Carnivale

• USA Carnivàle
Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, (2003–2005), 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss (více)

Série(2) / Epizody(24)

Strhující drama odehrávající se ve 30. letech v poušti Velkých rovin.  1934. Pouštní kraj Velkých rovin v Oklahomě. Tohle je poslední velký magický věk. V čase obrovských písečných bouří, děsivého sucha, záplav a epidemií – znamení božího hněvu a předpovědí Apokalypsy – začíná konečné účtování mezi dobrem a zlem. Bitva se odehrává v samém srdci říše zvaná Amerika. A až skončí, lidstvo navždy pochopí, proč se stal zázrak. Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu, hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti. Mezitím je metodista Justin Crowe, pastor v kalifornském městečku Mitern, sužován apokalyptickými sny a vizemi. On sám také vládne dlouho potlačovanými mimořádnými schopnostmi. Ben a bratr Justin, oba vytrženi ze svých životů, zjišťují, že svět, který znali, je znovu uvržen do pradávného konfliktu mezi Světlem a Temnotou a oni jsou v této bitvě hlavními hráči. V hlavních rolích hrají: Nick Stahl (V ložnici, Terminátor 3), Clancy Brown (Vykoupení z věznice Sahwshank), Michael J. Anderson (Twin Peaks), Adrienne Barbeau (Útěk z New Yorku), Patrick Bauchau (Cela) a další. (oficiální text distributora)

Wormboy

Je to krasne natocene, ma to dobru atmosferu aj napad, avsak je to tak neuveritelne roztahane a nudne, ze som s obzutymi nechtami vydrzal len prvych 9 casti...proste stacilo, viac nemusim, aj ked uznavam, ze pre niekoho to moze byt modla. Mna to proste nedostalo. ()

Pajky3

HBO dělá bezesporu zajímavé seriály, které dokážou zaujmout jejich publikum, a jsou velebené a oslavované, ať už jde o Bratrstvo, The Wire nebo v poslední době Game of Thrones. Takže není překvapení, že i Carnivale má takovou reputaci jakou má. Celý seriál provází poměrně zvláštní atmosféra, nejen kvůli špinavým kolotočářům nebo trochu podivnému knězovi. Takže mě to svým způsobem navnadilo k dalšímu sledování, i když je to jeden z mála seriálů, u kterého nemůžu sledovat víc dílů najednou, protože jsou opravdu hutné a těžké na zpracování. Po první sérii vím jen to, že musím vidět druhou, abych se dočkal alespoň několika odpovědí. Neboť první série mi přinesla jen nekončící vlnu otázek a to jak v příběhu Bena Hawkinse, tak i v příběhu fanatického kněze Justina Crowea. Taky jsem rád za obsazení Cleyi DuVall (Fakulta) a Carly Gallo (Bones). *** Druhá série přeci jen některé odpovědi poodkryla a hlavně přinesla závěrečný souboj, ke kterému se schylovalo od začátku. Náročnost a hutnost zpracování pro mě nepolevuje a opravdu mi trvalo než jsem to dokoukal. Přes všechny klady, které o seriálu kolují je pro mě spíše průměrem. Atmosféra je sice zajímavá, ale do noty se mi to úplně netrefilo. Konec mě trošku zklamal, čekal jsem od něj víc.. I když byl dostatečně uzavřen, přišlo okénko pro potenciální třetí sérii. ()

zorro

1. Sezóna 85% 2. Sezóna 100% Nejlepší seriál od HBO a jeden z nejlepších seriálů co sem kdy viděl. Naprosto úchvatný příběh boje dobra proti zlu se skvěle hrajícími herci. ()

DarkDemon

Jedním slovem ... vynikající. V záplavě navzájem se nějak kopírujících seriálů se jedná o velmi originální dílo. Mystika, magie, bizarní postavy a jejich příběhy v ponurém nehostinném světě ... zajímavé prostředí, skvělé herecké výkony a báječná atmosféra. To vše ve spojení s výbornou režií, kamerou a gradujícím dějem si mě doslova podmanilo. I podle skvělého hodnocení na IMDb jsem sotva mohl tušit, že mi 6 (možná i více) dílů za den přijde málo a nebudu moci pořádně dospat jen abych si už pustil další :) Pokud máte rádi mysteriózní drámo musíte to vidět. Jistě i Vás potěší, že Dobro a Zlo tu není pojímáno tak jednoznačně jako jinde. Ačkoli bojovníci za danou stranu konfliktu jsou předem určeni - oba vykonají mnoho skutků které by příslušely spíše tomu druhému. Škoda předčasného konce potenciál by tu byl ještě alespoň na jednu sérii. ()

gambit

Bravo! Smekám před HBO, nevzpomenu si na jediný jejich projekt, který by nedopadl minimálně nadprůměrně... Tenhle seriál jsem celý dokoukal až teď, dříve jako menší jsem se u něj příliš bál. Přesto ve mě atmosféra prostředí těch mnoho let přetrvala aniž bych viděl byť jen jeden díl v kuse. To už samo o sobě něco znamená :) A nakonec jsem i rád, že jsem se do něj pustil až teď, příběh je pomerně komplexní a člověk musí často přemýšlet, hledat mezi řádky.. No každopádně už jen za tu výpravu/kameru/kostýmy by to bylo minimálně za 4*, já bych objektivně hodnotil 4 a půl, a to především kvůli rozvleklejší první sezóně. Domnívám se, že se dala zkrátit klidně o 4 epizody a tempu by to jedině prospělo. A celkově stejně hodnotím pěti hvězdičkami, protože v druhé sérii už bych chybu hledal jen hodně těžko, seriál má myšlenku, začátek a konec (ač otevřený, přesto mám pocit kompaktnosti). A ještě k tomu finále první série za doprovodu mého uplně nejmilovanějšího soundtracku vůbec od Zimmera? Není co řešit :) ()

alchac

Výtečný seriál, který bych si býval hned po zhlédnutí lupnul do toptenky. Vnímavější z případných čtenářů nicméně již díky užitému podmiňovacímu způsobu tuší podminování nějakým tím "ale." Inu, je tomu vskutku tak. Ona svinská vodíkovka jest bohužel neřádsky zakopaná až v posledních cca 5ti minutách posledního dílu seriálu (resp. přesněji řečeno posledního dílu druhé řady, aby náhodou můj komentář neztratil na aktuálnosti v případě, že by někdy někoho napadlo tento brutálně zmrzačený skvost exhumovat), což mě tedy přiznám se konsternovalo, až téměř epicky nasralo. Dokonce si troufám říct, že jde o to nejodpornější finální zabití dojmu z celého serajlu, se kterým jsem se kdy setkal a doufám, že vejde jako odstrašující příklad do učebnic pro studenty proktologie. Dále mírně brojleruji, takže kdo se chce dočkat stejně překvapivého znechucení jako já, nechť nyní vyzvrátí svého zraka někam jinam. V pranýřované poslední epizodě nepřekvapivě dojde ke konfrontaci záporného a kladného hrdiny, ke které série směřovala od svého prvopočátku. Na tom by samozřejmě nebylo nic výjimečného, kdyby ovšem po oné konfrontaci autoři její výsledek v podstatě naprosto neznegovali, čímž de fuckto vrátili děj do časového bodu nula. A ani to by ještě nebyl sám o sobě ten největší průser, kdyby ona konfrontace nebyla celou dobu prezentována jako generační vyvrcholení boje Dobra se Zlem, které tam věštil ze své aktuální porce halušek pomalu každý, kdo měl do prdele díru. Takto, i kdyby autoři nakrásně počítali s další sérií, totiž z předchozího úplně všeho udělali totální snůšku blábolů a planého exhibicionismu. No tleskám o sebe pytlíky na zvracení. Rada na závěr - poslední díl dokoukejte cca do poloviny, pak to vypněte a konec si následně raději domyslete sami. I přes tento hanopis (a silně černoprdelnický odér) totiž dle mě jde o silně nadprůměrnou seriálovou záležitost (proto také hodnotím čtyřhvězdou), kdyby ovšem - viz výše. ()

Cedr

Jeden z nejlepších seriálů a to nejen za poslední dobu, ale vůbec. Po stránce atmosféry a stylizace přímo ten nejlepší. Postapokalyptická (lépe řečeno pre-apokalyptická) atmosféra jakoby vypadla z oka legendární hry Fallout lehce střihnuté neméně kvalitním Arcanem. Špinavá atmosféra pouštních oblastí Spojených států ze třicátých let minulého století si sama o sobě zaslouží pět hvězdiček. Syrový příběh plný napětí a tajuplna a netypické postavy opravdu zajímavých cirkusáků jsou už jen jakoby bonus. I přesto, že seriál je po druhé sezóně přerušen dost neuzavřeným koncem a je nad Slunce jasné, že vás absence dalších dílů dožene k šílenství... Carnivale i tak za to stojí. ()

Sonnik

Into each generation is born a creature of light and a creature of darkness. Seriál ala David Lynch. Plný "freaků" (nejradší mám Samsona) a opravdu psycho pasáží, který má opravdu stylového záporáka. Dvě dějové linky, které se k sobě nebezpečně blíží po čas cesty Cirkusu po amerických pouštích, který k sobě jen tak náhodou přibere Bena Hawkinse. Ten není jen tak obyčejný klučina ve stylových laclačích. Mezi tím v Kalifornii rozjíždí démonický kněz bratr Justin Crowe svůj kult osobnosti. Tito dva se MUSÍ utkat, jak jsem někde četl, v epické bitvě mezi DOBREM a ZLEM. "Let´s shake some dust" S01- S02 - 100% ()

GrooveJump

FREAKS seriál, u něhož Vám může vadit přílišné zaujetí nad sakrárním a psychologickým studiem záporné hlavní postavy. Já vlastně mám rád tyhle seriály, kde dojdou prachy od producentu a skončej tam, kde mají. Nesdílím názor, že seriál skončil špatně či předčasně, myslím si pravý opak, i když je pravdou, že jsem očekával, že kněz bude v závěru vyvádět trochu víc :). Každopádně seriál hltáte díl po dílu a máte tak možnost vychutnat si rauš z d vacetičtyřnásobné návykové legální drogy, kde všech 24 dávek, nejsou žádný projímadlo.Atmosféru neukrojíte ani řeznickym nožem. ()

Belbo

Slepenec všeho možného, který jsem pro lásku k mému volnému času odmítl po třech čtvrtinách dokoukat. Zajímavé téma, pěkné znělka a totální shroucení dramaturgického konceptu: čas příběhu pofidérní, doba a lokace nevyužity, přičemž tvoří pouze špinavou kulisu, o vlastní krizi zavadíme pohledem na bezdomovce nebo chudáky, většina postav na prd, tempo, které není pomalé, ale nudné (vlastně není co točit), kněz, který prozře a stane se zlem, mystika? fakt? no prostě sračka jak hrom. Nechápu proč jsem měl potřeb začít s druhou serií. Byla stejně impotentní jako ta první navíc opepřené kapkou sexu a to mají králičkové rédi. ()

Sfinkter

Dobová freakshow se zajímavými typy a uvěřitelnými vztahy spěje k vyvrcholení boje mezi dobrem a zlem. Finále bylo z mého pohledu slabší než jsem očekával. ()

kurcatovium

Naprosto výborná věc, tenhle karneval... Edit: Po dokončení první série a v půlce druhé musím snížit hodnocení a upravit tenhle komentář. Není to až tak skvělé, ale pořád dobré. ()

Raven0

Tak tomu říkám pořádné psycho. Já tyhle mystický cesty hlubinami lidské mysli prostě miluju. Správně trhlé a divné postavy, hutná atmosféra 30.tých let, komplikovaný, ale zábavný mysteriózní příběh... Přirovnání k Twin Peaks je docela na místě, i když každý z těchto seriálů je docela jiný... Ale ruku na srdíčko, Twin Peaks je halt o třídu lepší... ()

PetrVabruscak

V roce 1934 se narodil můj nejoblíbenější dědeček, který mi rád vyprávěl o dobových historkách. V těch dobách ne náhodou naloží prokletého kluka na svou palubu cirkus CARNIVALE (né Humberto) a vyrazí na jednu netradiční trasu, kterou určilo vedení, které snad nikdo nikdy neviděl. Kromě tehdejších ideálů krásy (ženy plnějších tvarů?) se dočkáme komplikovaných mezilidských vztahů, intrik, smrti, pořádnou špetkou nadpřitozených sil a pošahaného kněze, kterého bych nechtěl naštvat. Paradoxem je, že největším člověkem je ten nejmenší (fanouškové Twin Peaks určitě vědí), který zvládá celý cirkus organizovat. Země se točí a minulost opakuje? Je dar prokletí? Mince má dvě strany! ()

Pavlínka9

Dala jsem tomuto seriálu šanci již v roce 2007 - zklamal mě a dál než za první díl jsem se nedostala...Tento rok jsem se do toho dala znovu a musím říct, že jsem pokročila :D :D Mám za sebou druhý díl :D :D Ale vůbec mě to nebaví, nechytlo mě to a vůbec mě to nezajímá...Tudíž aktuálně bez hodnocení a dám tomu za pár let znovu šanci :D ()

Mishqo

Prvá séria dopozeraná a HBO zase raz nesklamalo. Jediné čo mi vadí je malý počet sympatických postáv, a o netalentovanom a odpudivom úbožiakovi v hlavnej role ani nehovorím. Ale inak super. Chýbal mi seriál z takéhoto "freakshow" prostredia. ()

smolicek04

dosť desivé, z čoho vám beha mráz po chrbte, ale nieje to len z toho je to predovšetkým aj preto že atmosféra a skutočne dobrý dej tomu dodáva aspoň pre mňa 5* Herecké výkony sú priam bombastické. ()

ghatos

Viděl jsem první sérii a jsem poměrně spokojený. Někdy to bylo trošku slabší, naštěstí se časem vždy vynořil nějaký zajímavý moment. Mysteriózní atmosféra je řemeslně velmi dobře zvládnutá. Postava kněze je nejlepší. I přes jednoznačně kladné hodnocení je to malinko za očekáváním. Více děsu a bylo by to dokonalé. 73%. ()

Kalidor_

Vskutku povedený seriál. Originální, velice zdařilá atmosféra, napínavé, tajuplné, dobře ztvárněné špinavé pustiny amerického západu v době hospodářské krize. V druhé sérii potěšilo více hororovější pojetí. Fakt jsem si to užil. Jen velká škoda nezrealizované třetí série. ()

TroiMae

Exceletní seriál, kterého je věčná škoda. Na rozdíl od většiny „instantních“ seriálů, nastavovaných a ubíraných podle potřeb, měl tento promyšlenou zápletku, mytologii, historii postav… na šest ucelených řad. (Tomu se nevyrovná ani Twin Peaks!, kterému byla přidána další řada, celovečerní film… a jeho mystičnost působila spíše samoúčelně, než že by se měla setkat v jednom bodě ve vrcholu seriálu). Vizuální stránka je fenomenální. Ale netrpěliví diváci začali žádat seriál, jako když vyndáte jídlo z mikrovlnky k televizi, a seriál byl po druhé řadě nejen zrušen, ale HBO nepochopitelně odmítla vydat práva na jeho jakékoli oživení. Někdejší stávce scénáristů se nedivím. A tak dnes hltáme vršení záhad v seriálu Ztraceni a 4400 a Hrdinové, kdy nevíte, na který z nich se vlastně zrovna díváte, protože zápletky se nestoudně prolínají jako parazitická dvojčata. Autorova do puntíku promyšlená mytologie seriálu tak zůstává aspoň na papíře. ()