Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

megajalec

Z jednej strany drsný film, ale pritom tak ohromne ľudský. Každý si z neho zoberie to svoje. Jeden z najlepších v žánri erotická dráma, najmä vďaka úžasnej Seigner. Škoda pokazeného záveru, ako keby scenáristovi došli nápady. ()

CorvusBlek

Polanski dost často balancuje na hranici artu a komerce, vtipu a směšnosti, ale i v tom je jeho originalita. V tomto filmu mě doslova rozcupoval, veškeré pochybnosti spláchnul do hajzlíku a až do hořkého konce nenechal vydechnout! Skvělý a hlavně uvěřitelný výkon Emmanuelle Siegner a Peter Coyote.Bravo! ()

calculus

Láska, chtíč i totální destrukce. Vše neskutečně intenzivní, perfektně vybalancované, působivé, ... a hlavně těžko popsatelné. Tento film musím vidět znovu! ()

deizolator

Drsná psychoterapie na plátně. Láska jako droga a pokus kolik člověk může vydržet... jakoby Polanskému asistoval Mengele. Začnete sledovat film a najednou se propadáte do vlastního nitra a všechno svinstvo se z něj dere na povrch. Sledujete příběh a zároveň si asociujete vlastní prožitky, aniž byste chtěli. Jste do děje nejen vtaženi, ale stáváte se jeho součástí. Film o drogách řekne vždycky víc feťákovi, tady jsme feťáci všichni.. Umění vytvořené v sadistickém vytržení. Bravo! ()

80s Martin

Netřeba k ději cokoliv říkat, vše je velmi dobře vystiženo v Obsahu. Líbilo se mi Oscarovo poutavé vyprávění i Nigelova rozpačitost a ..ze všeho nejvíc samozřejmě Emmanuelle Seigner, kterou jsem byl okouzlen již z (též Polanskiho) Frantic. S Hořkým měsícem už mám jednou pro vždy spojen velmi intenzivní filmový zážitek.. ()

Selous_Scout

Žádná nádhera. Perverzní židovský režisér servíruje eroťák nevybitým velkoměstským intelektuálům. Film pro lidi, co si to dělají sami nad dámským prádlem. ()

Lucbric

Zajímavý vztah dvou lidí, později manželů, kteří si dělají naschvály od začátku až do samotného konce.. ()

saladín.

Ako vzdy u Polanskeho brilantne zrezirovana tentoraz poucena vztahova zalezitost z ktorej plynie niekolko trpkych ponauceni, v najvseobecnejsej rovine ze to nesmie byt postavene len na sexe a prilis nerovne pretoze ak sa pritom jeden nahodou zalaskuje nie je pekne uz nic (z toho co predvadza postava Emmanuelle Seigner by jeden vyliezol z koze). Nezdal sa mi len ten koniec (mienene dvojnasobny uplny koniec, v jednom prepjate a v druhom idylizujuce, dla mojho nazoru by boli idealne nadhladovym zakoncenim ironicke scenky, Coyoteho hlasky a uzasne blby vyraz toho pseudoaristokrata zo Sherwoodu na lodnej New Year Party)._________Nie zle ale do najvyssich piedestalov tomu nieco chyba: snad ta smrtelna vaznost v kombinacii s istou jednostrannostou, nesedel mi casting, trochu papierove i v zmysle vypoziciek millerovskych motivov. ()

gu-staff

Někdy milujete tak moc, až vás to zabije. Kde končí láska začíná nenávist. Toť vše. Trochu silný kafe na středeční večer. ()

ill

Erotikou jiskřící scény jsou natočeny s citem a vášní, dramatické chvíle zahrány s nadhledem a přesvědčivostí. Výborný soundtrack svou převážně pozitivní energií efektně kontrastuje psychologickému dusnu a citové vyprahlosti jednotlivých charakterů. V některých momentech téhle hořké a srdcebolné taškařice jsem nalézal drobné paralely sám se sebou. Smutné. Tři a sedmdesát procent. ()

Callie

Možná kdybych to viděla před lety, tak by to bylo za 100%, ale dneska poněkud vyčpělé drama . Emanuella byla tak moc sexi , až mi to vadilo. Taková super samice. ()

Grim

...dej je síce zaujímavý, ale nemá to štipku duše...je to ako keď Vám monotónny hlas z GPS hovorí, kam máte zabočiť...ešte nikdy som nemal také nutkanie odhadovať čo sa stane...možno to bolo tým, že som sa tak strašne nudil a potreboval som sa niečím zabaviť...teda okrem toho že som vypil celú krabicu mlieka...bolo to celkom predvídaťeľné, pretože dej je tak pomalý, že pred tým než sa niečo stane máte dosť času na to, aby ste zistili čo príde...niekde pred koncom sa zlomila hranica *** hviezdičiek a chcel som dať ****...omámila ma totiž krása Emmanuelle Seigner pri silvestrovskom tanci...ale čo tých posledných 10 sekúnd? To malo byť čo?! ()

ALchemik

To, že tento film dopadne nejspíš tragicky, tuší určitě každý aspoň trochu citlivý divák. Ale co se tam sakra bude dít dvě a čtvrt hodiny? Lehké erotické napětí s spád celého filmu vás najednou vyplivnou v kajutě, kde zazní tři výstřely a vy stojíte jak opaření a možná zklamaní, že už je konec. ()

Michelles

Tenhle film mi nedá spát ani měsíc po vidění. Emmanuelle je NÁDHERNÁ, Peter Coyote úžasně přesvědčivý... Hltala jsem každou scénu s Oscarem a Mimi a těžce rozdýchávala jejich "konec". Každopádně... Postava Hugh Granta mi byla tolik nesympatická a když se k němu přidala ještě jeho žena sucharka, měla jsem chuť film rovnou přetočit na druhý pár. Jakkoliv bylo chování Oscara šokující, člověk ho na jednu stranu chápal, stejně jako Mimi, která ho nepřestala milovat nikdy. ()

veverysiak

Stará slizina Polanski nám dáva vychutnať jeho zobrazenie nesmrteľnej lásky, v pravej podstate je to romantika ako vyšitá, pod jeho zvrhlou taktovkou viac-menej tuctový príbeh košatie do dráždivo-mrazivých polôh a expresívnych detailov, lenže keď odfiltrujeme to hyperbolizujúce pozlátko, zostane dramatická esencia väčšiny vzťahov, akurát Polanski musí šokovať, takže 90%. ()

kolly13

Fascinující, nadčasové, scénáristicky dobře poskládané, eroticky chytlavé. K tomu přidán poutavý děj s chytrou režií. Nadprůměrné hodnocení pro film trvající více než 2 hodiny. Pár poznámek k hercům - Granta nesnáším, tady jej toleruju. Seigner není špatná (svůdný tanec byl perfektní), ale chybí ji divadelní průprava. Thomas je prkenná a nebýt finální scény, tak jen statuje. Peter Coyote osciluje, přesto jeho komentář je dějovým lanem. Lepší herci a dal bych pět hvězd. Výborný komentář: Renton. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)