Dokonalá bouře

The Perfect Storm

Dokonalá búrka

Dobrodružný / Drama / Akční / Thriller

USA, 2000, 129 min

Neviem prečo, ale ja takýmto katastrofickým filmom jednoducho neverím. Niečo mi vraví, že človek ani v čo akom vypätí, nevydrží lietať na kovovej konštrukcii hore-dolu a pritom zvárať, udržať helikoptéru, potom z nej pod vodou vyliezť a ešte nájsť svojich parťákov, dotankovať kerozín v počasí keď sa ani nelieta a ani žraloky nehryzú ľudí ležiac na palube lode. Nemôžem si pomôcť..a nezachránia to ani trpiace tučné ženy, ktoré v bare čumia s deckami asi jedinú telku vo village, ani smrkajúca kráska.(26.11.2005)

Clooney s Wahlbergem v mini-katastrofickém filmu bojují o přežití na palubě lodi.(27.9.2012)

S životadárným živlem planety Země si Wolfgang Petersen už pohrál v Das Boot. Co je horší, být 200 metrů pod vodní hladinou nebo plout po ní? Ŕemeslně nabušený řemeslník Petersen vám poví jenom jedno: "nevyberete si". Násilné srovnávání Petersena s Rollandem Emmerichem není na místě, protože Emmerich své filmy nikdy nebere vážně a staví je pouze na okázalé formě, což rozhodně není Petersenův případ, který projevuje neskonalou snahu o vdechnutí života pro své postavy. Scénář je však příliš ušlápnutý na to, aby z něj šlo vytřískat něco co v něm není. A to je nepředvídatelnost děje. Příběh lze odvyprávět během pěti minut beze zkratky a nebo si lze přečíst knížku Sebastiana Jungera. Přesto mě konec, který se vymyká pravidlům, okázalý hudební doprovod Jamese Hornera a velkolepost vizuální a hlavně zvuková (bez pořádné aparatury ten film ztratí půl působivosti), přinutili nejít s hodnocením níž je plný počet.(10.6.2005)

Moře zuří. Moře je nádherné. Herci se snaží, ale nějak se mně to nedotýká. Můj osobní názor je, že Petersen je horší a horší.(12.9.2005)

Vcelku komorní snímek ohledně obsazení - pro jednou nebyla potřebná kvanta herců; jejich výkon neohromí, ani neurazí, zkrátka solidní standard. Poměrně všední děj vypráví o tom, jak to chodí při rybolovu na moři, o souboji s živlem, o vzájemných vztazích mezi námořníky, o jejich ženách, co v obavách čekají na břehu. Naštěstí je příběh založený na skutečné události, proto byl americký divák ochuzen o dementně přeslazený happyend a já jsem se po menším váhání mohla přiklonit ke čtyřhvězdičkovému hodnocení, byť jde oslabé 4*. Kapitolu samu pro sebe tvoří speciální efekty, rozbouřené moře je opravdu úchvatné a divák je před plátnem (před obrazovkou) náležitě bičován větrem a promočen:-). Slušné drama, nic víc, nic míň. 70%(23.3.2009)