Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

bearmeedek

Zprvu poněkud méně záživné zdá se. Toto ovšem záměr jest. Propracovaný thriller s napínavým a šokujícím koncem, psychologické zvraty v lidech, sex ne jen v náznacích (rok 1971). Ve své době muselo být velmi působivé. ()

GTS_PUNK

David (Dustin Hoffman) sa chce s manželkou Amy (Susan George) udomácniť kdesi v dome na zdanlivo pokojnom anglickom vidieku. V neďalekej dedine pozná každý každého a postupne sa s miestnymi zoznamuje aj David, pričom vzájomne si nepadnú veľmi do oka. Odmeranosť z obidvoch strán je citeľná a najviac sa vystupňuje, keď sa David ujme Johna Nillesa (David Warner), ktorého v hmle zrazil. Dav sa proti miestnemu čudákovi Nillesovi búri a David musí ochraňovať nielen svoj dom, ale teraz už aj svoj život. Podľa obsahu sa film javí nie veľmi lákavým dojmom, nevyznieva nijak zaujímavo a na svojom konci to aj vlastne potvrdzuje. Zo začiatku však dokáže diváka mierne presviedčať o opaku zásluhou hneď niekoľkých faktorov, najmä potom však vďaka tomu hereckému či výpravnému. Dejový k nim však zaradiť nemožno. Aj keď námet vytvára pomerne nestabilné, ale ako také základy "hixploitation", v slabom a málo zaujímavom príbehu samozrejme nie je taký citeľný, ako v mnohých filmoch, ktoré prišli po ňom. S takmer dvojhodinovou stopážou je hlavným problémom slabého deja to, že divákovi ponúka pomerne veľké množstvo prázdnych a nie až tak podstatných scén, ktoré by to dobré z filmu držali pohromade. Viacero scén z pubu, stavby garáže a podobne sú viac-menej zbytočne strateným a zle využitým časom. On toho totižto film ponúka aj celkom dosť dobrého, pričom to najlepšie si samozrejme šetrí až na záver. Aj keď aj ten, samozrejme, má svoje muchy, potom najmä čo sa logiky týka. Dustin Hoffman v závere predvádza ukážkový multitasking - chystá pasce, vyrába železné oká z drôtu, zohrieva olej, zapína a vypína svetlá po celom doma, kričí na manželku. A to všetko zatiaľ čo mu miestna partia rozbíja okná, strieľa z brokovnice do dverí a zapaľuje záclony. Do toho ešte hrajú gajdy z platne a miestami to už vyzerá, že sa skôr jedná o komédiu, než o napínavý thriller. Vážne, to postrádanie logiky dokáže diváka rozosmiať. Príbehová línia so svojimi pro a proti zanecháva v divákovi skôr zmiešané pocity. Lepšie je to už so spomínaným hereckým obsadením či výpravou. Dustin Huffman s americkou odmeranosťou na obraze baví, rovnako ako viaceré jeho mierne sarkasticky myslené poznámky. Tie smerujú zväčša na jeho filmovú manželku, krásnu, v tom čase 21-ročnú Susan George, ktorá však slúži viac ako "křoví" pre potešenie divákovho oka, než aby predvádzala väčší herecký výkon. Obstojne si počína aj pomerne veľké vedľajšie herecké obsadenie, ktoré však vo filme zohráva nemenej dôležitú úlohu. Straw Dogs najviac zo všetkého však boduje výpravou na anglický vidiek ranných 70. rokov, z ktorých cítiť dozvuky predchádzajúcej dekády. Škoda, že tak dobre si nepočína aj film ako celok. Bohužiaľ, najviac stráca na príbehu, ktorý nie je zlý, ale má veľké množstvo nepodstatných a zbytočných scén, ktoré ho zbytočne predlžujú. Ako stavebný kameň jedného žánru to ale nie je najhoršie. S odretými ušami film ako-tak obstojí, dá sa zvládnuť bez väčších komplikácií, ale nenabáda k tomu, aby si ho divák pozrel znovu. ()

junxi91

Americký profesor aplikované matematiky David Sumner získal výzkumný grant na studium hvězdných struktur, a tak ho nenapadlo nic lepšího, než se se svou sexy ženskou Amy nastěhovat do anglického vidlákova, konkrétně do její rodné vesnice Wakely v Cornwallu, kde chce psát svou knihu. Zde se potkávají s Amyinim bývalým přítelem Charleim Vennerem a jeho přáteli Normanem Scuttem, Chrisem Cawseym a Philem Riddawayem, které jako správné vidláky sere to, že si pokorný outsider a intelektuál vzal ženskou, která je jednou z nich. Scutt žárlá na Cawseyho kvůli jeho předchozímu vztahu s Amy. David se seznamuje s místním obyvatelstvem, třeba s Vennerovým strýcem Tomem Heddenem, vousatým výpitkem, který má dospívající dceru Janice. Ta nedbale flirtuje s mentálně postiženým Henrym Nilesem, kterým celý vidlákov pohrdá. Tak tady se bude profesorovi určitě líbit. Sumnerovi se nastěhují do odlehlého statku Trenchers Farm, který kdysi patřil otci od Amy. Najmou si Scutta a Cawseyho, kteří přestaví střechu od garáže, a jako posilu si přiberou Vennera a jeho bratrance Bobbyho. V manželství Davida a Amy panuje napětí, Amy vadí Davidova blahosklonnost a zbabělost, a tak se David stáhne více do sebe a ignoruje Amyinu nespokojenost a nepřátelství místních. Amy proto začne být žertovná a lascivní vůči dělníkům, zejména Vennerovi. Davida nechtějí přijmout ani místní vzdělaní lidé a pokus o navázání intelektuálního rozhovoru s reverendem Hoodem, jeho manželkou a místním soudcem Johnem Scottem skončí fiaskem. A navíc se Amy pořád ztrácí její krásná kočka. Jednoho dne najde David nebohou kočku oběšenou v šatníku a Amy věří, že to provedli Cawsey nebo Scutt. Hnusná scéna a tomu, kdo to udělal, bych narval koule do svěráku! Chce, aby se jim David postavil, ale on je příliš zbabělý a ani slovem jim nic nenaznačí. Naopak s nimi zajde na lov, a tam ho vidláci nechají čekat na vřesovišti s tím, že k němu naženou kachny. Mezitím Venner jde na farmu a zde sexuálně napadne Amy, která se nejprve brání, ale po chvíli povolí a otevře mu svou lasturku. A poté se se zbraní v ruce přidá také nadržený Scutt. David se vrací mnohem později a je nesvůj z toho, že se na něj chlapi vykašlali. Amy mu o znásilnění neřekne, pouze něco naznačuje. A tak se David konečně odhodlá k činu a vidláky vyhodí s odůvodněním, že pracují příliš pomalu. Sumnerovi se účastní společenského večera v kostele, a Amy prožívá postraumatický stres, když vidí své znásilňovače a vracejí se jí v mysli scény z aktu. Janice vyzve Henryho, aby se s ní šel projít, a dorazí na půdu budovy daleko od všech, kde ho začne svádět. Janicein bratr ji pak začne hledat, volá na ni, a tak Niles zpanikaří, chytne Janice pod krkem a zabije ji. Sumnerovi opouštějí večírek a vracejí se na farmu, a po cestě v husté mlze srazí Henryho, který utíká z místa činu. Místní obyvatelé se díky Davidovu telefonátu dozví, že sražený Henry je u nich doma, a tak se tam pro něj vydává sestava Hedden, Scutt, Venner, Cawseay a Riddaway. Buší na dveře farmy a chtějí vydat Henryho, aby ho mohli zlynčovat a to David odmítá navzdory Amyiným prosbám. V Davidovi se konečně probouzí chlap a teritoriální instinkt s památnou hláškou "Nedovolím násilí proti tomuto domu". Situaci se pokusí vyřešit soudce Scott, ale se zlou se potáže a David si plně uvědomuje nebezpečí, které mu jako svědkovi vraždy hrozí. Nastává boj na život a na smrt, kdy David použije všechny své znalosti a vyrobí si různé improvizované zbraně, stejně tak mu dobře poslouží stará nebezpečná past na medvědy. Bylo to fakt drsné, ze začátku jsem se nudil a čekal jsem nějaké klasické drama, ale poslední půl hodinka mi zvedla adrenalin natolik, že jsem pak nemohl hodinu usnout! Dustinu Hoffmanovi ta role profesůrka, ze kterého se stane likvidátor vidláků, sedla naprosto skvěle a Susan George ukázala kozi, takže za mě spokojenost. () (méně) (více)

crjules

Film jsem videl teprve nedavno na CT2 ,a to jeste na posledni chvili. Plne predcil me ocekavani. Prezentace nasili, syrove lidske brutality, charaktery vesnickych primitivnich buranu- zvirat , i sexualni sceny /chvili mi problesknul hlavou Mechanicky pomeranc / , vse je jedinecne podane.Nesouhlasim, ze by prvni pule byla jakoli nudna a zdlouhava. Naopak.Od zacatku dostavame tusit , ze se zde vyklube drama jako hrom ! Hoffman je vyborny. ()

Miksa

Dusné drama o ochraně vlastního domova a lidské nenávisti. Jak se z lidí stávají zvířata, jak jsme slabí a zbabělí, jak jsme hloupí a sobečtí. ()

SKreyn

Pri tomto filme som sa nudil a čakal som, že sa to konečne zlepší, nuž stalo sa ale aj tak ma to nebavilo, slabota. 2* ()

Looka

90% od Hoffmana bych tedy podobný film nečekal, o to milejší to bylo překvapení. Tedy pokud lze u tohoto filmu vůbec mluvit o něčem milém. ()

PB2

Teda, zase jsem se spálil. Tohle téma mě zajímalo a když jsem film našel v programu (jak jinak, než na ČT2), hned jsem ho kroužkoval, ale už po prvních pár minutách jsem se nudil. Celá první část filmu je tak rozvleklá, že se divím, že jsem neusnul. Proti násilí (ve filmu) nic nemám, občas je to jediná možnost a v takovém případě je snad omluvitelné, ale to, co předvádí tenhle film, je absurdní. Ušláplý chlapík se tváří v tvář násilí pochlapí - to je docela časté, ve filmech to máme furt, a většinou k tomu má dobrý důvod - a rozhodne se neochránit svoji manželku, ale nebezpečného zločince, kterého předtím srazil autem. A aby to bylo dovedeno do krajností, v závěru nechá manželku ve zničeném baráku a odjíždí s tím úchylem autem... teď mi dochází, že je to vlastně film s homosexuální a coming-out tématikou - muž, zklamaný vztahem s frivolní ženou, si přizná tváří v tvář násilí svou orientaci, bojuje za svého partnera a opouští ženu, která mu před chvílí zachrání život (takže něco jako mrazík). ()

.killer.

Konec dobrý, všechno dobré? Pitomost! Posledních dvacet až třicet minut jsem se opravdu bavil, ale to, co tomu předcházelo, bylo utrpení. Ani jedna z postav se za celou dobu nikam neposunula (a to na to měli minimálně hodinu a půl stopáže). Vyšinutí magoři (tedy celá vesnička) zůstali vyšinutýma magorama a Dustinova přítelkyně zůstala blbou krávou. Scénář tedy ve výsledku dokázal vést jen jednu postavu - tu hlavní. Dustin Hoffman jako jediný (relativně) normální v celém filmu, vzal nakonec zákon do vlastních rukou a vybojoval tomuto poměrně špatnému filmu alespoň tři hvězdičky. ()

departed

Mdlá nuda s topornými hereckými výkony a otravnými postavami. Nechápu to hodnocení. Bylo tam něco zásadního, co mi uniklo? Jakože tenhle scénář byl v 71' originální a naprosto šokující? Beru, ale nebavilo mě to. ()

Knor

Tak tohle se mi líbilo, hnusný lidi, hnusnej svět, vyhrává ten nejsilnější. Dustin Hoffman mě nepřestává překvapovat, většinou tedy příjemně. On je takovej nenápadnej herec, ale dokáže zahrát opravdu cokoliv a já mu to všechno věřím. Na můj vkus má film hodně pomalej rozjezd a z koho jsem byl ted fakt zmatenej byla manželka Amy, těžko říct, jestli stála za manžílkem nebo se chtěla zastat útočníku, brábila se nebo se jí to líbilo .... nevím ??? Závěr filmu je úžasnej, všechen ten strach, děs i atmosféra se tu vystupňuje na maximum a dostáváme všechno co se od začátku nabalovalo. Takže bejt rychlejší rozjezd a trochu míň tý ukecaný čalamády.... nemělo by to chybu. ()

celticek

Manuál znásilnění vidláckých rynglí. Pravda, panička chodící bez podprsenky je k tomu vybízí, jak by mi potvrdil každý umírněný muslim. Nejenže chudákovi Hoffmanovi, který se po přestěhování z USA do UK vehementně snaží spočítat teorii strun, nasadí parohy a ještě mu to vyčte, ale udělá ze sebe totální dýmovničku provedeným to stylem. Dustin toho matematika zvládl dobře, ale obránce žen bych svěřil asi jinému herci. Ztotožňuji se s komentářem od Djkoma - to je přesné. ()

kaapaa

Jak jsme se nudil u dalšího filmu obsahující "šokující scény" násilí tj Mechanického pomeranče S.Kubricka (kniha much better!), tady jsem druhou polovinu filmu jen těžko popadal dech! Atmosféra mě zcela dostala... a samozřejmě, je to sonda do hlubin duše každého z nás. ()

walecz

paradni stimulant k mozkove cinnosti okolo temat jako je moralka, spravedlnost, pravo, zakon a etika. rozepisovat se nebudu, tohle se musi videt. brokovnice rulezz :) ()

DJ Kritik

Plán rekonštrukcie garáže a následné zabývanie sa na anglickom vidieku má od začiatku malé šance. Dej filmu nás hneď od začiatku dostane do napätia ktoré sa každú chvíľu prevalí. Hitchcockovský nádych dokresľuje hudba, ktorá to celé výborne dokresľuje. Niekedy máte chuť kopnúť Hoffmana do zadku, aby urobil niečo iné a niekedy mu pomáhate prekonávať problémy. Akčnosť * , Erotika * , Vtiahnutie do deja **** , Násilie *** ,Reálnosť *** ,Herecké výkony **** ()

Pharlap

Dustin Hoffman jak ho moc neznám, ač vím že herecký potenciál má. Zprvu poklidný průběh příběhu mladého Američana na britském venkově, zhoustne na vrub vyřizování si účtů na vlastní pěst. A David se zachoval, jako správný "amík". Můj dům, můj hrad. A že se bránil statečně. Musím pochválit naprosto skvělé vygradování celého filmu, které opravdu kulminovalo v poslední třetině a končilo několik máo vteřin před koncem. Takto agresivitou a brutalitou prodchnutý film by bylo nemoudré nevidět. Rozhodně vypovídá o tom, jak se k sobě lidi chovali kdysi.. a jak se bohužel chovají i teď.. P.S.: Připomnělo mi to náznaky film Eden lake. ()

RobbieM@N

Straw Dogs zčásti porazili proces stárnutí - i po více než 35-ti letech tehdejší filmařské techniky stále dokážou diváka udivit a divák je tak schopen pochopit režisérovy snahy a pohnutky. Mírný "hype" naznačoval film protkaný násilím, nedělo se tak. Psychologicky orientovaně studuje lidskou duši a snaží se ukázat autorovu představu o tom za jakých okolností a podmínek se v každém z nás vydere na povrch ta často opomíjená "zlá" část osobnosti. Výtku bych měl jenom k zbytečně obsáhle první půli. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007