Andělé s ocelovým hlasem

Iron Jawed Angels

Anjeli s oceľovým hlasom

USA, 2004, 125 min

Film, který je možná někdy umělecký až moc. Ale přesto je velmi dobrý. Přibližuje příběhy několika statečných žen, které už přestalo bavit sedět doma na zadku, čekat na manžela a když přijde řeč na politiku, opakovat „Tomu já nerozumím, to víte...“ a blbě se u toho culit. Nechybí ani trochu tý romantiky, aby se jako neřeklo, že byly sufražetky ňáký lesbičky, což vrcholí prapodivnou scénou ve vaně, no ale můj multimediální přehrávač má teď fantastickou futuristickou novinku, časový posuvník, takže se blbosti dají přeskočit a omezit se na to, co musely Američanky udělat, aby si u našeho tatíčka zakladatele Wilsona vydobyly podporu volebního práva v Kongresu. Otázka, jestli nemohly přeci jen svůj boj přerušit během války a dosáhnout nejspíš svého i bez krmení hadičkou do žaludku, je sice na místě, ale historie tak zkrátka nešla.(4.11.2012)

Ne, že bych si tímto filmem plnil svoje mezery v amerických historických událostech, ale mám rád příběhy podle pravdivých událostí a tento film je navíc velice kvalitní s výborným hereckým obsazením. Vřele doporučuji.(23.11.2011)

Tento snímek, zabývající se tematikou ženského volebního práva, mě oslovil a emočně zasáhl mnohem více, než současná přehypovaná Suffragette. Hilary Swank je naprosto perfektní ve své roli Alice, která se snaží prosadit správnou věc a nehodlá se vzdá ani ve vězení či podlehnout tělesnému mučení. Osobně nedokážu pochopit, jak mohlo trvat tolik století, než byly ženy oficiálně uznané jako rovnoprávné bytosti, jejichž hlasy mají stejnou váhu jako mužské a měly by tedy mít právo se podílet na vytváření státu a společnosti, ve které žijí. To i ti černoši si tuto pravomoc vydobyli dříve, nicméně bílé ženy byly stále považovány za něco nižšího, postrádající rozum. Skutečně bylo nutné tak dlouho čekat, dokud ženy neprolily dostatek krve ošetřováním zraněněných vojáků a jinak se nezapojily do válečných aktivit, než byly uznány za dostatečně kompetentní? Přijde mi to smutné. Když už nic jiného, tak ženy svými akcemi ukázaly, že ačkoliv postrádají trochu svalové hmoty, je to bohatě vynahrazeno psychickou odolností, sílou ducha a odhodláním bojovat za své principy - i když je to těžké, nevděčné a stojí proti vám v tu chvíli třeba většina společnosti. Jak vidíme dnes, ve výsledku se to vyplatí. Někteří lidé se bohužel narodili moc brzy a na jejich v tu dobu nesmyslné převratné myšlenky a jejich realizaci si musejí nejprve počkat, než na stejnou úroveň dospěje i zbytek společnosti. Do té doby budou zesměšňováni, stíháni, umlčováni a jinak tyranizováni za to, že se snaží změnit status quo. Až se příště zase budeme vysmívat nějaké inovaci, zkusme se nejprve zamyslet nad tím, proč je tak špatná/nemyslitelná a zda to není jen o našem zabudovaném vnitřním konzervativismu, který nás nutí apriorně negativně nahlížet na změny obecně.(16.12.2015)

Film o něčem. Ráda jsem se poučila a ráda jsem sledovala skvělé herecké výkony všech představitelek.(6.12.2012)

• anderson

Poz.: Český názov ANDĚLÉ S OCELOVÝM HLASEM je uvedený na DVD ktoré nevydal domáci distribútor, ale má české titulky. (23.12.2004)(23.12.2004)