Co dělá člověka… člověkem? Pixar Animation Studios uvádí celovečerní film Duše, ve kterém se představí středoškolský učitel hudební výchovy Joe Gardner (v původním znění Jamie Foxx), který dostane životní šanci hrát v proslulém jazzovém klubu. Jeden chybný krok ho však přenese z ulic New Yorku do Neznáma před, což je fantastické místo, kde čerstvě narozené duše získávají před vstupem na Zemi vlastnosti, návyky i zlozvyky. Joe však na svém životě lpí a tak spojí síly s duší číslo 22 (v původním znění Tina Fey), která však vůbec nechápe, čím je zrovna lidský život tak výjimečný. A jak se Joe zoufale snaží duši číslo 22 vysvětlit, co je na životě tak skvělé, sám získává odpovědi na otázky, které si sám nesčetněkrát kladl. (Falcon)

adamix

Zámer je prostý - ži naplno a užívaj si každý okamih. A to je najdôležitejšie. Ináč pixarovka so všetkým, čo má mať. Srdce, vtip, pekný vizuál a nadhľad s obrovským posolstvom. Za mňa 90%. ()

hrumsrt

Musím se přiznat, že film jsem se snažil nakoukat už třikrát, ale vždy jsem to vypnul po cca. půl hodině. Jelikož mě hrozně nudí, když se Joe dostane do "nebe" (prostě místa, kde jsou duše). Já si úplně nelibuji ve filmech, kde jsou takový polštářkový pidižvíci. Ale jak se film znovu přenese na Zem, tak už to sleduji s ústy dokořán... Famózní animace, kdy teda mě to už připadá tak opravdově zpracované, že pojem animovaný film brzy přestane existovat.. Tolik emocí, kolik mi to nabídlo, jsem měl naposledy při sledování Coco. Ani v nejmenším by mě nenapadlo, obzvláště když jsem na filmem už dvakrát zlomil vůli, že ho k němu přirovnám! Jakože ano pořád ještě chybí velký kus.. Mělo to svoje kouzlo, hudebně a emočně je to hodně sebejisté a inovativní. A překvapivě jsem se i párkrát zasmál. Navíc po tomhle pořád věřím, že animované filmy pod Pixarem, či Disney pořád mají potenciál pro dospělejší díla. A tak se loučí Joe Gardner, podle mě nejlépe napsaná postava v animáku, jakou jsem kdy viděl! 80% ()

DoubleJack

Pete Docter, tvůrce Up a Inside Out, tentokrát servíruje nečekaně vážnou pixarovku. Proto nehledejte humor za každou cenu a film dává přednost hloubce poselství. Stejně jako v jeho předchozích filmech, i zde přichází s unikátním světem, do kterého jsem se rychle ponořil. Celá tématika fungování duše, včetně jejího zrodu a samotného života je fascinující a Pete Docter má obrovský talent, jak tyto věci krásně a přirozeně prezentovat. Vyhrává si s každou maličkostí a i když během filmu představí hned několik vedlejších dějových odboček, vše má svůj smysl a řád. Těším se, až se k tomtu dítku zase jednou vrátím. ()

PlysovyMacko

Ucitel hudby milujuci jazz zomre v momente kedy sa mu zacne darit. Dostane sa do neba, ale odmieta ist do svetla. Stane sa mentorom mladej duse, ktora sa nechce inkarnovat. Spolu preziju dobrodruzstvo a obaja si uvedomia krasu zivota. Pacilo sa mi tu vyobrazenie neba, sprievodcov dusiciek a vsetko co sa dialo mimo Zeme. Riesi sa tu zmysel zivota. Film ma prijemne pohladil na dusi. ()

OJan

Je už tak trochu zvykem, že se Pete Docter ve svých filmech dotýká psychologických témat. Tento film není výjimkou. Opět je to skvělý film k zamyšlení, který je vtipný i dojemný (dojemné chvíle přeci v animovaných filmech nemohou chybět). Animace je, stejně jako děj, naprosto skvělá, myslím, že Pixar je v tomto na špičce. Pete Docter a Pixar celkově, opět nezklamal. |95%| ()

tkey

Zajímavý námět, klasická pixarovka, použitá stejná technologie jako ve filmu "v hlavě", tedy pokud se vám líbil ten, ani tohle vás neurazí. ()

Kinofil

|| PG || Disney/Pixar || Rozpočet: $200 mil. || USA: N/A - ČR: Neuvedeno - Celkem: $47 300 000 || Pixar poprvé přišel s ryze dospěláckým animákem, který ovšem přešlapuje mezi látkou pro dospělé a provedením pro mladší diváky. Ba dokonce je to prvně, kdy by se tématika v klidu obešla bez animace. Pár tématicky spřízněných filmů totiž existuje, které se podobně zaobírají tématem posmrtného života. Tady byl zřejmě původní nápad přiblížit tuto látku mladším divákům, kteří nemají přemýšlet o smrti, ale naopak o smyslu života - žít každou chvilku. Jenomže toto publikum spoléhá na trikově vypiplaný animák, jehož příběh je zajímá až na druhém místě. Poprvé totiž u Pixaru sledujeme hlavně běžné lidi v běžném světě. Přiznám se, že bych někdy chtěl vidět pixarovku ve stylu Polárního Expresu čili s fotorealistickými hereci. Na druhou stranu z hravého animáku by se s dnešní technologií stal regulérní celovečerák s "lidskými" herci za 200 mil. dolarů. Proč tedy nenatočit normální film s normálními herci za polovic? A přesně na tom je i Duše. Pete Docter nenatočil další V hlavě ani Vzhůru do oblak, které spoléhaly na fantastický svět, spíš si splnil přání natočit "normální hraný" film, kde je fantasy část jen uměleckou pomůckou k odvyprávění posmrtného světa, abychom se rychle vrátili zpět na zem a pokračovali v jednom životním dramatu newyorského jazzmana a zbloudilé dušičky. Místo objevování cizího světa (který je sice umělecky originální, ale nemůžu se zbavit dojmu, že je příliš zjednodušení, možná až odfláklý), objevujeme znovu ten náš. Právě tohle putování malé děcka bavit nebude a ty dospělé příliš nenadchne. Duše je dílo, které sází na obsah před formou, jenž ocení lidi, kteří si podobným prozřením dříve anebo právě při zhlédnutí tohoto filmu prošli. Ono vlastně Duše není téměř ničím jiným než 200 milionovou celovečerní adaptací pixarovských "kraťasů" za pár babek, které točí začínající filmaři doufajíc, že jednou dostanou velkou šanci (tak začal i Docter). Přestože je technická stránka famózní, nezlobil bych se, kdyby Disney/Pixar točili i levnější, dospělejší varianty nespoléhající na animované potvůrky a přestylizovaný svět pro Disney+. Tak či tak je Duše o to víc důležitým morálním příběhem v nelehké době, kdy po nás společnosti chtějí, abychom se stýkali přes hologramy, upínali se do virtuálního světa a vlastně zapomínali žít. A za sebe říkám: "Víc duší, míň Mimoňů!!" 80%. ()

Detektiv-2

Má to ten správný soul. Je to hravé, kreativní, originální a vše podtrhuje výborná hudba. Přesto mi tak chybělo něco na víc, co by mi pomohlo více se sžít s postavami a určitě bych dal více prostoru podobným myšlenkám v průběhu děje, které byly naznačeny na konci filmu. ()

Blazis34

Hezky vytvořený animák, který podle mě docení více dospělí než děti. Hlavně druhá polovina byla krásná, k zamyšlení a inspirující. Zas něco jiného než klasický animák. Hodnotím za lepší tři hvězdy - 70%. ()

Marcas

Duše je výborným příkladem toho, jak má vypadat pohádka pro děti i dospělé zároveň. Dítě si pohádku užije díky fantastické animaci, poměrně roztomilým hlavním hrdinům a vtipným hláškám. Dospělý divák si film užije díky originálnímu příběhu s hlubokým přesahem o životě a jeho smyslu. Člověka to prostě nutí se zamyslet jestli opravdu žije tak jak by si představoval. Pixar znovu ukázal, že je naprostou jedničkou v animovaných filmech, a že téměř nemá konkurenci. ()

blondboss

Tento pandemický rok vyprodukoval jednu nádhernú rozprávku za druhou, najviac mi zatiaľ učarovala Raya. V prípade tohto snímku som rozmýšľal medzi štyroma alebo piatimi hviezdami, ale do tých piatich mi čosi málo chýbalo. Každopádne toto je typicky pixarovský animák plný nápadov, originálnej atmosféry, bravúrneho hudobného podmazu a sympatických postáv. Tie dušičky museli ulahodiť asi každému. Napriek tomu, že sa jedná o animák, je tento snímok tak dospelý, že nielen deti si ho dokážu naplno užiť. Ja som bol unesený a vrelo ho odporúčam. 85 % ()

jemine

Průměrný animák a multikulturní a hyperkorektní ezoagitka. Nebýt závanů opravdu dobré muziky, dívalo by se na to dost těžko. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (více)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+

24.03.2021

Špatné zprávy pro kina, dobré zprávy pro nedočkavé diváky. Studio Disney čerstvě oznámilo, že vedle tradiční premiéry v kinech dorazí snímky Cruella a Black Widow rovněž ve stejný den i na… (více)