Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

Magoor

Co říci o tomto filmu? Je to Polanského mistrovské dílo, v kterém se spojují všechny jeho atributy do úžasného příběhu, který bere dech! ()

Nightswimmer

Nuz, ako blizko je od absolutnej extazy k peklu. To ukazuje Bitter Moon, ktory zasahuje cele spektrum ludskych emocii a potrieb. Pri hlavnej demonickej dvojici (najma jej zenskej polovici) sa chvilu kazdy moze citit sexualne neuspojeny, symbol plavby lodou a pochmurne pocasie su taktiez velmi funkcne a uloha rozpravaca dava bitterhoneymoonu ten spravny svih a dalsi rozmer. Vo chvili, ked sa film bude zdat predsa len za hranicou, tak si staci povedat veticku, ktoru schytal suchoparny Hugh - "Don´t be so BRITISH!" ()

AshT

Jeden z nejlepších filmů o lidské sexualitě. Temný thriller Frantic pojednává o milostných praktikách jednoho páru a o vypočítavosti ženské povahy. Jedna z prvních výraznějších rolí Kristin Scott Thomas a Hugha Granta. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Milostné/sexuální/zkrachovalé téma zajímavé, ale obsazení od Granta až po údajně sexy Seigner absolutně nesympatické. Ukecaná a pomalá gradace mě uspávala. ()

Hudino

Vééľmi citlivá, mnou mimoriadne zbožňovaná a Polanskeho umu hodná téma, dotiahnutá do dokonalosti. Režisérovo tajomno, vždy prítomné v každom jeho snímku sa tu prezentuje inak, dráždivejšie. Zrejme práve preto som celú dobu, lačný po jeho skúmaní, sedel na stoličke ako (spoiler alert) zviazaný Oskar s páskou cez chrápu a čučal na obrazovku ako Bulhar do mlátičky... Doteraz si spomínam na deň, keď som film videl prvý raz- bol to deň, kedy sa meno Romana Polanskeho písalo do mojej sekcie obľúbených režisérov. ()

Duke90

Určitě bych se velmi nerad nějak přehodnotil, ale zatím jsem neviděl lepší eroticky laděné životní drama, než právě Hořký měsíc od Polanského. Ani nevím, jak to nejlépe zformulovat, ale zde je zkrátka naprosto očividné, že byl film natočen srdcem, které už si zažilo své. To srdce je především protřelé tvrdým životem a zážitky, které zrovna člověku na štěstí nepřidají, ale za to pomohou otevřít oči a vystřízlivět. Hlavně scénář k tomu musel napsat někdo, kdo si v životě prožil pořádnou bolest a ví co skutečně znamená slovo "ztráta". Myslím si, že u Romana to nebyla jen ztráta rodičů ale hlavně brutální ztráta právě milované ženy, která mu ještě k tomu měla přivést na svět nový život. Něco tak otřesného se musí na člověku podepsat naprosto nepředstavitelným způsobem a já nevím proč - ale prostě mám těžké podezření, že právě tyto zážitky dokázaly v Romanovi vzbudit ještě desetkrát většího génia a ten pak stvořil tento skvostný film, kde dokáže diváka spolehlivě navnadit a následně mu krásně vše pěkné zhnusit bez sebemenších servítek. Nevěděl jsem jestli se mám smát, brečet nebo řvát! Tohle se prostě musí vidět!! ()

Bonniesgun

Mladý Hugh Grant jako duševní panic poslouchající „pornopříběhy“ stárnoucího Američana z Paříže. Invalida, který zabil svou amorálností leccos, jen ne svou perverznost. Kráska v teniskách se zálibou v sexu, tanci, mléce a týrání mužů. Skrytě sexy Angličanka Fiona jako myšlenková otrokyně svého přihlouplého muže. Ano, Hořký měsíc je extrémní film. Také je to film o hledání pocitů na místech, kam jste se dosud nedívali, o neskutečné lásce vybičované do absolutního vrcholu ze kterého se nedá jít dolů ani nahoru a o citech takových, jaké skutečně jsou. Nejúchvatnější „romantický“ film jaký jste kdy viděli! Bez nadsázky! ()

Cortesz

Vůbec jsem nečekal tak vyčerpávající fílm, nasáklý láskou, nenávistí, pomstou, lechtivou erotikou a občasným humorem. Ale ano, tento film má od všeho něco. Příběh je naprosto dokonalý a dotažený do poslední minuty a tak i scénář, který je taktkéž dokonalý do posledního slova. Herecké obsazení je zajimavé. Celý film především táhne Peter Coyote, kterej se role zhostil více jak skvěle a rozhodně jde o jeho životní výkon. Dále bych zmínil Emmanuelle Seigner, která je opravdu velmi krásná a tu svoji Mimi zahrála famózně. Hugh Grant ještě zde ne tolik známý a provařený hraje dobře a tak jak se od něj očekává. Dále zmiňuji skvělou hudbu Vangelis, která filmu dodává hodně na atmosféře. Plný počet nedám za až příliš dlouhou unavující stopáž. ()

kaapaa

...jestli musím dát tomuto filmu plný počet, pak kniha má těch hvězd aspoň sedm! Vřele doporučuji. (Svého času se dala stejně jako dvd sehnat i v Levných knihách, god bless that!). ()

lake-lake

bylo toho tady napsáno mnoho; tak se omezím na momenty, které mě vzaly za osrdí nejvíc: moment, kdy Oscar zahlédne plátěnky obsluhující servírky, ale ještě jí nevidí do tváře, Mimi v paruce na Oscarově večírku a opět Mimi, odlétávající sama v letadle na exotickou dovolenou, Fiona coby femme fatale a náhle zdatný soupeř (a partner!) pro Mimi na Silvestrovské party, Fiona potkávající se s indickou holčičkou a jejím tatínkem na palubě lodi ---Polanskiho majstrštyk-- ()

Whiskas

Dialogy jakoby opsané z knihy, zápletka jako z pornofilmu, hudba na seriózní drama taky nevypadá, tak kde je ta kvalita? ()

DaleCoper

Ponurý a smutný film o věcech o kterých by se asi většina lidí styděla mluvit. I když film možná může některé prudernější povahy šokovat je vlastně docela nevinný samotný Brucknerův román je mnohem větší hardcore. ()

Ernie_13

Dobré psycho s dobrým hereckým obsadením. Viem si veľmi ľahko predstaviť 2 hodiny nudy, ale Polanski ma donútil premýšlať nad tým o čo invalidovi s manželkou ide a zvedavo čakať do konca. 73%. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)