Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

obitus

Pokaždé, když na Devátou bránu koukám, říkám si, jaká je to škoda, že ve své druhé polovině sklouzla do tak trapného satanského horroru. Ta první, ve které naprosto vynikající Depp pátrá po tajemných knihách, napsaných samotným Luciferem, je totiž dokonalá. Každý, kdo měl někdy doma byť jen pár starých knih a uctivě si v nich tu a tam listoval dobře chápe posedlost sběratelů a jejich touhu vlastnit "jediný originál". Bohužel, když dojde na vyvolávání čertíka jde většina atmosféry do hajzlu a zůstává jen mnohokrát provařená nuda. Škoda, velká škoda. ()

Boss321

Nevím pořádně co si o tomto snímku mám myslet. Začátek je výborný a vůbec celou první polovinu jsem se výborně bavil. Atmosféra ja skvělá, ale s postupem času jsem čekal, že příde nějaký zlom a atmosféra bude gradovat, bohužel jsem se toho nedočkal. Navíc konec je opravdu nepovedený. Celý film zachraňuje charismatický Johnny Depp, který zahrál perfektně jako vždy. Od takové legendy jako je Roman Polanski bych čekal lepší film, ale i tak se přikloním ke čtyřem hvězdičkám, i když je to spíše tři a půl....... ()

EdaS

70% Má to dost objektivních chyb, ale i tak se na Devátou bránu vždycky rád podívám znova - pro tu podivně vypjatou komorní atmosféru, vyzáblého Deppa i uhrančivý soundtrack. ()

xxmartinxx

Kdyby to nebylo tak strašně zdlouhavé, bylo by to o hodně snesitelnější. Stojí za to ten film vidět, ale mohlo to být mnohem lepší. Přesně na hranici 3 a 4 hvězd. ()

Zíza

Film na mě působí dost zmateným dojmem. Nevím, asi jsem nedávala pozor, protože jsem postrádala nějaké napětí, překvapivé momenty a zjištění, ale k čemu je vlastně ta Devátá brána, existuje-li? ()

Morien

-"There's something wrong." -"You mean the devil won't show up?" ♥ Wojciech Kilar takzvaně rulez. (It's all fun and games, ale doopravdy jsem dospěla k názoru, že je to dokonalý film.) ()

choze

Až do finále perfektní mystery detektivka s výborným Deppem, která ale neví kdy skončit. Škoda. Jako knihovník oceňuju stylově zpracované téma bibliofilie. ()

Gilmour93

Lehce mysteriózní thriller, noční můra pro bibliofily (co to pomuchlané žváro Lucky Strike nad vzácnou knihou?), oblíbené "Najdi 9 rozdílů" z babiččiných křížovek a taky otevřená reklama na koncern Shell. Polanského nezaměnitelný styl s precizní narativní linií občas vyruší béčkové vylomeniny (akční scény) a taky podivný konec s pro věc zapáleným F.Langellou, který, podobně jako u Rosemary, osciloval mezi vytouženou gradací a nechtěnou legrací. Nicméně kvůli působivé atmosféře, zaprášených interiérům, či scéně soulože pana Corsa s tajemnou průvodkyní pod plápolající zříceninou Devil´s Tower (za skvostného hudebního doprovodu polského hraběte Drákuly W.Kilara) si Devátá brána rozhodně zaslouží zařadit do filmotéky každého fanouška žánru - pochopitelně pod evidenčním číslem 666, ať je pan LCF potěšen... ()

Psema

Křišťálově průhledné tak, že už to průhlednější vážně být nemohlo. Jinak jen recyklace Polanského trademarků, ve které zaujme leda super civilní Depp. Kde je mu konec. ()

Lynn

Pár hlášek je sice dobrých, jako např. "Vím, že člověku, jehož věrnost si lze koupit, mohu věřit." Ale celkově je film průměrný, poslední třetina je dokonce podprůměrná a ani Johny Depp tu nepodává maximální výkon. ()

Aluska88

Komentáře k tomuto filmu jsou zde poněkud rozdílné. Nesdílím názor s tou částí uživatelů, kterým vadila dlouhá stopáž. Pro mě byla naopak sotva postřehnutelná. Děj je velmi svižný, napínavý, a s notnou dávkou té správné mystické atmosféry. Již úvodní titulková sekvence, doplněna podmanivou hudbou je excelentní a dokonale atmosférická. "Mysteriózní" k tomuto snímku pasuje nejlépe. Johnny Depp je pro podobné role brýlatých, podivínských intelektuálů, listujících v zaprášených knihách jako stvořený a dodává Deváté bráně jakýsi originální magický náboj a nádech. Velmi působivý snímek. ()

molotov

Hledání knihy bylo jakžtakž trochu zajímavý, ale ten příšernej konec! Nechápu jak takovou slátinu mohl natočit Polanski a ještě do ní dostat Deppa. ()

Eliott

Nevím kdo rozdává nálepky ,,horor" všemu co má v sobě ba jen zmínku o ďáblovi. Tohle zcela určitě žádný horor není. Je to spíše takový Indiana Jones s temnějším příběhem a místo něčeho blyštivého se Johnny Depp honí za starými satanistickými knihami. Každopádně film mě na začátku velice zaujal a první polovina byla naprosto skvělá. Bohužel však film vyvolává obrovské množství otázek a dokáže odpovědět pouze na ty zcela očividné a tak se konec dle mého příliš nezdařil. PS: během filmu jsem uvažoval o docela širokém rozpětí hvězd. Nejprve mi to připadalo na 5, následně spíše na 4 a ke konci už jsem se rozhodoval jen mezi 3 a 4. Nechávám to však na 70% ()

NinadeL

Evropský film ze série Polanski - Emmanuelle Seigner a opět zajímavá adaptace. Plakát je sice poutavý, ale možná by stálo za to zvýraznit i něco jiného, než jen pouhou další kreaci Johnnyho Deppa. Mám nutkání zkusit i to pátrání po Dumasových hrdinech. ()

Lavran

Jako budoucí knihovníček jsem si pozvolný příběh plný zaprášených bibliofílií užil opravdu vrchovatě. Johny Depp byl excelentní (Kde nebyl?), navíc se zaskvěl i Wojciech Kilar na postu skladatele a díky povedené kameře se bylo vskutku na co dívat. Leč stejně jako u všech Romanových filmů, které jsem zatím viděl, se přihlásil problém s přemrštěnou délkou. Kromě obstojně budovaného tajemna tak Devátá brána přináší i zbytečně natahované prázdno, které ve finále přizabíjí jediný excentrický coitus. V průběhu filmu mi hodně vadilo také několik hloupých deus ex machina situací (hlavně ten "matrixovský" souboj u řeky), když se však zatnou zuby, dá se to přežít... :) ()

Radko

Polanského mysteriózny film, v hlavnej úlohe: kniha napísaná Satanom. Po skutočnej verzii diela, zaručujúceho moc nevšedných rozmerov, nachádzajúcej sa niekde medzi tromi existujúcimi kópiami pátra mladý oceňovateľ historických kníh. Na prácu si ho najal bohatý fanúšik satanských kultov a rituálov Balkan (žeby nomen –omen?). Myslím, že námet a úvod poteší všetkých milovníkov kníh, no opakovaním motívov, situácií a postáv stráca film tempo. Doslovnosťou vypovedania záhad a kto za nimi stál sa trochu vytratila tajomnosť. Čo trochu spasí nejednoznačný koniec. John Depp nesklamal, od majstra Polanského som však čakal však 100 bodovú prácu. ()

castor

Dean Corso je kšeftman a odborník na staré knihy, které oceňuje a specializuje se na zjišťování jejich pravosti. Hulí jak fabrika a čest se smyslem pro férový obchod se mu obloukem vyhýbá. Hlavně ať jsou šeky dostatečně tučné. Jeho novým klientem se stává podivínský sběratel, který chce prověřit okultní knihu, jejíž spoluautorem má být samotný Lucifer. A která údajně existuje pouze ve třech exemplářích. Pátrání po pravdě rozhodně nebude procházkou v oblacích.. Uznávaný světoběžník Roman Polanski se po pěti letech vrací k režii a stále si drží slušnou úroveň jednoho z mála východních režisérů, kteří se dokázali prosadit v továrně na sny. Opět si pohrává se sklony lidské povahy ke zlu, s nejistotou k vládě nad vlastním osudem, s hutnou atmosférou (k duhu mu jde i skvělá kamera Dariuse Khondjiho – Sedm, Úkryt, Tlumočnice). Tentokrát ale i rád mate diváka a předkládá mu nejednoznačné stopy, jenže z intelektuální detektivky se to občas celé drolí v dosti zvláštní tvar. Polanski potřetí využívá herecké schopností své nestárnoucí manželky Emmanuelle Seigner a obsazuje ji do role záhadné ochranitelky hlavního hrdiny. Toho se zhostil Johnny Depp, umolousaný bibliofil, který snímek drží nad vodou i v dosti matném vyústění. ()

MM_Ramone

"The Ninth Gate" je nespochybniteľne okultným horrorom. Roman Polanski sa ku tomuto subžánru vracia po viac ako 30 rokoch, kedy natočil kultové dielo "Rosemary´s Baby". "Deviata Brána" nie je až takým silným filmom, ale pozornosť si iste zaslúži. A to nie len kvôli tradične bravúrnemu hereckému výkonu Johnnyho Deppa. *** ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)