Dokonalá bouře

The Perfect Storm

Dokonalá búrka

Dobrodružný / Drama / Akční / Thriller

USA, 2000, 129 min

S životadárným živlem planety Země si Wolfgang Petersen už pohrál v Das Boot. Co je horší, být 200 metrů pod vodní hladinou nebo plout po ní? Ŕemeslně nabušený řemeslník Petersen vám poví jenom jedno: "nevyberete si". Násilné srovnávání Petersena s Rollandem Emmerichem není na místě, protože Emmerich své filmy nikdy nebere vážně a staví je pouze na okázalé formě, což rozhodně není Petersenův případ, který projevuje neskonalou snahu o vdechnutí života pro své postavy. Scénář je však příliš ušlápnutý na to, aby z něj šlo vytřískat něco co v něm není. A to je nepředvídatelnost děje. Příběh lze odvyprávět během pěti minut beze zkratky a nebo si lze přečíst knížku Sebastiana Jungera. Přesto mě konec, který se vymyká pravidlům, okázalý hudební doprovod Jamese Hornera a velkolepost vizuální a hlavně zvuková (bez pořádné aparatury ten film ztratí půl působivosti), přinutili nejít s hodnocením níž je plný počet.(10.6.2005)

Tak dokonalá tedy rozhodně ne. Ale stejně hodně dobrá žánrová jednohubka, která zasytí na delší dobu. 80% Zajímavé komentáře: Tyler, Fr(22.12.2005)

Až příliš dokonalá bouře. Tak dokonalá, že smetla i klona Džordže spolu s marky Markem a jejich kocábkou náramnou. Based on true story? ale tak určitě, až na to, že těžko to může někdo převyprávět, když to nikdo z nich nepřežil (ups sorry za BROJLER) Nad vodou to drží tradičně spolehlivá Petersenova režie díky ní a pár jakž takž dramatickým situacím (i když mi postavy byli vesměs u prdele) to udrží aspoň v průměru. Jinak film tak tmavej, že v hodně scénách je píču vidět. Nemluvě o tom, že první půlka je celkem nuda. Za mě 55%(18.7.2016)

Soundtrack James Horner: 1. Coming Home From The Sea (Instrumental) ,2. The Fog's Just Lifting... (Instrumental) ,3. Let's Go Boys (Instrumental) ,4. To The Flemish Cap (Instrumental) ,5. The Decision To Turn Around (Instrumental) ,6. Small Victories (Instrumental) ,7. Coast Guard Rescue (Instrumental) ,8. Rogue Wave (Instrumental) ,9. There's No Goodbye...Only Love (Instrumental) ,10. Yours Forever (Voice)(9.5.2011)

“Dokonalá bouře” je film, který mě dostal. A nejde jen o brilantní a velice působivou vizuální stránku, kdy se živly zblázní a vypukne vodní peklo. Dostala mě především jiná věc – to, jak se Wolfgangu Petersenovi za pomocí staré lodi a několika rybářů podařilo vyobrazit moře a tvrdý život na něm. Vše, o čem je tento film a v čem je život na moři tak krásný, je obsaženo v nádherném monologu kapitána "Andrey Gail" Billyho Tynea. Pamatuju si ho nějak takhle - ”Zvedá se mlha. Namíříš si to Jižním kanálem, mineš Rocky Neck a Ten Pound Island, kam jsem jako kluk chodil bruslit. Zahoukáš na sirénu a pošleš vlnu klukovi u majáku. Do tváře ti zasvítí slunce a najednou se ukážou ptáci. Zamíříš na sever na plný výkon. Chlapi mají práci, ty je vedeš. A víš co? Jsi kapitán na lodi! Nic na světě nemůže být lepší.” Dlouho po skončení filmu cítím sůl a chladný vítr na tváři... P.S. : V lednu 2001 se tým z pořadu "Lovci vraků", který má na svém kontě řadu úspěchů, pokusil najít vrak lodi "Andrea Gail". Přes veškeré snažení bylo jeho pátrání marné...A tak místo jejího posledního odpočinku zůstává tajemstvím, které si krásné ale nelítostné moře už asi navždy nechá pro sebe.(8.2.2006)