelnými momenty, které nenudí (zatímco řada jiných scén je spíše vyloženě pro křesťany nebo historiky). Navíc mají určitě svoje opodstatnění, kdy chtěl Gibson ukázat utrpení Ježíše...budiž. Že bych se kvůli filmu věšel, tak to zase ne, ale musím uznat, že má něco do sebe. ()

Trias

Jak hodnotit nábožensky orientovaný film? Myslím si, že k působivosti hlubokých témat musí být použito šokujících momentů, jinak tolik nevyzní. Pokud by mělo být Umučení Krista natočeno podobně jako film Luther, tak by z toho vznikla pouze jakási historická povídka, která by zřejmě nevyjádřila hloubku myšlenek, které mnohdy ani vyjádřit nejdou. Jednu hvězdičku jsem ubral za to, že nemám rád tak vytrvalé násilí. ()

CorteX^

Neumim si představit lepší zpracování než jaké natočil Mel Gibson . Film ukazuje jaká krutost panovala v antickém Římě a čeho je člověk kvůli pár zlaťákům schopen . James Caviezel se překonal . 5 ! ()

pasty

Neviem prečo tu niektorý narážajú na krvavosť snímku, nevideli ste už horšie... ?, ale ak je krvavé niečo o Kristovi a točí to pijan Gibson, hneť to musia všetci opľuť, ako tí farizeji. Ja som dostal to, čo som presne čakal a to: UMUČENIE KRISTA. ()

FireTight odpad!

Ne, tohle fakt ne, nejsem nijak křesťansky založený a tak mě nějaké naturalisticky ztvárněné umučení Krista vážně nezajímá. Sice beru, že jako historická postava zřejmě skutečně žil a možná toho pro křesťany a lidskou civilizaci udělal hodně, ale sledovat dvě hodiny a sedm minut, jak někoho bičují, mlátí, sypají mu sůl do ran a nakonec jej ukřižují, to vážně ne, děkuju, ten čas umím využít fakt líp (třeba spánkem). ()

Pajaindian

Nejhlubší příběh ze všech, které znám. Tento film je ukázkou skvělé práce kamery, režie a naprosto úžasných hereckých výkonů. Pokud se zamyslíte nad poselstvím, které přináší, je snadno odhalitelné, že pokud by z tohoto ponaučení žilo více lidí, asi by svět kolem nás byl jiný. Lepší, plnější ... (doplňte si sami) ()

cyright

Film je velmi prostý. Nechce nic jiného, než bez příkras zachytit poslední dny a hodiny Ježížovy, zejména umučení. To zvládá precizně. Proč v tom hledáte hloubku? O žádnou tu přeci nejde. To není posláním filmu. Ten je pouze němým svědkem jedné významné události. Hloubku hledejte v sobě. POkud ji ve vás evokuje tento film, tím lépe. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)