Série(3) / Epizody(22)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

PetrPan2

Jako státní úředník tenhle seriál musím milovat. Je to pro mně něco jako povinná četba a zároveň zrcadlo každodenního života. ()

sskrblik

Inteligentní a místný britský humor. V podstatě není velký rozdíl mezi premiérem. Politikou okořeněná pochoutka, kterou si s chutí přidávám každým dílem :-) ()

Ceres

Nejlepší seriál s inteligentním humor, navíc spousta věci se takhle, nebo alespoň podobně praktikují. Nezapomenu na to jak Humphrey vykládá Hackerovi o Evropské Unii, tehdá se jednalo o EHS ještě. Nádhera, seriál, který velmi přesně pojmenovává věci a ukazuje "kuchyň" byrokracie. S Red Dwarfem je to nejlepší seriál. ()

pursulus

Jak to chodí v zákulisí.¬         Poznámka: Toto opoznámkování a i mé hodnocení platí i pro pokračování seriálu "Jistě, pane ministře" — navazující řadu "Jistě, pane premiére" stejných tvůrců. Vysvětlení, proč hodnotím oba seriály jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Oba seriály se britské televizi povedly nad míru obvyklou. Při celkovém počtu dílů třicet sedm není divu, že se některé gagy, grimasy, postoje opakují (ale jsou tak dobré, že nepřestávají býti vtipné, pouze vykouzlí místo širokého a hlasitého obvyklý úsměv). Seriály se týkají určitě britského politického prostředí, obecně pak kterékoli moderní současné demokracie.¬¬¬                 Na závěr nadhodím — místo dalšího rozboru — srovnání s jiným seriálem; jeví se mi to případnější a poučnější.¬                 Český politický seriál "Kancelář Blaník", plný čuráků a prdelí, je mi vhodným porovnáním britské a české politické scény. Osmisetleté dějiny anglického parlamentarismu holt nedohoníme ani přifařením rakouského parlamentu a českého sněmu k našim dějinám. Přes to je sprostota a bezúčelná vulgarita "Kanceláře" natolik zcestná, samoúčelná a kulturně a umělecky nevhodná, že mi nelze jinak, než ji odsouditi jako ukazování neuměleckého tupství M. Najbrta a jeho společnosti. ("Kancelář" má na ČSFD přibližně obdobnou úroveň hodnocení jako "Jistě".)¬                 Případné a poučené opoznámkování: uživ. gudaulin. ()

KASUGI

Nesnáším politiku, nesnáším politiky, politickým vtipům se nikdy nesměju a britský humor až na pár vyjímek (Černá Zmije, Hale & Pace) nepatří k mým oblíbeným. Subjektivnější už to zkrátka být ani nemůže. Pár minut to sledovat je pro mě fakt utrpení. Vlastně ani nevím za co je ta jedna hvězdička. Snad ze strachu před veřejným lynčováním :))))))))))))) ()

mcleod

Jeden z nejvtipnějších britských sitcomů (spolu s Jistě, pane premiére) a výborná, dost možná nejreprezentativnější, ukázka (intelektuálního) anglického humoru. Umím hodně ocenit, když někdo dokáže vymyslet výborný vtip slovem. Na rozdíl od ostatních britských sitcomů není Jistě, pane ministře ani tak vtipné situacemi v obraze (tedy tím, co se děje, co herci dělají), jako spíše tím, co se v něm říká. Navíc scénář není plný jednoduchých vět, jednoduchých rozhovorů, ale vtipy jsou tvořeny složitějšími a delšími dialogy. A to je hodně výjimečné... zkrátka dokonalé. Navíc po shlédnutí tohoto seriálu divák pochopí spoustu věcí ze současné politiky. Mnohdy si až klade otázku, zda je seriál vůbec vtipný, když vlastně zobrazuje politickou skutečnost. Vybaven touto průpravou tak již jinak nazírá na vytáčivé odpovědi politiků v televizních debatách (odpověď otázkou, napadnutí tazatele, předem připravená odpověď bez závislosti na položené otázce, atd.), na politické zákulisní hry, ale i na samotné politiky prosazované vládní a stranické programy. ()

Vironey

Nadčasovost tohoto britcomu je vskutku unikátní. Obvykle se politická satira váže na konkrétní dobu, ale tahle je neuvěřitelně "univerzální". Chcete vědět, jak to chodí ve vládě? Pusťte si to. Zasmějete se a občas vám možná zamrazí, protože některé zde (víceméně) parodované praktiky a taktiky fungují dodnes. ()

Koryntos

Můj oblíbený sitcom s typickým britským humorem. Když o tom přemýšlím, už je to hóóódně dávno, co jsem ho naposled viděla. Měla bych si někdy oprášit poznatky. ()

šerminator

Nadčasový seriál (včetně Jistě, pane premiére), který perfektně sedne na dnešní české politické poměry. Což by mohlo býti fakticky způsobeno tím, že podstata politiky a zavedené řízení státu je ve své skutkové podstatě věc pořád stejná, a za důrazně obšírných řečí doprovázejících komentáře sira Humpryho a jeho koordinovaných praktik, dostáváme rozvinutý reálný obraz státní byrokratické mašinerie, kde vysoce postavení pracovníci státní správy nemohou snížit úrověň vyjadřování k daným faktům na kulminující stav pouhopouhého ANO či NE. No ta takhle nějak podobně nesmyslně zní odpovědi na jednoduche otázky v tomto seriálu, a tak se ve státu nekrade - ale odčerpávají se ředitelské finance akcionářů; používá se vlastní výklad daňových zákonů - protože výklad ministerstva financí se nezdál vhodný; používá se zdržovací taktika - když už se připustí, že se mohlo něco dělat, je na to už pozdě; a v neposední řadě se dozvíme, že 6ti patrová budova v centru Londýna je přísně tajná... ()

Pecival

Můj nejoblíbenější seriál. Jedinou nevýhodou je malý počet dílů, ale zase neobsahuje vzásadě slabý kousek. Skvělí herci a taktéž skvěly dabing (ne zrovna obvyklá věc). Naprostá nutnost pro lidi se zájmem o politiku a věci veřejné :) ()

giovanni3

Tak toto je geniální humor a ukázka jak doopravdy funguje politika (a to je fakt, když to je ukázka toho jak fungovala/funguje britská vláda)... Sir Humphrey je jednoznačně nejlepší postavou celého seriálu (což je i deficit v Jistě pane premiére, kde není až tak vytížen jako zde). 5z5 ()

Čtec

Starý dobrý Albion ... Kdo třeba jen trošku nahlédl pod pokličku státní správy, ten jistě potvrdí, že její fungování se s přibývajícím časem od natočení seriálu - a s narůstající vzdáleností od Londýna - opravdu, ale opravdu nevylepšuje. ()

SG-1

"Promiňte, pane, máte naléhavý hovor v komunikačním centru. Pana Haiga. Ten tvrdý chlápek ze Skotska." -Bernard- ()

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005