• bogomira

Tohle je prostě červená knihovna jak když vyšije. Takže dámy, jděte do toho a chlapi ruce pryč :) Srovnání s výjimečnými filmy podle Austenové tohle dílo nesnese. Navíc mi přišlo dost legrační, že ve filmu uběhne tak asi třicet let, ale nikdo nezestárne. Jo, pár lidí umře, ale ti, co zůstanou, vůbec nestárnou. Dokonce ani Hoskinsův pes...Zvlášť sranda je to v nepoužitým konci, kdy Reese stojí vedle syna a vypadaj jak sourozenci :)(14.1.2007)

• gudaulin

Některé komentáře mě sice varovaly, ale obsazení v čele s mou oblíbenkyní Reese Witherspoon vypadalo slibně a především - od prvních záběrů mi výprava přišla skvělá. Měl jsem pocit autentického doteku s dávnou minulostí. S přibývajícími minutami ale sílilo rozladění. Látka se dala zpracovat jako společenské drama o dívce outsiderovi, která chtěla za každou cenu uniknout nevábné perspektivě své sociální vrstvy. Její původ a povolání vychovatelky ve šlechtické rodině by jí umožnily stát se pozorovatelkou zdola se schopností zachytit života napříč všech společenských tříd - navíc ve výjimečném a nejistém období napoleonských válek, kdy se tříbily lidské charaktery a životy mnohých se obracely naruby. Bohužel film se utápí v červené barvě a tím nemám na mysli krev prolitou na pláních kolem Waterloo, nýbrž červenou knihovnu, která nadějná východiska proměnila v banality a romantizující klišé. Režisérka sice nepáchá vyložené zhůvěřilosti, ale vykřesat z toho slibného materiálu silný působivý příběh bohužel nezvládá. Srovnání s Bondarčukovou monumentální Vojnou a mírem vzhledem k výjimečnosti předlohy sice není fér, do určité míry nicméně vysvětluje moje rozpaky a nízké hodnocení. Celkový dojem: 40 %, 1 hvězdička je za výpravu a druhá za obrazovou kultivovanost.(3.2.2016)

Mira Nair nám naservírovala anglickou smetánku počátku 19. století v modernějším stylu, decentně to okořenila indickou kýčovitostí (kterou mám ovšem rád), chuť dodalo něco málo filmových hvězd a hvězdiček a navrch jako třešnička na dortu se skvěla trošku vypočítavá, přesto milující a oddaná, Becky Sharp (Reese Whiterspoon). Vypadalo to dobře - a dobře je jak známo za tři.(14.2.2009)

Velmi rozporuplný film... Dobré vyobrazení tehdejší společnosti... Postava Reese Whiterspoonové působí smíšenými dojmy, že jde o milou, hodnou, brzy osiřelou dívku, která se jen snaží najít své místo ve společnosti. Jenže při tomhle hledání se nezalekne a neštítí ničeho... Nevíte, jestli s ní sympatizovat, nebo ji zatracovat.. Moc hezká holka, která se snaží "zbalit" nehezkého, Indií uchváceného bratra své nejlepší kamarádky... Nakonec si tajně vezme syna jednoho svého zaměstnavatele.. v propletených vzatzích se člověk snadno ztrácí... Herci - rodičové si jsou navíc docela podobní... Každopádně tenhle film stojí za shlédnutí... Z očekávaného happyendu se vyklube naprosto jiný...(8.7.2005)

Druhý Bary Lyndon to sice není, ale i tak je to velmi slušné. Jo, málem bych zapoměl zmínit Reese, která tu konečně nevypadá jako předčasně vyspělý teenager, ale jako opravdu zralá žena.(1.12.2005)