Pevnost Alamo

Alamo, The

Pevnosť Alamo

Válečný / Drama / Western / Historický

USA, 2004, 135 min

70%. Golfista to napsal naprosto přesně:" Američani zrovna nemilují pohledy do vlastní historie ve kterých ani tak nevlají hrdé americké vlajky, ale spíš bojují špinaví a unavení vojáci a vzbouřenci." Já to mám radši bez těch vlajek a fanfár. Na jedné straně se skvělým unaveným stárnoucím crocketem- thortonem, který se začíná bát a nadruhé straně hrůzostrašný tyranský generál santa anna (v reálu mimochodem spoluvynálezce žvýkačky), který vraždí ženy i děti. Ti dva jsou skvělí a drží film nad hladinou průměru - nízko - ale drží.(13.8.2005)

• RHK

Pevnost Alamo je mnohem horší než klasický oscarový film Alamo s Johnem Waynem. Jde o načančaný a nesympatický a k tomu dost nudný exkurz do historie, který mne odpuzoval již od počátku. Nebyl jsem se schopen dodívat, nicméně srovnat to s původním filmem můžu a hodnocení je jednoznačně negativní. Zbytek řekl ve svém skvělém komentáři kolega sud. Jestli chcete vidět ty spousty dobře vypadajících nažehlených vojáků a dobrovolníků :=) bojujících na povel, tak se podívejte na trailer (klikni): http://www.youtube.com/watch?v=e_yQPBsoQao(22.7.2009)

Aj ja som si myslel, že toto herecké zloženie by kľudne utiahlo aj vojnovú drámu, no nakoniec zostali dobré len tie sekvencie z boja a B.B.Thornton. Ostatní akoby to točili pre charitu. Réžii to bolo asi tiež jedno a strih si dal pauzu už na začiatku. Jednoducho slušná akcia s nechápavo nanič pokusom o drámu s prežitím. Seriózna oddychovka na jedno použitie. 60%.(24.8.2007)

• mandes

rozpočet : $107 million tržby celosvetovo : $25,819,961(2.1.2007)

Film začína akoby uprostred deja, čo vôbec nevadí. Postavy v podaní Quaida a Patrica si rýchlo získajú vaše sympatie vzájomným handrkovaním a konfliktmi s okolím. Thortonovi stačí, že sa len ukáže na plátne a má váš rešpekt, kt. si získa aj počas filmu (hranie na husle v pevnosti Alamo, výstrelom do nepriateľských radov a záverečnými slovami). Postupom prichádza nuda, film je o hŕstke vojakov-nevojakov-alkoholikov brániacich rozpadávajúce sa Alamo proti nablískanej pártisícovej armáde a márne čakajúcich nejakú posilu. (Film som videl na DVD kde keci nepriateľov neboli prekladané, takže + 10 min. nudy). Zo scény odídu Quaid, kt. v Alame ani nebol, Patric je pripútaný na posteli kôli ťažkej chorobe a BBT to sám neutiahne. Zmena nastane nečakaným vpádom nepriateľov do Alama a následného masakru všetkých v nej, hlavne Patric z posteli siahajúci po svojom rešpektívnom nožomeči je hnusne prepichnutý desiatimi bodákmi a vy začínate nenávidieť postavu Quaida prečo im neprišiel s niekým na pomoc a čo znamenali tie jeho hrdinské keci, keď teraz zdrhá pred blížiacou sa nepriateľskou armádou, ktorú zrazu rozpráši za 18min.(?)...(1.2.2005)