Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

emma53

Kluci, byli jste všichni bezvadný. Sice se vám kýžené slávy nedostalo v té podobě, jak jste si to přáli, ale mě jste se svým příběhem dostali. Nakonec jste se mohli alespoň líp poznat a probrat všechny věci, co vás trápí a nebo prostě jen tak blbnout. A budete na to všichni, nebo alespoň ty Chrisi moc rádi vzpomínat, na super muziku a spoustu svých různých hlášek, kterým jsem se smála s vámi. "Mickej Mouse je kreslenej, ale Superman je skutečnej a kreslená myš nemůže přeprat chlapa." No jasně, že ne :-) ()

Bloody13

Správné chlapecké dobrodružství, kde neni pro holky místo. Chvílemi dojemné, vtipné i napínavé, přesně jak to má být. Jedna z těch mála Kingovo nehororových adaptací a znovu dopadla na jedničku. Obrovským překvapením bylo pro mě množství dnes už profláklých hvězd jako Kiefer Sutherland, John Cusack nebo Jerry O´Connell, kterýho jsem jako tlouštíka fakt nepoznal. ()

Kulmon

Nemůžu si pomoct, ale tenhle příběh o klukovském dobrodružství, kdy čtyři dvanáctiletí parchanti se přes víkend stanou dospělými, a to aniž by viděli ženskou, na mne moc nezabral. Herecké výkony velmi slušné, ale to je tak vše. Příběh je zcela předvídatelný a vlastně vůbec nic než hlavní téma se nestane. Takže zklamání, víc než 65% to nebude. ()

xxmartinxx

Na jedno použití ucházející. Nějak tak jsem se úplně nesžil s hrdiny, což je asi můj největší problém s tímhle filmem. Dozajista stojí právě na tom, a když se ten kontakt navázat nepodaří, není šance. ()

dobytek

Kdybych to viděl třeba ve 12-ti letech, asi by se mi to líbilo. Filmu nemůžu ani nic vytknout, ale film, kterej je v podstatě celej o tom, že 4 kluci chodí lesem, mě zrovna moc nebere. ()

Mr.Apache

Sice to v mnoha ohledech poněkud zaostává za dojmy z Kingovy předlohy (The Body), ale když se člověk vyhne dabingu, připočte skvělý písničkový soundtrack (titulní věc rulez) a vzpomene na Sutherlandovo ztvárnění Ace Merrilla, ty čtyři hvězdičky tomu nakonec může dát bez větších zábran. ()

Morien

(1001) Cesta za pokladem. Pořád mě to dojímá. Jeden ze zástupců kategorie uměleckých děl, která ve mně vzbuzují touhu být chlapcem ve starém světě. Představuji si, že všechny filmy s dětmi jsou plné takhle dobrých dětských herců. Historka o soutěži v jezení koláčů, ach. Vern přinesl hřeben. A čím jsem starší, tím mi to přijde lepší. ♥♥♥ -"I knew the $64,000 question was fixed. There's no way anybody could know that much about opera! (...) Wagon Train's a really cool show, but did you notice they never get anywhere? They just keep wagon training." ()

choze

Nostalgická instrumentálka Stand by me a čtyři dvanáctiletí kluci jdoucí za horkého letního dne po kolejích vstříc mrtvole a dospělosti. Reiner, který později úspěšně adaptoval ještě MISERY, vytěžil Kingovu novelu dokonale a stvořil krásně melancholickou a autentickou vzpomínku na dětství a odstřihávání se od něj. Když mě bylo dvanáct, měl jsem tytéž kamarády, starosti i nadávky. Kde je tomu všemu konec... Jedna z nejlepších adaptací Kinga a jeden z nejlepších dětských filmů vůbec. Pokud se vám film líbil, můžete zkusit i jeho dívčí verzi NAVŽDY SPOLU (1995) nebo Reinerovo pozdější FLIPPED. ()

Gilmour93

Mládí je nejkrásnějším obdobím života, ale nejdříve musíme zestárnout, abychom to poznali.. Přesvědčiví Will Wheaton a River Phoenix, nezapomenutelná scéna s železničním mostem a volně plynoucí vzpomínka na nezletilost plnou dobrodružství, snů a nevinnosti. “No I won't be afraid / no I won't be afraid / just as long as you stand, stand by me..” ()

Lynn

Na dobrodružné cestě se zdánlivě obyčejné chlapecké kamarádství mění v pevné pouto a chlapci otevírají své třinácté pokoje - tajemství a bolesti, před kterými se nelze schovat. Moc krásný scénář, skvělé herecké výkony všech zúčastněných, zejména Wil Wheaton v titulní roli je neuvěřitelný. Tohle se mi nadlouho zapsalo do paměti. ()

Aluska88

Jedna z nejlepších a nejvěrnějších filmových adaptací Stephena Kinga. Povídka "Tělo" patří v jeho tvorbě snad mezi jediný klenot, který nepatří mezi horor. King touto povídkou dokazuje, že jeho představivost je nedostižná. Ač patří mezi jednoho z nejlepších a nejplodnějších hororových spisovatelů vůbec, jeho talent není omezen pouze na hororový žánr. King má neuvěřitelný cit pro vytváření rozmanitých lidských charakterů a dokonale dokáže zpracovávat jejich myšlenkové a emocionální pochody, postoje a vývoj jejich povahy. Tento film obsáhl ve scénách, atmosféře a hercích to, co King dokázal vytvořit pomocí slov. Snímek mohl být klidně i trochu delší, ale kdo povídku četl, tak ví. Nádherný film o bezstarostném dětství, přátelství, svobodě a nezapomenutelných zážitcích jednoho horkého léta. Úžasný výběr všech čtyř dětských herců, z nichž každý je ve své roli zcela přirozený a skvělý. Všichni dokonale zapadli do postav, které King vytvořil a když si povídku občas pročítám, vybavím si vždycky jejich tváře. River Phoenix v roli Chrise Chamberse je jedinečný. Dokázal do této role vnést jistou vážnost, upřímnost, rozvahu i zranitelnost. A takový byl možná i on sám... Zvláště u něj je v průběhu filmu vidět, jak dospíval. Ze začátku vypadá jako malý kluk a postupem času jakoby zvážněl a vypadal více jako dospělý. Jakoby se propojila jeho postava s ním samým... Dále exceluje mladý Kiefer Sutherland v jedné ze svých četných rolí mladistvých vůdců gangu a drsňáků. I já jsem zažila, po návratu z mnoha událostí, že město, a vůbec všechno, co jsem v tu chvíli viděla, mi připadalo neskutečně malé, oproti tomu, co jsem prožila. Jako kdybych všechno získala, a najednou mi to někdo vzal a už nikdy mi to nevrátí tak, jak to bylo poprvé. Dokonalý hudební soundtrack, atmosféra bezstarostného mládí a doby, která byla tak vzdálená této. Doby, kdy přátelství, dobrodružství a zážitky byly nade vše. Žádní lidi čumící do telefonů a líná, digitálně zakrnělá mládež zhýčkaná technickými vymoženostmi a materialismem, která má všechno a přitom si myslí, že potřebuje ještě víc. Žádní lidi, kteří se tak snaží lišit, aby nakonec všichni skončili v jednom stádu. Bolestný kontrast. Tento film ukazuje mnoho, vyjadřuje ještě víc a zanechává nesmazatelné. ()

genetique

S kingovkami by som tento film nespájal ani náhodou a pritom je tu jeho štýl taký očividný. Veľmi obyčajný príbeh s neobyčajnými udalosťami, ktorými nás prevedú štyria úplne normálni chlapci, ktorím sa zrodí v hlave úplne nenormálna myšlienka a v ktorých postavách si každý z nás nájde aspoň kúsok seba samého. Detského, či dospelého. Pozitívneho, či negatívneho, každopádne pozitívny pocit z film je značný. Veľmi pozitívny. 85%. ()

TheRaven

Místy veselý a místy trochu drsnější příběh čtyř kamarádů, kteří si během dvoudenní cesty za mrtvolou uvědomí, kdo vlastně jsou. ()

Madison

Malý nenápadný filmový šperk, ktorý je v rámci príbehu tak skromný, jednoduchý a mierne emocionálny, že si ma - krásnymi hereckými výkonmi a rôznorodými povahovými črtami dospievajúcich chalanov, ktoré sa postupne odkrývajú v lese, kde sú odkázaní sami na seba - úplne získal. Stand by me je nabitý hodnotnými myšlienkami, ktoré sa dotýkajú poškodenej rodinnej štruktúry s ďalekosiahlymi následkami na ďalší život. Veľmi pekný film + nádherná príroda a typické kingovské aj keď jemné mysteriózne prvky spojené s vraždou. ()

StarsFan

Zvláštně příjemná adaptace knihy od Stephena Kinga podepřená krásnou hudbou (titulkovou skladbu miluju) a hlavně skvělými hereckými výkony jistých dvou mladých herců jménem Kiefer Sutherland a River Phoenix, který, nebýt své předčasné smrti, mohl dnes patřit mezi nejlepší herce mladé americké generace. Sečteno, podtrženo výborný film, jenže já si při vyřčení slov "příběh čtyř kluků o přátelství" stejně vždy spíš vybavím Spáče. ()

Botič

Netradiční adaptace Stephena Kinga, která svými devadesáti minutami dokáže člověka přenést zpět do dětských let a připomenout mu alespoň na chvilku jak tenkrát chutnal svět. A to je schopnost, kterou nevládne mnoho snímků. Spolu se Zelenou mílí a Shawshankem nejpříjemnější retro výlet do časů minulých. ()

3DD!3

Poprvé jsem STŮJ PŘI MĚ viděl hodně dávno, ještě před tím než jsem četl původní Kingovu povídku (to že děj znám jsem si všiml až když se mi začali vybavovat jednotlivé scény filmu) a hodně se mi to líbilo. Teď o kdoví kolik let později se na tom nezměnilo téměř nic. Snad jsem si to možná víc vychutnal a užíval si mladého Kiefera "Jack Bauera" Sutherlanda v roli Esa. Mladí herci taky předváděli úžasné výkony a nejvíce pak River Phoenix, který už mezi námi není. Opravdu jde o jednu z nejlepších adaptací Kingovy knížky. ()

Le_Chuck

Pekný, citlivý film, ale prišiel mi až príliš obyčajný. Pripomínalo mi to Páni kluci, len téma putovania bola vážna. Schválne som si všímal mladého Phoenixa a jeho herectvo. Bolo presvedčivé, rovnako ako jeho štyroch spolukumpánov. Na nedeľné popoludnie ideálna záležitosť s pekným záverom (a nenásilným ponaučením). ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)