Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

viperblade

Upřímně, tomuhle filmu jsem nevěřil. Nevím proč, ale nečekal jsem od něj bůhví co. A teď mi nezbývá než smutně konstatovat, že jsem byl hlupák… Stand by Me je překrásný film o jednom přátelství. Je to film o tom, že bychom neměli soudit lidi jen podle jejich pověsti, ale měli bychom je poznat (to je krásně poznat na konci, kdy nám vypravěč řekne, co se s kterým klukem stalo). A ta herecká jména! Mladí herci Sutherland a Cusack, do toho Dreyfuss a jako bonus je zde i Sheldonova nemesis - Will Wheaton! :-) Ne, teď vážně. Je to opravdu skvělý film, který jsem rozhodně neviděl naposledy. A je to taky jeden z mála filmů, u kterého jsem dokoukal i závěrečné titulky - kvůli skvělé písničce, která se jmenuje stejně jako film. Náhoda? Ani náhodou! 100 %. ()

castor

Ospalé městečko v Oregonu nabízí příběh čtyř dospívajících kamarádů, kteří se konečně dočkají toho pravého dobrodružství. Při hledání mrtvého chlapce se naplno ukážou jejich rozdílné charaktery. Skvělá hudba, jemný humor, nadprůměrné herecké výkony, výborné dialogy a taková milá atmosféra klukovského dobrodružství dělá z Reinerova filmu plnohodnotnou podívanou, která neurazí ani po víc než pětadvaceti letech od premiéry. Víc ale čekat nelze.. ()

MM_Ramone

V roku 1982 vyšla kniha "Štyri ročné obdobia". Je to zbierka štyroch noviel, ktoré napísal americký spisovateľ Stephen King. Kniha obsahuje tieto tituly: Rita Hayworthová a vykúpenie z väznice Shawshank, Nadaný žiak, Telo, Dýchacia metóda. Snímok "Stoj pri mne" je filmovou adaptáciou novely "Telo". V roku 1986 ho spracoval režisér Rob Reiner. Striktne sa držal literárnej prelohy. Odviedol výbornú prácu. Natočil citlivý príbeh o detstve, priateľstve a nevinnosti. **** ()

D.Moore

Krásné. Předlohu mám moc rád a těší mě, že se jí díky všem hochům a Robu Reinerovi podařilo tak dobře obživnout. Přemýšlel jsem, jak mě mohl závěr tak dojmout, když se v něm vlastně skoro nic nestalo... A ono to je nejspíš tak, že mě prostě dojal celý film, jen si to šetřil až na konec. ()

freddy

Tak tohle je paráda. Jedná se snad o nejlepší film o dětském přátelství, který jsem kdy viděl. Skoro se mi ani nechce věřit, že tohle napsal Stephen King, vždyť je to vlemi pohodový film, ze kterého na vás dýchne nádherná atmosféra sluníčka, dětství, bezstarostnosti. Velmi umně propracovaný film s naprosto bravurními hereckými výkony. Navíc se zde v malé roličce objevil můj velmi oblíbený herec John Cusack. Takže jsem naprosto nadšený a nemohu jinak, než dát pět hvězdiček, protože od tohohle filmu jsem si hodně sliboval, a nebyl jsem zklamán. Jednoznačně excelentní film, na který se rád podívám znovu. ()

a.kopecka

"Myslíš, že by mohl Mickey Mouse přeprat Supermana?" "Mickey Mouse je kreslenej, za to Superman opravdovej!" "Ale jednou jsem ho viděl, jak na jednom prstu udržel pět slonů!" ()

petero

Putovanie štyroch kamarátov (Phoenix), ktorí sa vydajú hľadať mŕtvolu, okorenené konfrontáciou s výrastkami (Sutherland) a ich problémami v rodine je pútavým prerozprávaním novely Stephena Kinga – The Body. Presne takéto filmy môžem. ()

gogo76

Tento film ma vrátil do detských čias tak ako už dávno žiadny iný. Ten humor, to vzájomné chlapčenské podpichovanie, cesta za "dobrodružstvom" a skvelé oldies songy ma nádherne vtiahli do deja a pripomenuli mi moje detstvo. Film zbehol tak rýchlo, že som po skončení hrešil, prečo nemohol byť o niečo dlhší. R. Phoenix bol výnimočne talentovaný a mnohí filmoví odborníci, kritici i divák, ktorý má v hlave všetko v poriadku sa musia zhodnúť na jednom, že sme prišli o obrovský talent a trúfam si povedať, že by bol v súčastnosti jeden z najlepšie platených hercov. Nepochybujem o tom. Iba máloktorý film dokáže oživiť vaše spomienky na detstvo tak jasne ko tento film, teda ak bolo aspoň trochu podobné. Dnešné počítačové deti zavreté v izbách to neocenia, ale staršie ročníky si film určite zamilujú. Naposledy ma podobne nadchlo Říjnové nebe, takže ak hľadáte niečo podobné smelo do toho! 100%. ()

Xmilden

Parta kluků na cestě za dobrodružstvím. Film, který divákovi rozhodně má co nabídnout. Závěr je jedním slovem úžasný. 75% ()

-bad-mad-wolf-

"Byli jsme pryč jen dva dny, ale město se nám teď zdálo jiný. Menší." Do dnešního dne jeden z nejlepších filmů o dětství a prvních náznacích dospívání. ()

lesumir

Nedávno zpěvák Seal přezpíval starý hit Stand By Me a já si při poslechu nové verze vzpomněl na tenhle film, který se mi napoprvé moc nelíbil, ale druhá šance se vyplatila a já se ponořil do dobrodružného příběhu. Na konci nechyběly ani emoce ani pár slziček. Příběh plný dobrodružství, přírody, přátelství a věrnosti se mi opravdu líbil, vynikající stopáž, vynikající muzika a vynikající River Phoenix, který to mohl dotáhnout opravdu daleko. __ A když jsem u toho Seala, tenhle film by se dal taky vystihnout názvem písničky Its A Mans Mans Mans World, kterou taky přezpíval. Prostě chlapská záležitost! ()

A_FISH

Takoví malinko drsnější Páni kluci, zkrátka příjemnej letní příběh ; ) A minimálně za dokonalý "plán" Tlusté kýty si to čtvrtou hvězdu zaslouží Větvičko! ()

Hrabka

Byl bych to byl býval viděl ve věku hlavních hrdinů, tak by to bylo bývalo bylo téměř jistě za plný počet. Klukovské dobrodružství jak se sluší a patří. Hned několik velmi silných okamžiků, nicméně s koncem jsem čekal něco víc. Jak říkám, kdybych to viděl tak před deseti lety, ten film by se stal pravděpodobně mým dětským kultem, škoda... Když na to člověk kouká po dvacítce, tak se mu to taky líbí, ale není to prostě ono. 80% ()

cheyene

Od samého počátku mě zaujal soundtrack, kterým jsem se kochal až do skončení filmu. Postupem času u mě bodovala i atmosféra a s blížícím se koncem pak i charaktery postav. Několik posledních minut zvedlo mé hodnocení na 4*. ()

juta

Svým způsobem mě přitahujou padesátá léta a kultura v tomto období v Americe. I tento příběh si jel takovou klidnou povídkovou formou, která uklidňuje. Partička kluků zažívá cestou za mrtvolou sice né příliš silné zážitky, ale když se vcítíte do toho období, tak ani nic bombastickýho nepotřebujete... ()

Fiftis

"Toto detské dobrodružstvo bude ich posledným. Pretože ďalej už to budú muži." Veľmi podarená snímka o ceste štyroch kamarátov takpovediac za mŕtvolou. Film síce plynie celkom pomaly a nie je v ňom veľa akcie, ale rozhodne stojí za zhliadnutie hlavne kvôli vynikajúcim hercom a dobre vystrihnutej dobovej atmosfére. Proste dobrodružný príbeh s partiou chalanov, ktorí to, ako vidieť, nemali ani v americkom malomeste 50. rokov najľahšie. Príbeh dvoch dní, v ktorých sa toho udialo strašne veľa. King, akoby sa v postave Gordieho sám vracal do detstva a rozprával nám svoj vlastný príbeh. Film má veľa scén napínavých, aj veľa scén úsmevných. Veľkým kladom tohto snímku je čisté a príjemné kamarátstvo štyroch hrdinov a postavenie priateľstva nado všetko ostatné. Je to nepochybne jedna z najlepších spisovateľových filmových adaptácií, preto nominácia na Oskara neprekvapuje. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)