Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

Adam Bernau

Coby mainstreamová hra na mysteiózní horor působivé a velmi elegantní. K tomu přidejme, že Depp hraje svého Corsa přesně tím stylem, který mě dostává (doslova: závidím Corsovi jeho styl, jeho tichou zdatnost). Dvouhodinový pobyt mezi starými knihami, obvykle v krásných starých evropských domech – velmi příjemně strávený čas. Coby Polanského práce nejprve zklamání: od něj jsem zvyklý na něco zajímavějšího, než je šablonovitý žánrový biják. Ale přece jenom je to Polanski a tak mi stojí za to vzít ten příběh vážně. Takže: Horor? Ďábel? Pravděpodobně ne. Spíš „kam až vede sběratelská vášeň“. Po celou dobu se setkáváme s lidmi fascinovaně hledícími do starých svazků a zbožně vychvalujícími vazbu, tisk, drobné kazy. Obsah vlastně nikoho nezajímá. I u té důležité knihy jde nakonec jen o devět obrázků. Čert si vem čertovu knihu, ale jsou tam dvě krásné ženy a obě toho lucky bastarda ojedou. Balkan uhoří nikoli proto, že poslední rytina byla podvrhem, nýbrž proto, že se polil benzínem a zapálil. A přece Ďábel. Nebo co vlastně? Lucifer – Světlonoš. Nositel světla. Ale kde? Dva andělé strážní: jeden černý, druhý bílý, oba se zlatými vlasy. Lidé posedlí knihami a lidé posedlí – čím vlastně? Ďáblem? Posedlostí? Mocí? Hlubinou, vysokostí? Sebou? A mezi nimi jeden skromný chlápek, který chce jen peníze. Zpočátku. Co chce ke konci? Vědět? Zkusit? Být? „Absolutní moc“? Samozřejmě divák pochopí dříve než Corso, že Zelenoočko je tím hlavním hráčem. Je ona samotným Luciferem? Proč ne? Zlo skryté v Dobru. Nebo naopak? To On (ona?) chce, aby se obrázky šťastně dostaly k sobě. Všechno jde jako po másle. Poslední pravá rytina padá Corsovi k nohám, hrad už na ní nehoří, nýbrž z něj září hvězda a Corso vstupuje vstříc... Čemu? Corso se při každém telefonátu s Balkanem ptá Where are you? a správně tuší, že velmi blízko. Kde je Ďábel? Dle mého soudu ve značce firmy Shell, která se ve filmu několikrát velmi zřetelně objevuje. Ta satanistická děvka měla na zadku obrázek požírajícího se hada. ()

Goldbeater

Johny Depp hraje velmi dobře a tajemná a napínavá atmosféra dělá své. Roman Polanski buduje po celý film silnou atmosféru jen proto, aby ji mohl zabít nedokončeným a nicnevypovídajícím finálem. Někde se stala chyba, zřejmě ve scénáři. Ukázkově promarněný závěr, který pak kazí dojem z celého filmu, který mohl být tak skvělý. Do konce jsem byl přesvědčen o pětihvězdičkovém zážitku, konec to ale všechno zabil. ()

kingik

Podivínský překupník vzácných tisků Dean Corso se nikdy nezdržoval otázkami morálky, vždy ho zajímaly hlavně peníze. Snad proto neváhal přijmout nabídku bohatého sběratele Borise Balkana prověřit pravost unikátní okultní knihy ze 17 století. Tučný šek ho bez problému smířil s tím, že mu během detektivního pátrání v Portugalsku, Španělsku a Francii půjde o krk. A možná i o duši. Jeho cestu za poznáním provázejí nanejvýš podivné okolnosti - záhadná žena ze zářícíma očima mu neustále zachranuje život, zatímco všichni, s nimiž se setkal, umírají. Nečekaný konec příběhu nechává na divákovi, kterou z nabízených interpretací vyprávěného příběhu osobně upřednostní. Nic na tom ale nemění fakt, že Devátá brána je, i přes svoje ambice, velmi nepovedený film. Zpočátku tajemná atmosféra ještě funguje dobře, ale příběh je bohužel stále hloupější až to bolí, režie je křečovitá a i Johnny Depp to zřejmě pochopil, a tak se celou dobu tváří dost znuděně a celý film strhává do podprůměru. ()

Snorlax

Šifra mistra Romana je zručně natočená pohádka o tom něčem velikém, po čem lidstvo odvěků touží. A je jedno, jestli se to jmenuje Kámen mudrců, nebo Devátá brána. Asi jsem čekala nějakou smysluplnější pointu, ale bylo to jako rána na solar, celou dobu jsem se skvěle bavila a pak, inu pak přišel závěr. Již Borise v kruhu je dosti náročné zkousnout, ale ve srovnání se zbytkem vyvrcholení to bylo ještě dost pohodové scenáristické řemeslo. ()

Legas

Příliš utahané, pomalé a ve výsledku nudné. Závěrečná pointa mi zrovna moc neřekla, ale Roman Polanski a Johnny Depp naštěstí ano. Solidní průměr na jedno kouknutí. ()

Sobis87

Roman Polanski natočil poctivou detektivku s hororovými prvky, která se točí okolo jedné knihy, kterou údajně napsal sám Satan. Zní to poněkud béčkově a vskutku se ve filmu několik "béčkových" momentů vyskytuje, Polanski ale drží otěže setsakra pevně a tak všechny takovéto momenty vkusně začlenil do celku, aniž by rušily a pokaždé, když je nějaká scéna takříkajíc na hraně, si vypomůže černým humorem, ať už se jedná o černou mši nebo o ehm "čarodějnické karate". Devátá brána má velmi hutnou atmosféru a udržovala mě v napětí až do úplného závěru, jehož kritiku popravdě moc nechápu a přišlo mi to jako logicky správné vyústění. Hlavním tahounem filmu je vedle precizního řemeslníka Polanského Johnny Depp, který prakticky vůbec nesleze z plátna a role cynického "knižního detektiva" mu sedla dokonale. Emmanuelle Seigner, které zazářila už v Polanského opusu Hořký měsíc, je správně tajemná a nevypočítatelná a já jí věřil všechny ty vylomeniny, co předváděla. No a Frank Langella, kterého v civilu vnímám jako sympatického "strýčka", mě také velmi mile překvapil a hraje zde solidní hovado, ze kterého mi několikrát šel mráz po zádech. Nenechal jsem se odradit rozporuplnými hodnoceními a věnoval jsem Deváté bráně dvě hodiny, čehož ve výsledku vůbec nelituji. Pěkný kus filmařiny. 90% ()

Jordan

Johnyho Deppa mám rád ako herca a v tomto filme nehral zle. Ani námet a atmosféra nechýbali, záver bol z môjho pohľadu rozpačitý ale celok nehodnotím ako zlý film - aj keď mohol byť aj lepší ()

Anderton

Na druhý, tretí krát som si tento Polanskeho mysteriózny úlet vychutnal omnoho viac. Na prvý krát vás môže trochu brzdiť téma, ktorá je uchopená akýmsi satirickým podtónom a zámerne tlmeným Deppovým výkonom. O tom, že nás na konci nečaká žiadne racionálne vysvetlenie, dostávame signály v priebehu filmu a je to dobre. Pointa tým pádom výborne funguje, nie je podaná polopaticky a má svoju logiku. Podstatná je ale temná atmosféra, ktorá občas trochu uberie plyn. ()

Carol Pifková

Mne sa zdá, že tento film si zaslúži vyššie percentá Johnny tu bol úžasný a dej sa mi moc páčil i keď herečka mi bola dosť nesympatická! ()

Frajer42

Nedávno jsem měl s Romanem Polanskim menší rozepři. Po dlouhém vyjednávání jsme se dohodli, že než jej definitivně shledám kokotem, tak se kouknu na jeho další snímek, který se mi měsíce letoucí válel na disku. Volba padla na 9. bránu. Rozhodně nejen proto, že je Johnny Depp borec a chovám k němu čistě heterosexuální lásku. Mimo jiné se mi potvrdilo podezření, že je Emmanuelle Seigner jeho osobní stavitelka jeho stanu, jestli mi rozumíte. Po zhlédnutí je zcela jasná jedna věc, tím kokotem jej shledat nemohu a výše zmíněný předmět naši rozepře byl čistý omyl. Místo dvou hodin nudy jsem si prožil tentokrát 2 hodiny konstantního napětí, prohloubil si obdiv k Johnnymu a potvrdil si, že jeho pozice mezi mými oblíbenci je neotřesitelná a neovlivnilo by ji ani to, kdyby si střihl menší roličku pseudo upíra třeba hned vedle Parkinsona. Celou stopáž jsem dával pozor skoro jako ve škole a krůček po krůčku poodkrýval tajemnou oponu, která se nad tou satanskou literaturou vznášela. Nepopírám, že i mě mírně zarmoutil závěr, který otázky rozhodně nezodpověděl, nýbrž jen nakladl další. Ostatně jako celý film. Dost věcí tedy zůstalo divákům zahaleno tajemstvím a nebo je tu i ta možnost, že jsem jen retard a celé jsem to nepochopil. Nicméně, zamlouvalo se mi to. Snímek je správně tajemný a napínavý a já si jej zkrátka užil. Hororem bych si jej nazvat netroufl. K hororu má velmi daleko. Pokud tedy hledáte něco jako kvalitní mysteriózní thriller, tak jej mohu vřele doporučit. Romanovi tedy dlužím malinkou omluvu. Nebudu se tu pokoušet rozepsat, jak jsem si celou tuhle hru na tajemno vyložil já. Stejně by tomu nikdo nerozuměl. Jen ve zkratce prozradím, že výše zmíněnou Romanovu dvorní rozkuřovačku jsem shledal býti Satanem - tedy padlým andělem, či jak to Bible správně označuje. Neprozradím proč, protože chci být také chvíli tajemný. Hodnocení si troufnu posadit ke slabším 4. Cosi do sebe to prostě mělo a jaksi mi to sedlo. ()

Kothy

Docela zvláštní film. Ani bych ho nenazval hororem. Škoda, že se lehce vleče, některé věci tam trochu nedávají smysl, nebo nejsou úplně vysvětlené. Johnny Depp hraje odborníka na staré knihy, který dostane za úkol prozkoumat v Evropě jednu záhadnou satanskou knihu. O tyto knihy je ale velký zájem, a tak se většina jejich majitelů nedožije konce filmu. Určitě se tam ale najde pár části, pro které se na to vyplatí podívat. Jsou tam hezké scenérie. "Jsem nezranitelný!" ()

teutates

Deviata brána vôbec nefunguje ako by mala.Úvodná atmosféra nasadí vysokú laťku,ktorú daný časový interval iba znižuje.Zaujímavé téma v nezaujímavom a niekedy až nudnom podaní!Celkový dojem nadmieru priemerný! ()

Campbell

Což o to film je to zrežírovanej slušně a má i výbornou atmosféru ale od půlky filmu se tu něco "zlomí", a mi sledujeme přehrávajícího Deppa a ne zrovna moc pěknou Ollin. No nic pěkně zrežírovaný film to je začátek je výborný, ale to je asi tak všechno. ()

Trajektt

Poutavý příběh režiséra Romana Polanskiho o jedné tajuplné knize a jejím tajemství. Snímek začíná nenápadně a dozvídáme se v něm o specialistoví a hodnotiteli starých cenných knih. Prostřednictvím příběhu se dozvídáme, jakej je to vychcánek a tak trochu i podvodník, ale až do té doby než ho navštíví jeden zbohatlík, kterej mu nabídne velkou sumu za ověření pravosti knihy, kterou prý napsal sám Satan, existují jen tři kopie této unikátní knihy z nichž jen jedna je ta pravá. Od té doby se mu svět převrátí vzhúru nohama a hulí jedno cigáro za druhým. Dobrá reklama na tabákovej průmysl, to se musí uznat, že člověk po zhlédnutí tohoto snímku má chuť si zapálit. Začne pátrat po zbylých dvou knihách a zažívá nevšední dobrodružství ve kterém se setkává s mnoha podivuhodnými lidmi, kteří záhadně umírají a nakonec jde o život i jemu. Víc nebudu prozrazovat, jen že je to příběh plný napětí s řadou nečekaných zvratů. No prostě luštěnky, hádanky, tajemství pátrání, sex, Satanovi přívrženci, kteří se setkávají při podivných rituálech vyvolávající tohoto démona, ale hlavně skvělej Johnny Depp, kterému tato role sedla, ale kterému po natáčení asi museli provzdušnit plíce kvůli velkému množtví cigaret, které musel vypálit během natáčení a to si představte, že jedna scéna se natáčí třeba desetkrát. Dávám něco přes 80%. ()

CaptainNor

I to málo, co o zahraničním filmu vím, mne nutí přiznat, že Polanský natočil bezpochyby kvalitnější filmy. Ale ten ďábel, který tu vystrkuje růžky ze všech koutů, mne uhranul a přesvědčil, abych měl právě Devátou bránu nejradši. Ani pozvolna vadnoucí konec završený ďábelským živočišným sexem mi neodradí, protože i v kvalitnější Rosemary je ještě slabší. Nesrovnalosti v rytinách starých knih, z kterých přímo čiší podpis Satana a závan pekla, to je moje a víc to pitvat nebudu! Kdybych se nebál, že způsobím v dnešní době interpelace až v Evropském parlamentu, dal bych pátou*, protože jsem konečně našel člověka, i když fiktivního, který kouří víc než já! :) ()

nash.

Po letech jsem ocenil dobře navozenou atmosféru a velmi dobrého Deppa, zjistil, že se u příběhu po slušné úvodní kapitole začínám nudit a mám nutkání přeskakovat stránky (bez ohledu na ilustrace), že Emmanuelle Seigner už mi nepřípadá tak dobrá jako kdysi, stejně jako film zraněný nepříliš dobře napsaným scénářem a doražený pitomým závěrem. ()

Tomco

v drvivej vacsine pripadov plati, ze tam kde hra charizmaticky johnny depp bude to smrdiet uspechom. to iste sa da s urcitostou povedat aj v pripade romana polanskeho. zaujimalo ma ako to dopadne, ked sa tato dvojka da dokopy. pribeh nie je nicim originalny, ale prave deppove herecke schopnosti a polanskeho rezia drzia vsetko v pokojnych vodach. nakoniec musim povedat, ze mi nevadila ani dlha stopaz a ani zaver kde uz vsetkym dochadza dych. slusnych 7/10. ()

Vitason

Představte si, že si koupíte nové auto a vyrazíte na projížďku. Jste nadšení, jak motor tiše přede, jak auto zrychluje a jak je vám v něm pohodlně sedí, ale kousek před cílem vaší cesty se rozhodne zastavit na benzínce a dát si svačinku v nejmenovaném řetězci restaurací, kde se zakoukáte do laškovně rozepnutého výstřihu krásné servírky, čehož využije skupina podezřele opálených spoluobčanů, kteří z vaše vozidla vyoperují motor a nahradí ho starým motorem z Trabantu. Sice se domů dokodrcáte, ale veškerý dojem je pryč. Přesně takhle jsem si připadal při sledování Deváté brány, kdy má první polovina říznou atmosféru a já si užíval všechny složky filmu: dobrou kamerou začínaje a slušnou hudbou konče. Jenže v druhé polovině ztratí snímek drajv a špatný konec už opravdu výsledný dojem do kladných čísel nevytáhne. Prostě jsem čekal po první polovině něco mnohem většího. A ani dobrý Johnny Depp tento fakt nezmění. 3* hlavně za první hodně zajímavou polovinu. ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)