Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

Saesulkun odpad!

Scénář šustil papírem, postavy nevěrohodné, konec jak z laciného porna. Sledovat dvě hodiny zrůdy (nikoliv ve fyzickém smyslu) nepovažuji za nejinteligentnější způsob trávení večera, ale stalo se... ()

Sharleen

Možno najlepší film o tom, kam až môže zájsť posadnutosť láskou a partnerom. Všetci štyria ústrední herci vo svojich postavách absolútne skvelí, v príbehu, ktorý vás napriek svojej dĺžke drží v neustálom napätí. Obidva manželské páry sa ocitntú na výletnej lodi, kde sa mladý Hugh Grant (Nigel), čoby naivný manžel Kristin Scott Thomas (Fiona), zahrá na rytiera a dvorí Emmanuelle Seigner (Mimi), aby ju zachránil od smrteľnej nudy, ktorú zdanlivo prežíva so svojím manželom Oscarom v podaní Petra Coyota. Veľkou motiváciou je mu pritom samotná nuda a stereotyp v jeho vlastnom manželstve. Ako je to v skutočnosti v manželstve s objektom jeho túžby, sa dozvedáme spolu s ním v rozhovoroch s Oscarom, ktorý od začiatku vie, o čo tu kráča a s Nigelom sa zahráva ako mačka s myšou. Kristin Scott Thomas, ktorá počas vačšej časti filmu hrá iba druhé husle, sa v závere premení z nevýraznej puťky na očarujúcu a smelú dámu. Tu nás prekvapí tenečnou scénou s Mimi za doprovodu úžasnej skladby Slave to love (ktorú budem mať už navždy spojenú práve s touto scénou) a tým dodá príbehu prekvapivú pointu. V tomto bode, keď už si divák myslí, že zažil vrchol príbehu, však prichádza ten skutočný vrchol, ktorý dovolím si tvrdiť, nečakal vôbec nikto. Máloktorý film vo mne zanechal rozporuplné pocity tak nadlho. Napriek filmovej dokonalosti tohto snímku, mi trvalo dlho, kým som bola schopná pozrieť si ho znovu. Oscar: Asi sem se v tobě spletl, Nigle. Měl jsem vsadit na tvou ženu! ()

gicous

Vztahová autodestrukce zapnuta: Do konečného zničení zbývá 138 minut. Prosím, zmáčkněte tlačítko a spustíte odpočet........Pokud se rozhodnete zasednout s tímto Polanskiho filmem, čeká vás nevšední zážitek. Na poli erotického, vášnívého, znepokojívého, psychologického, vztahového, sadomasochistického není moc filmů, které by se Hořkému měsíci vyrovnaly. 9/10 (Zůstávám o jedno políčko zpět. Jsem zajedno s Mat.ildou, že přeměna z ženy vamp v domácí buchtu je mírně nevěrohodná a rušivá.) ()

bohhous22

Tak tady mne všude jinde přesladkej Hugh Grant fakt važně totálně úplně naprosto celkově šíleně odzbrojil.Tímto skromným komentářem posílám vřelý dík Berzerkerovi za doporučení tohoto sugestivního a poučného díla. ()

kubilov

Původně jsem si říkal, že romantický drama thriller s erotickým podtextem, jaké byly mimochodem v 90. letech velice populární, s Hugh Grantem a Kristin Scott Thomas úplně vidět nechci, ale jméno režiséra a zdejší vynikající hodnocení mě k tomu přeci jen přesvědčilo, což je dobře. Nakonec jsou totiž zrovna tito dva herci naštěstí pouze v rolích vedlejších a hlavní part tak dostala zas jednou éterická Polanského partnerka Emmanuelle Seigner a velice příjemně překvapující Peter Coyote, kteří spolu stvořili vynikající studii jednoho nevšedního perverzního páru. Počáteční seznámení mezi Oscarem a Mimi jakoby vypadlo ze zlaté doby romantické Paříže 20. let, kdy zde mimo jiné sídlila Gertruda Stein a její kolektiv geniálních umělců ze všech možných oborů. ()

soviczka

Brutální psychologická studie na téma, jak vás naprosto nesnesitelně nezvladatelná, nekontrolovatelná, osudová, (nejen) fyzická přitažlivost přivede na práh šílenství. A když s vámi skončí, zůstane z vás psychický i fyzický mrzák, který se ráno nepoznává v zrcadle, protože je uvnitř spálený na popel. Povinné must-see pro všechny, kteří by snad někdy měli nutkání, začít přemýšlet něčím jiným než mozkem a takové přitažlivosti se poddat. ()

subic

50% za obsazení a hudbu. Polanski mě zase nepřesvědčil, ostatně jako vždy. I když film je to celkem netradiční. ()

me_george

První polovina trochu nudila, druhá lepší. 3.5* Za mě možná trochu přehnanější na to, abych to dokázal "prokouknout". ()

Ukrizku

Intenzita a rozpor vztahové perspektivy činí z vášně stereotyp. Mimi dělá vše pro lásku, Oscar dělá vše pro sebe - od začátku do konce. Obsahově silnější nežli herecky. Mimi tančí jako zasažená proudem, Nigel je zahraný jako při čtené zkoušce v ochotnickém divadle, přitom Hugh Grant je můj oblíbený. ()

maoc

V noci po shlédnutí jsem se probudil s prozřením a pochopením důvodu, proč Oscar a Mimi dělají to, co dělají. Zdálo by se tedy, že mne film uhranul, ale musím s lítostí říct, že ani ne. Vnímám jeho kvality, ale více než tři křížky na jeho krku a má rozsáhlá divácká zkušenost hodně obrousilo z jeho hran. Třeba Emmanuelle Seigner lze dnes jen těžko považovat za sexsymbol a femme fatale. Nebo se mi prostě jen nelíbí, nevím. Ale jsem rád, že jsem pochopil smysl a nelituji, že jsem se díval. Je to skvěle zahrané a nasnímané, byť pro mne poněkud zbytečné a prázdné. ()

Johny_MH

Polanski znovu v celé kráse. Psycholgie vášně. Jen by mne zajímalo, jestli náhodou nekopíroval od Almodovara z jeho Na dně vášně. Ale je dost možné že to bylo naopak. ()

akcul

Kam až můžeme zajít v lásce? Polanského výtvor s intenzivním erotickým nábojem a vůbec otevřeným přístupem k sexualitě, jejíž praktiky asi nepatří k nejčastějším, avšak působí přirozeně. Lidské vztahy jsou nevyzpytatelné. Pravda, ze stavby příběhu cítíme onen literární základ, avšak film Vás neunudí ani na moment. Pánové jsou zdatně nepříjemní, dámy neodolatené: Emmanuelle Seinger je nebeská a závěrečný finish Kristin Scott Thomas excelentní (takhle bychom měly, dámy, trestat pány v pokušení:-)) Takřka pět hvězdiček za velmi osobitý náhled na svět ženy a muže. Zpytujme svědomí a užijme si to dosyta. PS: Velmi příjemný soundtrack: Vangelis a dobové hity. ()

honzic

Odvážný film s odvážným tématem sexu a erotiky, určitě koukatelný a značně psychologicky laděný, stojí za zamyšlení. Závěr je poněkud překvapivý. Hodnocení: 75 % ()

Stuffa

Polanski.. někdo jeho filmy považuje až za úchylné, nicméně Hořký měsíc jsem si zařadila mezi své oblíbené.. Vášnivý a strhující příběh lásky, vášně, perverznosti a všeho co vztah dvou lidí nabízí mě docela bere! Proč si ho neužít naplno! Na druhé straně mladý pár konzervativních Angličanů, kteří si myslí, že žijí a přitom poznali jen málo z toho co jim může život nabídnout! Příběhy se prolínají a procitnutí na konec... ()

megajalec

Z jednej strany drsný film, ale pritom tak ohromne ľudský. Každý si z neho zoberie to svoje. Jeden z najlepších v žánri erotická dráma, najmä vďaka úžasnej Seigner. Škoda pokazeného záveru, ako keby scenáristovi došli nápady. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)