Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

Faustka

Výjimečný okamžik každého antikváře. Nález vzácných tisků. Dean Corso s neskrývaným zanícením obrací stránky, je jako už tolikrát okouzlen precizností starých mistrů. Co výtisk – to umělecký skvost. Vnímám tu vůni starých knih, tak sugestivně The Ninth Gate působí, a to i díky andělsky vznešené hudbě Wojciecha Kilara, jejíž jemné tóny snoubí dokonalou krásu s chorobným chtíčem hříšného pokušení. Jsem uchvácena živočišným projevem Johnnyho Deppa – v tu chvíli se toužím stát uhrančivě smyslnou Emmanuelle Seigner. A to nejpřitažlivější mě teprve čeká – odhalení temných tajemství Devíti bran Království Stínů. ()

Amarcord_1

80% - Mám rád Polanského styl v podobném žánru. Ať už to byla Rosemary, nebo Ples, film vždy oděje svou ''béčkovost'' do stylově lehčího hávu, a okoření se směsí humoru a napětí ve velmi podivuhodné kombinaci, jež více fascinuje, než straší. Taková je Devátá brána. Kvalitní herectví, podporované skvělou hudbou Wojciecha Kilara vytváří mysteriozní atmosféru, která se neopírá o žádné zbytečné triky. Nejsem žádný velký horrorový fanda, ale tento film mě potěšil. ()

Arbiter

Neviditelná ruka bibliografického LCF je otravně všudypřítomná. Hlavní hrdina, stylizovaný do neschopné loutky, si mé sympatie vážně nezískal. Ani přesto, že si výjimečně nešlapal na jazyk. Emmanuelle Seigner to ale jako ďáblici z Tibetu moc slušelo. Tichá paní atmosféra mi dokázala rozbušit srdce. ()

-bad-mad-wolf-

Hm... detektivně laděná satanská báchorka, s nádhernou mysteriózní atmosférou, hezkou kamerou a umnou režií. Škoda, že k závěru se z toho stává trochu fraška; především Balkanova existence značně degraduje z pozice tajuplného mecenáše na status pomateného magora. Scénář rozhodně neoslní, zápletka je i přes svou zajímavost (především pro fandy bibliografie) poměrně průhledná, zaplaťsatan aspoň za matoucí momenty se záhadnou dívkou a obě pasáže odehrávající se při setkání s vlastníky zbývajících knih. Místy je cítit aura klasického Přichází Satan!, ale za ním přeci jen Brána ztrácí. Johnny Depp skvělý... 7/10 ()

darkrobyk

Zajímavé téma - pátrání po okultních spisech - postrádá mrazivější atmosféru a napětí, o strachu nemluvě. Je zde pár solidních scén, zejména oběti - nejlepší je scénka s hraběnkou na kolečkovém křesle, pronásledování, kdy Deppovi pomáhá tajemná dívka, a příchod do nočního zámku, v němž se má odehrát satanský rituál. Speciálních efektů je pomálu, což by nevadilo tak, jako absence děsu. Největší problém představuje Depp - jeho Dean Corso balancuje mezi ňoumou a rádoby hrdinou, ani jedno se mu však nedaří. Člověk se pak nediví, že fandí spíše Balkanovi. V době vzniku se mi film líbil více, nyní s odstupem let mu jednu hvězdu odebírám. Není to úplně špatné, nenudil jsem se, ale Polanski má spoustu lepších filmů (skoro bych řekl, že většinu). ()

kinej

Podle mého se jedná o jednu z nejlepších mystických detektvivek, ne-li vůbce nejlepší . Řekl bych, že je dost nedoceněná. Jednak film stojí na skvělém příběhu. Polanski vypráví pozvolna a srozumitelně. Nepředbíhá, nesnaží se vše vychrlit v pár dialozích a také se vyhýbá zbytečným akcím. Tím je film sympaticky neamerický. Ačkoliv předlohu neznám, adaptace do scénáře se vydařila na výbornou. Hudba je také špičková a skvěle podbarvuje zlověstnou atmosféru. Všechny role jsou osbazeny skvěle, od neznámých herců až po Johnyho Deppa jsou veškeré postavy výborně zahrány. A stejně tak režisér nezapře, že je mistr svého řemesla. ()

LiVentura

Devátá brána doplňuje magickou sérii filmů s Johnny Deppem a Polanskimu rozšiřuje tvůrčí sbírku jeho typických horrorů. ()

cheyene

Od samého počátku má Devátá brána skvělou mysteriózní atmosféru a de facto až na samotný závěr nemá chybu. Od finále jsem očekával něco lepšího a působivějšího, což se bohužel nekonalo. Přesto však ve mně Polanskiho počin zanechává veskrze pozitivní dojem. ()

Fiftis

Depp skvelý, jeden z jeho najlepších výkonov, a príbeh tiež kvalitný, ale dej a tempo je príliš pomalé. Film síce béčkový, ale ako horor a mysteriózny film určite odporúčam. A aj kvôli Deppovi. ()

Jacinda

Co se stane když jedete do Anglie se Student Agency a díváte se na dévátou bránu?....Nic. Možná máte takový zvlášní pocit, když jedete v noci neznámou krajinou, díváte se na neznámý film a jako jediný máte v autobuse deku (když nepočítám tu paní, které půjčil deku řidič). ()

Big Bear

Nebýt Johnyho Deppa, tak by to byl další podprůměrný satanský film. Stáž je vraždená, protože od poloviny se Devátá brána dost táhne... Za konec hvězda navíc. * * * ()

JohnnyD

Satanistické Meno ruže. Tiež ma oveľa viac bavila knihovnícka detektívka prvých dvoch tretín filmu, no ani záver nie je vyslovene zlý, i keď posledný záber je čisté "alternatívne" klišé. Problémom je ale skratkovité správanie hlavného hrdinu v poslednej časti filmu, keď akákoľvek motivácia a psychológia idú bokom a ostáva bábkoherectvo, kedy Polanski využíva hrdinu len na vyrozprávanie príbehu bez ohľadu na to, že jeho konanie nedáva zmysel. ()

hippyman

tenhle neobvyklý a tajemný příběh s tradičně skvělým, i když zde trochu jako-blbec-vypadajícím Deppem, mi celkem sedl... snímek mohl být o nějakou tu minutku kratší, to zas jo... vizuální efekty byly slabší... ale konec je mazec ;-) wtf? LCF! 70% ()

Stegr

70% - Nad průměrem drží tento thriller výborný Johnny Depp, který pálí jedno cigáro o druhé (jednou jsem mu je dokonce počítal, ale už si nepamatuju, kolik jich bylo)... ()

Pilda17

Bravurní Johnny Depp neznamená vše. Příběh byl sice zajímavý, ale děj byl nudný od samého začátku. Žádné napětí, žádná zápletka, ale jen taková pomalejší procházka naprosto o ničem. Naopak musím pochválit atmosféru a i hudbu, ale nic to nemění na tom, že jsem se převážnou část nudil. Nemuselo by být vše natahované a možná by to dopadlo o něco lépe.. 4/10 = 49% ()

Rosaviva

Satanistický horror? Ne děkuju. Ale hraje tam Johnny Depp, takže svůj odpor k horrorům překonávám a dívám se na to. A vlastně a docela překvapivě se mi to líbilo, bylo to celkem zajímavé, napínavé (i když jsem se nebála, čemuž se doteď divím) a až na ten konec, který byl přitažený za vlasy a který jsem zřejmě ne tak úplně pochopila, tím pádem ho ani patřičně nedocenila. Johnny Depp opět (jak jinak) hraje výborně a já si vlastně nemám proč stěžovat. Sice to patří mezi ty filmy s Johnnym na které se asi nebudu chtít podívat znova, ale bylo to pro mě docela kvalitní překvapení. 4* ()

Cappuccino

S prižmúrením oka dávam štyri hviezdy. Objektívne by to bolo zrejme za tri, no námet ma natoľko zaujal, že filmu dokážem odpustiť aj niektoré negatíva. Deviata brána mi svojou atmosférou tajomného zla v pozadí veľmi pripomína tvorbu H. P. Lovecrafta, vďaka čomu som si sledovanie skutočne užíval. Tempo filmu je však príliš rozvláčne, záver dosť neuspokojivý a niektoré dôležité scény (súboj pri rieke a v kostole, prepadnutie do dreva) pôsobia nechcene komicky. ()

misterz

Podľa môjho názoru, ďalší z podhodnotených filmov tu v databáze. Videl som ho už niekoľko krát a vždy ma upútal niečím ďalším, novým. Pravdepodobne na plné docenenie tohto skvostu nestačí iba jedno pozretie. Zaujímavý námet, perfektný scenár, skvelá hudba, ktorá zvyšuje napätie/tajomno a to všetko korunované hereckým koncertom J. Deppa. Celým filmom ma sprevádzala zvedavosť (hlavne prvý krát) ako to len dopadne a bol som lačný po vysvetleniach. Vysvetlenia sa dostavia, ale divák si ich musí poskladať do celkovej mozaiky sám, aj to je na tomto filme geniálne, prinúti diváka pohnúť šedou kôrou mozgovou. Proste bez mihnutia oka plný zásah, dal by som aj viac ak by to bolo možné. ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)