Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

Prochy38

Režie R. Polanskeho je úžasná. Volba herců moc kvalitní. H. Grant už tehdy moc dobrý, krásná K. S. Thomas a dokonalý herecký výkon v podání P. Coyota. Co se týče E. Seiger, já vážně nevím. Někdy se mi líbí, ale tady mi přišla jako sex-symbol absolutně nechutná a nepřitažlivá.... Film jako takový mi přišel divný. Ano, to se může stát komukoliv z nás. Nechci říct, že mě to nebavilo. Vydržel jsem do konce, protože jsem chtěl vědět, jak to dopadne. Ale zábava to extra nebyla.... Jsem rád, že jsem to viděl, ale nesdílím zdejší nadšení, spíše naopak. ()

bloodcountes

Já vůbec netušila, do čeho jdu, nesmím se tedy teď zlobit, že jsem otrávená jak malajskej šíp - moje hloupost. Romantiku ve většině jejích podob nesnáším, to vím, ale že jsem totálně nevnímavá vůči erotice, to jsem nevěděla... Rozhodně vůči takovýhle vykalkulovaný prvoplánový, mládeži přístupný erotice jsem totálně rezistentní. Nejen to, dokázala mě celkem slušně znechutit. Pro tyhle směšný a trapný lidský pudy a vášně nemám pochopení a tak jsem jenom nevěřícně a znuděně koukala na jakési hemžení lidských červů v pařeništi. Příběh není šokující, ale banální a nudný, závěr, který to měl možná napravit, opravdu hodně trapný. Jedna hvězda pro Hugha a jedna pro Kristin, jediný dvě alespon trochu zajímavý a sympatický postavy. ()

TAMEHEMP

Když jednou takhle cestou tramvají narazíte na osudovou lásku, tak jste pěkně v prdeli. Otázkou pak zůstává, kdo zabil koho, jestli ona jeho, nebo on ji. No asi obojí. ()

angloumene

Hořký měsíc a jeho 20 podob opravdové lásky. Kam až nás zavede naše srdce a co teprve, jestli je zlomené? Polanski přináší opravdu netradiční, ale o to poutavější pohled na na milostný vztah. Jak dalece se člověk může změnit jen proto, aby mohl být s milovanou osobou? Až tak že ztratí sám sebe, svou milovanou ženu? Toto a ještě mnohem víc nám představí tohle netradiční dílko, v kterém se divák může ztotožnit snad jen s nechápajícím Nigelem. Rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Paldiny

Konečne ten pravý odtieň temnoty. Roman rozbieha pôvodnú divadelnú hru zľahka, aby s pribúdajúcimi minútami mohol nekontrolovateľne meniť kurz a lomcovať s nepripraveným divákom. A pretože je poslucháčom on aj mladík v kritickom roku manželstva, dosť možno prehovorí do duše nielen postave vo filme. Príbeh staršieho pána a zvodnej krásky je vo viacerých etapách stelesnením toho čím môže vzťah byť. Poblúznený pár zažíva rozprávku, rozkoš, ale aj to ostatné, pričom posledná fáza zachádza ďalej, než si akákoľvek snímka dovolí zájsť. Po filmovej stránke ide o brilantné dielo, Roman sa opäť vyžíva v práci na minimálnom priestore či už je ním jednoizbový byt, alebo lodná kajuta. Nemalú zásluhu má na výslednej podobe skvelý Vangelis a presvedčiví herci, kde aj sústredený výkon Hugha Granta má svoje miesto. Postava príťažlivej krásky je kapitola sama o sebe, dokáže byť vôbec tou najnedostupenejšou, najzvodnejšou, ale tiež najsivejšou osôbkou a vo všetkých polohách (aj tých hereckých) je maximálne uveriteľná. Uveriteľnosti rovnako pridáva komornosť a jasné posolstvo, ku ktorému sa oplatí s odstupom času (alebo v konkrétnom čase) vrátiť. ()

merit1

Ako dlho vydrží očarenie a pokiaľ sa dá stupňovať ? A aký je rozdiel medzi láskou a túžbou ? Čo je skutočné, a čo iba ohľaduplné ? Odpovede sa menia plynutím filmu a záverečné minúty zanechávajú diváka v tichom, prekvapivom pochopení, ako plytkosť môže byť zahalená v predstieranej slušnosti a hĺbka v ubližujúcej vášni. Dej filmu je sprevádzaný nádhernými Oscarovými monológmi, Miminou zmyselnosťou a trochu ťažkopádnymi Dobsonovcami, ktorý tým ale dokonale plnia úlohu protipólu. ()

Honzeek95

Dokonalost... Pravděpodobně nejlepší film o lásce, jaký jsem kdy viděl. Pohltilo mě to od prvních minut, ale takovou jízdu jsem tedy nečekal. Maximální originalita. "We were just too greedy, baby." ()

Oyer

nádherné zkloubení neskutečného sex-apelu s trpkostí. Žádný jiný film není tak sexy-potentní jako tento. ()

fredisek

Poslechněte si ten příběh až do konce, jako to udělal Hugh Grant, stojí to za to. Děsivé drama o jednom pařížském vztahu, který se zdál být ideálním...jenže nebyl. PS: Nedívejte se na trailer tady na profilu filmu, to není trailer, ale odvyprávění celého příběhu v půl druhé minutě.... ()

feeme

Kontrastní vášeň a chlad. Odevzdanost a odpor. Láska a nenávist. Jen málo režisérů by zvládlo zfilmovat knihu (ať je jakkoliv dobrá a věřím, že bude dobrá, ráda si ji přečtu) takhle strhujícím a gradujícím způsobem, přitom zůstává nepřesažená hranice k umělosti. Navíc musím uznat, že Hugh Grant to zvládl skvěle zahrát; na to, jak mi z něho jinde nabíhá husí kůže, tak tady mě zapadl správně. I po delší odmlce od zhlédnutí musím přiznat, že se mi film vrací do hlavy. ()

Garch

Pět hvězd, tak zasloužených, jak jen je to možné nejvíc. Emmanuelle Seigner a Peter Coyote jsou dokonalí. Vangelisova hudba vyznění dramatu hodně pomáhá. PS viděno na nejnemožnějším místě - Brno - Hokejová hala Rondo - obrovské plátno a všude kolem výpary z právě natřených konstrukcí.......... ()

Nethar

Po předchozích dobrých zkušenostech jsem zkusil dalšího Polanskiho v řadě (dle ČSFD hodnocení). V devadesátých letech to asi bylo ještě lepší, ale i teď má film co říct. Trochu mi to kazilo (to píšu ze srandy, ve skutečnosti mi to kazilo hodně), že hlavní hrdinové mi byli protivní - sexy Emmanuelle (manželka režiséra) na mě spíš působila neustále na hranici mezi "usnu" a "budu zvracet", ale tak to je můj problém, že jo ;-) Takže jo, začalo to někde na dvou hvězdičkách a pak se to postupně vypracovalo výš. Prozatím vám Romane děkujeme, my se vám ozveme ;-) ()

aLPaC

Erotický thriller/drama ze stejného roku jako Základní instinkt. Možná i proto je v jeho stínu. Jedná se ale o vážně dobrý film, který sází na fyzickou krásu a přitažlivost Emmanuelle Seigner (Polanskiho ženy) a zajímavě se vyvíjecí postavu Petera Coyotea. Hugh Grant a Kristin Scott Thomas, což jsou mimochodem dnes mnohem známější herci, jsou zde jen do počtu, ale závěrečné rozuzlení se bez nich neobejde a nemá chybu. ()

Oralfabet

Pořád se ještě trochu vyrovnávám s tím, jak nesympatické mi všechny ty postavy přišly, o to intenzivnější dojem na mě ale udělaly. Chtěl bych film o tom, jak spolu Tom Cruise z Eyes Wide Shut a Hugh Grant z tohohle zajdou po událostech obou filmů na pivo a debatují o svých zkušenostech. 8/10 ()

Renfield

Opojení, přesycení a trest, současně však i hra s dalším párem, o němž film mluví méně, není toho příliš, co říct. Nigel s Fionou si žijí v konzervativní bublině dokonalosti, zřejmě nemají potřebu nic měnit, vše je přece ideální, dokud se Nigel nechytne. Hugh Grant má podobnou roli, jakých v té době dostával více (samozřejmě nikoliv komediální), přesto je jeho Nigel úplně jinde. To prozření je dokonalé, na baru s Mimi z nervozity vystupuje zájem, u prvních sezení s Oscarem ještě více, tady už ani slovní obrana domnělé "slušnosti" nepomůže. Na jedné straně tedy vztah stagnující, na té druhé vyčerpaný, doslova destruktivní. Oscar a Mimi prožívají rychlé vzplanutí, jemuž pařížské exteriéry společně s nádhernou hudbou sluší. Vášeň mezi Peterem Coyotem a Emmanuelle Seigner působí neuvěřitelně přirozeně, každý záběr je jí plný a vrcholí fantastickou scénou tance. Píši o exteriérech, přesto mi kamerou právě dění v Oscarově bytě přišlo nejzajímavější, příjemně nasvícená scéna tance obzvlášť, i když má samozřejmě i jiný a také hlavní klad. Mohla by být kontrastem k trestu, jejímu pozdějšímu opakování, už ve zcela jiném rozpoložení a hlavně tance ve dvou. Ale jsou tu i detaily, jako pití mléka, nejdříve vzrušující, později když už vzplanutí neplatí a naopak se hledají chyby, odpudivé. Roman Polanski natočil jednu z nejlepších vztahových studií, v niž Petere Coyote a Emmanuelle Seigner vytvořili nezapomenutelný pár. Závěrečné prolnutí čtyřech životů nemohlo skončit jinak než... ale nebyly jejich vztahy už delší dobu tragické? 95% ()

Jacek

Škola vztahů, úcty a sebeúcty na ploše 138 minut. Současně výborně literární film. Jen kdyby tu kdosi ve svém komentáři tupeě nevyžvanil celý obsah filmu všetně point(y), bylo by lépe. ()

RomanHyde

Jsem z tohodle Polanského nadšený.Samotný krásně nasnímaný úvod při sledování nevyzpytatelné, na první pohled klidné hladiny moře skrze okénko luxusní lodi v podkresu "líbívé" a uhlazené Vangelisovy hudby tak nějak vystihuje celý snímek. Dává nám nahlédnout krásnou kamerou a precizní réžií do života dvou párů z nichž jeden je usedlý a druhý zvrhlý. Jejich krátká konfrontace má však katastrofální důsledky stejně jako bouře, která dokáže z klidné hladiny moře udělat smrtícího zabíjáka. ()

Emzet

Netradiční pohled na vztahy a ukázka, že čistokrevná láska může být více zničující, než čistokrevná nenávist. Hugh Grant tady díkybohu neopakuje svého Modrookého Svůdníka (ač to mám jinde rád, tady by se to rozhodně neosvědčilo), KS Thomas se snaží, seč může, ale film patří Coyotovi a Seignerové. Perfektní sonda do hlubin "tak trochu jiného vztahu" a na rovinu - hodně depresivní. Doporučuji, ale pouze pokud budete tento snímek brát s nadhledem a/nebo se chcete navždy distancovat od jakéhokoliv vzthahu. :-) ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)