Série(3) / Epizody(22)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

Bulhar

Britský seriál z prostředí fiktivního ministerstva. Ukázkový příklad anglického humoru, přestřelky ministrem Hackerem a sirem Huphreym jsou studnicí komických situací hlášek. Obsazení Nigela Hawthornea do role sira Humphreyho byla vyložená trefa - už jen ten jeho lišácký úsměv vždycky napoví, že něj vypadne opravdová perla. Sitcom pocházející z 1980, nicméně aktuální v každé době, stačí otevřít ranní noviny a připadáte si jako při četbě scénáře k tomuto seriálu. ()

Dobry_clovek

Britske, stavnate, originalni a hlavne pravdive. Videl jsem stokrat a urcite jeste stokrat uvidim. A stejne jako driv se budu porad smat. ()

Tomas.Vlcek

Nedat pět hvězd tady nedává smysl. Jeden z nejlepších komediálních seriálů, který byl kdy natočen. Chytrý, elegantní, svižný. Naprosto neuvěřitelné je, že seriál prakticky nezestárl. Někde jsem četl, že tvůrci nemohli reagovat konkrétní kauzy, jak se v podobných případech děje, protože výroba dílu trvala jistý čas a tak museli tvořit jinak. Jeden z mála podobných pořadů, který je koukatelný i česky - Němec, Preiss a Vaculík podávají skvělé výkony. ()

Janakin

Není třeba nic psát. Tohle je prostě tak dobrý až mě z toho bolej zuby. Nejlepší ukázka britskýho suchýho humoru, přesně tak, jak ho mám ráda a neodolatelná trojice hlavních protagonistů. No prostě skvělej počin s výborným nápadem, dobrými herci a výborným českým dabingem. ()

padlar

Naprostá sitcomová špička postavená čistě na konverzačním humoru. Humoru to britsky suchém, sarkastickém a cynickém. Rozhovory ústřední dvojice jsou prostě a jednoduše brilantní. Z dnešního pohledu je až neuvěřitelné, že celý seriál utáhnout v podstatě jen tři postavy! Vtipné je, že když dnes člověk poslouchá odpovědi některých našich politiků na jednoduché otázky, typu ano / ne, tak je to samé, jako poslouchat několika minutovou odpověď sira Applebyho na některou z otázek jeho ministra :-). ()

Nag0

Anglický verbálny atentát, ktorý si neviem predstaviť dabovaný. Triezve a uvedomelé v priblížení politickej mašinérie formou až prašne suchého humoru. Ústredný motív elitnej politiky obohatený o tento humorný rozmer, ktorý sa vlastne len sporadicky nakláňa k niečomu skutočne hrubo satirickému, či naopak infantilnému, mi príde po vyše 40 rokoch po jeho vzniku ako celkom čerstvý koncept. Dialógy sú absolútne vyšperkované, s rôznymi narážkami či slovnými hrami, jednotlivé epizódy ponúkajú náhľad do rôznych sfér politikárčenia, čo mi príde tiež zaujímavé a hodnotenie zatiaľ zráža asi len enormná monotónnosť, ktorá je nie vždy zahnaná údernosťou použitých dialektických fínt. Po prvej sérií to bude teda za 4*. ()

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005