Pevnost Alamo

Alamo, The

Pevnosť Alamo

Válečný / Drama / Western / Historický

USA, 2004, 135 min

Jeden z největších finančních "průserů" Buena Visty není zdaleka tak hrozný film. Obrovské náklady na vybudování "skutečné" pevnosti Alamo a jejího mexického protějšku se projevují především na pocitu absolutní autentičnosti všech natočených scén. ... Američani zrovna nemilují pohledy do vlastní historie ve kterých ani tak nevlají hrdé americké vlajky, ale spíš bojují špinaví a unavení vojáci a vzbouřenci. Mně se tenhle pohled na počátek historie státu Texas dost líbil ... 70%(5.1.2005)

První půlhodinu to kvůli pomalému tempu vypadá na spíše průměrnou podívanou, jenže pak ten film má ty pravé grády a konají se velmi solidní bitvy. Navíc tu hrajou velmi slušní herci (Dennis Quaid a Billy Bob Thornton) a celkově je to prostě dobrý film. Nicméně kdyby byl zbaven o dobře zahranou, ale podle mě zbytečnou postavu Jasona Patricka a ještě bylo sestříháno několik minut ze začátku, bylo by to určitě lepší.(22.1.2006)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Výprava 10/10/// +slušná válečná akce, Billy Bob Thornton a jeho postava, je celkem cítit krev a prach, závěrečná hodinka -docela dlouhé, pomalejší rozjezd/// Pevnost Alamo byl dlouho vyhlížený film u kterého jsem měl jen mírné rozpaky z toho jestli mě látka osloví. Stalo se nejen to, film mě i sám o sobě zaujal. Rovněž tak i některé jeho postavy a historické události. Možná to není úplně trefa do černého a víme jak to skončí, ale i tak to nebyla nezajímavá podívaná./// Celkem 75%///(2.4.2010)

Dvě rady pro tvůrce. První: Příště poloviční stopáž - je to opravdu dost roztahané. A druhá: Naklonujte si Billy Boba Thortna. Jinak Quaid s Patricem byli slabší.(30.1.2005)

• Djkoma

Takový propadák. Nejen výdělky, ale i filmově jde o velmi slabý film, který těží z Americké historie. Snaha vytvořit jakýkoliv vztah diváka k postavám dopadá špatně, stejně jako celý odtažitý a studený pocit z filmu, který vám někdo pouští a vy se jen díváte. Až ho pak někdo vypne, vy o nic nepřijdete. Herecké obsazení vypadá slušně, ale kromě Billyho Boba Thortona mě nikdo nepotěšil a takový Dennis Quaid je nejen nevyužitý, ale také zbytečně drsný. Nevím, co čekalo studio od filmu o známém historickém okamžiku bez pořádné hvězdy, v režii naprostého a slabého rutinéra Johna Lee Hancocka, vždyť tu není žádný komerční potenciál a ani kvalita! Autentičnost místa nebo zbraní a obleků je ve výsledku naprosto k ničemu, když snímek jen chladně opakuje známé události bez jediné špetky originality, invence nebo s trochou dobrého pocitu. Tento film je jako studená kostka ledu, v které je krásná historická zbraň plná dobových detailů. Bohužel led neroztál.(31.7.2008)

• - Pôvodne mal film režírovať Ron Howard v hlavnej úlohe s Russellom Croweom s rozpočtom 200 000 000 $. S tým však Disneyho štúdiá nesúhlasili, tak prizvali Johna Lee Hancocka a rozpočet skresali na 95 000 000 $. (Smok)

• - Crockett (Billy Bob Thornton) hrá na svoje husle "Mockingbird Quick Step". Pieseň je verzia "Listen to Mockingbird" a vznikla v roku 1855, 19 rokov po obliehaní Alama. (Smok)

• - Ron Howard bol nakoniec spoluproducent filmu. (Smok)