Andělé s ocelovým hlasem

Iron Jawed Angels

Anjeli s oceľovým hlasom

USA, 2004, 125 min

Film, který je možná někdy umělecký až moc. Ale přesto je velmi dobrý. Přibližuje příběhy několika statečných žen, které už přestalo bavit sedět doma na zadku, čekat na manžela a když přijde řeč na politiku, opakovat „Tomu já nerozumím, to víte...“ a blbě se u toho culit. Nechybí ani trochu tý romantiky, aby se jako neřeklo, že byly sufražetky ňáký lesbičky, což vrcholí prapodivnou scénou ve vaně, no ale můj multimediální přehrávač má teď fantastickou futuristickou novinku, časový posuvník, takže se blbosti dají přeskočit a omezit se na to, co musely Američanky udělat, aby si u našeho tatíčka zakladatele Wilsona vydobyly podporu volebního práva v Kongresu. Otázka, jestli nemohly přeci jen svůj boj přerušit během války a dosáhnout nejspíš svého i bez krmení hadičkou do žaludku, je sice na místě, ale historie tak zkrátka nešla.(4.11.2012)

Před produkcí HBO už po několikáté smekám klobouk.. Dokáží vzít "naučné" téma - popsat historickou dobu nebo osobnost - a udělat z něj velmi zajímavé a chytlavé drama, které se opírá o velmi kvalitní herce (v tomto případě herečky).. Vynikající kousek, který zachycuje trnitou cestu k ženskému volebnímu právu v Americe.. Řeknu vám, ty holky měly pořádně pevnou vůli..(17.1.2014)

Žádné velké umění, ale stojí za to shlédnout kvůli seznámení se cestou k volebnímu právu žen v USA. Překvapilo mne - tedy pokud jsem dobře hledal - že v českých zemích jsme Američany o rok předběhli.(28.2.2016)

Ne, že bych si tímto filmem plnil svoje mezery v amerických historických událostech, ale mám rád příběhy podle pravdivých událostí a tento film je navíc velice kvalitní s výborným hereckým obsazením. Vřele doporučuji.(23.11.2011)

• danecek24

62. Zlatý Glóbus za rok 2004 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Anjelica Huston + nominace (2) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Hilary Swank(12.3.2009)