Paříž, město světla, se v psychologickém thrilleru Nájemník Romana Polanskiho zlověstně mění do temné nálady. Polanski ztvárnil pana Trelkovského, nového nájemníka pařížského bytu s tragickou minulostí. Předchozí nájemnice, mladá žena, se vrhla z balkonu v horním patře. Její věci zůstávají v rezidenci a živí Trelkovského rostoucí posedlost v tuto ženu. Nebo snad přiživují jeho šílenství? (Magic Box)

Seabeast

Paranoidní schizofrenie na způsob Polanského, který sám napsal scénář, režíroval a ještě k tomu ztvárnil hlavní roli pana Trelkovskyho. Film má pomalejší tempo a skvěle budovanou atmosféru, kterou umocňují podivné okolnosti dějící se v bytě ve kterém předešlá nájemnice žila a za zvláštních okolností vyskočila z okna. My tak po celou dobu pozorujeme Trelkovskyho postupnou přeměnu paradoxně na ji samotnou a to i doslova ve vizuální podobě, protože paranoia dovede hrdinu až k travestismu. Jak jsem nakousnul v první větě, je to film především o vnitřní schizofrení proměně a spojování si zdánlivě neslučitelných věcí do struktury, která má pro mentálně zdravého člověka děsivý "smysl". Je to taková sonda do mysli paranoika a Polanski mě tímhle snímkem mile překvapil. Ovšem pár věcí bych mu přeci jen vytknul. To, že se prakticky začně něco dít defacto až v půlce filmu, je v pořádku, protože bez první hodinky by vám zaručeně unikly souvislosti a finále by nemohlo gradovat. A taky pan Trelkovsky se jeví zezačátku jako seriózní, klidný a rozumný člověk, takže okolí na něj zezačátku nemůže mít markantní vliv. Co mi přišlo trochu náhlé, prakticky z okamžiku na okamžik, byla jeho přeměna, kdy jeho paranoia vyšla najevo od jediné věty. Také napětí mohlo být více naléhavé, které by vyvrcholení značně zdramatizovalo. Ale i tak se jedná o velmi poutavý příběh s obstojným výkonem mistra režiséra a krásnou Isabelle Adjani. ()

Zeebonk

Schizofrenie je pěkně otravná panovačná čubka, obzvlášť, když se nastěhujete do stísněného kutlochu, který předchozí nájemnice použila jako odrazový můstek pro placáka do asfaltu, a vaši sousedé jsou cháska nerudných, vyšinutých důchodců. Roman Polanski je dokonalá děvka pro všechno. Jako režisér zdatně nacucává každou cihlu a vrzavá dvířka znepokojivou atmosférou, po nocích kolegům na psacím stroji krátkozrace ťuká dialogy a nakonec sám rozhazuje před kamerou jeden nesmělý ksicht za druhým. Ale buďme upřímní, jeho herecký projev by potřeboval trochu osolit. A opepřit. A možná trochu pálivé papričky, tymiánu a náprstek whisky. Jakmile však v půli přepne na své transsexuální alter-ego Romanu, tak jde všechno ureptané hnidopišství stranou a divákovi nezbývá než seškrabávat spodní čelist z koberce, jelikož taková kreace si zasluhuje vlastní síň slávy na předměstí Bangkoku. ()

Hoyt

Po delší době jsem dostal chuť na typickou atmosféru z dílny Romana Polanského. A té se mi dostávalo ve velmi kvalitní množství zvláště v první polovině, která byla učebnicově zvládnutá ve všech směrech, hlavně co se týče budování napětí a nejistoty. Bohužel v druhé polovině se nesazená laťka příliš dlouho neudržela a najednou bylo té psychologie a mysteriózna příliš moc nad hlavu. Prostě mi ten závěr už neseděl a ta paranoia byla až neuvěřitelně velká bez větších důvodů. Polanski se hlavní role zmocnil kvalitně ale mě samotnému mi tam prostě neseděl. Lepší průměr. ()

corpsy

( V prvej polovici ) excelentne podaný aj zahraný snímok. Je ťažké zistiť, že tak úžasná atmosféra v polovici druhej ochabne a spadne do akéhosi neidentifikovateľného priemeru. Polanski je majster pred aj za kamerou, ale nedosiahol divácke zadosťučinenie po celú dobu trvania. ()

Astaroth12

Nieje na to mať dobre susedské vzťahy a hlavný hrdina by o tom vedel hovoriť. Čo postava to nesympatické indivíduum alebo v tom horšom prípade kretén. A tie argumenty čo riekol domovník, keď mu nájomca oznámil, že ho vykradli, tak to nemyslel vážne, z toho mi bolo až zle. Obsahovo ma tento film neskutočne rozčuľoval. Keby ma takto šikanovali susedia, tak ja samovraždu nespácham, ale oni asi áno. Toľko vľúdnych ľudí v jednej bytovke. tak to sa nevidí často. Divný film s divnou dejovou linkou a strašne utiahnutou hlavnou postavou, každý ho slovne vedel zotrieť a aj keď proti rečník hovoril samé bludy, on sa ani nebránil a ani neútočil. Tento film mi moc nesadol, ale aspoň tej atmosféry tu bolo požehnane. Vizuál bol parádny a remeselne bol na vysokej úrovni. ()

ledzepfan

No tvl - to jsem si zase jednou něco naložil...HC-absurd-kafka-psycho s atmosférou v rytmu ParanoikSchizofrenik. =neveselá podívaná. ()

fcreading

Nájomník od Polanského je prvotriedny thriller, spracovaný s množstvom napätia. Každý detail sa zdá byť súčasťou nejakého dôvodu, aj keď dej nám dáva zmysel len zriedkavo, strach z neistoty výborne dokresľuje celkovú pointu príbehu. Úžašne napätý, intenzívny klaustrofobický film, sa pomaly stupňuje a vytvára nám tak psychický teror z niečoho strašného. Polanskeho najvýznamnejší film a veľmi pôsobivý, ktorý si zaslúži veľký obdiv. ()

NinonL

Jeden z podivných Polanského filmů, který jsem moc nepochopila. Též poněkud těžká role pro Romana Polanskiho jakožto herce. Nedokáže mít tu hrůzu v obličeji, ani strach ani šílenství. Takový Jack Nicolson, to by byla, panečku, jiná paráda. Mladá Isabelle Adjani je naopak herečka dobrá a roli jakési kamarádky, která proplouvá celým dílem, zvládla. ()

havLord

Mít za sousedy takovou fašistickou chásku, taky mě jebne. Ale já jsem celkem normální a snad v mém nitru nedřímají tak hrůzné latentní poruchy, takže bych je normálně poslal do prdele a sbalil své saky paky, nebo bych si denně koupil pár piv a měl jejich nenávist na háku. Like a boss. ()

Tayen

Polanski, ty blázne, co jsi to natočil? Vždyť já ani při závěrečných titulcích nevím, kde končí představy a kde začíná pravda. Ze spořádaného průměrností zavánějícího a spolehlivého podnájemníka se stává černá ovce domu, které je vyčítáno nepatřičné chování. Ztište tu hudbu! Minulá podnájemnice skočila z okna. Ubohá paní s dcerou - chtějí je vystěhovat. A co ty egyptské hieroglify na záchodě a strnulé postavy? Není divu, že skočila, z toho by se zbláznil každý. ()

MikO_NR_1909

Polanského vyvrcholenie voľnej "trilógie" napínavých trilerov z prostredia bytu. Nájomník je prakticky v podobných rigoróznych vypätiach naordinovaný stiesňujúci príbeh rozkladu osobnosti, ako Hnus či Rosemaryino dieťa, avšak jeho autor dokáže z podobnej vody vyčarovať vrcholnú dávku skľúčenosti a originálnych nápadov, ako by do takéhoto námetu šiel po prvýkrát. Výborne funguje prostredie pripomínajúce svojou mystikou Okno do dvora a Polanskeho zmysel pre narušenie statiky všednosti, ktorá má z dlhodobého hľadiska určujúci vývoj. Dlhší priebeh lepšie diváka na jeho psychologickú hru adaptuje, výrazové prostriedky viacznačne prechádzajú do krajností a prehlbujú vnútornú participáciu na jeho pravidlá hry. Nájomník je takpovediac dielo šachovej partie, ktoré si pohráva s hlavným hrdinom a končí neočakávaným, dvojzmyselným ťahom šach-mat. ()

Freemind

Ukázkově zvládnutý mysteriózní thriller/psychologický horror. Polański ve vynikající herecké i režijní formě natočil tísnivou kafkárnu, která dodnes nezestárla. Hutná atmosféra, nekompromisní sonda do mozku labilního jedince, až surrealisticky zneklidňující horrorové okamžiky - nevadí mi ani stereotypní, kruhová pointa. Roman uměl a umí! ()

Remedy

Je obdivuhodné, s jak jednoduchými prostředky si Polanski vystačí, aby vytvořil dokonale tajuplnou a místy skutečně hororovou atmosféru. Kromě toho šije na diváka pěknou boudu, protože právě pomocí oné atmosféry a svého režijního přístupu nás permanentně nutí, abychom tomu, co se děje hlavní postavě, věřili. Sice je poměrně jasné, že jde o paranoiu, ale ten nepříjemný vnitřní pocit máte i tak.))) Protřelý, psychologicky výborně zvládnutý thriller, ve kterém Polanski vedle režie ztvárnil i hlavní roli (obojí velmi dobře). ()

topi

Romana Polanskeho mám velice rád a to co předvádí v tomto filmu jak režijně, tak i herecky nemá absolutně chybu!! Schizofréní šílenost propletená vynikajícími hereckými výkony všech zůčastněných, hlavně nájemníků v onom tajemném domě. Je to fakt solidní psycho s hororovou atmosférou jak se patří. Hudba ze začátku se moc do popředí nedrala, zato v poslední třetině filmu je to šílený psycho, ty rychle nepříjemně kvílící smyčce, to je prostě ono a přesně to dotváří snímku ten potřebný punc houstnoucí děsivosti. Pecka! Ještě miluju úvodní scénu, kdy kamera pobíhá po exteriéru toho domu, přes všechny výklenky, okapy, střechy, aby se po ukončení úvodních titulků svezla až dolů ke dveřím, kde už přichází Polansky a jde se zeptat na podnájem. Bomba!! Tenhle film řadím k mým nejoblíbenějším od Romana Polanskeho. Hlavně tady zabodoval jako herec a celej film skoro táhne on sám. Borec! ()

Vampireman

Paranoia ve velkém. Nájemník obsahuje sice méně režijních vychytávek než předešlý Hnus, ale je více plynulejší a psychomomenty jsou působivější, i když jsem ty hlavní zhruba od půlky filmu tak trochu čekal. Jinak je to čistokrevný Roman - pomalejší, režijně geniální, místy trochu víc ukecané... I tak je to tak kvalitní snímek, že Polanski bude mít u mě co dělat, aby ho překonal. Navíc tady hraje hlavní roli a to bezvadně. ()

Philcze

Popravdě se mi to líbilo mnohem víc než Rosemary má děťátko. Tam si sice Polanski zahrává s obdobnými motivy, ale v Nájemníkovi je daleko přesvědčivěji a hlavně ďábelštěji zobrazena paranoia a strach hlavního hrdiny, kterého jsem Polanskimu docela slušně žral. Neuvěřitelná atmosféra, vynikající kamera a nezapomenutelný konec. 90% ()

Skip

Pořádně hutná atmosféra a až psychické dusno. Paranoidní chování, z něho je divák dost zmatený, což bylo účelem, aby režisér přenesl ten podivný stav mysli, který se tak těžko chápe. Škoda že se mu to v závěru trochu vymklo z ruky a poněkud to přehnal s nechtěnou groteskností. ()