Pevnost Alamo

Pevnosť Alamo

Válečný / Drama / Western / Historický

USA, 2004, 135 min

• Ivoshek

Tak nejdřív hodnocení a pak malý historický exkurz, protože jak koukám, vetšina lidí moc netuší, o co v tomhle filmu vlastně šlo. Film je složený ze dvou typů děje - bitev a nudy. Bitvy jsou fajn, dobře udělané (až na pár záběrů z výšky, kde je vidět, že někteří komparzisté se flákají, namísto aby bojovali), historicky věrné a zábavné. Jen v nich chybí taková ta brutalita, kterou skvěle ztvárnil třeba Mel Gibson ve Statečném srdci nebo Patriotovi. Co se týče nudy, tak ta je nudná. Bohužel je poměr bitev k nudě asi tak 1:5. - půlhodiny se kecá, jaké byly bitvy dřív a jaká bude tahle a pak je pár minut boje. Historická vsuvka: Bitva o Alamo je součástí texaské války o nezávislost (nebo revoluce, chcete-li). Odehrává se krátce poté, co Texasani vyhnali mexickou armádu a vyhlásili nezávislost, načež Mexičani vytáhli dobýt Texas zpět. Alamo v březnu 1836 po boji proti hrstce obránců dobyli (po 12 dnech a šílených ztrátách), ale nebylo jim to moc platné. O něco později je rozdrtil pozdější texaský prezident Sam Houston a tím ztratili Texas definitivně.(27.7.2008)

• Djkoma

Takový propadák. Nejen výdělky, ale i filmově jde o velmi slabý film, který těží z Americké historie. Snaha vytvořit jakýkoliv vztah diváka k postavám dopadá špatně, stejně jako celý odtažitý a studený pocit z filmu, který vám někdo pouští a vy se jen díváte. Až ho pak někdo vypne, vy o nic nepřijdete. Herecké obsazení vypadá slušně, ale kromě Billyho Boba Thortona mě nikdo nepotěšil a takový Dennis Quaid je nejen nevyužitý, ale také zbytečně drsný. Nevím, co čekalo studio od filmu o známém historickém okamžiku bez pořádné hvězdy, v režii naprostého a slabého rutinéra Johna Lee Hancocka, vždyť tu není žádný komerční potenciál a ani kvalita! Autentičnost místa nebo zbraní a obleků je ve výsledku naprosto k ničemu, když snímek jen chladně opakuje známé události bez jediné špetky originality, invence nebo s trochou dobrého pocitu. Tento film je jako studená kostka ledu, v které je krásná historická zbraň plná dobových detailů. Bohužel led neroztál.(31.7.2008)

For ME 70%(31.7.2008)

Viva Santa Anna ! ... Zaujímavé herecké obsadenie v snímku, ktorý sa rozbieha dosť pomaly, ale od polovice s príchodom mexického generála Santa Annu, naberá druhý dych. Slušné bojové scény, hrdinská smrť J. Patricka a zaujímavý B.B. Thorton v úlohe legendárneho lovca s presnou muškou (mexický diktátor by vedel rozprávať). Snímku prospieva, že mexičania hovoria rodnou rečou a nie angličtinou - naberá to na dramatičnosti a hlavne je to hodnovernejšie.60%.(9.2.2009)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Výprava 10/10/// +slušná válečná akce, Billy Bob Thornton a jeho postava, je celkem cítit krev a prach, závěrečná hodinka -docela dlouhé, pomalejší rozjezd/// Pevnost Alamo byl dlouho vyhlížený film u kterého jsem měl jen mírné rozpaky z toho jestli mě látka osloví. Stalo se nejen to, film mě i sám o sobě zaujal. Rovněž tak i některé jeho postavy a historické události. Možná to není úplně trefa do černého a víme jak to skončí, ale i tak to nebyla nezajímavá podívaná./// Celkem 75%///(2.4.2010)