Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

frbulka

Dost náročný film s neuvěřitelnou sílou a nábojem. Ale nejedná se o prvoplánově erotický snímek, spíše o hlubokou psychologickou sondu do vztahu dvou lidí, je to film o závislosti na druhém člověku, o odmítání, o oddanosti, o působení bolesti a o ponížení. Kam až je schopen člověk daleko zajít, jak se intenzivní láska může proměnit v intenzivní nenávist. Emmanuelle Seigner byla opravdu velice ženská, zato Hugh Grant mi přišel trochu směšný a jeho postava lehce nadbytečná. Závěr byl trochu zvláštní, ale celkově mi snímek přišel velmi silný. ()

Biopler

Brilantná štúdia vzťahov a vlastne toho akí k sebe dokážeme byť ako ľudia. Základný kameň tohto skvelého filmu je položený v scenári, ktorý je v detailných opisoch rozprávača príbehu brutálne lyrický, vypointovaný a zároveň je aj srandovne trpký, tým myslím situácie keď si Oscar uťahuje z Nigela a popr. i z jeho manželstva. Výstavný nápad je umiestnenie protagonistov na more, do malých priestorov kajút, v ktorých je rozprávaný nevšedný príbeh. Rozprávač Oscar je životná rola Coyotea, ktorého Polanski neviem odkiaľ vyhrabal, ale je to pánko, ktorý si berie celý film pre seba a hrá celým telom. A tak ako je Nigel posadnutý jeho rozprávaním, tak i divák. Nezvyklý príbeh tak na vlnách mora pekne odsýpa a rozprávania neraz končia červenajúcim sa Nigelom, ktorého skvele stvárnil Grant. Jeho britská uhladenosť sa vyslovene núkala ako protipól k rozprávačovi a bavilo ma sledovať i jeho brzdenie či premáhanie sa v počúvaní. Skrátka ma opäť raz dostal, tentokrát v malej role. Ženský prvok mocne reprezentuje femme fatale Seigner, ktorá nám univerzálne ukazuje aká vie byť žena, akú pestru paletu vlastností a krásy z nej možno vydolovať. Schválne nepíšem nájsť, lebo to čo predviedla je, samozrejme, ruka v ruke s jej postavou a príbehom, ktorý jej to dovolil. Podala proste majstrovský výkon. Ozajstný chameleón, ktorý v divákovi hlavne v prvých dvoch tretinách silne prebúdza emócie a myslím, že mnoho žien i slzu uroní. Do mozaiky skvele zapadá horkotrpká ústredná melódia Vangelisa a celkovo jeho minimalistický soundtrack je len potvrdením jeho génia. Nesklamú ani osvedčené eighties zo záverečnej disco. ()

tranquill

"Šel jsem z jedné postele do druhé, klátil všechno na potkání..." Tohle provokativní zpracování poněkud bizarního vztahu(ů) nebylo úplně mým šálkem kávy. ()

Rudyamon

Neuvěřitelný film, plný napětí a očekávání, kam se dostane Oscar ve svém vyprávění a kam nakonec dojdou osudy všech zúčastněných. Film plný extrémů - zhruba do poloviny vidíme spalující žár rodícího se vztahu, čím dál víc nabírajícího na síle, který ovšem nakonec vyčerpá všechno, co by si ještě Oscar a Mimi mohli dát a tak, když jsou už na vrcholu svého vztahu, zbývá jim jenom jediná cesta, která vztah nakonec pohřbí v neuvěřitelné nenávisti. Tento film ve mně zanechal obrovský dojem. Pokud i další Polanského filmy jsou tak úžasné, pak je to, podle mého, jeden z nejlepších režisérů světa. Má poklona jemu a Vangelisovi za skvělou hudbu. ()

spofford

Velice kontroverzní snímek. Ne každý ho dokáže přijmout. Na mne působil odzbrojujícím dojmem, po tomto filmu jsem dlouho nebyla schopna slova. Sexualita je v některých pasážích popsána velice přirozeně, přitom jde až o perverzní vztah. To, jak se jednotlivé postavy vyvíjí a vystupují v příběhu je podtrženo režisérským uměním Polanského....prostě nádhera. ()

elshish

Uf!! Tenhle film mi dal teda zabrat... ale zase na druhou stranu chápu, že je to záměr..nečekaně pak dostane jinou dimenzionální stránku věci.. a to mě dostalo nejvíc.. ()

Bobšule

Instinkt průserářky mne nezklamal. Ačkoli u detektivek nemám nikdy až do poslední chvíle tušení, kdo co udělal, v tomto případě jsem nejen tušila, že bude hůř a hůř a ještě hůř, ale celkem bez potíží se mi dařilo předpovědět, jakými fázemi a krajnostmi projde vztah Oskara s Mimi a samozřejmě, jak se bude následně vyvíjet i vztah Nigela s Fionou. A to mě poněkud nepříjemně děsí. Přesněji, poznání, že člověk tuší, jak takové věci vznikají, fungují a končí, nás usvědčuje z toho, že bychom - za určitých okolností - byli patrně schopni téhož, nebo alespoň něčeho velice podobného. A to se maloměšťákovi v nás ani trochu nelíbí, zuřivě (leč zbytečně) se snaží něco takového popřít. A protože ten maloměšťák ve mě je zrovna takový, dávám jenom čtyři hvězdy. ()

Primavera

Dráma nabitá erotikou, ktorá vlezie pod kožu. Od lásky je veľmi blízko k nenávisti - staré klišé, ktoré tu dostalo nové príťažlivé spracovanie. Kto nenávidel, tak nemiloval. Kto mal zábrany, tak sa nemiloval. ()

teyra

"V každém vztahu, jakoliv harmonickém, se skrývá tragédie i fraška". Existují určitě filmy s vzrušivějším neortodoxně erotickým obsahem, i hlubší studie sexuálního vábení a krize manželské věrnosti (především Eyes Wide Shut), přesto film překvapuje naléhavostí, s níž sděluje tvrdé – a opravdu notně zahořklé - životní pravdy o kruté logice milostné vášně. ()

Jackie_Brown

Pohled na vývoj jednoho partnerského vztahu. Vlastně dvou.Ten jeden, typicky „britský“, až nudně bezproblémový, konfrontovaný s tím druhým, který je směsí nejrůznějších vášní zbůsobující v jednu chvílí lásku, totální oddanost až posedlost. Ta však soupeří s následnou nenávistí, odporem a pohrdáním. V závěru se nabízí otázka, jestli stojí za to prožít si ve vztahu „vše“ anebo zůstat v jeho nudné, leč bezpečné rovině. Polanski měl jistě dobré důvody obsadit do poměrně kontroverzní role svoji krásnou mladou manželku.:) ()

LukyLago

Krása,láska,lítost,nenávist a mnoho dalších pocitů které se ve mě střídali. Asi si tam každý musí najít něco ze sebe a pak ten film prožijete mnohem víc intenzivně. Zbytečně násilný konec ač nečekaný nemění nic na tom že to byl skvělý film. ()

lakart

Láska má mnoho podob. Polanski se vydává na palubu výletní lodi, aby rozebral milostný život jedné dvojice, která zažila neutuchající vzájemnou sexuální touhu, jež se postupně proměnila v neutuchající vzájemnou nenávist. Úžasné herecké výkony, skvělý scénář, ale samotný příběh a hlavně závěr, kdy jsem očekával nějaký šokující zvrat, mě trochu zklamaly. Rozhodně stojí film za to. Nad některými scénami jsem doslova kroutil hlavou. 85% ()

John80

Perfektný snímok odohrávajúci sa vo Francúzsku a následne na lodi, film pojednáva o živote z reálneho života Mierne psycho za mňa 5* ()

dustur

Filmy s Romanom Polanskim som doteraz veľkou obkľukou obchádzal - zo zopár výnimkami akými sú skvosti ( Pianista, Muž v tieni alebo Deviata brána ), a musím povedať že som spravil chybu, a tým pádom je to čas napraviť. Tak som si pustil Horký mesiac , od ktorého som nemal veľké očakávania, ale chválabohu som dal tomuto žánru šancu, a dal som šancu Romanovi Polanskému ( takže sa budem snažiť skuknúť - všetky jeho filmové počiny ), tak ako sa stalo aj v tomto prípade. Vďaka skvelému hereckému obsadeniu ( Hugh Grant, Kristin Scott Thomas, Peter Coyote a v neposlednom rade Emmanuelle Seigner ), som dostal jedno kvalitne jemne ladený erotický thriller, ktorému nič nemôžem vyčítať, a ani stopáž ktorá mi tu nevadila, ale skôr ma nechala krásne rozdychávať pri niektorých scénach ( ako napríklad v kóji na lodi ) ( alebo pri scéne z holiacim nožíkom ) , ktoré sa len tak nevidí. Za mňa zo všetkých strán skvele odvedená práca od réžie až po herecké výkony.  Moje hodnotenie filmu jednoznačne ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

winstonik

Áno, každému, čo jeho jest. Toto však nie je príbeh pre každého - aspoň pre tých nie, čo si nevedia ani len predstaviť, že niekto môže a chce ísť vo vzťahu za hranice možného. ()

Alojs

Natolik sugestivní, až je to neskonale odporné. Dokonalá "reklama" na vztah :) Překvapí i nezvykle vážný Hugh Grant v jedné z hlavních rolí. Znovu se na to nepodívám, ale krutý nebudu a čtyři hvězdy urvu. ()

Tiiso

V první hodince jsem se lekal, že vyprávění bude jen o sexu. Ale pak mě Polanski opět přesvědčil, že jeho snímky mají skoro vždy hloubku a myšlenku. Děj je natolik specifický, že přemýšlím jak by měl vypadat komentář. Lepší než vymýšlet spousty slov je jít a snímek shlédnout. Určitě doporučuji. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)